Lejemy beton

AKCJA: Lejemy beton – ławy fundamentowe 🏡|odc. 7| Budowa Domu z Bali 100m2 – Krok po Kroku

Dzieje się! Lejemy beton. W najnowszym odcinku zobaczysz kulisy naszego betonowania. Oglądnij film lub przeczytaj krótkie podsumowanie. Podziel się swoimi wrażeniami i wnioskami. Zapraszam!

Partnerzy strategiczni

Partnerem strategicznym projektu „Budowa domu z bali – 100 m2 – krok po kroku” jest dostawca okien do naszego projektu firma Team-Plast („Zadbaj o ciepło w swoim domu”), firma Eneroo – dostawca naturalnych materiałów izolacyjnych do domów z drewna oraz Florian Centrum Spółko z o.o. z Kutna – producent pokryć dachowych i elewacyjnych.

O czym dowiesz się z filmu?

1. Poznasz aktualną sytuację na budowie

Sytuacja na budowie jest następująca: zostały wykopane wszystkie rowy, wstępnie oczyściliśmy wszystko dookoła oraz rów i podławy (zbrojenie i beton). Mamy pomoc w postaci taty Pawła i Wojtka, którzy pomogli nam wszystko poskręcać.

W efekcie mamy elementy łączące, które są już poskręcane, metalowe trzpienie są powbijane. Mamy jeszcze kupione dystansiki betonowe do wyrównania, które nie do końca spisują się tak, jak powinny. Są dość malutkie i przy nierówności terenu, one się kołyszą na tyle, że zbrojenie się kładzie na prawo i lewo.

2. Dowiesz się, jak wyglądają trzpienie metalowe

– Trzpienie metalowe są robione od lasera. Robimy to w otulinie z betonu 5 cm. Podkładamy dystanse, które się związuje drutem. Gdyby one były idealnie równe, to pewnie działałyby znacznie lepiej, ale na trochę nierównym terenie to działa średnio. Może trzeba je gęściej zamieszczać, to będzie bardziej stabilnie. Ja mam ich 200 sztuk, więc jest to w miarę dużo. Finalnie troszkę się to kołysze, a przy nacisku betonu się to trochę przestawia, więc dodam kilka elementów, co może poprawi sytuację. Drugi raz bym ich nie kupił. Lepsze są beleczki betonowe trójkątne. Je się kruszy i łamie. Niektórzy gruz wrzucają, ale nie jest to zgodne z tym, co powinno być.

– Boczne ściany z kolei musiałem złapać tak, żeby się to wszystko mniej kołysało. Teraz jest bardziej stabilne. Ale czy to zadziała przy betonowaniu? Nie wiem, nigdy tego nie robiłem. Nie betonowałem, więc zobaczymy.

– Narożniki są powiązane po zewnętrznych stronach. Tam, gdzie belki są za blisko, to trzeba skorygować, tak, aby ta otulina z betonu była wszędzie. Ważne też, aby zbrojenie nie było na wierzchu, tylko w otulinie betonowej.

3. Zobaczysz, jak wygląda betonowanie

Jak trzeba lać beton? Tak, aby nie przesunęło zbrojenia. Zobacz, jak nam poszło 😉

4. Ocenisz, jak wygląda budowa po betonowaniu

Mamy wszystko zalane. Beton się zassał, więc poziom troszkę się obniżył, ale wylaliśmy z zapasem, więc z tym sobie poradzimy. Betonu przyszło za dużo. Za dużo wyliczyliśmy. 3 metry sześcienne za dużo, ale to dlatego, że liczyłem na to, że pompa da radę sięgnąć aż do altany.

Podobno po betonowaniu potrzebny jest czas do nasączenia, żeby woda stała, więc będziemy lać aż do tego momentu. To nasze pierwsze uruchomienie węża na działce. 35 minut podlewania. Nie wygląda to źle. Woda nie spływa w dziwnych miejscach, są oczywiście załamania, ale generalnie jest w porządku.

Do zobaczenia w kolejnym odcinku!

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: