chudziak

Jak wykonać chudziak, kanalizację, czy izolację pionową fundamentów? |odc.10| Budowa domu z bali 100m2 krok po kroku

Budowa trwa. To już dziesiąty odcinek z naszej serii budowa domu z bali 100m2 krok po kroku. Doszliśmy do stanu 0. Zobacz, jak wykonać chudziak, kanalizację i izolację pionową. Jeżeli masz pytanie, zostaw je w komentarzu pod filmem. Odpowiem w Q&A. 

Partnerem strategicznym projektu „Budowa domu z bali – 100 m2 – krok po kroku” jest dostawca okien do naszego projektu firma Team-Plast („Zadbaj o ciepło w swoim domu”), firma Eneroo – dostawca naturalnych materiałów izolacyjnych do domów z drewna oraz Florian Centrum Spółko z o.o. z Kutna – producent pokryć dachowych i elewacyjnych.

Co się aktualnie dzieje na budowie?

Jesteśmy w trakcie oczyszczania, rapowania, w dalszej kolejności pójdzie grunt i dysperbit, a następnie przyjedzie styropian i będzie można ocieplać. Malujemy ściany gruntem. Możemy to zrobić również natryskiem. Natryskowe malowanie nam bardzo przyspieszyło pracę, więc wszystko idzie dużo szybciej. Ta technika jest szybsza, a po drugie dokładniejsza. Mamy też lekkie dziurki w betonie (tam, gdzie został źle zawibrowany). Dzięki temu natrysk tam bardziej podchodził i wypełnił te dziurki.

Robimy izolację styropianowo – termiczną

Z zewnątrz wszystko jest wymalowane tak, jak trzeba – dysperbitem. Z wewnątrz jeszcze trzeba wymalować gęstszą masą. Mamy około 160 km2 dużych beczek dysperbitu. Poszło nam z półtora. Grunt jest w 10 litrowych beczkach. Poszły nam 3 beczki. Były fundamenty czarne, teraz są różowe. 🙂 Robimy izolację termiczną ze styropianu o grubości 3 cm. Tak cienką ponieważ cała izolacja własciwa będzie na płaszczyźnie poziomej. Na chudziaka przyjdzie aż 15 cm styropianu. Jak robimy izlację pionową?

Według własnego patentu. Paweł przylepia utwardzony styropian ESP na specjalny piano-klej (firmy Patern). To razem kleimy. To, co utniemy z góry, idzie na dół, więc nie ma strat. Żeby klej złapał, przytrzymujemy kasetkami góra – dół. Potem górę wyrównamy, zetniemy. Dołem można jeszcze doszczelnić. Połączenia górne też uszczelnimy. Na budynek gospodarczy idzie styropian 10, dlatego, że tam nie planujemy ogrzewania, ani posadzki. To techniczny budynek, więc nie potrzebujemy wysokich temperatur wewnątrz. Najwyżej dorobimy izolacji poziomej, ale będziemy jeszcze sprawdzać, czy ten styropian 10 wystarczy, aby tę temperaturę +5 stopni utrzymać.

Zobaczyliśmy, że piankę źle docisnęliśmy, więc poprawiłem te uszczelnienia, aby styropian był twardszy, odporny. Styropian obrabiamy zaprawą na siatce. Siatka łączy się na zakładki. Nie musi być równo, bo w przyszłości coś na to przylepimy. Rozciągnęliśmy folię kubełkową. To tylko godzina czasu. Oczywiście kubełkowa idzie na zakładki. Teraz ziemią ją przyciśniemy. Musi być dystans od pierwszego bala do podwaliny od ziemi tak, aby nie szła wilgoć bezpośrednio do bala.

Ubijanie i zagęszczanie gruntu

Mamy dużą piaskownicę w środku. Nie jest łatwo to ubijać, ponieważ piasek jest nierówno położony. Pojawiły się też gdzieś otarcia. Przy okazji jadąc zagęszczarką, zdarzają się jakieś otarcia, bo nie ma się wyczucia. Może ktoś ma pomysł jak to powinno się robić? 🙂 Wywrotek piasku było koło 8-śmiu. Koparkowy nam to zaraz przerzuci do budynku gospodarczego. Daje to dużą satysfakcję, jak się grzebało tyle w fundamentach, a teraz to się zmienia w tak dużym tempie. 

Koparkowy powiedział nam, że dobrze byłoby 5 razy w jednym miejscu przejechać zagęszczarką. Objeżdżamy dookoła zygzaczkiem, tak, żeby dookoła wszystko złapać. Pasami w poprzek i tak kilka razy.

Następnie, wykonujemy kontrolę zagęszczenia w ten sposób, że jeżeli pręt na około 10 cm wchodzi ciężko, to jest to dobry poziom. To jest oczywiście umowne i na wyczucie. My ubijaliśmy 4-5 razy. Mamy 5 warstw. Ostatnie dwie warstwy były dość cienko, ale piasek ubity jest dość solidnie.

Plany dotyczące chudziaka

Mamy w planie 10 centymetrowego chudziaka. Kupiliśmy siatkę zbrojeniową, ale chyba się z niej wycofamy, bo nam brakuje czasu na nią. Zamówimy w betoniarni włókna pod zbrojenie rozproszone. Powinno to fajnie zadziałać i nam wystarczyć. Jutro oddamy zagęszczarkę, ale wynajmiemy od razu listwę wibracyjną, spalinową. Będziemy robić jeszcze rozporowadzenie instalacji w 5-tkę. Powinniśmy dać radę. Jak wykopiemy już kanalizację, ubijemy piasek i zagęścimy nieco wodą wodą i znowu piasek dla wyrównania. Po rozłożeniu folii, wbijemy pręty, które wytyczą nam poziom przy wylewaniu betonu. Folia jest po to, aby woda nie wsiąkała w piasek zbyt szybko. Beton równiej będzie sechł. Przyjedzie również kruszywo.

Dylatacja betonu

W projekcie mamy 3 cm ocieplenia i wszyscy się dziwią, czemu tak mało. Drewno nie podciąga chłodu z fundamentów. Założymy jeszcze folię lub plastpapę, żeby ochronić dodatkowo przed wilgocią. To jest dylatacja dla betonu. Chociaż zgodnie z literaturą, trzeba byłoby to sprawdzić, bo tutaj powinien być raczej miękki styropian. Jeśli mur się wychłodzi, to chłód nie będzie przechodził z murka na chudziaka, a ten chudziak nie będzie wychładzał styropianu pod spodem. Styropian będzie miał 15 cm, więc zatrzymujemy ten chłód kolejną barierą. Ścianę, która łączy się z murkiem też musimy objechać dookoła, aby ona też nie przepuszczała chłodu. Aby była ciągłość izolacji musimy ją obłożyć dookoła.

Mamy słupek do wyznaczania. Jeden z pierwszych, które wyznaczały cztery rogi. Następnie Paweł wsadza te elementy, które pociął, ubija to ręcznie, potem to łopatą przyrównamy. Robiąc fundamenty samemu, można docenić inne firmy, które się tym zajmują. Za dwa budynki wyjdzie materiału około 45-50 tysięcy złotych. Wyszło dużo. Łudziłem się, że do 30 -stu tysięcy się zmieścimy, ale nie ma szans. Niektórzy dysperbit mieszają z wodą lub w inny sposób próbują zaoszczędzić. My nie robimy wszystkiego idealnie, ale do fundamentów ciężko wrócić, więc tutaj się pilnujemy i nie oszczędzamy ponad wszystko.

Kanalizacja

Główną nieckę kanalizacyjną osadzamy ze spadkiem 3 %, wstępnie mamy powyprowadzane przejścia boczne. Mamy piasek trochę źle wysypany. Spróbujemy wsadzić główną rurę kanalizacyjną 160. Zobacz nasze prace przy kanalizacji w filmie.

Główne podłączenie do budynku

Główne podłączenie do budynku idzie po kątach prostych, metr od budynku gospodarczego, potem skręca do głównej skrzynki. Jest podłączenie zasilające pod bramę. Zasilenie z bramy jest prowadzone z budynku gospodarczego. To wszystko dochodzi do budynku i skręca z furtki. Woda z kolei idzie aż do studni. Tam jest doprowadzenie powietrza pod kominek. Główna linia idzie prosto i do danego miejsca (zlew, zmywarka, toaleta, itp.)

Betonowanie

Rozłożyliśmy folie, wytyczyliśmy słupki. Mamy rozmierzone słupki. To nasz górny poziom chudziaka. Mamy zabezpieczone główne wejście od kanalizacji. Mamy listwę, ona będzie zawibrowywać i wygładzać beton, dzięki niej wszystko powinno pójść sprawnie. Folię również wyłożyliśmy. Przy pracach było trochę stresu, ponieważ nawaliła nam listwa wibracyjna. Rezultat generalnie jest dobry, jeśli chodzi o fundamenty (jak na laików), ale nie było łatwo. Beton na poczet słupów altany zwieźli nam na folię, a stamtąd przerzucaliśmy taczką do miejsc docelowych. Mieliśmy pomocników i wsparcie na szczęście. Ostatecznie lepiej nam poszła ta płyta budynku gospodarczego niż domu. Mieliśmy już patent złapany i większy spokój. Stan zero mamy zakończony.

Co dalej?

W kolejnym odcinku zapewne pokażemy już stawianie ścian. Tymczasem, jeśli macie jakieś pytania, piszcie w komentarzach pod filmem. Odpowiem w Q&A.

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: