Dom z Bali Katarzyna Miller

5 faktów i mitów na temat domów z bali.

Chociaż budynki z drewna ładnie się prezentują, to jednak wiele ludzi nadal ma wątpliwości, co do posiadania domu z bali. Wynika to przede wszystkim ze stereotypów, jakie panowały jeszcze kilka, a nawet kilkanaście lat temu. Zebrałem więc kilka faktów i mitów na temat domów z bali, które z całą pewnością przekonają Cię, że dom z bali to inwestycja, na którą szczególnie powinieneś postawić. Sam sprawdź!

1. Czy dom z bali jest łatwopalny?

Samo drewno jest materiałem łatwopalnym, jednakże odpowiednio zabezpieczone – heblowane, o dużych gabarytach charakteryzują się wysokim poziomem ognioodporności. Okazuje się więc, że mit mówiący o tym, że dom z bali łatwo się spala pozostaje więc nadal mitem – dodatkowo błędnym. W niczym tym samym nie odbiega od bezpieczeństwa, jakie gwarantowane jest w obiekcie murowanym.

2. Czy dom z bali jest drogi?

Chociaż wysokość ceny jest względna, zależy od wielkości, układu pomieszczeń czy wielu kondygnacji, to jednak w ostatecznym rozrachunku okazuje się, że budowa jest porównywalna do obiektów murowanych, a nawet wychodzi o wiele taniej!

3. Czy dom z bali jest zimny?

Nie. Wręcz przeciwnie, okazuje się, że drewno sprawia, że obiekt staje się niezwykle energooszczędny, a to wszystko dzięki wykorzystaniu naturalnego budulca, prosto z otaczającej nas przyrody. Taki budynek jest ciepły nie tylko przez swój swojski design, ale również możliwość kumulowania ciepła wewnątrz budulca! Najważniejsza w tym jest szczelność połączeń między wykorzystywanymi drewnianymi balami.

4. Czy drewno jako budulec jest zdrowe?

Okazuje się, że obiekty wykonane z drewna, pomimo lekkiej ingerencji preparatów chemicznych, stają się o wiele zdrowsze w codziennym życiu. W przypadku obiektów murowanych, podczas użytkowania mogą być wydzielane nieprzyjazne dla zdrowia substancje.

5. Czy taki budynek z drewna pozwala tylko na klasyczne aranżacje?

Nie tylko, mit ten jest błędny. W nowoczesne style projektowania wnętrz wpisuje się między innymi minimalizm, ten z kolei bardzo łatwo jest uzyskać w budynku wykonanym z drewna. Łatwo jest także uzyskać aranżacje w skandynawskim klimacie, które szczególnie doskonale łączą się z górską atmosferą – jeśli to właśnie w tym rejonie zdecydujecie się zamieszkać. Innymi słowy, dom z bali daje naprawdę dużo przestrzeni w projektowaniu pomieszczeń!

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: