podłoga drewniana deska drewniana na podłogę, jakie drewno na podłogę, ogrzewanie podłogowe

Drewniana podłoga przy ogrzewaniu podłogowym?

Wielu z Was, także i mnie podoba się piękna drewniana podłoga wraz z zastosowaniem ogrzewania podłogowego. Drewno samo w sobie jest miłym, przyjemnym dla oka i “ciepłym” materiałem, a do tego podgrzewane… jak jednak połączyć te dwa elementy, by podłoga była trwała, a ogrzewanie maksymalnie wydajne – nie generowało zbędnie wyższych rachunków?

 

Tylko drewno i “podłogówka”

W tym artykule skupię się tylko na doborze właściwej podłogi drewnianej do “podłogówki”. Rozważania na temat innych materiałów wykończeniowych, tego, co lepiej, czy ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki, albo pół na pół, czy też jak wykonać je na stropie drewnianym zostawiam na inny artykuł.

piękna dębowa podłoga drewniana deska drewniana na podłogę, jakie drewno na podłogę, ogrzewanie podłogoweZakładam, że masz pełne przekonanie, że chcesz zastosować ogrzewanie podłogowe. Cenisz w nim to charakterystycznie (wszechobecne) ciepło jakie wytwarza, komfort jaki za tym idzie i zakładam, że zastosujesz odpowiedni system grzewczy najbardziej współpracujący z ogrzewaniem podłogowym (piec gazowy kondensacyjny, pompa ciepła, fotowoltaika itp.), w dobrze zaizolowanym domu, co przyczyni się do relatywnie niższych rachunków.

baza fachowców przekierowanie

Dodatkowo celowo nie chcesz grzejników z uwagi na to, że często decydują o funkcjonalności danego pomieszczenia (aby grzejniki spełniały swoją rolę właściwie nie mogą być zasłonięte, np. łóżkiem, czy szafą) i szpecą wizualnie.


Drewno VS ogrzewanie podłogowe

Przechodząc do sedna dla wielu z Nas przytulny dom z bali, to taki wykończony drewnem. Terakota w salonie raczej “gryzie” się z takimi pomieszczeniami. Jaką podłogę drewnianą wybrać, aby ta spełniała Twoje oczekiwania użytkowe i estetyczne przy ogrzewaniu podłogowym? Co zrobić, aby ogrzewanie i drewniane wykończenie podłogi dobrze ze sobą współpracowały???

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Drewno jest dobrym izolatorem o czym musisz pamiętać. Pod ogrzewanie podłogowe idealna jest ceramika lub kamień. Jak już wspomniałem na początku ten artykuł skierowany jest do tych, którzy koniecznie chcą drewno i “podłogówkę”. Szukamy zatem najrozsądniejszego rozwiązania dla tej kompilacji.

jasna podłoga drewniana podłoga drewniana deska drewniana na podłogę, jakie drewno na podłogę, ogrzewanie podłogowe

 

Musisz pamiętać o tym, że drewno zawsze w jakimś stopniu pracuje. Minimalizowanie tego procesu można uzyskać poprzez:

  1. Dobór odpowiedniego gatunku drewna.
  2. Zastosowanie odpowiednich wielkości elementów podłogi (klepek, lamelek).
  3. Wybór typu podłogi drewnianej (lite drewno, panele warstwowe).
  4. Metody zabezpieczenia drewna (lakier, oleje).
  5. Właściwy montaż i użytkowanie.

Dobór odpowiedniego gatunku drewna

drewno egzotyczne na podłogę, podłoga drewniana deska drewniana na podłogę, jakie drewno na podłogę, ogrzewanie podłogoweRadziłbym Ci zapomnieć o zastosowaniu typowych gatunków drewna, jakie najczęściej stosuje się w Polsce. Mam tu na myśli buk, jesion, grab itp. Większość gatunków rodzimych charakteryzuje się dużym poziomem kurczliwości, zmiany swoich wymiarów przy wahaniach temperatury i wilgotności powietrza.

Wysoką stabilność wymiarową posiadają gatunki egzotyczne, np. dość popularny merbau, czy doussie. Oczywiście cena będzie wyższa od “naszych” gatunków, niemniej jednak dążymy do wykonania podłogi na lata.

Kluczową kwestią jest także wilgotność drewna, zazwyczaj w zakresie 7-11 stopni Celsjusza. Tak, jak z domem z bali zbyt suche ściany będą pęcznieć od naturalnej wilgotności otoczenia. Zbyt mokre, będą się kurczyły oddając wilgoć.

piękna dębowa podłoga drewniana deska drewniana na podłogę, jakie drewno na podłogę, ogrzewanie podłogoweCiemne drewno dość skutecznie zamaskuje drobne szczelinki powstające w trakcie “życia” podłogi. Na jasnych gatunkach drobne szpary zrobią się szybciej ciemne.

 


Zastosowanie odpowiednich wielkości elementów podłogi

Potocznie zwane klepki, lamelki, czy po prostu pojedyncze elementy/deski, im cieńsze, na poziomie do ok. 14-15 milimetrów grubości będą stawiały dużo mniej oporu ciepłu z podłogi, aniżeli te o grubości powyżej 2 cm.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Ta, z pozoru mało znacząca różnica przyczynić się może do tego, że temperaturę na wyjściu ze źródła ciepła będzie trzeba podwyższyć o kilka stopni, aby ogrzać pomieszczenia do zadanej temperatury. To z kolei przełoży się na Twoje miesięczne rachunki, gdyż grubsza podłoga drewniana, będzie stawiała większa barierę ciepłu. 

warstwy deski barlineckiejLamelki im mniejsze, tym stabilniejsze – niestety. Wiem, że wielu z Was chciałby zastosować szerokie deski, ale te zawsze będą bardziej podatne na zmiany. Poza tym wraz z wielkością rośnie cena.

Jeśli koniecznie chcesz, aby deski były duże proponuję tzw. deskę barlinecką złożoną z 3 warstw, które zwiększają stabilność podłogi, a co za tym idzie jej trwałość. 


Wybór typu podłogi drewnianej

Jak już jesteśmy przy deskach warstwowych, czasem także wrzucanych w nazewnictwie do jednego worka z panelami wszelkiej maści musisz wiedzieć, że z uwagi na wspomniane warstwy podłoga ta stanowi także dużą barierę cieplną.

Co najbardziej warto Ci zarekomendować to to, abyś zwracał uwagę na instrukcje producenta i wskazania współczynnika oporu cieplnego. Dedykowane pod ogrzewanie podłogowe panele, czy deski warstwowe pokryte pięknym drewnem, na wierzchniej warstwie, są odpowiednio oznaczone przez producenta.podłoga drewniana jasna deska drewniana na podłogę, jakie drewno na podłogę, ogrzewanie podłogowe

Dodatkowo te o grubości ok 8-10 milimetrów są zazwyczaj wystarczająco stabilne, a jednocześnie dość dobrze współpracują z ciepłem płynącym z dołu.

Przyjmuje się, że dla ogrzewania podłogowego współczynnik oporu ciepła (m2K/W) dla paneli nie powinien być większy niż 0,04, zaś dla parkietu 0,1 (zwróć na to uwagę przed zakupem). W przeciwnym razie, ciepło będzie zblokowane tuż pod Twoimi stopami, uciekać będzie nie tam gdzie powinno.


Metody zabezpieczenia drewna

Tutaj rozważania toczą się zazwyczaj między lakierami, a olejami. Jeśli zdecydujesz się na podłogę lakierowaną pamiętaj, że muszą to być środki o wysokim poziomie elastyczności, aby nie popękały na podłodze. Powłoka pokryta lakierem w razie uszkodzenia jest ciężka do naprawy. Często jedynym wyjściem jest cyklinowanie i ponowne lakierowanie.

stara deska drewniana na podłogę, jakie drewno na podłogę, ogrzewanie podłogoweInaczej sprawa się ma przy olejach. Podłoga taka “oddycha”, zatem lepiej także przepuszcza ciepło. W razie uszkodzeń naprawy można wykonywać miejscowo. 

 


Właściwy montaż i użytkowanie

Każdy producent podłogi powinien mieć dokładną instrukcję co do tego jak zamontować podłogę i jak przygotować podłoże.

Do drewnianej podłogi ogrzewanie powinno zostać rozprowadzone równomiernie na całej powierzchni. To wynika z tego, że części nieogrzewane będą pracowały inaczej, aniżeli te ciepłe. Wylewka (najlepiej z zatopioną kratką zbrojeniową) powinna mieć około 3 cm, by ciepło z rurek grzewczych równomiernie docierało do podłogi.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Każde podłoże, do którego podłoga będzie klejona musi być solidnie wysuszone. Ten proces przeprowadzany jest nawet kilka tygodni poprzez wygrzewanie podłogi, stopniowo obniżając jej temperaturę. Zabieg ten przeprowadza się zawsze, niezależnie od pory roku. Może przebiegać on krócej w miesiącach letnich. 

przytulna podłoga drewniana, podłoga drewniana deska drewniana na podłogę, jakie drewno na podłogę, ogrzewanie podłogoweWarto dodać w tym miejscu, że klejenie podłogi do podłoża poprawia efektywność grzewczą takiej podłogi

W przypadku montażu podłogi tzw. “pływającej” (co nie jest możliwe przy stosowaniu parkietu – tylko deski barlineckiej/paneli), czyli nie klejonej do podłoża, należy stosować odpowiedni podkład, który nie będzie dodatkowo izolatorem, np. tekturę falistą.

Użytkowanie także warunkuje kilka ważnych aspektów. Nie zaleca się stosowania dywanów, które miejscowo mogą utrudniać promieniowanie ciepła, zaś meble powinny stać na nóżkach. Temperatura maksymalna na ogrzewaniu podłogowym (generalnie z uwagi także na Twój komfort, ale i drewno) nie powinna przekraczać 27-28 stopni Celsjusza. Oczywiście ciepło wychodzące z pieca musi być odpowiednio wyższe, aby osiągnąć wspomniane wcześniej na podłodze.


Podsumowując

Podłoga drewniana jest wymagająca, ale warta zachodu według mnie. Z zachowaniem wszelkich prawideł, instrukcji montażu, przygotowania podłoża i użytkowania przez producenta podłogi, będziesz cieszyć się niesamowitym komfortem optymalnego ciepła płynącego spod Twoich stóp przy okazji ciesząc się pięknym widokiem drewnianej, przytulnej podłogi.

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

4 thoughts on “Drewniana podłoga przy ogrzewaniu podłogowym?”

  1. Korzystam z ogrzewania podłogowego i sam je montuję, nie wyobrażam sobie korzystania z grzejników , podłogówka to idealny komfort cieplny , ale i aranżacyjny 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: