jak poprawnie zamontować okna w domu z bali

Jak poprawnie zamontować okna w domu z bali. KLUCZOWE WSKAZÓWKI |Team Plast🏡|odc.20| Budowa domu z bali 100m2 krok po kroku

W najnowszym odcinku temat okien w domu z bali. Jakie okna wybraliśmy? Jak przebiegał ich montaż? Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Więcej o wybranych oknach opowie specjalista z firmy TeamPlast. Film zamieścimy po materiale z montażu okien. 

Partnerzy strategiczni

Partnerem strategicznym projektu „Budowa domu z bali – 100 m2 – krok po kroku” jest dostawca okien do naszego projektu firma Team-Plast („Zadbaj o ciepło w swoim domu”), firma Eneroo – dostawca naturalnych materiałów izolacyjnych do domów z drewna oraz Florian Centrum Spółko z o.o. z Kutna – producent pokryć dachowych i elewacyjnych.

Co dzieje się na budowie?

Ekipa rozpoczęła prace od rozładunku okien. Cztery okna zostały umieszone na piętrze i pozostałe na parterze w miejscach, gdzie miały zostać docelowo zamontowane. Na moją prośbę przyjechały już także okna na budynek gospodarczy, które to od wewnątrz są białe. Była to opcja tańsza, a w budynku gospodarczym kolor od wewnątrz nie ma dla mnie znaczenia.

Jakie okna wybrałem? 

Z takich ogólnych informacji o oknach, zdecydowałem się na profil bardzo ciepły o wysokich parametrach izolacyjnych i bardzo nowoczesnym kształcie w kolorze Winchester. Są to okna PCV na profilach VEKA w domu w obustronnej okleinie.

Część okien jest w formie witryny – nieotwierane, część w pełni funkcjonalna. Im mniej ramy, tym okno jest cieplejsze i tańsze. Te dwa czynniki zdecydowały o tym, które okna, jak i czy się otwierają. W przypadku okien tarasowych, celowo nie wybierałem tzw. HSów. Te mają nieco gorsze parametry cieplne, a także są znacząco droższe. Nie zależało mi, aż tak bardzo na oknach przesuwnych, bardziej na jak najwyższych parametrach szczelności.

Szczegóły dotyczące okien w domach z bali

Z ekipą z TeamPlast ustaliliśmy także jaka jest wysokość posadzki, aby przyjąć oczekiwaną wysokość posadowienia okien. Uzgodniliśmy także głębokość montażu stolarki. Była to oś węgara, ściany. To istotne, aby okno zostało zamontowane do węgara, a nie do bali. Bale, zwłaszcza lite bardzo pracują. Stolarka okienna zmontowana do bali krzywi się i nie spełnia swojej funkcji. Zdarza się, że okna przestają się otwierać, odkształcają się, a czasem nawet pękają.

Na ścianach balowych, w tym przypadku tylko na parterze, ważne jest, aby zostawić przestrzeń na tyle dużą, aby osiadanie ścian balowych nie wywierało nacisku na okna. W naszym przypadku, bali klejonych, przerwa została zrobiona przez wykonawcę domu z bardzo dużym zapasem. W przypadku bali klejonych spokojnie wystarczyłoby 2-3 centymetry. W przypadku bali litych suszonych przyjmuje się około 5-7 cm, zaś w przypadku bali mokrych nawet 15cm. O te wartości należy pytać swojego wykonawcę domu z bali. Przy montażu tę przestrzeń wypełnia się miękkim materiałem izolacyjnym, nie pianką, gdyż ta jest za twarda. W późniejszej części tego filmu pokażę dokładnie, jak to wygląda.

Montaż okien w domu z bali

Okna na naszą prośbę zostały osadzone z zastosowaniem niebieskiej pianki montażowej Soudal Flexifoam, która charakteryzuje się znacząco wyższą elastycznością od zwykłej piany. To przy pracujących konstrukcjach drewnianych jest bardzo istotne. Szczelność wiatrową uzyskamy poprzez zastosowanie uszczelniacza, co pokażę także w późniejszej części filmu.

Montaż okien Panowie z TeamPlast rozpoczęli od ustabilizowania ich w otworach okiennych do lasera. Na początku wbite zostały kliny i okna zostały złapane pianką montażową po rogach. Dla ułatwienia montażu zostały ściągnięte szyby na oknach nieotwieranych i całe skrzydła tam, gdzie okna będą się otwierały.

Po zastygnięciu piany, okna zostały zamocowane na wkręty mocowane przez ramę. Osobiście uważam, że jest to stabilniejsze mocowanie stolarki do konstrukcji, aniżeli na tzw. blaszki montażowe. Blaszki zostały zastosowane w górnej części okien tarasowych, które są na tyle duże, że należało je ustabilizować w tym miejscu. Pod naporem osiadających bali, te spokojnie ugną się. Sztywne kotwy w postaci wkrętów wykrzywiałyby ramę okna.

Okna w standardzie zabezpieczone są taśmą ochronną od producenta profili firmy VEKA. Po zamontowaniu ram okien, pakiety szybowe zostały ponownie zamontowane w przypadku witryn, a przypadku okien otwieranych zainstalowano skrzydła.

Na koniec sprawdziłem wszystkie okna pod kątem ich poprawnego działania. Warto, aby na tym etapie pojawił się kierownik budowy i pomógł Wam wszystko dokładnie zweryfikować.

Dobór klamek do okien

Klamki zamontujemy bliżej czasu przeprowadzki, aby nie uległy zniszczeniu czy zabrudzeniu przez kurze budowlane, zwłaszcza, że będą w kolorze czarnym. Dla większego bezpieczeństwa będą to klamki z przyciskiem.  Na tym etapie, aby otworzyć, któreś okno mamy jedną klamkę przechodnią. Trzeba tylko uważać, aby przy otwieraniu nie rysować nią okien.

Co dalej? 

Koniecznie zobacz film. Poniżej rozpiska harmonogramu:

00:00 – Partnerzy strategiczni.
00:22 – Prezentacja skończonego szczytu obitego deską elewacyjną.
00:46 – Przyjechały okna do domu! Krótka prezentacja. Zapraszam!
01:38 – Opisuję Wam, co tego dnia się zadziało w temacie montażu okien.
02:13 – Wstępny opis parametrów okien.
02:58 – Ustalenia detali montażu, co jest istotne? Zapraszam do oglądania.
04:09 – Specjalna pianka montażowa do montażu okien w domu z bali.
05:38 – Weryfikacja okien po odbiorze.
06:10 – W między czasie budujemy “rusztowanie” pod montaż blachodachówki.
09:48 – Uszczelniamy okna od zewnątrz, czym? jak? Co jest ważne?
14:14 – Pełna instrukcja uszczelnienia okien w domu z bali.
20:32 – Jak wygląda uszczelnione okno?
21:05 – Uszczelnienie pierwszego bala z fundamentem. Ważne, aby to wykonać!

Masz pytania? Chcesz się podzielić refleksjami? Koniecznie zostaw komentarze pod filmem.

.

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: