Ostatnio sprawdzaliśmy szczelność domu z bali klejonych. Tym razem zapraszam Cię na wywiad. Zaprezentuję Ci dom z bali suszonych. To dobra okazja, aby podpatrzeć ciekawe rozwiązania dla domu z bali. Może niektóre z nich będą dla Ciebie inspiracją? Zobacz film lub przeczytaj transkrypcję rozmowy.
Dom z bali suszonych – transkrypcja rozmowy
Sławek
Jesteśmy w domu Izy, która zgodziła się nam udostępnić mieszkanie, mimo że jest niedzielny, wczesny poranek. Bardzo dziękuję, że się zgodziłaś na ten wywiad. Postaramy się nieco opowiedzieć o Twoim domu.
Iza
Witam.
Sławek
Zaczniemy od tego, dlaczego idea domu z bali. To jest moje standardowe pytanie, ponieważ myślę, że różne są motywy.
Skąd pomysł na dom z bali?
Iza
Generalnie to długa i krótka historia. Kupiliśmy działkę i miało być tak, że nie będzie domu. Nie było opcji budowania się. Nagle narodził się pomysł i szukaliśmy projektu domu murowanego. Już mieliśmy go. Już było wszystko gotowe i tak ktoś mi podsunął pomysł, “a może dom z bali?”. Domu murowanego szukaliśmy z miesiąc. Po wejściu na stronę, dom z bali znaleźliśmy w jeden wieczór. Machina ruszyła. To było spontaniczne. Zależało nam na szybkiej realizacji. Jak już podejmiemy decyzję, to lubimy szybko działać, a nie czekać latami.
Sławek
Tak szybko udało Wam się znaleźć projekt? To znaczy, że był to gotowy projekt?
Iza
Tak
Sławek
Jaka to była nazwa projektu?
Iza
Włodyszów. Jest w nim dużo zmian, ale projekt był gotowy.
Adaptacja projektu
Sławek
Rzadko zdarza się, że inwestorzy są tak zdecydowani i tak szybko znajdują projekt. Zazwyczaj trwa to dłużej. Czy zmiany były tylko konstrukcyjne typu wysokość, długość budynku?
Iza
Nie, bardziej pokoje, zmiana rozkładu.
Sławek
Czyli takie drobne zmiany, ewentualnie jakiś okno mniejsze, większe, czyli taki standard? Kiedy to było?
Iza
2019 myślę.
Sławek
Od projektu jakie były kolejne etapy mniej więcej?
Iza
Machina ruszyła, jak pojechaliśmy do kierownika budowy, który nam przedstawił, jak to będzie wyglądało i tak z dnia na dzień ruszyliśmy. Wybudowaliśmy fundament chyba w lutym, a w maju już zaczął się budować dom. I powstał w jeden miesiąc.
Sławek
To szybko, bo teren jest urozmaicony. Czy tutaj jest też podpiwniczenie? Bo fundamenty są dość wysokie.
Iza
Wysokie. To wynika z układu gruntu. Przez to, że jest spadzisty.
Sławek
Potem od maja jakie były kolejne etapy?
Iza
Od maja to już trochę więcej czasu zajęło, bo wykończenie robiliśmy sami własnoręcznie. Ja, mąż i teść.
Sławek
Tak chyba najfajniej.
Iza
Wszystkie ścianki działowe były postawione przez wykonawcę, a my je wykańczaliśmy. Tak jak widzisz, wszystko jest w drewnie, nie mamy nic w żadnych regipsach. Jedyna ścianka jest zrobiona z kafelek w łazience.
Sławek
Ale ona jest zrobiona w szkielecie?
Iza
Tak, był szkielet i na to regips.
Sławek
A tak to pozostałe w środku są balowe?
Iza
Wszystko jest drewniane.
Instalacje w domu z bali
Sławek
Nie mieliście problemów na etapie wykończeniowym ze schowaniem np. instalacji wodnokanalizacyjnej, wodnej?
Iza
Elektryka była już na etapie projektu, od pierwszej bali. To trzeba było wiedzieć na etapie składania. To było najbardziej stresującym elementem, bo to robiliśmy też sami.
Sławek
Bo tu nie ma za bardzo wyjścia, chyba że przy listwach przypodłogowych, ale u Was są takie malutkie.
Iza
Nie ma listwy. Stwierdziliśmy, że nie chcemy.
Sławek
To nie ma tutaj opcji, żeby to schować w listwach.
Iza
Kilku gniazdek brakuje, ale ogólnie jestem zadowolona. Jak na to, że robiliśmy to sami, to nie jest źle. Cała reszta jak np. rury od rekuperacji, to gdzieś tam są takie, które trzeba pochować, ale ogólnie udało się.
Oryginalny projekt schodów w domu z bali suszonych
Sławek
Tutaj mamy salon, gdzie ciekawym aspektem jest rozwiązanie schodów. Oryginalnie w projekcie jest ściana, gdzie zabudowane są schody, co może zabierać przestrzeń, Wy zrobiliście je w nietypowy sposób. Skąd ta koncepcja się wzięła? Uważam, że jest fajna i zyskujecie na przestrzeni.
Iza
Chodziło właśnie o przestrzeń. Tak jak widzisz, wszystko jest duże. Pokoje są duże. Staraliśmy się zachować taką przestrzeń, żeby nie robić takich małych pomieszczeń, które będą klaustrofobiczne, bo tego nie lubimy i stąd też te schody, żeby była i przestrzeń i ciepło, żeby wszyscy byli razem. To było dla nas istotne.
Sławek
To też tyczy się samego kominka, który nie jest zabudowany, sobie stoi luzem, spełnia swoją funkcję, a i też nie zajmuje dużo miejsca, jest zgrabny i mały.
Kominek w domu z bali suszonych
Iza
Tak, jest inny niż wszędzie. Pomysł tego kominka był od początku. Później nie wiedzieliśmy, jak to zrobić. Jeździliśmy po domach, to ludzie faktycznie zabudowywali kominki – były cegły, marmury. My chcieliśmy jak najbardziej, żeby było naturalnie. Kilka firm przyjechało i powiedziało, że się nie da. W końcu przyjechała jedna, która powiedziała, że się da. Jeśli odsuniemy go odpowiednio od ściany, to będzie bezpiecznie. Zdecydowaliśmy się więc na taki.
Sławek
Czyli to przejście jest też odpowiednio zabezpieczone termoizolacyjnie?
Iza
Tak. Jeśli chodzi o kominek, to była chyba najdroższa część domu, bo bardzo chcieliśmy zabezpieczyć go odpowiednio. Wiadomo dom z bali, jak to wszyscy mówią, łatwopalny chociaż ja tak nie uważam. Komin ma jeszcze dodatkowe zabezpieczenia i jest przeznaczony do domu z bali. Samo przejście między balami jest chyba 4 warstwami materiału izolacyjnego, który w różnych stopniach przewodzi to ciepło. Więc jest bardzo dobrze zabezpieczony.
Sławek
Myślę, że tego nie można bagatelizować, bo chociażby nieumiejętne palenie w kominku czasem powoduje, że zbiera się osad, który powoduje niekontrolowane rozgrzanie się komina czy nawet wybuch czy zapalenie się. Trzeba o tym zawsze pamiętać. Szybko przeszliśmy więc do tematu systemu grzewczego. Jaki tutaj jest?
System grzewczy
Iza
Tu mamy pompę ciepła gruntową.
Sławek
Gruntową z pylonem i odwiertami? Rekuperację i kominek? Coś jeszcze?
Iza
Tak. to wszystko.
Sławek
Z perspektywy czasu, bo mieszkacie tu dwa lata, czyli dwa pełne sezony grzewcze mamy już za sobą. Czy możesz coś powiedzieć o tym systemie?
Iza
Ciężko mi porównywać inne domy, bo nie mieszkaliśmy wcześniej w domu tylko w mieszkaniu. Nie mamy punktu odniesienia. Ale dom jest ciepły. Jak nagrzejemy to temperatura się utrzymuje.
Koszty ogrzewania domu z bali
Sławek
Jesteś w stanie coś powiedzieć o kosztach ogrzewania takiego domu? Mamy tutaj około 140 m2 powierzchni.
Iza
Tak, 140 m2 z garażem, jest to po podłodze 200 m2. To było dziwne, bo wydawało nam się, że będzie to maleństwo, a później, jak już przyszli wykonawcy i mówili, że potrzebują styropianu 200…. zaczęło się robić tego dużo. Pokój, który jest nad garażem też zwiększał powierzchnię, bo w projekcie nie do końca było to ujęte. Jeśli chodzi o koszty ogrzewania, my mamy wszystko na prąd. Sam koszt ogrzewania jest ciężko wyliczyć.
Sławek
Ale całość z wszystkim tak średnio rocznie jesteś w stanie wyliczyć?
Iza
Średnio rocznie to zdarzają się rachunki na 600/700 zł jak i na 300 zł.
Sławek
Czyli w granicach 4000/4500 rocznie?
Iza
Myślę, że tak. I uważam, że nie jest to duży koszt. Tym bardziej, że jest to duży dom i jesteśmy w czwórkę, w tym dwójka dzieci. Pranie, suszenie, płyta – wszystko jest na prąd. Nie jest to wiele na utrzymanie takiego domu. Dla drewna nie sama temperatura jest najgorsza, ale wiatry. Najszybciej dom się wychładza przy wiatrach. Oczywiście temperatura ma znaczenie, ale bez wiatru jak jest mróz, to nie ma takiego wpływu.
Ciekawe rozwiązania w domu z bali
Sławek
Teraz chciałbym zapytać o kilka szczegółów. Coś, co najbardziej utkwiło mi w głowie, to ten podest, legowisko przy oknie. Pomyślałem, że to temat bardzo zaplanowany na etapie projektu.
Iza
To był plan. W telewizji zawsze widziałam, że pod oknami jest jakieś legowisko. I był taki plan, że te okna faktycznie były pod to wybierane. Myślałam, że przyjdzie firma i to zrobi. ale jak zaczęliśmy budować dom, początkowo bałam się piły, później stwierdziłam, że spróbuję, a na koniec nie chciałam jej nikomu oddać. 🙂 Zaczęłam bawić się drewnem i to jest już moje własne wykonanie.
Sławek
Kto najczęściej tam przesiaduje?
Iza
Pies. 🙂 Ogląda sobie całą okolicę. Ale zawsze ktoś tam na chwilę usiądzie i odpoczywa.
Panele winylowe w domu z bali
Sławek
Ciekawym tematem jest też zastosowanie paneli winylowych. Powiesz nam coś więcej na ten temat? Jakie są koszty? Jak się to użytkuje?
Iza
Pierwszą opcja na podłogę było drewno. Ale jak zaczęliśmy wszystko urządzać, to stwierdziliśmy, że będzie tego za dużo. Baliśmy się tego, że jest to jednak plastik. Ale poczytaliśmy i dowiedzieliśmy się, że przy takich temperaturach jak podłogówka, to nie wydziela żadnych substancji szkodliwych. To nie są panele na klik tylko klejone. W każdym momencie można wyciąć każdy element i wsadzić nowy.
Sławek
Czyli nie są łączone na pióra tylko jak kafelki trochę?
Iza
Tak. Są grubości 3mm. Są bardzo cienkie. Jesteśmy bardzo zadowoleni. Dobrze przewodzą ciepło. Nie niszczą się. Dużo rzeczy się dzieje, jak jest pies i dzieci. Więc są wytrzymałe.
Sławek
Czuć też ciepło z podłogówki. Schodząc warstwę niżej, to kleimy to do?
Iza
Do wylewki betonowej, którą robi już firma. To znaczy my robiliśmy swoją pierwszą. A firma przyszła i robiła drugą warstwę. Nie wiem jak to się nazywa.
Sławek
Drążąc temat dalej, mamy też podłogówkę na piętrze. Czasem się mówi, że niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie. A jednak tutaj mamy.
Iza
Na etapie planowania firma powiedziała nam, że możemy. Nie będzie to zbyt duże obciążenie, bo też tego się baliśmy.
Sławek
Projekty tej firmy, bo to jest Dom-Projekt zazwyczaj są przeliczane na tyle, że te stropy mają duży zapas nośności.
Iza
Być może. Dla mnie to było oczywiste, że musimy mieć podłogówkę na górze. Dostaliśmy pozwolenie.
Sławek
Czyli zaraz nad tymi deskami wiadomo, co jest? Jakieś wygłuszenie?
Iza
Tak, mamy folię styropian, rurki od rekuperacji, podłogówka i wylewka, ta lżejsza.
Sławek
Czyli strop ma gdzie 15 cm grubości.
Iza
Wylewka 5, styropian około 10.
Akustyka w domu z bali
Sławek
A jak wychodzi z akustyką? Mamy klatkę schodową otwartą. A gdybyśmy zamknęli drzwi, jak to wygląda?
Iza
Mam takie poczucie, że w samym domu tak bardzo nie słychać, bardziej stojąc na zewnątrz. Nie wiem, dlaczego tak się dzieje. Jak siedzimy na dole i są pozamykane drzwi, to nie słychać za wiele. Słychać przy takiej kompletnej ciszy. Tylko właśnie na zewnątrz.
Sławek
Za bardzo kłótni nie można uskuteczniać 🙂 Byliśmy też w łazience u góry. Zwróciło moją uwagę przede wszystkim to, że nie ma kafelek na ścianach. Jesteście dobrym przykładem na to, że nie muszą być. I też wykończenie myślę, że Was dużo nie kosztowało ze względu na wyszukaną komodę.
Iza
Wychodzimy z założenia, że fajnie jest inaczej niż wszędzie. Szukamy swoich rozwiązań. Założeniem było jak najmniej kafelek i wszędzie, gdzie się da – drewno. Dlatego postanowiliśmy dać kafelki na podłogę i wokół wanny. Komoda jest znaleziona i odnowiona przeze mnie. Jestem dumna z tej łazienki.
Przestrzeń relaksu w domu z bali
Sławek
W kilku pomieszczeniach jednym wspólnym motywem są hamaki. Skąd ten pomysł?
Iza
Tak lubimy się relaksować. Dla dzieciaków jest to forma wyciszenia się i trochę zabawy, no i tak poszliśmy w to. Baliśmy się tego na początku, bo każde obciążenie było dla nas stresujące, ale dostaliśmy pozwolenie.
Sławek
Trzeba pamiętać, że dom jest przeliczany tak, że nawet gdyby jakaś gruba pokrywa śniegu spadła, to ją wytrzyma. Wy macie lekkie poszycie dachowe, a dom jest przeliczany tak, żeby było dobrze, łącznie z dachówką ceramiczną, która jest czterokrotnie cięższa.
Iza
Tak, teraz już to wiemy, ale na początku to było stresujące.
Sławek
Wracając do ogrzewania, mamy tutaj pompę ciepła, rekuperację. Pompa jest z gruntowym wymiennikiem ciepła, pionowe odwierty. Pamiętasz, ile tych odwiertów trzeba było tutaj wykonać?
Iza
Mamy chyba 3 odwierty po 50 czy 60 metrów.
Sławek
Pamiętacie koszt systemu grzewczego w przybliżeniu?
Iza
Ciężko jest to określić, bo ta sama firma robiła nam też oczyszczalnie przydomową – całą instalację, więc koszt… nie wiem, czy wychodził w granicach 80 000 za to wszystko.
Sławek
Myślę, że to nie są wygórowane stawki i są to stawki z 2020 roku. Ten dom też był – jeśli ktoś chciałby go obejrzeć w nieco innym wydaniu – pokazany w nagraniu z Kępna.
Iza
Na etapie projektu było bardzo ciężko, bo nie było żadnych zdjęć ze środka. Były takie pojedyncze.
Sławek
Szkoda, że nie mieliśmy kontaktu wcześniej.
Iza
Tak, szkoda. To na pewno jest pomocne, bo jeśli ktoś nie ma takiego wyobrażenia, to ciężko jest. Ja akurat wyobrażałam sobie, co i gdzie. Moje plany się powiodły.
Sławek
Ciężko sobie wyobrazić. Jak kupujemy działkę to początkowo wydaje się, że jest dość mała, zwłaszcza tam, gdzie jest pusta przestrzeń i brak sąsiadów.
Iza
Fundament wydaje się malutki. A jak już są ściany i wchodzimy do środka to wszystko jest znacznie większe.
Cena domu z bali suszonych
Sławek
W przybliżeniu jesteś w stanie powiedzieć, z jakimi kosztami inwestorzy powinni się liczyć, chcąc wybudować taki dom? W widełkach oczywiście.
Iza
Na tamten moment, w którym my się budowaliśmy i zaznaczając, że wyszukiwaliśmy wielu rzeczy i pomysłów. Staraliśmy się o ograniczenie kosztów. Myślę, że w granicach 600 000 trzeba liczyć. Oczywiście inaczej liczy się takie rzeczy, jak schody czy podłoga, a inaczej drobne rzeczy. I kwestia wykończenia
Sławek
I bale tutaj to 24 cm? Łączone na własne pióra, prawda? I szczelność też was zadowala?
Iza
Tak. Nie możemy narzekać.
Sławek
Jeszcze odnośnie kosztów. Mamy fajny duży stół, ciekawie oświetlony, który też jest z rzeczy, które zostały po budowie?
Iza
Bardzo chciałam duży stół, żebyśmy mogli całą rodziną przy nim usiąść i aby zostały jakieś materiały po budowie. Pan, który robił schody pomógł nam zrobić stół.
Sławek
Gratuluję pomysłów i bardzo ci dziękuję za rozmowę.