11 kluczowych kwestii przed zakupem działki sprawdź zanim kupisz

Działka na dom z bali – co musisz o niej wiedzieć? Kluczowe 11 pytań przed zakupem działki

Wybierasz działkę pod budowę domu z bali? Musisz znać odpowiedź na TE pytania.

Kto pyta, nie błądzi! Wybieraj działkę zadając sobie (i sprzedającym) na początku kilka istotnych pytań, aby później nie żałować. Co trzeba wiedzieć? Działka na dom z bali – to będzie Twoja pierwsza poważna decyzja. 

 

Pytania, które musisz zadać

11 kluczowych kwestii przed zakupem działki sprawdź zanim kupisz
Ne bój się pytać! W końcu to Twoje pieniądze.

Budowa domu, również domu z bali, zaczyna się na etapie wyboru działki. Ten wybór jest kluczowy dla całej inwestycji. Jeżeli źle ją wybierzesz, możesz utopić całą sumę, przeznaczoną na inwestycję. Ważne pytania to:


  1. Wielkość domu a działka?

Jak duży dom będę stawiał i czy zmieści się on na działce? Od wielkości działki zależy rozmiar domu, który chcesz postawić (przeczytaj także temat „Działka, czy projekt? Co najpierw?„). Pamiętaj o tym, o czym już pisałem – średniej wielkości dom postawisz na działce o bezpiecznych wymiarach 20-25m szerokości i 40-50m głębokości. Im mniejsze działki, tym możliwości doboru odpowiedniego projektu będą uboższe. Oczywiście trzymaj się zasady, że łatwiej jest kupić/zaprojektować dom niż znaleźć działkę, która spełnia Twoje oczekiwania. Jeśli już znalazłeś działkę, która Cię urzekła, ale np. nie jest w pełni wymiarowa, skonsultują ją z projektantem, który podpowie co robić. Może coś wymyśli i zmieni projekt.

baner spotkania online w temacie domów z bali


  1. Czy są ograniczenia urzędowe?

Czy nie ma ograniczeń urzędowych, aby wybudować dom z bali taki, jaki chcę? W dokumentach dotyczących działki (wypis z rejestru gruntów, plan zagospodarowania przestrzennego, czy warunki zabudowy) znajdziesz m.in. informacje, czy działka jest budowlana, czy nie ma przeciwwskazań do budowy domu drewnianego, czasem określony jest również typ dachu (dwu spadowy, koperta itp.) oraz jego kąt i liczba kondygnacji.


  1. Jakie są obciążenia w hipotece?

baza fachowców przekierowanie

Czy działka jest wolna od wszelkich obciążeń w hipotece, służebności użytkowych (użyczania terenu) i czy rozmawiam z jej faktycznym właścicielem? Sprawdź dział IV księgi wieczystej działki. Ewentualne obciążenia będą widniały właśnie tam.  Nie daj się nabrać oszustowi. Trzymaj się z dala od działek z obciążeniami. W innym przypadku sam będziesz musiał je spłacić. Dokładnie upewnij się czy osoba, z która rozmawiasz jest faktycznie wpisana do księgi wieczystej przypisanej do działki!


  1. Czy działka jest budowlana? 

pakiet 10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy oraz 6 narzędzi pomocnych przy budowie domu z bali

Jaka jest klasa gruntu? Klasa I jest najlepsza, klasa VI najgorsze co może być.  Marzysz o pięknym i bujnym ogrodzie? Jakość gruntu wpływa na to, co będziesz mógł na niej posadzić. Jest wiele przypadków, gdzie na działkę zostały zwiezione odpady, albo gruz po jakiejś budowie. Taki zabieg wykonany jest tylko po to, aby tanim kosztem podwyższyć teren, który pierwotnie był znacznie niżej od drogi. Myślisz, że cokolwiek tam wyrośnie? Raczej nie! Dodatkowo, jeśli działka nie jest budowlana, będziesz musiał ją do tego dostosować… a to kolejne koszty, czasem spore komplikacje i często długi czas!


  1. Czy grunt nie jest podmokły i zbyt grząski?

Nie można stawiać domu na zbyt grząskim gruncie! Ten potem osiada i pojawiają się pęknięcia. Na podmokłym gruncie wybudowanie podpiwniczenia jest często bardzo drogie, a czasem wręcz niemożliwe podczas wykonywania zwykłych fundamentów odbywa się walka z wodą, która uniemożliwia zaschnięcie zaprawy.


  1. Jak żyje się w sąsiedztwie?

Chyba nie chcesz do końca życia męczyć się z uciążliwymi sąsiadami? Jednak nie mówię tutaj tylko o ludziach. Przykrym sąsiadem może być też planowana, albo już funkcjonująca w pobliżu kurza ferma. Zazwyczaj działkę oglądasz w bezwietrzny i piękny dzień. Przychodzą mocniejsze wiatry i zaczyna się prawdziwa jazda… smród staje się nie do wytrzymania, a Ty nie możesz już nic zrobić (poza sprzedażą gruntu). Warto zrobić porządne rozeznanie przed transakcją.


  1. Co wiem o budowach w sąsiedztwie?

Jak przebiegały budowy w najbliższym sąsiedztwie i czy były jakieś utrudnienia? Na przykładzie innych inwestycji możesz ocenić przyszłość swojej budowy. Na przykład ocenić czy będzie możliwy dojazd na budowę ciężkiego sprzętu z betonem, czy elementami drewnianymi. Pamiętaj, że bale na typowy dom przyjeżdżają TIRami o długości około 13 m.

Optymalna szerokość drogi dojazdowej do działki  to min. 4,5 m bez ostrych (90 stopni) zakrętów. W przeciwnym razie takie TIRy mogą nie dojechać i będzie potrzebny przeładunek materiałów na mniejszy sprzęt, a to dodatkowe koszty dla Ciebie. Jeśli działka jest tego warta to nie traktuj tego jako aspekt eliminujący zakup. Bajeczna działka może być warta większych pieniędzy czy pracy podczas budowy.


  1. Jak daleko jest do…?

Jak będę tu żył? Ile będę dojeżdżał do pracy, jak daleko dzieci będą miały do szkoły i jaka jest odległość od sklepu? Czym mniejsza odległość od szkół, sklepów i Twojego miejsca pracy, tym mniejsze koszty dojazdu, życia i większa wygoda. Domy z bali świetnie wpisują się w krajobraz wyścielony tylko naturą, jednak niesie to za sobą spore konsekwencje i koszty. Zastanów się nad tym, jakie są Twoje priorytety!


  1. Czy jestem zadowolony z dostępu do mediów?

Co jest dostępne (woda, gaz, prąd, ścieki)? Zastanów się też nad tym, jakie rozwiązania są dla Ciebie dopuszczalne w sytuacji kiedy np. nie ma kanalizacji. Czy regularne opróżnianie szamba i pilnowanie, aby się nie przepełniało nie będzie Cię irytować? Rozważ wszystkie „za” i „przeciw”, również w przypadku pozostałych mediów, w tym internetu.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw


  1. Czy warto zatrudniać geodetę do analizy działki?

Jesteś zdecydowany na konkretną działkę, ale zastanawiasz się czy warto zatrudnić geodetę i spytać o ewentualne uwagi lub wskazówki?

Warto! Geodeta oceni stan działki. Tak naprawdę jego zatrudnienie stanowi odpowiedź na większość powyższych pytań i daje nam większą pewność sprawdzonego zakupu.


  1. Czy jest pole do negocjacji?

Czy sprzedający jest skłonny do negocjacji? Jak długo sprzedaje działkę i dlaczego to robi? Cena jest ważna, prawda? Dobrze, jakby była jak najniższa. Próbuj negocjować podając konkretne argumenty (np. płatność gotówką, wykryte problemy itp.). Jeśli się nie uda, przynajmniej będziesz miał świadomość tego, że próbowałeś. Dopytaj także dlaczego sprzedaje i postaraj się dowiedzieć jak długo? Czy przypadkiem nie kupił działki 4 miesiące temu? Jeśli sprzedaje to często tylko z tego powodu, że coś nie gra. Rzadko z przesłanek prywatnych nie związanych z działką.


Dlaczego warto pytać?

Stare przysłowie brzmi – kto pyta, nie błądzi. Jest w tym wiele prawdy. Zawsze warto zadawać pytania, tym bardziej przed realizacją tak dużej inwestycji jak zakup działki pod budowę domu z bali.

Wszystkie te pytania można podzielić na grupy. Jedna z nich dotyczy kosztów budowy, druga możliwości realizacji inwestycji, kolejna kosztów samej działki, a ostatnia warunków życia. Każde z pytań jest tak samo ważne, aby być zadowolonym z wyboru.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Źródła: 

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-wybrac-dzialke-budowlana-2643760.html

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: