Jak zrobić ogrodzenie domu krok po kroku? Instruktaż | odc. 3|

Czas na kolejną część filmu z projektu „Budowam domu z bali 100m2 – krok po kroku”. Zobaczycie, jaki jest plan na ogrodzenie i jego budowę oraz, jak wyglądały poszczególne etapy prac (stawianie pierwszego słupka, wytyczanie słupka pośredniego). Zapraszam na film lub przeczytanie jego transkypcję. Pytania mile widziane, na najciekawsze odpowiem w filmie Q&A. 

Partnerzy strategiczni projektu

Partnerem strategicznym projektu „Budowa domu z bali – 100 m2 – krok po kroku” jest dostawca okien do naszego projektu firma Team-Plast („Zadbaj o ciepło w swoim domu”), firma Eneroo – dostawca naturalnych materiałów izolacyjnych do domów z drewna oraz Florian Centrum Spółko z o.o. z Kutna – producent pokryć dachowych i elewacyjnych. 

Budujemy siedzibę firmy

Budujemy siedzibę firmy. Filmik nagrywany był w marcu, dlatego w czasie, w którym oglądacie ten film zapewne nie zgadza się Wam aura. Będziemy robić ogrodzenie, a właściwie to zaczynamy. Taki jest plan. 

Przy naszej działce nie ma jeszcze drogi. Droga dopiero będzie za miesiąc lub dwa, a ponieważ nas goni czas (niedługo zaczynamy sezon na uszczelnianie), to, aby wykorzystać jeszcze chwilę pogody w kratkę, już bierzemy się za temat ogrodzenia. Plan jest z założenia prosty, ale jak to w praktyce bywa, wyjdzie wszystko w praniu. 

Jakiś czas temu odwiedził nas geodeta i wyznaczył nam skrajne 4 punkty działki. Działeczka ma 3000 metrów. Widoczki uważam, że dość ładne, choć będzie tutaj dużo pracy, ale tym bardziej myślę, że te nagrania będą ciekawe i atrakcyjne dla Was, ponieważ mamy mnóstwo do pracy.

Ogrodzenie robimy drugi raz. Pierwszy raz było na innej działce (gdzie jest częściowo robione), więc robimy drugi raz w życiu, więc pewnie jakieś niuanse się pojawią i ktoś powie, że coś moglibyśmy zrobić lepiej. Na pewno nie mamy tutaj wody i prądu, ale mamy elektronarzędzia na baterie, mocną wkrętarko-wiertarkę, która będzie nam służyć jako mieszadło (już wcześniej spełniała tę rolę). 

Budowa ogrodzenia – jaki jest plan?

Plan jest taki, że ogrodzenie na pewno nie będzie dokładnie po linii działki, tak jak ona oryginalnie leci, tylko będzie ścięcie w rogu, aby dojeżdżające auta nie ścięły tego ogrodzenia, jeśli ktoś w przyszłości będzie się tutaj budował. Z drugiej strony planujemy wjazd na działkę, a więc chcemy zrobić wcięcie w ogrodzeniu po to, aby podjeżdżające auta mogły stanąć się przed wjazdem, a niekoniecznie wjeżdżać. To dobra opcja dla szybkich gości, kuriera. Będzie też tutaj magazyn po uszczelniacze i impregnaty, więc przyda się nam wjazd na około 5 metrów, aby dwa auta się mogły ustawić. Posadzimy jakieś drzewka, to wszystko się okażę, wyjdzie w praniu. 

Plan ogrodzenia

Jeden narożnik działki to wjazd. Planujemy bramę, furtkę, miejsce na 2 auta. Około 1,5 metra od narożnika będzie również skrzynka elektryczna, ponieważ w samym rogu działku zaplanowana jest woda, więc niestety tego się nie da już zmienić (ale nie robi to aż tak dużego problemu). Mamy dokładnie rozmierzone, gdzie idą jakie słupki.

Zamysł jest taki, że skrajne nośne słupki, które będą miały jeszcze swoje podpory, są zrobione ze słupków o grubości 2 mm, aby były bardziej wytrzymałe. Wiadomo, że koszty w obecnym czasie są strasznie wysokie, więc z założenia mamy słupki nośne z grubszej stali 2 mm, natomiast słupki pośrednie będą miały ściankę 1,3 mm – dość cienkie. Nie mniej jednak mamy takie na drugiej działce i są dość wytrzymałe.

Na początek będziemy stawiać siatkę leśną, a później jeśli będzie trzeba, będziemy ją wymieniać na siatkę bardziej wzmocnioną. Liczą się też koszty, które są bardzo wysokie, więc gdzieś tych oszczędności (w miarę logicznych) szukamy. Słupki nie są przyoszczędzone pod kątem długości. Normalnie są zalecane słupki 2 metrowe, ale z racji tego, że mamy tutaj dopiero co ścięte pole kukurydzy, a grunt jest dość miękki, więc postanowiliśmy, że damy słupki około 2,20 – 2,30 m. Będą zatopione nie 50 cm, a 70 – 80 cm w ziemię w głąb.

W drugim narożniku jest skos. Miała być pierwotnie brama, ale stwierdziliśmy, że ten wjazd będzie tylko i wyłącznie raz na jakiś czas do drzew tlenowych, których tutaj będzie pas i co jakiś czas będą wycinane. Zrobimy więc tymczasową siatkę otwieraną, bo to będzie wjazd używany raz na kilka lat. Jak będzie trzeba to dostawimy bramę. Obecnie będzie więc siatka tymczasowa, a docelowo być może będziemy to wymieniać na bramę wjazdową, ale to się okaże jeszcze (wyjdzie w praniu). W zamyśle jest też żywopłot. Mam więc nadzieję, że rozrośnie się on tak szybko, że tej siatki leśnej nie trzeba będzie wymieniać, ale może to jest błędne założenie (jeszcze nie wiem).

Mamy wyliczoną ilość słupków, wiemy, co chcemy robić. Mamy plan taki, aby zrobić wszystkie skrajne po narożnikach oraz kilka pośrednich. Jeśli zaprawa szybkoschnąca rzeczywiście wszystko szybko zwiąże, to zaczniemy robić słupki. 

Stawianie pierwszego słupka

Zaczynamy od wytyczenia pierwszego punktu. Mamy urządzenie do kręcenia otworów, dzięki niemu wszystko sprawniej pójdzie. Otwór zrobiłem na około 70 cm, słupki mają wysokość 2,30. Na budowie nie jest łatwo, wszystko trzeba dowieźć, wszystko trzeba przywieźć, ale zależy nam na czasie. Musimy ogrodzenie zrobić jak najszybciej, aby w maju już można było posadzić drzewka na ogrodzonym terenie, aby nam nic nie wchodziło. Pozwolenie zapewne będzie w okolicach wakacji, więc wtedy zaczniemy budowę właściwą, a w czasie pośrednim będziemy realizować inne tematy związane z firmą. Działamy również niwelatorkiem, dzięki któremu możemy sprawdzić poziom pomiędzy słupkami, aby w momencie, gdy przyjdzie brama nie było „cyrków”, więc musimy to skorygować. Zaprawa wymieszana i powstaje kolejny słupek 🙂 

Wytyczanie słupka pośredniego

Jako 9 słupek (co 2,5 metra) czyli po 22,5 metra będzie słupek pośredni i końcowy po kolejnych 22,5 metra. Końcowy nie będzie dokładnie w rogu. Łatwo nie jest w tym błocie, dlatego kalosze są na tapecie. 

Podsumowanie

Mamy 12 słupków. Wszystkie są zamontowane zgodnie z planem. Te, które mają ściankę długości 2 mm, a dalej będziemy jechać już z tymi cieńszymi 1,3 mm ścianki. Wymyśliliśmy, że zamiast wydawać na bramę, którą będziemy wjeżdżać raz na kilka lat (minimum 1000 zł + słupek około 250 zł + zbrojenia, skoble), stwierdziliśmy, że na środku założymy tę siatkę w taki sposób, że na środku będzie słupek wyciągany, a resztę się zepnie. Jakoś pomyślimy jak to spiąć.

Jeden odcinek zrobimy więc niewidocznym, ale prowizorycznym sposobem, ponieważ w sakli całej budowy to są spore koszty, a tylko na bramę pomocniczą, która będzie używana raz na jakiś czas, to wydać około ponad 2000 zł, to lepiej wg mnie (oraz zgodnie z budżetem, który posiadam na ten budynek), stwierdziliśmy, że zrobimy tak. Jeśli trzeba będzie w przyszłości, to się kiedyś bramę wstawi. 

Do zobaczenia, będziemy kontynuować dalej. 

 

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: