fundamenty w 5 minut

Fundamenty w 5 minut. Ile kosztuje ich wykonanie? [odc.11] Budowa domu z bali 100m2 krok po kroku

Zobacz 5 – minutowy skrót z kilkumiesięcznych prac budowlanych. W filmie znajdziesz również podsumowanie kosztów, nie tylko fundamentów, ale wszystkich dotychczas wykonanych prac budowlanych.

Kto jest partnerem strategicznym projektu?

Partnerem strategicznym projektu „Budowa domu z bali – 100 m2 – krok po kroku” jest dostawca okien do naszego projektu firma Team-Plast („Zadbaj o ciepło w swoim domu”), firma Eneroo – dostawca naturalnych materiałów izolacyjnych do domów z drewna oraz Florian Centrum Spółko z o.o. z Kutna – producent pokryć dachowych i elewacyjnych.

Jak wyglądały prace przy fundamentach?

Wszystko zaczęliśmy od wstępnego skoszenia wysokich zarośli na około 1,5 metra. Zacząłem kosić, ale na szczęście koparkowy sam zwoził chwasty.

Następnie należało zebrać humus – pierwszą warstwę gleby i przełożyć ziemię, tak, aby nie przeszkadzała. Od najniższego punktu na działce w obrysie budynku ściągamy w poziomie humus, w międzyczasie w oczekiwaniu na geodetę kręcimy zbrojenie pod ławy fundamentowe oraz szykujemy elementy pod ławice dla geodety według wytycznych, jakie nam dał. Czasem geodeci sami organizują te elementy.

Geodeta wytycza osie budynków, następnie od ław nanosimy punkty na grunt potrzebne do wykopania ław. Od lasera z czujnikiem wykopujemy ławy z koparkowym. Następnie wsadzamy wcześniej przygotowane zbrojenie ław do wykopanych rowów i skręcamy je. Zalewamy ławy. Wymierzamy i murujemy pierwsze bloczki na izolacji z plastpapy.

Kręcimy zbrojenie na wieniec. Montujemy szalunki, zalewamy je, jak i słupy. Ściągamy szalunki i uzupełniamy szpary w fugach między bloczkami. Malujemy ściany fundamentów hydroizolacją i przylepiamy izolację pionową ze styropianu XPS. Dodatkowo, to, co jest ponad ziemią, zaciągamy klejem i siatką.

Następnie przychodzi folia kubełkowa i zasyp wokół fundamentów. Zasypujemy piaskiem wnętrza fundamentów i ubijamy zagęszczarką na 4-5 warstw. Montujemy styropian od wewnątrz fundamentów jako dylatacja i dodatkowa izolacja. Wykupujemy miejsce pod kanalizację i układamy ją z odpowiednim spadkiem.

W międzyczasie ekipa od koparkowego pomogła nam rozprowadzić przyłącza wodne, energetyczne i kanalizacyjne oraz utwardzić teren gruzem. Piasek pokryliśmy folią, wbiliśmy szpilki wskazujące górną warstwę chudziaka i zalaliśmy wszystko betonem. Na koniec po około 12 godzinach zaczęliśmy podlewanie chudziaka.

Jak chcesz obejrzeć bardziej szczegółowe informacje na temat wykonania fundamentów przez nas, zapraszam do obejrzenia poszczególnych odcinków.

Koszty projektu

Fundamenty projektu RYDZOWO DW15 mają 80m2 powierzchni. W tym przypadku miały 1,14 wysokości. Nie podaję kosztów wykonania budynku gospodarczego. Sądzę, że lepiej podać je na przykładzie jednego budynku dla łatwiejszych obliczeń dla Was. Idąc po kolei:

– wytyczanie i materiały – 1300 zł;
– zbrojenie na ławy, słupy i wieniec – 3200 zł;
– koszt koparkowych podczas ściągania humusu, kopania rowów pod ławy, zasypu wokół i do fundamentów, rozprowadzania przyłączy to łącznie 3200 zł;
– beton – 350 zł m3, w tym przypadku na ławy, wieniec i chudziak to 8750 zł;
– bloczki – 4, 5 zł sztuka – łącznie 2475 zł;
– zaprawa gotowa – 17 zł worek, łącznie 1550 zł. Taniej wyszedłby cement + piasek i mieszanie na miejscu;
– wszelkie izolacje – 2400 zł;
– piasek zasypowy na dom – 5 wywrotek – 3250 zł;
– szalunki pod wieniec (chcąc je wynająć z dokupieniem brakujących OSB to 2100 zł);
– inne drobne koszty – 1130 zł.

Wszystkie koszty łącznie 29 755 zł. Pamiętajcie, że nie ma tutaj kosztów robocizny. Te szacowane były na około 30 000 zł. Koszty, które podałem obowiązują na III kwartał 2023 roku.

Wszystkie dotychczasowe wydatki

Podsumowując wszystkie dotychczasowe wydatki to:

– na ogrodzenie wydaliśmy 6870 zł;
– koszty formalne 20 000 zł;
– uzbrojenie terenu 38 500 zł;
– fundamenty 29 755 zł.

Łącznie daje nam to 95 125 zł. Jeśli chcecie się dowiedzieć, co wchodzi dokładnie w skład tych wyliczeń, zapraszam do obejrzenia poprzednich odcinków.

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: