Witajcie balowicze. Wielu z Was już wie, że w najbliższych miesiącach będą pojawiały się na kanele BaleiDetale.pl materiały zawierające także badania szczelności cieplnej domów z bali kamerą termowizyjną. Myślę, że będzie to znacząca zmiana w jakości merytorycznej prezentowanych tutaj treści. Dzięki współpracy z firmą Bosch, która jest też partnerem tego filmu, otrzymaliśmy nieco sprzętów, w tym kamerę termowizyjną, która pozwoli mi na solidną argumentację moich preferencji technologicznych. Ciężko polemizować z tym, co taka kamera pokazuje. Ewentualne nieszczelności będą widoczne bardzo dokładnie. Wybaczcie też, że tyle czasu nie było nowych filmów. Mnogość zadań jakie mam do wykonania nie pozwalały mi na przygotowanie nowych treści. Materiałów mam nagranych sporo, jednak brakuje czasu na przygotowanie filmów dla Was – postaram się to nieco nadrobić.
Kamera termowizyjna w badaniu szczelności domu
Dziś krótko zaprezentuję Wam nagranie kamerą termowizyjną domu. Omówimy te miejsca, gdzie w tym, domu ale także wielu innych domach, występują problemy ze szczelnością. Co prawda pogoda nie była idealna na przeprowadzenie takiego badania. Na zewnątrz było 8 stopni o 7:00 rano, a im zimniej tym lepiej widać miejsca problematyczne, ale i tak sporo tematów związanych z nieszczelnością tego domu udało nam się wychwycić. Właściciel domu nagrzał go do 24 stopni. To pomogło nam lepiej zobaczyć miejsca ucieczki ciepła. Co do samego domu to znajduje się on w okolicach Wyszkowa za Warszawą.
Bale jakie tu zastosowano to lite elementy o szerokości 10 cm na około 25 cm wysokości łączone na własne dwa pióra. Niestety nie mam informacji czy był wkładany jakiś materiał izolacyjny na styku bali. Dom jest zaizolowany od wewnątrz wełną zatem z założenia problemów z utrzymaniem ciepła w domu nie powinno być. Niemniej jednak właściciel nabył tą nieruchomość 2 lata temu i nie ma pełnego wglądu na ile dokładnie została wykonana izolacja.
Zaznaczę, że celem tego nagrania nie było przedstawienie domu od strony wizualno-funkcjonalnej jak to do tej pory było robione w większości moich filmów. Przedstawiam go bardziej od strony renowacji domu z zewnątrz w tym uszczelnienia i zbadania tego zdarzenia kamerą termowizyjną. Swoją drogą takie urządzenie może pokazać nam także przeciążone układy elektryczne czy miejsca ogrzewania podłogowego tak żeby w przypadku konieczności nawiercenia otworu nie trafić na instalację. Może ono także pomóc sprawdzić czy przypadkiem grzejniki nie są zapowietrzone. To tylko nieliczne miejsca, gdzie można zastosować kamerę termowizyjną.
Badanie szczelności cieplnej kamerą termowizyjną Bosch
Przechodząc do sedna – starałem się wykonać badanie szczelności cieplnej przed i po uszczelnieniu oraz wychwycić dla was różnice. Niestety do poprawy pozostało kilka miejsc. Dla takich realizacji często ustalamy z właścicielem domu, co warto ruszyć a co nie – z punktu widzenia ekonomicznego nakładu pracy i kosztów względem uzyskanych efektów.
Nie zawsze wszystkie miejsca są dostępne na tyle, aby ich demolka była faktycznie opłacalna. Takimi miejscami w tym domu są np. osadzenie okien, na które zamontowano rolety antywłamaniowe, z łącznikami w postaci dużej ilości silikonu czy połączenie pierwszego bala z fundamentem obudowane już klinkierem czy deską tarasową. Początkowo dom wyglądał dość mrocznie. Stara powłoka zabezpieczająca pozostawała wiele do życzenia. Właściciel tego domu zdecydował się, aby przywrócić dawny blask elewacji drewnianej poprzez sodowanie. Polega ono na ściągnięciu starej powłoki drewna poprzez agregat tłoczący silny strumień powietrza wraz z domieszką sody przemysłowej. Następnie powłoka została zabezpieczona bezbarwnym impregnatem.
Przed uszczelnieniem zbadałem dom kamerą termowizyjną zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Nie ukrywam, że jeszcze nie mam 100% wprawy w tego typu weryfikacji cieplnej domów i poznaję możliwości tego urządzenia. Jestem bardzo ciekawy waszej opinii i spostrzeżeń w aspekcie przeprowadzonego badania – napiszcie proszę w komentarzach. Wasze cenne wskazówki z pewnością uwzględnię w kolejnych nagraniach.
Wpływ temperatury na badanie szczelności cieplnej
Sprawa weryfikacji cieplnej wyglądałaby dla mnie prościej, gdyby na zewnątrz panowały temperatury ujemne, a od środka nie byłoby izolacji. Niestety tak nie było, co mam nadzieję uda mi się nadrobić w kolejnych nagraniach. Ocieplenie od wewnątrz nie ujawnia dokładnie, gdzie powstają nieszczelności stąd badanie przeprowadziłem także z zewnątrz. Warstwy izolacji mogą transportować chłód np. na styk sufitu i ściany co często także widać na zdjęciach z kamery termowizyjnej. Owe spadki mogą także wynikać z niedostatecznie połączonej izolacji poddasza z balami lub też po prostu z różnicy temperatur pomiędzy przestrzenią wewnątrz izolacji a ciepłym powietrzem z wewnątrz domu. Dla lepszego porównania i wypracowania dla siebie skali wykonałem badanie okna połaciowego, kiedy było otwarte. Różnica między zewnętrzną temperaturą a wewnętrzną przekraczała 10 stopni. To pozwoliło mi lepiej odnieść się do wszelkich wykrytych nieprawidłowości.
Zaglądałem praktycznie wszędzie. Od połączenia pierwszych bali i podwaliny z fundamentem po ściany, obróbkę okien oraz drzwi jak i wejścia belek stropowych na zewnątrz domu. Mimo stosunkowo wysokiej temperatury na zewnątrz zauważyć można było, że wiele połączeń poziomych bali charakteryzowało się wyższą temperaturą od samych bali. Różnice mogą wydawać się niewielkie, bo w większości przypadków nie przekraczały 1,5 stopnia. Trzeba według mnie uwzględnić wspomniana temperaturę zewnętrzną, ocieplenie od wewnątrz jak i to, że takich połączeń na domu jest blisko 500 metrów bieżących. W takiej skali straty cieplne z pewnością są zauważalne.
Najbardziej newralgiczne miejsca ucieczki ciepła w domu z bali
Oprócz tego standardowe problemy były zauważane w szczególności wokół obróbki drzwi, jak i okien. Aby nie wyrządzać szkód dla rolet i opasek uszczelniliśmy tylko miejsca styku stolarki otworowej z balami, na drzwiach zewnętrznych oraz pojedynczych drzwiach tarasowych i oknie w kuchni. Pozostałe okna musieliśmy uszczelnić tylko za kasetą rolety oraz wokół opasek. Szkoda, bo z doświadczenia wiem, że skoro we wspomnianych otworach mieliśmy co poprawiać to i na reszcie okien pewnie nie było lepiej. W kilku miejscach brakowało pianki montażowej i było widać regips wewnątrz. Jest bardzo dużym błędem montażowym oraz dużym miejscem ucieczki ciepła.
Warto zwracać uwagę na to jak osadzany jest parapet pod oknem. Czy dołożono wszelkich starań, aby tuż za nim była odpowiednia warstwa izolacji. Często tam jej brakuje lub po prosty nie ma. Nagminnym problemem są miejsca po klinach montażowych stolarki otworowej, gdzie po ich wyciągnięciu nie uzupełnia się izolacji. Tak na marginesie zobaczcie, jak wygląda na kamerze termowizyjnej dobrze zaizolowane i ciepłe okno wysokiej klasy. Temperatura szyby i ścian praktycznie nie różni się. Okna te posiadają tak zwaną ciepłą ramkę międzyszybową, która zmienia znacząco na korzyść parametry cieplne okna. Spadki na ramie okna to około 1 stopień.
Uszczelnianie podwaliny
Notorycznie wręcz wykonawcy nie uszczelniają połączenia podwaliny, pierwszego bala z fundamentem lub też podwaliny z pierwszym balem. W tym domu tak to zostało wykonane. Podwalina posadowiona jest na fundamencie tylko na przekładce z folii budowlanej jako materiał zabezpieczający drewno przed wilgocią. Samo łączenie nie zostało połączone szczelnie i termoizolacyjnie. Podobnie sprawa wygląda z połączeniem podwaliny z pierwszym balem. O ile własne pióra zastosowano na połączeniu bali o tyle na styku z podwaliną nic tam nie ma. Drewno styka się z drewnem na płasko. To przekłada się wprost na spadki temperatury widoczne bardzo wyraźnie tuz przy listwach przypodłogowych, na styku ściany i podłogi wewnątrz domu. Widać także spadki temperatury we wspomnianym już miejscu – na styku sufitu, parteru ze ścianą i w okolicach belek stropowych. W tym przypadku można by pokusić się o ściągnięcie listew maskujących i chociaż uszczelnić te miejsca białym uszczelniaczem Woodchink.
Czas uszczelniania domu
Przejdźmy dalej – uszczelnienie domu zajęło nam niespełna 3 dni. Uszczelniliśmy praktycznie wszystkie połączenia bali, ale także, na ile było to możliwe, wszelkie połączenia okien z resztą elewacji. Miejsce styku pierwszego bala z podwaliną czy podbitki ze ścianą szczytową. Badanie termowizyjne przeprowadziłem po wszystkich pracach związanych z uszczelnieniem – niestety zastał mnie już zmrok. Na zwykłych zdjęciach nie do końca widać, gdzie było ono robione więc aby ułatwić wam rozeznanie się w sytuacji zestawiłem te zdjęcia dla Was z przed i po uszczelnieniu w tych samych miejscach. Mogłem ustawić wskaźnik najzimniejszej temperatury, ale z racji tego, że szybko robiło się ciemno uciekło mi to z głowy.
Poprawię to w kolejnym nagraniu. Co rzuca się najbardziej w oczy to to, że wcześniej połączenia bali były nieco cieplejsze od samej ściany. Obecnie sytuacja wygląda na odwrót. To miejsca styków są chłodniejsze od drewna. Dzieje się tak, bo drewno zawsze będzie cieplejsze od muru czy samego uszczelniacza. Jest to uwarunkowane strukturą drewna i pęcherzyków powietrza. Drewno jest bardzo dobrym izolatorem cieplnym, bardzo szybko oddaje ciepło np. wewnątrz domu nie potrzebuje tak dużych nakładów cieplnych. Okna, które mają już kilkanaście lat zawsze będą słabszym elementem izolacyjnych co widać na ujęciach z kamery termowizyjnej. Właściciel wymieni jeszcze próg w drzwiach wejściowych poprawiając tym samym jego osadzenie a co za tym idzie parametry cieplne. Widać, że wokół drzwi jest kilka miejsc, które generują straty cieplne. Niemniej jednak dom użytkowany jest okazjonalnie i raczej nieopłacalna jest wymiana drzwi na nowe. Nie zwróciłoby się to w kosztach ogrzewania przez dziesiątki lat.
Chcesz zbadać swój dom kamerą termowizyjną? Zaproś nas.
Obiecuję niebawem przebadać dom z litych bali z nieco większą wprawą posługując się kamerą termowizyjną. Tymczasem zapraszam wszystkich posiadaczy domów z bali do zgłaszania się do przeprowadzenia wywiadu i badania kamerą termowizyjną jeszcze w sezonie zimowym 2021/2022. Warunki są 2:
- Zgoda na publikację na moim kanale i stronie oraz
- Dom musi być w pełni urządzony i ogrzewany.
Zgłoszenia można przesyłać na adres biuro@baleidetale.pl wraz z krótkim opisem domu, jego lokalizacji i kilkoma poglądowymi zdjęciami domu z zewnątrz i wewnątrz.
W kolejce są jeszcze nagrania z tego jak wygląda stan surowy zamknięty domu z bali przedstawione w nieco odmienionej formie względem poprzednich moich nagrań oraz dokument o tym jak przeprowadziliśmy uszczelnienie wraz z renowacją bardzo dużego domu z bali.
Zapraszam Cię do obserwowania mojego kanału na YouTube Baleidetale.pl
Dziękuję Ci za uwagę.