Budowa bryły budynku domu z bali

KLUCZOWY MOMENT – Budowa bryły budynku domu z bali🏡|odc.13| Budowa Domu z Bali 100 m2 Krok po Kroku

Praca na budowie wrze! Dotarliśmy już do kluczowego momentu, jakim jest budowa bryły budynku domu z bali. Dlaczego wybrałem bale klejone? Jak wygląda rozładunek i łączenie bali? Co z montażem okien i kolorem domu? W tym filmie czeka na Ciebie wiele praktycznych kwestii związanych z budową domu z bali. 

Kto jest partnerem strategicznym projektu?

Partnerem strategicznym projektu „Budowa domu z bali – 100 m2 – krok po kroku” jest dostawca okien do naszego projektu firma Team-Plast („Zadbaj o ciepło w swoim domu”), firma Eneroo – dostawca naturalnych materiałów izolacyjnych do domów z drewna oraz Florian Centrum Spółko z o.o. z Kutna – producent pokryć dachowych i elewacyjnych.

Dlaczego wybrałem bale klejone?

Bale, jakie tu zobaczycie, są to bale klejone z Austrii o wymiarach 20x23cm. Dlaczego klejone? Z uwagi na to, co robię dostałem bardzo dobrą ofertę cenową na takie elementy. Sercem jestem przy balach litych i gdyby nie finanse to takie byście tu zobaczyli. Podliczenie kosztów tej części podam Wam po cenach realnych, rynkowych na koniec realizacji stanu surowego zamkniętego.

Początkowo tę część mieliśmy wykonywać sami, ale uzyskanie pozwolenia przeciągnęło się i zastała by nas głęboka zima z budową konstrukcji. Ponadto nie mając odpowiedni dużej ekipy sporo wydalibyśmy chociażby na dźwig. Oferta, jaką dostałem była na tyle atrakcyjna, że nie opłacało mi się budować tej części samemu.

Film nie jest sponsorowany przez żadną z firm budujących domy. W dalszym ciągu doradzam niezależnie i nie jestem zobowiązany, żeby polecać tylko firmę, która ten dom mi postawiła. W rozmowach z Wami na konsultacjach słucham potrzeb i omawiamy różne opcje. Podpowiadam różne firmy tak, aby dobrać rozwiązania pod Inwestora. Dlatego, nie będę ujawniał, która firma postawiła mi dom. Tę kwestię zostawiam dla siebie. Nie chcę być kojarzony tylko z jedną z firm, być swego rodzaju banerem reklamowym. Mam nadzieję, że to zrozumiecie.

 Jak będziecie mieli pytania co do technologii lub innych aspektów widocznych na filmie, piszcie śmiało w komentarzach. Na koniec budowy stanu surowego zamkniętego – po dachu – zrobimy film Q&A, gdzie odpowiem na wszelkie pytania. Im więcej komentarzy pod filmem, tym lepsze zasięgi, stąd chce Was tym sposobem zmobilizować do dyskusji i tym samym wsparcia tego, co robię.

Rozładunek bali

Przyjechały bale już na dom. Zaczynamy rozładunek. Pojawiły się małe problemy. Koparkowy musiał mieć podwyższenie, aby podjechać. Nie jest łatwo wyciągać to z tira. Rozładunek bali zazwyczaj jest po stronie inwestora.

Krokwie, elementy konstrukcyjne, deseczki elewacyjne. Musi być zabezpieczone odpowiednie miejsce. Drewna nie składa się na gruncie, a na przykład na paletach, tak, aby nie leżało na ziemi.

Pierwszy bal na podwalinę

Pierwszy bal na podwalinę kotwi się do fundamentów za pomocą tzw. kotwy chemicznej zatapiając w niej gwintowane szpilki. Warto, aby pierwszy bal był nie tylko odizolowany od fundamentów przeciwwilgociowo, ale także szczelnie z nimi połączony tak, aby uniknąć przeciekania i strat ciepła w tym miejscu. W moim przypadku zastosowano uszczelki rozprężne. Na późniejszym etapie to połączenie uszczelnimy masą Woodchink z zewnątrz, jak i z wewnątrz.

Pianka w narożnikach – czy warto stosować?

Jeżeli pierwszy element nie posiada piór, taki element z pierwszym balem należy połączyć szczelnie, w tym przypadku za pomocą uszczelek rozprężnych. Te także można zastosować do doszczelnienia narożników, zwłaszcza, jeśli bale są lite z jednego kawałka drewna. Takie drewno bardziej pracuje i przewiewy mogą wystąpić przy zastosowaniu mniej złożonych zamków.

Nie zalecam zastosowania pianek w narożnikach, ale w tym przypadku zgodziłem się na jej zastosowanie z trzech powodów:

– bardzo dobrej oferty na wykonanie tych prac;
– bale są klejone, więc w narożnikach w ten sposób połączonych nie spodziewam się zbyt wielkich strat cieplnych;
– uszczelniamy domy z bali i poprawienie aspektów termicznych w narożniku w razie potrzeby, to dla mnie sprawa kilku; godzin i niewielkich kosztów. Uszczelniacz Woodchink, który stosujemy w razie wystąpienia takiej konieczności, zamknie sprawę na zawsze.

Łączenie bali

Bale łączone są na trzy własne pióra, dodatkowo pomiędzy doszczelnione drobną fizeliną. Dla lepszego spasowania bali przy montażu skręca się je i następnie dryluje poprzez wbicie kwadratowych kołków bukowych.

Na tym etapie składania bali trzeba pamiętać o przewiertach pod instalację elektryczną, w które przeprowadza się peszel – rurkę, przez którą później przeciągniemy kable elektryczne. Całość domu do stropu składana jest bardzo szybko. Elementy generalnie są wycinane pod projekt.

Montaż okien w domach z bali

W otworach okiennych przygotowane są stosowne rowki pod słupy, które później zostaną wbite. Okna montuje się właśnie do tych elementów, dzięki temu ściana balowa, zwłaszcza przy zastosowaniu bali litych, będzie pracować niezależnie od otworów okiennych. Bez tego okna nie funkcjonowałyby prawidłowo. Montaż okien bezpośrednio do bali jest bardzo poważnym błędem.

Regulacja wysokości słupów drewnianych

W środku na wcześniej przygotowanych słupach betonowych wiercone są otwory pod litowane szpilki służące do regulacji wysokości słupów drewnianych. Bal czy też słup nie zmienia swoich wymiarów na długości czy też szerokości, a tylko na objętości, stąd potrzeba takiej regulacji. Domy z bali litych potrafią osiadać do około 5-20 cm, więc przy zastosowaniu słupów taka regulacja jest niezbędna.

Zewnętrzny kolor domu

Na tym etapie budowy dobrze jest wybrać zewnętrzny kolor domu. Ekipa montażowa może pomalować na przykład deskę podbitkową, belki stropowe wystające na zewnątrz, jak i krokwie, elementy konstrukcyjne dachu. To ułatwia pracę w późniejszym czasie. My pomalujemy wszystko za jednym razem później. Ciężko byłoby w tym momencie ustalić całą koncepcję wizualną na dom.

Montaż belek stropowych

Następnie przyszedł czas na montaż belek stropowych. Pod nie trzeba przygotować gniazda, tak, aby można było je osadzić na odpowiednim poziomie. Te połączenia z mojego doświadczenia rzadko kiedy są szczelne, stąd na późniejszym etapie będziemy je uszczelniać przynajmniej z zewnątrz. Belki stropowe mogą być ścinane pod upodobania inwestora, a ostre kanty fazowane. Tu ponownie do połączenia została użyta pianka (z tych samych powodów, które podałem wcześniej)

Ścianka kolankowa

Wspomniane wcześniej słupy wspierają tak zwane podciągi, a dopiero na nich układane są belki stropowe. Osadzone belki stropowe przekręcane są wkrętami do konstrukcji, a przestrzenie pomiędzy nimi wypełnione krótkimi balami, tak, aby po obrysie wysokość belek stropowych zrównała się z wysokością ściany balowej. Często ścianę tą wyciąga się wyżej, aż do wysokości konstrukcji dachu. Jest to tak zwana ścianka kolankowa, ale w tym przypadku będzie ona wykonana w technologii szkieletowej, co zobaczycie w kolejnej części, na którą już serdecznie zapraszam.

Q&A

Temat domu z bali tutaj poruszyłem dość pobieżnie, bo ta seria bardziej ma na celu podsumowanie postępów na budowie. Na filmie Q&A, czyli z odpowiedziami na Wasze pytania, poszczególne kwestie możemy nieco poszerzyć. Najbliższy taki film zrobimy pod koniec wykonania stanu surowego zamkniętego po wykonaniu poszycia dachowego. Zapraszam do oglądania.

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: