BaleiDetale.pl
podłoga drewniana deska drewniana na podłogę, jakie drewno na podłogę, ogrzewanie podłogowe

Drewniana podłoga przy ogrzewaniu podłogowym?

Wielu z Was, także i mnie podoba się piękna drewniana podłoga wraz z zastosowaniem ogrzewania podłogowego. Drewno samo w sobie jest miłym, przyjemnym dla oka i „ciepłym” materiałem, a do tego podgrzewane… jak jednak połączyć te dwa elementy, by podłoga była trwała, a ogrzewanie maksymalnie wydajne – nie generowało zbędnie wyższych rachunków?

 

Tylko drewno i „podłogówka”

W tym artykule skupię się tylko na doborze właściwej podłogi drewnianej do „podłogówki”. Rozważania na temat innych materiałów wykończeniowych, tego, co lepiej, czy ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki, albo pół na pół, czy też jak wykonać je na stropie drewnianym zostawiam na inny artykuł.

piękna dębowa podłoga drewniana deska drewniana na podłogę, jakie drewno na podłogę, ogrzewanie podłogoweZakładam, że masz pełne przekonanie, że chcesz zastosować ogrzewanie podłogowe. Cenisz w nim to charakterystycznie (wszechobecne) ciepło jakie wytwarza, komfort jaki za tym idzie i zakładam, że zastosujesz odpowiedni system grzewczy najbardziej współpracujący z ogrzewaniem podłogowym (piec gazowy kondensacyjny, pompa ciepła, fotowoltaika itp.), w dobrze zaizolowanym domu, co przyczyni się do relatywnie niższych rachunków.

baza fachowców przekierowanie

Dodatkowo celowo nie chcesz grzejników z uwagi na to, że często decydują o funkcjonalności danego pomieszczenia (aby grzejniki spełniały swoją rolę właściwie nie mogą być zasłonięte, np. łóżkiem, czy szafą) i szpecą wizualnie.


Drewno VS ogrzewanie podłogowe

Przechodząc do sedna dla wielu z Nas przytulny dom z bali, to taki wykończony drewnem. Terakota w salonie raczej „gryzie” się z takimi pomieszczeniami. Jaką podłogę drewnianą wybrać, aby ta spełniała Twoje oczekiwania użytkowe i estetyczne przy ogrzewaniu podłogowym? Co zrobić, aby ogrzewanie i drewniane wykończenie podłogi dobrze ze sobą współpracowały???

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Drewno jest dobrym izolatorem o czym musisz pamiętać. Pod ogrzewanie podłogowe idealna jest ceramika lub kamień. Jak już wspomniałem na początku ten artykuł skierowany jest do tych, którzy koniecznie chcą drewno i „podłogówkę”. Szukamy zatem najrozsądniejszego rozwiązania dla tej kompilacji.

jasna podłoga drewniana podłoga drewniana deska drewniana na podłogę, jakie drewno na podłogę, ogrzewanie podłogowe

 

Musisz pamiętać o tym, że drewno zawsze w jakimś stopniu pracuje. Minimalizowanie tego procesu można uzyskać poprzez:

  1. Dobór odpowiedniego gatunku drewna.
  2. Zastosowanie odpowiednich wielkości elementów podłogi (klepek, lamelek).
  3. Wybór typu podłogi drewnianej (lite drewno, panele warstwowe).
  4. Metody zabezpieczenia drewna (lakier, oleje).
  5. Właściwy montaż i użytkowanie.

Dobór odpowiedniego gatunku drewna

drewno egzotyczne na podłogę, podłoga drewniana deska drewniana na podłogę, jakie drewno na podłogę, ogrzewanie podłogoweRadziłbym Ci zapomnieć o zastosowaniu typowych gatunków drewna, jakie najczęściej stosuje się w Polsce. Mam tu na myśli buk, jesion, grab itp. Większość gatunków rodzimych charakteryzuje się dużym poziomem kurczliwości, zmiany swoich wymiarów przy wahaniach temperatury i wilgotności powietrza.

Wysoką stabilność wymiarową posiadają gatunki egzotyczne, np. dość popularny merbau, czy doussie. Oczywiście cena będzie wyższa od „naszych” gatunków, niemniej jednak dążymy do wykonania podłogi na lata.

Kluczową kwestią jest także wilgotność drewna, zazwyczaj w zakresie 7-11 stopni Celsjusza. Tak, jak z domem z bali zbyt suche ściany będą pęcznieć od naturalnej wilgotności otoczenia. Zbyt mokre, będą się kurczyły oddając wilgoć.

piękna dębowa podłoga drewniana deska drewniana na podłogę, jakie drewno na podłogę, ogrzewanie podłogoweCiemne drewno dość skutecznie zamaskuje drobne szczelinki powstające w trakcie „życia” podłogi. Na jasnych gatunkach drobne szpary zrobią się szybciej ciemne.

 


Zastosowanie odpowiednich wielkości elementów podłogi

Potocznie zwane klepki, lamelki, czy po prostu pojedyncze elementy/deski, im cieńsze, na poziomie do ok. 14-15 milimetrów grubości będą stawiały dużo mniej oporu ciepłu z podłogi, aniżeli te o grubości powyżej 2 cm.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Ta, z pozoru mało znacząca różnica przyczynić się może do tego, że temperaturę na wyjściu ze źródła ciepła będzie trzeba podwyższyć o kilka stopni, aby ogrzać pomieszczenia do zadanej temperatury. To z kolei przełoży się na Twoje miesięczne rachunki, gdyż grubsza podłoga drewniana, będzie stawiała większa barierę ciepłu. 

warstwy deski barlineckiejLamelki im mniejsze, tym stabilniejsze – niestety. Wiem, że wielu z Was chciałby zastosować szerokie deski, ale te zawsze będą bardziej podatne na zmiany. Poza tym wraz z wielkością rośnie cena.

Jeśli koniecznie chcesz, aby deski były duże proponuję tzw. deskę barlinecką złożoną z 3 warstw, które zwiększają stabilność podłogi, a co za tym idzie jej trwałość. 


Wybór typu podłogi drewnianej

Jak już jesteśmy przy deskach warstwowych, czasem także wrzucanych w nazewnictwie do jednego worka z panelami wszelkiej maści musisz wiedzieć, że z uwagi na wspomniane warstwy podłoga ta stanowi także dużą barierę cieplną.

Co najbardziej warto Ci zarekomendować to to, abyś zwracał uwagę na instrukcje producenta i wskazania współczynnika oporu cieplnego. Dedykowane pod ogrzewanie podłogowe panele, czy deski warstwowe pokryte pięknym drewnem, na wierzchniej warstwie, są odpowiednio oznaczone przez producenta.podłoga drewniana jasna deska drewniana na podłogę, jakie drewno na podłogę, ogrzewanie podłogowe

Dodatkowo te o grubości ok 8-10 milimetrów są zazwyczaj wystarczająco stabilne, a jednocześnie dość dobrze współpracują z ciepłem płynącym z dołu.

Przyjmuje się, że dla ogrzewania podłogowego współczynnik oporu ciepła (m2K/W) dla paneli nie powinien być większy niż 0,04, zaś dla parkietu 0,1 (zwróć na to uwagę przed zakupem). W przeciwnym razie, ciepło będzie zblokowane tuż pod Twoimi stopami, uciekać będzie nie tam gdzie powinno.


Metody zabezpieczenia drewna

Tutaj rozważania toczą się zazwyczaj między lakierami, a olejami. Jeśli zdecydujesz się na podłogę lakierowaną pamiętaj, że muszą to być środki o wysokim poziomie elastyczności, aby nie popękały na podłodze. Powłoka pokryta lakierem w razie uszkodzenia jest ciężka do naprawy. Często jedynym wyjściem jest cyklinowanie i ponowne lakierowanie.

stara deska drewniana na podłogę, jakie drewno na podłogę, ogrzewanie podłogoweInaczej sprawa się ma przy olejach. Podłoga taka „oddycha”, zatem lepiej także przepuszcza ciepło. W razie uszkodzeń naprawy można wykonywać miejscowo. 

 


Właściwy montaż i użytkowanie

Każdy producent podłogi powinien mieć dokładną instrukcję co do tego jak zamontować podłogę i jak przygotować podłoże.

Do drewnianej podłogi ogrzewanie powinno zostać rozprowadzone równomiernie na całej powierzchni. To wynika z tego, że części nieogrzewane będą pracowały inaczej, aniżeli te ciepłe. Wylewka (najlepiej z zatopioną kratką zbrojeniową) powinna mieć około 3 cm, by ciepło z rurek grzewczych równomiernie docierało do podłogi.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Każde podłoże, do którego podłoga będzie klejona musi być solidnie wysuszone. Ten proces przeprowadzany jest nawet kilka tygodni poprzez wygrzewanie podłogi, stopniowo obniżając jej temperaturę. Zabieg ten przeprowadza się zawsze, niezależnie od pory roku. Może przebiegać on krócej w miesiącach letnich. 

przytulna podłoga drewniana, podłoga drewniana deska drewniana na podłogę, jakie drewno na podłogę, ogrzewanie podłogoweWarto dodać w tym miejscu, że klejenie podłogi do podłoża poprawia efektywność grzewczą takiej podłogi

W przypadku montażu podłogi tzw. „pływającej” (co nie jest możliwe przy stosowaniu parkietu – tylko deski barlineckiej/paneli), czyli nie klejonej do podłoża, należy stosować odpowiedni podkład, który nie będzie dodatkowo izolatorem, np. tekturę falistą.

Użytkowanie także warunkuje kilka ważnych aspektów. Nie zaleca się stosowania dywanów, które miejscowo mogą utrudniać promieniowanie ciepła, zaś meble powinny stać na nóżkach. Temperatura maksymalna na ogrzewaniu podłogowym (generalnie z uwagi także na Twój komfort, ale i drewno) nie powinna przekraczać 27-28 stopni Celsjusza. Oczywiście ciepło wychodzące z pieca musi być odpowiednio wyższe, aby osiągnąć wspomniane wcześniej na podłodze.


Podsumowując

Podłoga drewniana jest wymagająca, ale warta zachodu według mnie. Z zachowaniem wszelkich prawideł, instrukcji montażu, przygotowania podłoża i użytkowania przez producenta podłogi, będziesz cieszyć się niesamowitym komfortem optymalnego ciepła płynącego spod Twoich stóp przy okazji ciesząc się pięknym widokiem drewnianej, przytulnej podłogi.

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews