Dom drewniany – szkieletowy czy z bali? Wywiad cz. 1

W dzisiejszym wywiadzie Leokadia i Marian opowiedzą nam, dlaczego zdecydowali się na dom drewniany. Jak połączyli bale, półbale i szkielet oraz czym to wszystko uszczelnili? Zaczerpnijcie inspirację z ich wyjątkowego pomysłu na wymarzony dom drewniany.

Część druga dostępna tutaj –> Dom drewniany, szkieletowy czy z bali? Wywiad cz. 2

Drewno – najzdrowszy materiał w budownictwie

Sławek: Dziękuję Wam, że zechcieliście uchylić rąbka tajemnicy o swoim domu i poświęcić chwilkę, żeby mi coś podpowiedzieć. Skąd się wzięła chociażby historia tego domu? Dlaczego on w ogóle powstał?

Marian: Domy drewniane zawsze nam się podobały. Byliśmy wcześniej w Stanach i tam oglądaliśmy programy, w których budowali właśnie drewniane domy. Zafascynowały nas i to się nam spodobało. Nasza praca w Stanach, przede wszystkim żony… Tam mieszkając doszliśmy do wniosku, że wracamy do Polski.

S: Były też takie zakusy, żeby budować całkowicie samemu domu z bali. W Stanach, Kanadzie jest taki nurt.

M: Był ten nurt. Oglądaliśmy te domy w telewizji i to nas po prostu zafascynowało.

Po drugie fachowcy od drewna powiedzieli tylko jedną rzecz: że najzdrowszym materiałem, jaki może być w budownictwie, to jest drewno.

S: Wiadomo, że fachowcy od drewna będą też swoje zachwalać – ale oczywiście podzielam to.

M: Zgadzam się, ale porównanie na przykład do płyty betonowej, z których były budowane bloki czy do murów – lepiej to wychodziło z cegły wypalanej czy pustaków. Jednak znowu do tych pustaków – pianowych czy innych – były pewne zastrzeżenia, że jest tam jakaś szkodliwość dla zdrowia. Natomiast my z żoną przyjęliśmy taką zasadę, że jeżeli wrócimy do Polski, to wybudujemy dom drewniany. Podjęliśmy decyzję o budowaniu domu drewnianego, w stylu drewnianym, czyli bale, półbale. Wcześniej jeździłem, szukałem, sam patrzyłem na takie domy. Oczywiście razem z żoną uzgodniliśmy wygląd domu. Chcieliśmy, żeby zrobiła nam to projektantka. I tak się stało.

Projekt gotowy czy indywidualny?

S: Czyli projekt indywidualny, z własnymi wytycznymi.

M: Tak, natomiast w tym jak rozstawić pokoje i wygląd wewnętrzny doradzał nam projektant. Specjaliści bardzo dużo nam podpowiedzieli i to była naprawdę cenna wiadomość, którą przekazał mi Pan Grzesiek. Bo projekt był taki, żeby ścianki wewnątrzdziałowe robić z desek.

S: Szkielet.

Wszystko w balach – dom drewniany

M: Tak, w środku szkielet i wełna. Po konsultacjach w trakcie budowy powiedzieli, że to nie ma sensu, bo ten budynek po prostu straci na wyglądzie, jeżeli ścianki działowe wewnątrz budynku nie będą z drewna. Powiedzieli, że to będą na na pewno nieduże różnice w kosztach, ale będziemy z tego zadowoleni. Przyjęliśmy tę propozycję i dzisiaj Pan widzi ten efekt.

S: Wszystko jest w balach.

M: Tak, nie ma czegoś takiego, że tu jest deska, a tu coś innego.. Jak bal to bal. W środku jest sam bal. Naprawdę nie mam zastrzeżeń do firmy, która to wykonała i polecam. To młodzi ludzie.

S: Zaczęliśmy od tego, że rozważaliście wybudowanie domu szkieletowego albo domu z bali, ale co zadecydowało, że to finalnie były jednak bale? Mieliście wszystkie możliwości na tapecie, więc co spowodowało, że akurat wybraliście bale?

M: Po prostu to się nam spodobało.

Leokadia: Widzieliśmy w górach takie domy.

M: Widzieliśmy w górach jak wyglądają i to się nam spodobało.

L: Oni [wykonawcy] nas zabrali do domu, który budowali. Byli w trakcie budowy.

M: Przed podpisaniem kontraktu pojechaliśmy tam pod górkę i zobaczyliśmy dom, który był już w trakcie budowy. Jechaliśmy taką serpentyną do góry i opowiadali, jakie mają problemy z przywożeniem tych belek. Jak zobaczyłem ten dom, to odebrało mi dech.

S: I wtedy się zaczęło.

Czy parterowe domy z bali są najbardziej ekonomiczne?

M: Tak. To nas jeszcze bardziej wzmocniło w tym, że chcemy dom drewniany. Tylko były jeszcze inne problemy, które wcześniej wychodziły. Gdy dyskutowaliśmy z żoną odnośnie domu drewnianego, to wszyscy mówili:

„Jak to na nizinach taki dom drewniany? Tu pasuje tylko beton, mur”.

To nas jeszcze bardziej skłoniło do podjęcia takiej decyzji, bo dom naprawdę piękny. Po drugie – jeżeli ktokolwiek ma jakieś możliwości budowy domu, stać go na to, bo wiadomo, że jest różnie w życiu, polecam jeszcze raz dom drewniany. Według mnie jest to najzdrowszy dom, najlepszy, on nie wypuszcza ciepła, drewno też nie wciąga ciepła, więc to jest materiał najlepszy. Przekonało się o tym już wiele osób. Trzeba jednak dobrać go odpowiednio do rodziny – czy jest większa, czy mniejsza. My zrobiliśmy ten dach dość łagodny, bo nie było nam potrzebne poddasze.

S: Dla Was bardziej w formie stryszku.

M: Tak, tylko stryszek na podrzędne rzeczy. Z tymi stopami są dobre w Zakopanem.

Jaki jest metraż domu z bali?

S: To były projekty planowane u projektanta, ale żeby podpowiedzieć też innym, którzy planują swoją budowę domu z bali, jak wy planowaliście metraż tego domu? Każdy się waha czy to ma być 80, 150, 200 metrów. Niektórzy przechodzą do domu z mieszkania. W Stanach był pewnie jakiś standard, jakieś wyobrażenie o metrażu. Jak pomóc innym zaplanować swoją przestrzeń?

M: Metraż u nas ma 120 metrów powierzchni użytkowej. 147 jest zewnętrzne. Po drugie chciałbym doradzić tylko jedną rzecz: jeżeli stawiam dom drewniany, marzę o powiększeniu rodziny, to mogę sobie zrobić daszek bardziej szedowy, żeby zużytkować poddasze. Natomiast jeżeli osoby, które planują wybudować dom drewniany, to tylko parterowy. Żadnych pięter.

S: Z jakich względów parterowy? Jednak większość projektów jest z poddaszem użytkowym ze względu na to, że koszty budowania troszkę inaczej wyglądają.

M: Chodzi o kwestię ogrzewania. Dzisiaj wszystkie skierowane projekty budowlane są z samym partnerem, bo jeżeli chodzi o piętra, to jest coraz większy koszt. Koszty ogrzewania są większe.

S: Nie zgodzę się, ale rozumiem Pana tok myślenia.

M: Zależy jaką Pan zastosuje instalację ogrzewania.

S: Nie raz przeliczaliśmy koszty i zazwyczaj z użytkowym poddaszem koszty się rozbijają. Nie bez powodu jest tyle projektów na sprzedaż z użytkowym poddaszem. Fundament jest droższy, kiedy mamy 120 metrów do wykonania i jak chcemy to wykonać tylko w parterze, to mamy tak większe fundamenty, więcej bali dookoła..

M: Ale koszty są..

S: Najwyższe są przy domu parterowym. Dlatego pytam jaki jest argument. Może brak schodów.

M: Ja jestem zawsze za tego typu domem, jaki wybudowaliśmy. Jeżeli ktoś ma większą rodzinę, to musi coś zrobić – podnieść dach.

S: Z tą ideą można też iść w dom parterowy i go powiększać.

„Krakowiak” 

M: W prawo czy w lewo? U nas jest kuchnia, ubikacja, kotłownia, korytarz, jadalnia, łazienka, sypialnia, pokój i ten salon, w którym jesteśmy.

S: Dwie łazienki?

M: Typowa ubikacja i łazienka z ubikacją.

S: Jak się spisuje to ciekawe wcięcie w tym budynku? Chroni od wiatru, od słońca?

M: Bardzo chroni. Widział Pan te „Krakowiaki”, które tam są.

S: Tak.

M: Każdy przymrozek… My je tam wstawiliśmy, tylko przysunęliśmy je tutaj do parapetu, jak się wchodzi do korytarza. Przez całą zimę w tamtym roku były i został tam marny niedługi korzonek i tak się rozrosło pięknie. Mamy tę ławę.

L: Chroni przed słońcem, jest chłód w lecie. Można sobie siedzieć i pić piwo

M: To jest coś wspaniałego. Jest zacienienie, zrobiliśmy sobie te ławy i tam się zrobi grilla, bo jest taras przed domem.

S: W perspektywie czasu z samym projektem, układem, wielkością, coś byście zmienili tutaj?

M: Nie, nic. Tylko poziom.

Uszczelnienie domu z półbali

S: Tutaj patrząc już tak bardziej też na same bale, o których zaczęliśmy już wcześniej mówić, czy jesteśmy w stanie powiedzieć coś o ich wielkości? Ja mogę oszacować na oko, ale jaka jest ich szerokość, wysokość?

M: Różna.

S: Czy to jest łączone, czy to mszenie jest na przelot?

M: Mszenie to się nazywa. Nie jest to precyzyjne, ale fajnie wykonane.

S: Jest typowe mszenie?

M: Tak.

S: Czasami jest tak, że jest jeszcze pióro pomiędzy, czasami jest to robione na piankę.

M: Nie, to były tylko same wióra. Wbijali klina, zwijali, wybijany kliny i siadał. My nie chcieliśmy całych bali. Z zewnątrz jest półbal. Nie chcieliśmy całego bala, bo w wewnątrz budynku chcieliśmy zachować płaskie powierzchnie. Nie chcieliśmy monotonii. Zależało nam też na tym, żeby były jak najmniejsze koszty ogrzewania.

S: Rozumiem, że na łączeniu jest kilkanaście centymetrów. Odnośnie bali i łączenia pytam pod kątem ciepła.

M: Jeżeli jest mróz, to idzie w dół. Jak to są tak zwane półkola, to mróz, gdy idzie w dół, to idzie tymi górnymi. Nie trzeba nic już ocieplać.

To była pierwsza część wywiadu z Leokadią i Marianem. Zachęcam do zadawania pytań i rozmowy w komentarzach, a jeśli interesuje Was dom drewniany z bali – już niebawem zapraszam na kolejną część wywiadu.

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: