Montaż okien połaciowych

Montaż okien połaciowych FAKRO w domu z bali [odc. 25] Budowa domu z bali 100m2 krok po kroku

W tym odcinku mamy specjalnego gościa – specjalistę z FAKRO, który pokaże nam, jak zamontować okna połaciowe na poddaszu oraz opowie o systemie bezpieczeństwa Top Safe.

Kto jest partnerem strategicznym projektu? 

Partnerem strategicznym projektu „Budowa domu z bali – 100 m2 – krok po kroku” jest dostawca okien do naszego projektu firma Team-Plast („Zadbaj o ciepło w swoim domu”), firma Eneroo – dostawca naturalnych materiałów izolacyjnych do domów z drewna oraz Florian Centrum Spółko z o.o. z Kutna – producent pokryć dachowych i elewacyjnych.

Okna połaciowe FAKRO – charakterystyka 

Gośćmi na naszej budowie są Panowie z firmy Fakro. Będą montować dla nas okna połaciowe. Będziemy montować okno 78×140 cm. Okna ze względu na swoje usytuowanie w dachu zabezpieczone są z zewnątrz profilami z blachy aluminiowej. Fakro daje unikatową możliwość dopasowania koloru oblachowania okien do najbardziej popularnych obecnie barw pokryć dachowych.Klienci bez dodatkowych dopłat mogą wybrać spośród trzech kolorów:

 

– szarobrązowego
– antrycytu
– czarnego

Montowane okna mają trzyszybowy, super energooszczędny pakiet szybowy U5 zapewniający bardzo dobrą izolacyjność. W oknach Fakro zewnętrzna szyba jest hartowana, na którą udzielana jest bezterminowa gwarancja na rozbicie przez grad. Gdyby jednak szyba została uszkodzona, to w krótkim czasie pakiet zostanie bezpłatnie wymieniony na nowy.

Przygotowanie do montażu okna dachowego 

 Przystępujemy do montażu. Będziemy wycinać otwór pod nasze okna. Dobieramy okna pod kątem poszycia dachowego, czyli jest dachówka wysoka, fala, niska fala, blacha płaska, do tego dobieramy odpowiednie kołnierze. W górnej części idzie kołnierz ciepły Thermo, a od spodu wełna owcza.

Dodatkowym plusem przy montażu od wewnątrz pomieszczenia jest to, że nie trzeba wychodzić od zewnątrz i zabezpieczać się linami i pasami. Wszystko da się zamontować od środka.

 

Montaż okna dachowego krok po kroku  

 1. Dajemy łatę montażową i tą łatę ustawiamy do poziomu. Potrzebujemy +2cm z dołu i +2 cm z góry. Jak okno ma 140 cm to potrzebujemy 144 cm.

2. Zawijamy folię.

3. Przymierzamy ramę okna. Mamy już zamocowane haki montażowe + pierwszą część ciepłego montażu. Na co trzeba zwrócić uwagę na tym etapie przy montowaniu okna? Wypośrodkujemy między krokwie, aby przygotować miejsce na ocieplenie wełną. Wełna powinna wejść między łatę montażową.

4. Musimy założyć skrzydło i ładnie wyregulować szczeliny. Gdy mamy równe szczeliny przez skrzydło przykręcamy górne kątowniki. 

5. Przykręcanie ramy okna. Skrzydło wkładamy po sprawdzeniu odległości, ramy i uszczelek, szczelin poziomych i pionowych. Następnie sprawdzamy, czy wszystko działa poprawnie.

6. Przyczepiamy folię dachową do ościeżnicy. Folia tworzy kąt prosty między połacią dachu, a oknem. 

7. Powyżej konstrukcji łat idzie kołnierz z pianką izolacyjną.

 

Montaż kołnierza Thermo wraz z kołnierzem XDP

Zobacz proces montażu na filmie

 

Dopasowanie kołnierza paroprzepuszczalnego do rynienki odwadniającej 

Nacięliśmy membranę, idzie rynienka i nasz kołnierz XDP dajemy pod spód.

Przygotowanie pokrycia dachowego pod montaż kołnierza uszczelniającego Thermo

Szykujemy dolną obróbkę. Otłuszczamy blachę, aby poprawić przyczepność. Ciepłe elementy to pianka izolacyjna, kołnierz Thermo (klej jest od spodu). Każdy wkręt ma swoje miejsce (otwory są przygotowane). Zrywamy taśmę i zaczynamy od środka. Co robimy w dalszej kolejności:

– Boczne obróbki

– Zakładamy kaptury (mają już przygotowane otwory)

– Górną obróbkę

– Podpórkę pod dachówkę

– Zakładamy spinki

– Zakładamy skrzydło okna dachowego 

No i mamy gotowe, zamontowane okno!

 

System Top Safe 

Pamiętajmy także o kwestii bezpieczeństwa, które w oknach dachowych FAKRO zapewnia opatentowany system wzmocnienia konstrukcji Top Safe – innowacyjny system mocowania specjalnie wyprofilowanych zawiasów oraz metalowych elementów wzmacniający zaryglowanie. System poprawia bezpieczeństwo użytkowe i antywłamaniowe okien dachowych.

Warto również zadbać o jakość powietrza na poddaszu. Okna dachowe z automatycznym nawiewnikiem V40P samoistnie dozują ilość napływanego powietrza. Dbają o optymalną ilość świeżego powietrza, nie wyziębiając poddasza, przez co płacimy mniejsze rachunki za ogrzewanie.

Zapraszamy do komentowania, dzielenia się swoimi refleksjami i doświadczeniami. Mile widziane pytania. 🎬💬 Nie zapomnijcie o subskrypcji kanału, aby być na bieżąco z nowościami.

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: