Q&A

Q&A [odc.12] budowa domu z bali 100m2 krok po kroku

Dziękuję za pytania. Czas na długo zapowiadane Q&A na temat budowy domu z bali 100m2, którą obserwujecie od początku. Poniżej znajdziecie film oraz listę pytań, na które odpowiedziałem.

00:00 Kto jest partnerem strategicznym projektu?

00:39 Czy może Pan nagrać, jak położona jest instalacja elektryczna i hydrauliczna? Jestem ciekaw, jak to wygląda w domu z bali z położonym ociepleniem i gdy nie ma ocieplenia.

02:27 Czy są firmy, które mogą kompleksowo zrealizować budowę domu z bali? Włącznie z formalnościami, fundamentami i wykończeniem?

03:24 Czy koszt budowy domu z bala jest wyższy niż dom o konstrukcji szkieletowej?

05:55 Już za kilka lat wszystkie nowe budynku w UE mają być zeroemisyjne, a pozostałe czeka modernizacja. Taki prezent nam szykuje UE. Jak w tej rzeczywistości odnajdą się domy z bali? Czy właściciele takich domów nie będą zmuszeni do jakichś absurdalnych zabiegów, np. izolacji styropianem, gdy dom będzie posiadał ścianę nawet z grubych bali o dobrych parametrach termoizolacyjnych?

09:00 Skoro mówisz o szczelności domu, to, co sądzisz o metodzie budowania ścian wg Erwina Thomy? Tego od księżycowego drewna. Pomijam aspekt samego drewna, ale ciekawi mnie Twoja opinia na temat konstrukcji ścian. Ściany w formie modułowej, zbudowane z grubych desek układanych naprzemiennie pod różnymi kątami tak, aby likwidować przeciągi i potrzebę stosowania jakiejkolwiek izolacji. Ściany są grubości ok 30 cm z tego, co pamiętam. Pytam, bo w przyszłości chcę zbudować dom drewniany, ale mam wątpliwości co do jego szczelności właśnie.

11:52 Daj znać, czy przy zakupie materiału porównujesz ceny między hurtowniami, czy masz rabaty, negocjujesz ceny? Czy idziesz czasem na kompromis, by zaoszczędzić? Czy wszystko kupujesz z pierwszej ręki? Myślę, że w dzisiejszych czasach dobrze jest pokazywać, że zawsze są alternatywy.

16:31 Mam pytanie, kiedyś mówiłeś, że polecasz płytę fundamentową pod dom z bala. Czemu zmieniłeś zdanie?

17:54 Skąd cała wiedza o wykonaniu poszczególnych elementów, jak dodatkowe słupy pod kominek, ich wymiary, rysunki techniczne, itd.? Projekt wykonawczy?

19:24 Robisz wykop pod dom, a nie masz nic wyznaczone. Działka zachwaszczona, humus nie zdjęty. Nawet osoby, które nigdy nie były na budowie po pięciu minutach tego filmu zauważą, że nie masz zupełnie pojęcia, co robisz ani o czym mówisz.

21:47 Super! Dzięki za szczegółowe filmiki i rady. Przy okazji pytanie – dom z bala około 30 cm średnica, na obce pióro łączenia świerk lub sosna. Nada się na całoroczny? Jaki rodzaj drewna byś wybrał? Pozdrawiam.

23:13 Co to za bloczki? Ile ich wyszło i ile kosztowały?

24:36 Jaki szacowany koszt stanu surowego zamkniętego? Jaka firma będzie składać dom? Jaki typ i grubość bala?

26:37 Jak na kogoś, kto to robi pierwszy raz to posadowienie budynku świetnie Wam wyszło. Jak będzie grubość bala w Waszych budynkach?

26:52 Po co jest ten wieniec na fundamencie dodany?

27:57 Bardzo proszę o podanie kosztów: instalacji elektrycznej, wod-kan, c.o., gazu, jeśli będzie.

Zapraszam na kolejne filmy i pytania!

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: