Stało się. Zaczynamy projekt “Budowa domu z bali 100 m2 – krok po kroku”, gdzie będziemy pokazywać, jak budujemy dom z bala praktycznie od podstaw. Przejdziemy przez formalności, wybór projektu, budowę ogrodzenia, fundamenty, ściany, strop, więźbę dachową, poszycie dachowe, ocieplenie, okna – wszystkie najważniejsze kwestie. Będziemy pokazywać jak je realizujemy krok po kroku. Dzisiaj pierwszy odcinek. Zapraszam!
Transkrypcja
Kto jest partnerem strategicznym projektu “Budowa domu z bali 100m2 – krok po kroku”?
Partnerem strategicznym projektu “Budowa domu z bali – 100 m2 – krok po kroku” jest dostawca okien do naszego projektu firma Team-Plast (“Zadbaj o ciepło w swoim domu”), firma Eneroo – dostawca naturalnych materiałów izolacyjnych do domów z drewna oraz Florian Centrum Spółko z o.o. z Kutna – producent pokryć dachowych i elewacyjnych.
Zaczynamy projekt “Budowa domu z bali 100m2 – krok po kroku”
Witajcie Balowicze! Stało się. Zaczynamy projekt “Budowa domu z bali – 100 m2 – krok po kroku”, gdzie będziemy pokazywać, jak budujemy dom z bala praktycznie od podstaw. Przejdziemy przez formalności, wybór projektu, budowę ogrodzenia, fundamenty, ściany, strop, więźba dachowa, poszycie dachowe, ocieplenie, okna – wszystkie najważniejsze kwestie. Będziemy pokazywać jak je realizujemy krok po kroku.
Gdzie realizowany jest projekt?
Znajdujemy się pod Wrocławiem, wzgórza Trzebnickie, w okolicach Trzebnicy. Dokładnej lokalizacji nie chcę zdradzać, ale widoki, jakie tutaj są, myślę, że będą dodawać fajnego, dodatkowego waloru estetycznego do tych nagrań, które będą robione.
Na czym polega projekt “Budowa domu z bali 100m2 – krok po kroku”?
To, co będziemy realizować, to projekt dość prosty – około 100 m2 powierzchni użytkowej z poddaszem użytkowym (dach prosty, dwuspadowy, bryła prosta) bez zbytniego skomplikowania. O projekcie będę mówił w kolejnym odcinku, dokładnie analizując, jaki to jest projekt. Już teraz mogę zdradzić, że jest to Rydzowo 2W15, dla tych, którzy już chcieliby sobie zobaczyć, jak on będzie wyglądał. Działka ma charakter zagrodowy, w związku z tym będziemy budować także budynek gospodarczy i wiatę troszkę dalej. O tym też opowiem w kolejnym odcinku, jakie to będzie miało umiejscowienie względem stron świata, jak to będzie dokładnie wyglądać.
Na jakim etapie jest obecnie projekt?
Projekt już się toczy, załatwienie formalności trwało około rok czasu. Na wiosnę tego roku (w 2023) robiliśmy ogrodzenie. Te filmiki już są nagrane, zmontowane, będą czekały na swoją kolej. Będzie to 3,4 i 5-ty filmik na temat ogrodzenia. Pozwolenie uzyskaliśmy w lipcu, w sierpniu i wrześniu były realizowane fundamenty. Mówię o tym, żebyście też wiedzieli, że ta aura, która się będzie pojawiać, a emisja filmików będzie z przesunięciem czasowym. Z prostej przyczyny, po prostu musimy mieć czas, aby ta seria miała logiczny sens oraz ciągłość, aby około co 2 tygodnie (może troszkę częściej) będziemy wrzucać filmiki z tego, co tutaj się dzieje. Dlatego też nie zdziwcie się, jeżeli aura wokół będzie inna niż ta emitowana w filmiku.
Na kiedy przewidziane jest zakończenie projektu “Budowa domu z bali 100m2 – krok po kroku”?
Zakończenie tego projektu planujemy sfinalizować w okolicach wakacji tego roku, może troszkę szybciej. Oczywiście plany planami, zobaczymy, jak to wszystko wyjdzie w praniu. Mamy też dużo innych obowiązków związanych z firmą, więc będziemy starać się robić to jak najsprawniej, ale aby ze wszystkim się wyrobić (zamówienie materiału, szukanie dostawców, dogadywanie się z firmami, itp.)
Na jakiej podstawie wybieramy firmy do współpracy?
Jeżeli chodzi o firmy, to najpierw wybieramy produkt, który spełnia pierwsze oczekiwania, a potem dogadujemy się z firmami. Firmy, które będą się tutaj pojawiać, są to firmy, które też naturalnie byłyby wybrane, a nie tylko dlatego, że są reklamodawcą czy partnerem całej serii. Założenie jest takie, że firmy spełniają nasze oczekiwania prywatne, a dopiero później jest próba nawiązania współpracy.
Jakim sprzętem dysponujemy?
Mamy też sporo sprzętu, którym będziemy nagrywać tę serię filmów, od kamer Go Pro na głowie, po aparat, telefon, Gimbala (fajne ujęcia ze środka), dron. Możliwości przekazania tego, co się tutaj dzieje jest naprawdę sporo i będziemy się starać robić te filmiki jak najlepiej tylko potrafimy. Nie mniej jednak to wszystko zajmuje bardzo dużo czasu, więc proszę o wyrozumiałość, że te filmy mogą nam zająć trochę czasu.
Jakie firmy dołączają do projektu?
Już teraz mogę zdradzić, że do projektu dołączają takie firmy jak: FAKRO od okien połaciowych, Markiz od wyłazu dachowego, firma, która dostarcza nam też okien Team-Plast, Florian od poszycia dachowego i blachodachówki, firma od izolacji Eneroo i wiele mniejszych firm, które będą też uczestniczyć w poszczególnych odcinkach. Te największe firmy to partnerzy strategiczni.
Dzięki tym współpracom pewne filmiki będą opowieścią, blogiem. Nie we wszystkim jesteśmy specjalistami, więc przykładowo wiem, że przy fundamentach będzie dużo informacji (szczerych), jakie my błędy popełniliśmy, które można byłoby sobie ułatwić. To też wynika z tego, że na co dzień nie robimy fundamentów, nie zajmujemy się tym. To tak samo, jak projektant projektuje i często nie zajmuje się tym tak żywo na budowie. Dopiero fachowcy, którzy to robią mają swoje utarte ścieżki wykonania poszczególnych rzeczy i dopiero oni wiedzą, że coś zrobione w ten sposób może powodować później różne problemy. W związku z tym niskim doświadczeniem wykonawczym w poszczególnych etapach będą zdarzały się rzeczy, które będziemy sugerować, że można byłoby zrobić inaczej. Pewnie zrobimy podsumowanie po danych etapach czy na sam koniec projektu, jakie błędy zostały popełnione, co zostało zrobione dobrze, co zrobilibyśmy inaczej. Na pewno takie szczere informacje będą się pojawiać.
Co jest dla mnie ważne w tym projekcie?
Ja osobiście stawiam w tym projekcie na szczery przekaz tego, co się tutaj dzieje. bez udawania. Ciężko być fachowcem od wszystkiego. Ja doradzam, jak budować domy z bali, pomagam, jak planować strategicznie, oszacować budżet, jak wybrać firmę, wybrać wiele rozwiązań. W tym pomagam bardzo skutecznie. Nie mniej jednak w tych detalach budowlanych, jak nie ma się praktyki na co dzień, nie ma się też, co oszukiwać, że jak na co dzień nie robimy fundamentów, nie robimy poszycia dachowego, to pewne rzeczy na pewno fachowcy, którzy są na co dzień w tych tematach, na pewno są w stanie zrobić to lepiej, sprawniej, więc też to bierzcie pod uwagę (ale będziemy sygnalizować w nagraniach, jak to wygląda).
Jakie są nadrzędna założenia projektu “Budowa domu z bali 100m2 – krok po kroku”?
Takie nadrzędne założenia tego projektu, to będziemy bardzo mocno kłaść nacisk na szczelność tego budynku, na jakość izolacji, tak, aby finalnie uzyskać jak najniższe koszty eksploatacyjne. To naprawdę będzie bardzo mocny punkt programu tego całego projektu “Budowa domu z bali 100m2 – krok po kroku”. Na te rzeczy będziemy kłaść duży nacisk. To jest też duża bolączka w branży, że właśnie te rzeczy są często traktowane po macoszemu, nie są robione na serio i poważnie przez firmy wykonawcze.
Ja już kiedyś taką historię opowiadałem, że mieliśmy też klientów (zwłaszcza jedna osoba). Mąż rzucił pracę tylko po to, aby zrobić fundamenty po swojemu. Nie dość, że mu się to bardziej opłacało, to zrobił fundamenty lepiej niż jakikolwiek inny fachowiec do tej pory. Taka była również opinia kierownika budowy. Wierzę, że wiele rzeczy z racji tego, że ten projekt jest robiony dla siebie, będzie zrobionych bardzo dobrze. Teraz wiem, że pomimo też błędów, które zostały popełnione, finalnie jakość i sposób wykonania jest naprawdę na fajnym poziomie.
Ile będzie filmów w tej serii?
Tak jak wspominałem, filmik ten nagrywam z gotowych fundamentów. Tutaj już się sporo zadziało. Nie mniej jednak o tym, co się tutaj zadziało (mamy już ponad połowę października) zobaczycie w odcinku 6 i dalej. Nie wiem, ile jeszcze tych filmików będzie, ponieważ jestem na etapie montowania. Materiałów jest dużo. Postaram się to jakoś skondensować. Na pewno będziemy się starali robić tego typu filmiki dla tych z Was, którzy budują domy i chcą zobaczyć to w detalach i szczegółach, aby się jak najlepiej przygotować do budowy, te filmiki będą zawierały dużo informacji i będą dość długie. Podejrzewam, że między 20-40 minut. Z samych fundamentów nie wiem, ile finalnie będzie. Z ogrodzenia są 3, z fundamentów myślę, że będzie około 5. Potem postaram się zrobić jeden filmik w skrócie (kilkuminutowy), aby pokazać co tutaj się zadziało dla tych, którzy są mniej cierpliwi i nie chcą też oglądać wszystkiego w detalach.
Na czym polega Wasze aktywne uczestnictwo w projekcie?
Na pewno zachęcam bardzo mocno do zadawania pytań, do poruszania wątków, jeżeli coś dla Was jest niejasne, jeśli macie inną koncepcję rozwiązania pewnych rzeczy. Zapraszam też do polemiki w komentarzach pod filmem na YouTubie. Będziemy co jakiś czas, jeżeli pojawi się tyle pytań, aby przygotować kilkunastominutowy filmik, przygotować odpowiedzi na te pytania w filmie. Zrobimy film Q&A, czyli zbierzemy wszystkie pytania (przynajmniej te, które się najczęściej powtarzają). Bardzo zachęcam, aby w komentarzach pisać, co uważacie, co byście zrobili inaczej, dlaczego. Jeśli macie wątpliwości zadajcie pytania. Może brakować części informacji, stąd zapraszam do czynnego uczestniczenia w tym projekcie poprzez właśnie zadawanie pytań, aktywne uczestnictwo w komentarzach pod filmami.
Jakie filmy pojawią się w serii?
Dodatkowo, w serii będą się pojawiać takie filmy, gdzie będziemy mówić o kosztach. To myślę, że też jest bardzo istotny aspekt tego projektu. Na koniec (w ostatnim filmiku o fundamentach, w ostatnim filmiku o ogrodzeniu) przedstawię Wam koszty, jakie zostały poniesione. Oczywiście każda budowa jest inna, ale dobrze żebyście mieli jakiś pogląd o kosztach. Postaram się przedstawiać te informacje o kosztach w taki sposób, abyście je mogli wykorzystać dla siebie. Spodziewajcie się więc takich filmików.
Co będzie w kolejnym odcinku?
Zapraszam do oglądania całej serii filmów. Będzie się dużo działo. W kolejnym filmiku poruszę temat kosztów, formalności, samego projektu. Drugi odcinek będzie jeszcze w zaciszu domowym. Troszkę poopowiadam, a potem już będziemy działać w terenie, z życia tej budowy będziemy pokazywać filmiki. Zapraszam serdecznie. Do zobaczenia.