Czy w domu z bali można zastosować ogrzewanie podłogowe?

Znamy je już od kilkunastu lat. Systemy ogrzewania podłogowego są obecne w wielu polskich domach. Stanowią doskonałą alternatywę do grzejników dostarczając ciepło do całej przestrzeni mieszkalnej. Wielu właścicieli domów, którzy zdecydowali się na wykorzystanie tego rozwiązania, ceni je sobie. Czy jednak możliwe jest zastosowanie ogrzewania podłogowego w domu z drewnianych bali? Odkryj fakty i mity, które mówią o zaletach i wadach tego rozwiązania, a także dowiedz się, która z wielu opcji będzie dobra dla Twoich czterech kątów.

Czy ogrzewanie podłogowe jest drogie?

Jeszcze do niedawna uznawano to rozwiązanie za nieopłacalne, szczególnie w domu drewnianym. Dlaczego? Drewno uważane za doskonały izolator ciepła, zwyczajnie nie przepuszcza tak dobrze gorąca, które wydzielane jest przez ogrzewanie podłogowe. Być może kiedyś można to było uznać za prawdę. Postępująca technologia sprawiła jednak, że ogrzewanie podłogowe nie kosztuje więcej niż zakup tradycyjnych grzejników. Co więcej, na rynku można znaleźć gamę produktów – paneli podłogowych, które doskonale przepuszczają ciepło do wnętrza domu wytworzone przez instalację grzewczą. Innymi słowy, obecnie ogrzewanie podłogowe w domach z drewnianych bali jest opłacalne.

Ogrzewanie podłogowe – elektryczne czy wodne?

Decydując się na zainstalowanie ogrzewania podłogowego w swoim domu, musisz wybrać, czy zdecydujesz się na system elektryczny czy wodny. W obu przypadkach są pewne zalety i wady – sprawdź, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze.

W przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego, do jego zalet należy łatwy montaż, z którym poradzisz sobie nawet samodzielnie. W tej wersji trzeba się liczyć, jednakże z nieco wyższymi kosztami eksploatacyjnymi, a przynajmniej do czasu, kiedy nie zdecydujesz się na zainstalowanie dwutaryfowego licznika (taryfa G12). W takim przypadku ogrzewanie podłogowe elektryczne będzie załączało się w okresie, kiedy cena prądu jest niższa – zazwyczaj między godziną 22:00 a 6:00. Takie rozwiązanie pozwala na obniżenie rachunków za energię elektryczną nawet do 50%!

Atutem instalacji wodnej są z kolei nieco mniejsze koszty eksploatacji, jednakże jest ona trudniejsza w montażu. Musisz liczyć się z tym, że wybierając to rozwiązanie będziesz musiał postawić na fachowców, którzy wodne ogrzewanie podłogowe wykonają precyzyjnie i solidnie. To jednak wiąże się z większym jednorazowym kosztem – trzeba zapłacić nie tylko za zakup samej instalacji, ale także za pracę profesjonalistów.

Czas nagrzewania instalacją wodną lub elektryczną

Kolejnym aspektem, który powinno się wziąć pod uwagę wybierając rodzaj ogrzewania podłogowego, jest czas nagrzewania się pomieszczeń. W przypadku instalacji elektrycznej następuje to szybko z tego względu, iż mata lub folia grzewcza leży nie niżej niż 2 cm pod powierzchnią posadzki. W połączeniu z dobrą izolacją okien, ścian budynku, a także dachu jest to rozwiązanie nie tylko tańsze, ale też wygodniejsze dla mieszkańców.

Nieco inaczej sprawa ma się z ogrzewaniem wodnym, którego instalacja leży około 4-6 cm pod podłogą, co zdecydowanie wydłuża czas ocieplania się pomieszczenia. Ogrzewanie wtedy musi być włączone dłużej, tak aby móc cieszyć się wyższą temperaturą przez większy okres. W takim przypadku większą zaletą okaże się wybranie rozwiązania, jakim jest elektryczna instalacja.

Ogrzewanie podłogowe w domu z bali

Odpowiadając na pytanie zawarte w tytule artykułu – tak, z powodzeniem możesz zainstalować ogrzewanie podłogowe, zarówno elektryczne, jak i wodne, w domu z drewnianych bali. Dzięki temu zyskujesz więcej miejsca. Wnętrza pomieszczeń nie będą szpeciły grzejniki, a dzięki temu zyskujesz więcej przestrzeni na postawienie wyposażenia meblowego, na przykład regału, dużej szafy czy komody. Co więcej, wykorzystując instalację podłogową, ciepło zwykle idzie do góry, pomieszczenie będziesz miał więc dogrzane od stóp do głów.

Elektryczne czy wodne?

Kiedy jesteś pewny, że masz szczelnie ocieplony dom, najlepszym wyborem będzie postawienie na maty lub folie grzewcze bazujące na energii elektrycznej. Dzięki nim szybciej nagrzejesz pomieszczenie, z którego ciepło nie ucieknie tak szybko.

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: