Jakie wybrać okna na poddasze dla domu z bali?

Naturalne światło w domu poprawia nastrój i ogólne samopoczucie, sprzyja lepszej koncentracji i wydajności, pomaga regulować nasz zegar biologiczny. Jak zapewnić optymalną ilość światła na poddaszu w domu z bali? Które okna wybrać, aby równocześnie zadbać o bezpieczeństwo oraz wygodę w używaniu? Jakie produkty izolacyjne zastosować podczas montażu okien? Szczegóły w artykule.

Jakie okna na poddasze domu z bali?

Szczelne okna to ciepły dom

Przez okna ucieka z domu od 25 do 40% ciepła. Jak tego uniknąć? Wybieraj okna o dobrych parametrach oraz o niskich współczynnikach przenikania ciepła Uw, mniejszych od standardowego 1,1 W/(m2·K). W ramach projektu „ Budowa domu z bali 100m2 krok po kroku” otrzymałem okna od partnera strategicznego FAKRO, dzięki czemu mogę dzisiaj podzielić się z Wami istotnymi informacjami pomocnymi w doborze wielofunkcyjnych i energooszczędnych okien dla domu z bali. Jakie okna mamy do wyboru?

Wielofunkcyjne okna do domu z bali

Pomieszczenia oświetlone naturalnym światłem wydają się większe, bardziej otwarte i przyjemne do przebywania. Korzystanie z naturalnego światła w ciągu dnia pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej na sztuczne oświetlenie. Okna pozwalają nam również przewietrzyć mieszkanie oraz kontrolować ilość wpadającego do niego światła dzięki roletom lub markizom. Okna dachowe powinny zapewniać bezpieczeństwo użytkowania dlatego warto wybierać te które mają systemy wzmocnienia konstrukcji, zabezpieczające przed łatwym wejściem do wnętrza pomieszczenia z zewnątrz. Poddasze, z powodu usytuowania, naturalnie ma większy dostęp do światła, dlatego chcemy pokazać Wam, jak najlepsze rodzaje okien, które spełniają wszystkie powyższe funkcje, a dodatkowo nie nagrzewają się nadmiernie i są proste w obsłudze.

Jakie okna wybrać do poszczególnych pomieszczeń w domu z bali?

Pod skosami najczęściej królują sypialnie, ale świetnie sprawdzają się również kuchnie, salony, łazienki czy jadalnie. Każde z wymienionych miejsc spełnia inne funkcje, a więc ma inne wymagania od okien. Przyjrzyjmy się temu bliżej dobierając okna do konkretnego pomieszczenia:

Okna dachowe do łazienki

okna na poddasze dla domu z bali

Stolarka w łazience musi być odporna na korozję, ponieważ to pomieszczenie, w którym panuje okresowo podwyższona wilgotność. Świetnym wyborem będą tutaj okna aluminiowo – tworzywowe, które są trwałe, nie reagują na zmiennie czynniki atmosferyczne, gwarantują bezpieczeństwo. Dają mnóstwo naturalnego światła, gwarantują bezpieczeństwo (zewnętrzna szyba hartowana objęta jest dożywotnią gwarancją na gradobicie), zapobiegają stratom ciepła. Bardzo łatwo dobierzesz je do wystroju łazienki, ponieważ są dostępne w białym kolorze i trzech kolorach oklein (antracyt, złoty dąb, sosna).

Kuchnia na poddaszu

Okna kuchenne ze względu na parę wodną oraz tłuszcz wymagają wysokiej odporności na wilgoć. Powinny zapewniać również wygodną pielęgnację. Dobrym wyborem będą okna drewniane wykończone poliuretanem. To okna wykonane z drewna sosnowego, próżniowo impregnowanego. Są malowane potrójną warstwą lakieru poliuretanowego, który tworzy trwałą i idealnie gładką powierzchnię w kolorze białym. To okna przeznaczone do pomieszczeń o dużej wilgotności. Ich dodatkowym atutem jest wygodna obsługa oraz łatwy sposób mycia zewnętrznej szyby dzięki zasuwce blokującej obrócone skrzydło o 180 stopni. Można też wybrać okna z PVC, które są odporne na wilgoć a ich konserwacja ograniczona jest do minimum.

Okna w sypialni

Jakie okna lubicie w sypialniach? Widzę, że częstym wyborem są okna białe, ponieważ świetnie komponują się ze stonowanymi wnętrzami sypialni. Jak sypialnia, to mile widziane również wszelkie dodatki zaciemniające. Które wybrać?

Rolety wewnętrzne – to estetyczne, funkcjonalne i praktyczne rozwiązanie pozwalające na kontrolę światła wpadającego do pomieszczenia. Dla wygodnych 😉 świetną opcją są również rolety wewnętrzne na okna dachowe sterowane automatycznie.

Rolety plisowane – delikatne i lekkie rolety o eleganckim i estetycznym wyglądzie. Doskonałe dla mniejszych pomieszczeń. Zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV. Specjalny system top-down odpowiada za wygodną obsługę górnej i dolnej belki.

Co jeszcze może pomóc w dobrym śnie? Automatyczny nawiewnik zastosowany w oknach dachowych, który zapewni optymalną ilość powietrza przez cały rok. Dodatkowo, chroni je również przed pyłem i owadami. Sen to jednak podstawa energii na co dzień, więc warto zainwestować, żeby był jak najlepszy.

Okno do salonu

Salon na poddaszu to bardzo klimatyczne miejsce, zarówno do odpoczynku, jak i przyjmowania gości. Jednym z najlepszych, a zarazem innowacyjnych elementów będzie okno typu Galeria, który pozwala na dopływ większej ilości światła oraz zapewnia większą przestrzeń użytkową. To absolutnie nowatorskie okno dachowe, w którym otwarte skrzydła tworzą balkon. Górne skrzydło otwierane jest uchylnie do góry, a dolne uchylane do przodu, umożliwiając swobodny dostęp do wnęki balkonu. Świetne rozwiązanie, wygoda oraz funkcjonalność.

Do domów z bali świetnie komponują się okna drewniane, sosnowe, klejone warstwowo, impregnowane próżniowo, dwukrotnie malowane ekologicznym lakierem akrylowym w kolorze naturalnym. Dla chętnych jednak znajdą się ich odpowiedniki PCV (które również mogą imitować drewno).

okna na poddasze dla domu z bali

Okno wyłazowe czy obrotowe?

Wybór między oknami wyłazowymi a obrotowymi na poddasze domu z bali zależy głównie od Twoich preferencji. Czym charakteryzują się te dwa rodzaje okien?

Okna wyłazowe termoizolacyjne – są połączeniem okna dachowego i wyłazu dachowego. Zapewniają łatwe i bezpieczne wyjście na dach. Pozwalają na doświetlenie miejsca i przewietrzenie powietrza. Występują w wersji otwieranej na prawą lub lewą stronę, montowane są w dachach o nachyleniu 15-55 stopni.

Energooszczędne okna obrotowe – to popularna konstrukcja okien z zawiasem umieszczonym w połowie wysokości okna, wygodnie otwierane z pomocą klamki umieszczonej w dolnej części skrzydła. Dzięki technologii thermoPro zapewniają wyższą energooszczędność, trwałość, szczelność oraz łatwiejszy montaż. Mogą być zamieszczone w praktycznie każdym pomieszczeniu dachowym dzięki kołnierzom uszczelniającym.

Co wpływa na dobre parametry izolacyjne okien?

Każdy chce płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie oraz mieszkać w ciepłym, komfortowym domu. . Obecnie produkowane okna dachowe to produkty najwyższej jakości, które charakteryzują się wysoką trwałością, dużą energooszczędnością, bezpieczeństwem i wygodną obsługą. Ich energooszczędna budowa wynika z zastosowania technologii thermoPro, a dodatkowe docieplenie zapewni nam kołnierz uszczelniający w wersji Thermo oraz systemowy zestaw izolacyjny XDK.

Montaż okien dachowych o tak wysokiej izolacyjności termicznej zdecydowanie ograniczy koszty energii potrzebnej na ogrzewanie pomieszczeń w domu. A skoro o montażu mowa to zatrzymajmy się przy nim chwilę, ponieważ ma ogromne znaczenie!

Montaż okien na poddaszu

Choć nie widać tego na dachu, to produkty izolacyjne zastosowane podczas montażu pełnią kluczową rolę w zakresie ochrony przed wilgocią i stratami ciepła. To zestawy kołnierzy izolacyjnych zapewniają prawidłową izolację termiczną, paroprzepuszczalną i paroszczelną wokół okna dachowego. W skład wyżej już wspomnianych systemowych zestawów izolacyjnych XDK wchodzi:

Kołnierz paroprzepuszczalny, który łączy okno z folią dachową stosowaną w konstrukcji dachu. To świetna ochrona przed zawilgoceniem. Kołnierz nie wymaga demontażu łat i nacinania kontrłat, może być zastosowany do wszystkich rozmiarów okien – również nietypowych.

Materiał termoizolacyjny – pozwala na docieplenie okna dachowego niezależnie od wielkości otworu montażowego. Dla odpowiedniej termoizolacji istotny jest materiał, czyli naturalna wełna owcza, która ma odpowiednią gęstość i dużą sprężystość, przez co idealnie dopasowuje się do szczelin wokół okna. To produkt naturalny, ekologiczny, bezzapachowy oraz uniwersalny – umożliwia docieplenie okna dachowego niezależnie od wielkości otworu montażowego.

Kołnierz paroszczelny – zapewnia barierę dla ciepłego, wilgotnego powietrza, aby nie doszło do zawilgocenia wełny izolacyjnej. Szybki i łatwy w montażu.

Bezpośrednia ochrona okna z zewnątrz

Oprócz kołnierzy izolacyjnych stosowanych w wewnętrznych warstwach połaci, okno dachowe wymaga też bezpośredniej ochrony od zewnątrz, którą zapewnia kołnierz uszczelniający. Jest on dobierany w zależności od konstrukcji połaci, modelu okna oraz rodzaju materiału pokryciowego. Ten w wersji Thermo umożliwia docieplenie okna ponad poziomem łat, które może zredukować straty ciepła nawet o 15%. Kołnierze Thermo są uniwersalne i mogą być stosowane do wszystkich pokryć dachowych: EHV-AT Thermo do pokrycia o wysokości profilu do 90 mm, a EHN-AT Thermo do pokrycia o wysokości profilu do 120 mm.

Ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem

Energooszczędność to nie tylko montaż okien, które obniżą koszty ogrzewania w zimie, ale również ochrona przed nadmiernym ogrzewaniem latem, która z kolei wymaga konieczności chłodzenia poddasza. Jest lepsze rozwiązanie niż klimatyzacja, która zużywa sporo prądu. Korzystniejszym rozwiązaniem jest inwestycja w profilaktykę i montaż odpowiedniej przesłony w oknach. Świetnym wyborem są tutaj:

Markizy AMZ, które zatrzymując promieniowanie słoneczne przed szybą jednocześnie pozwalają obserwować to, co dzieje się za oknem. Markiza zamontowana na oknie chroni przed nagrzaniem poddasza aż 8 razy bardziej niż roleta wewnętrzna zaciemniająca. Markiza powoduje równomierny rozkład natężenia światła, zapewnia wizualny komfort, chroni przed szkodliwym oddziaływaniem refleksów oraz promieniowaniem UV, a w przypadku deszczu redukuje odgłos spadających kropel.

rolety wewnętrzne – ich boczne prowadnice pozwalają na ich zatrzymanie w dowolnym położeniu, regulując nasłonecznienie oraz zaciemniając pomieszczenie. Rolety te pokryte są specjalnym srebrnym tworzywem (roleta ARF).

Najlepszym wyborem będzie montaż zewnętrznej funkcjonalnej markizy oraz dekoracyjnej rolety od środka.

Inwestuj i oszczędzaj

Inwestycja w nowoczesne okna, systemowe zestawy kołnierzy oraz dopasowane zewnętrzne i wewnętrzne przesłony jest gwarancją jakości i pozwala zaoszczędzić na kosztach eksploatacji przez kolejne lata unikając strat ciepła i nadmiernego nagrzewania w lecie.

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: