Komin systemowy

Budowa komina systemowego w domu z bali 🏡|odc.18| Budowa Domu z Bali 100 m2 Krok po Kroku

To już 18 odcinek naszych budowlanych zmagań, wyzwań, ale i postępów! Dzisiaj czas na budowę komina systemowego w domu z bali. Zapraszamy do oglądnięcia filmu i standardowo – Waszych pytań, komentarzy i refleksji.

Transkrypcja

Witajcie,

Dziś w formie jednego filmu pokażę Wam, jak powstawał komin. Budowaliśmy go etapami, dlatego postęp prac, który zobaczycie na filmie będzie się różnił od tego, co już widzieliście na wcześniejszych filmach.

Sponsorem dzisiejszego odcinka jest Grupa KNM – producent ceramicznych systemów kominowych KNM – kominy na miarę oraz importer drewna ze Skandynawii – drewno C24, deska elewacyjna, podbitka, boazeria, deska tarasowa pod marką Scandiwood.

Uznałem, że atrakcyjniej dla Was będzie pokazać, jak powstawał komin w formie jednego odcinka, a nie pomiędzy innymi pracami.

Komin zamówiliśmy od naszego sponsora Grupa KNM Kominy na miarę. Telefon jednego dnia, spowodował przyjazd komina drugiego dnia. Jest to wygodne, bo komin pojawił się na budowie wtedy, kiedy było to organizacyjnie i logistycznie najlepsze.

Komin przyjechał na palecie kurierem z windą, zatem nie było problemu z jego rozładunkiem. Dodatkowo, odpowiednio zapakowany, mógłby stać długo na budowie.

Wybraliśmy tego producenta z uwagi na bardzo dobry stosunek ceny do jakości i tego, zawiera zestaw systemu kominowego.

Co jest potrzebne do wybudowania komina?

Praktycznie jest wszystko co, potrzeba do wybudowania komina, aż po czapę na jego szczycie. Oprócz pustaków, dedykowanych wkładów ceramicznych (także do wyczystki oraz trójnika – wlotu rury spalinowej) i wełny izolacyjnej, w zestawie był daszek betonowy, duży odskraplacz z rurką, drzwiczki kwasoodporne, kratka przewietrzająca dolna oraz izolacyjna płyta czołowa. Otrzymaliśmy także masę do połączenia ceramiki i stożek kominowy z blachy kwasoodpornej. Wszystko zobaczycie dokładnie na filmie.

Montaż komina

Montaż komina zaczęliśmy od wymierzenia dokładnego miejsca, gdzie miał stanąć. Aby odizolować podstawę komina od wilgoci na chudziaku, ułożyliśmy izolację przeciwwilgociową z plastpapy. Następnie pierwszy pustak został ułożony na zaprawie murarskiej i też nią wypełniony, zgodnie z instrukcją producenta dostępną także w formie filmu na YouTube, który znajdziesz TUTAJ.

Bardzo istotne jest, aby pustak znajdował się dokładnie w miejscu wytyczonym oraz nie odbiegał od pionu czy poziomu.

Na zalanym pustaku ustawiamy odskraplacz używając poziomnicy. Na pustaku wycinamy otwór pod kratkę wentylacyjną. Pustaki łączymy zaprawą murarską. Ceramikę łączymy klejem, który był w zestawie. Klej rozrabiamy z wodą w proporcjach podanych na opakowaniu.

Kolejnym elementem jest pustak wycięty pod wyczystkę. Ceramikę należy czyścić z ewentualnych zabrudzeń po zaprawie. Element wyczystki ustawiamy na odskraplaczu z wcześniej zaaplikowanym klejem. Ceramikę montujemy kielichem do góry. Wymierzamy i wycinamy kolejny pustak, który zakryje wyczystkę.

Pomiędzy wyczystkę a pustak wsuwamy wełnę izolacyjną. W zależności od potrzebnej wysokości trójnik spalin montujemy na kolejnym elemencie lub wyżej. Otwór pod trójnik musi uwzględniać wymiar izolacyjnej płyty czołowej. Koniecznie trzeba pamiętać o usuwaniu nadmiaru kleju z połączeń na ceramice wewnątrz. Im gładsza powierzchnia wewnątrz, tym trudniejsze osadzanie się osadu ze spalin.

Betonowy daszek przykrywający montuje się także na klej. Przed montażem ostatniej rury ceramicznej należy ją przyciąć do wysokości stożka. Stożek można zamontować klejem do ceramiki.

Przy montażu bardzo proszę zwrócić uwagę na płytę czołową, która jest kawałkiem wełny, ale bardzo ważnym, bo bardzo dużo murarzy obmurowuje trójnik, co jest wielkim błędem! 

Co działo się dalej?

Koniecznie zobacz na filmie! Poniżej rozpiska w minutach:

00:00 Kto jest partnerem strategicznym projektu?

00:22 Wstęp – jak powstawał komin?

00:35 Sponsor dzisiejszego odcinka KNM – Kominy na miarę

00:51 Przygotowania do montażu komina

01:57 Wytyczamy miejsce pod komin i rozpoczynamy montaż pierwszych elementów. Zapraszam do wysłuchania wszystkich porad

04:17 Sponsor dzisiejszego odcinka KNM – Kominy na miarę

04:35 Co dokładnie działo się na budowie podczas montażu komina

04:50 Montujemy ostatnie elementy systemu kominowego ponad dachem

09:10 Montujemy daszek betonowy

10:22 Sponsor dzisiejszego odcinka KNM – Kominy na miarę

10:39 Montujemy stożek kominowy

Zapraszamy do oglądnięcia filmu i podzielenia się swoimi refleksjami, wrażeniami lub uwagami. Czekamy na pytania!

Do zobaczenia w kolejnym odcinku!

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: