Jak przebiega renowacja elewacji i okien w domu z bali

Renowacja elewacji i okien w domu z bali – praktyczne informacje

Jak przebiega renowacja elewacji i okien w domu z bali? Wszystko wyjaśniam w najnowszym filmie na YouTube. Poniżej znajdziesz link do niego oraz transkrypcję. Zapraszam do oglądania.

 

TRANSKRYPCJA

Witajcie drodzy balowicze po mojej dłuższej nieobecności na YouTube.

Aktualności w BaleiDetale

Zanim przejdziemy do materiału nagranego w domu Pani Ani słowem wstępu powiem co się dzieje w Baleidetale.pl.

Wiele osób pyta mnie, czy jeszcze działamy, skoro nie ma filmów na YouTube…

W zeszłym roku mieliśmy bardzo dużo pracy głównie przy uszczelnieniach domów z bali, stąd zabrakło czasu na filmy dla Was. W tym roku zdecydowanie postaramy się to nadrobić.

Wiem, że wielu z Was czeka na relacje z budowy siedziby BaleiDetale.pl . Otóż w połowie tego roku powinniśmy ruszyć z budową. Jak pewnie wielu z Was wie (o czym informowałem na webinarach) działka jest zagrodowa, w związku z tym trzeba spełnić sporo warunków, aby ostatecznie otrzymać Warunki Zabudowy, a co za tym idzie ostatecznie pozwolenie na budowę. Zapewne jak już oglądacie ten film warunki zabudowy już powinienem mieć, więc realnym jest, że do wakacji pozwolenie już będzie, wtedy niezwłocznie ruszamy 😊.

Budowa siedziby BaleiDetale

Zgodnie z tym co zapowiadałem, szczegółowo będziemy pokazywać, jak budujemy taki dom krok po kroku. Będziemy mieć kamery goPro na głowie, tak żebyście mogli widzieć możliwie najwięcej. Przedsięwzięcie jest bardzo wymagające dla nas z wielu względów:

  • Po pierwsze trzeba dalej prowadzić nasze działania firmowe, od konsultacji, po sprzedaż na sklepie i uszczelnienia oraz renowacje elewacji itp. Tylko ten punkt w zeszłym roku pochłonął nas czasowo bardzo mocno.
  • Po drugie wszystko chcemy nagrywać, a więc trzeba to odpowiednio przygotować i zmontować dla Was,
  • Po trzecie pracujemy nad tym, aby w tym projekcie nie zabrakło godnych do polecenia firm, które będą nas wspierać merytorycznie, jak i materialnie w postaci dostarczonych materiałów,
  • Po czwarte wszystko musimy dokładnie przemyśleć, przewidzieć, kupić, przywieźć i zrobić…
  • I najważniejsze, wszystko będziemy robić sami!!!

Także skala przedsięwzięcia zwłaszcza pod kątem czasowym wydaje się, że jest niemożliwa do zrealizowania, ale będziemy robić wszystko, żeby się to udało w miarę najsprawniej.

Sam nie mogę się doczekać tej realizacji, bo jest to wyzwanie, którym żyję. Jest to także całkowicie inna jakość treści, które będą się tutaj pokazywały. Jestem przekonany, że ta przerwa na YouTube była tego warta.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, filmy zaczną pojawiać się mniej więcej z dwumiesięcznym opóźnieniem względem tego, co realnie będzie się u nas działo, taki jest plan. Musimy mieć czas na wszystko. Na budowę, działania firmowe, montaż filmów i odpowiednią ich obróbkę.

Spotkania online/webinary na jakiś okres zawiesiłem z uwagi na brak czasu i budowę siedziby. Wierzę, że ilość wiedzy praktycznej, którą będę Wam dostarczał z relacji z budowy będzie rekompensatą z nawiązką w zamian za brak spotkań online.

Na co dzień na bieżąco udzielam konsultacji, pomagam Wam planować remonty czy budowę domów z bali. To się dzieje! Stąd, jeśli mogę Wam w czymś pomóc piszcie śmiało, na pewno powiem, jak rozwiążemy dany temat, który Was męczy.

TARGI BUDMA

Na początku lutego byliśmy także na targach BUDMA, myślałem, że coś dla Was nagram z tego wydarzenia, ale powiem szczerze poprzednia moja wizyta na BUDMie była bardziej owocna. Obecnie wystawców było mniej. Pierwszego dnia było bardzo mało ludzi. Ci wystawcy, którzy Nas interesują także byli, więc według mnie nie było sensu ponownie poruszać na kanale tych samych tematów.

Przechodząc do sedna dzisiejszego odcinka mam dla Was opowieść o tym, jak została przeprowadzona renowacja elewacji i okien u jednego z naszych Klientów. Opowiem, jakie problemy do rozwiązania miał omawiany dom z bali i jakie działania podjęliśmy. Będzie dużo wartych uwagi informacji, dlatego zapraszam do oglądania!

Renowacja elewacji i okien – praktyczne informacje

Sponsorem tego odcinka jest firma Bosch Profesional, firma, która dostarczyła nam elektronarzędzia widoczne m.in. w tym odcinku.

Dom Pani Anny

Pania Ania właścicielka tego urokliwego domu z bali pod Warszawą skontaktowała się z nami, aby uporać się ze szczelnością domu oraz samą elewacją, która wymagała odświeżenia.

Wymiary domu to około osiemnaście i pół metra na dziesięć metrów. Oczywiście bryła domu nie jest bardzo prosta. Wiele się na niej dzieje. Mamy tu lukarny w dachu, 4 ściany szczytowe, w tym dodatkowe małe fragmenty ścian szczytowych pomiędzy garażem a domem. Garaż został przerobiony na część użytkową. Dodatkowo charakterystyczny wykusz od strony tarasu, czy a la weranda od wejścia, te wszystkie elementy sprawiają, że każda strona domu jest unikalna a cały dom bardzo charakterystyczny i według mnie urokliwy.

Dom Pani Ani wykonany został z modrzewia i nie był niczym impregnowany. Starzał się w swoim własnym naturalnym tempie.  Dom w momencie realizacji stał już około 12 lat.

Bale zastosowane tutaj mają grubość 26 cm i łączone były na płasko ze sobą, bez żadnych piór. Jednym uszczelnieniem na połączeniach, jakie wykonawca zastosował był to sznurek jutowy. To oczywiście nie zdało swojej roli stąd potrzebna była nasza interwencja.

Bale zastosowano tutaj także na ścianach szczytowych, aż do kalenicy. W związku z tym wszystkie ściany szczytowe także należało uszczelnić włącznie z lukarnami, gdzie zastosowano elementy o 8 cm grubości.

Oczekiwania Pani Ani wiązały się z tym, że oczywiście dom miał być szczelny, ale też mieliśmy się zająć elewacją. Klientka chciała zachować naturalny charakter starzenia się domu, ale także go odświeżyć i zabezpieczyć przed dalszą korozją.

FAZA 1: SZLIFOWANIE

W pierwszej fazie usunęliśmy mechanicznie większość żywicy z elewacji. Intencją Pani Ani nie było jej całkowite usunięcie, zwłaszcza że bale na dzień naszych prac nadal „smarkały” żywicą. Ten aspekt dla Klientki nie był problemem, a naturalnym zjawiskiem, który ma prawo występować zwłaszcza dla drewna modrzewiowego o tak dużych przekrojach.

Następnie przyszła kolej na usunięcie warstwy sypiącej się, a także niezbyt licznie występujących przebarwień.  I tu znowu celem nie było wyszlifowanie do oryginalnego koloru drewna, a jedynie zniwelowanie warstwy skorodowanej, niestabilnej do zabezpieczenia domu odpowiednimi preparatami.

W aspekcie uszczelnienie domu nie ma potrzeby szlifować go całego, a jedynie same frezy/wcięcia pod uszczelniacz. Czasem nie trzeba ich szlifować, a wystarczy użyć dedykowanych drapaków, które mają kształt cylindryczny, i powprawiają przyczepność pod uszczelniacz precyzyjnie i nie dużym nakładem pracy.  Z uwagi na to, że zgodnie z ustaleniami mieliśmy także pomalować dom, szlifowaliśmy od razu całość.

Szlifowania dokonaliśmy szlifierką mimośrodową (Bosch Professional sieciową, jak i akumulatorową) z kilku względów:

– Takie szlifowanie jest idealne do ściągnięcia tylko tej warstwy drewna, która po prostu sypie się pod ręką.

– Ponadto jest bezpieczne pod kątem jakości szlifowania i osiągniecia gładkiej powierzchni bez zagłębień. Wiele firm podczas budowy domu szlifuje domy (głównie po to, aby oczyścić je z zabrudzeń), szlifierkami kątowymi, które mają dużo większe możliwości zbierania niechcianej powłoki czy zabrudzeń, ale też ich zastosowanie jest obarczone większym ryzykiem z uwagi na moc z jaką ściągają one warstwę drewna. Występuje duże ryzyko powstania niechcianych zagłębień. Wystarczy chwila nieuwagi i w łatwy sposób na elewacji powstają góry i doliny. Światło słońca świecąc pod danym kątem w ciągu dnia takie niedoskonałości szlifowania uwidoczni.

– Do miejsc trudniej dostępnych np. na wysokości idealnie spisywała się nam szlifierka mimośrodowa akumulatorowa BOSCH Proffesional GEX 18V-125. Jest ona bardzo kompaktowych rozmiarów co sprawia, że jest bardzo mobilna. Wiele miejsc takich jak lukarny i inne bardziej uciążliwe zakamarki na elewacji wyszlifowaliśmy właśnie nią.

FAZA 1a Renowacja okien

Jeszcze przed naszym przyjazdem została rozpoczęta renowacja okien drewnianych przez firmę zewnętrzną. Okna były już w kiepskim stanie, patrząc na powłokę lakierniczą, zaś okno tarasowe uległo mechanicznemu zniszczeniu podczas włamania, jakie miało tu miejsce.  Wymontowano same skrzydła i na drewnianych kozłach wyszlifowano je usuwając w ten sposób starą warstwę zabezpieczającą drewniane elementy okien. W podobny sposób oczyszczono ramy.

Do renowacji okien szczególnie polecam środki sprawdzone przez nas i dostępne na naszym sklepie. Do tego celu najlepiej zastosować DELTA Impregniergrund 1.06 jako podkład i dwie warstwy DELTA Flachenlazur 5.02 Jest to bardzo trwała i ekologiczna warstwa zabezpieczająca polecana do nowego i renowacyjnego malowania okien i drzwi zewnętrznych.   Dostępna w różnych kolorach. Linki do tych produktów zamieściłem Wam w opisie filmu.

Staranne ściągnięcie starej powłoki lakierniczej oraz zastosowanie odpowiednich środków zabezpieczających zagwarantuje funkcjonowanie stolarki przez wiele kolejnych lat.

FAZA 2 USZCZELNIENIE

Teraz przyszedł czas na omówienie etapu uszczelnienia. Przed jego wykonaniem dom dokładnie oczyściliśmy sprężonym powietrzem i jednocześnie szczotką. Samo sprężone powietrze nigdy idealnie nie ściągnie wszystkich zabrudzeń z elewacji, zwłaszcza kiedy pomiędzy szlifowaniem, a oczyszczaniem wilgotność powietrza była wysoka (na przykład po nocy, czy po deszczu).

Oczywiście warto czyścić elewację na bieżąco po szlifowaniu, niemniej jednak szczotka dodatkowo daje gwarancje dobrego przygotowania powierzchni. Podobnie sprawa się ma, kiedy nie szlifujemy domu, a elewacja jest zakurzona. Tu taki proces oczyszczania zazwyczaj jest skuteczny.

Kolor uszczelniacza wybrany jest przez właścicielkę przedstawianego domu. Po malowaniu efekt będzie bardzo interesujący, ale o tym na końcu filmu. Uszczelniacz Woodchink jest malowalny. Nie przyjmuje pigmentu tak samo jak drewno, niemniej jednak poddaje się kolorystycznie stosowanym środkom.

Co ważne uszczelnienie dokonaliśmy na wszystkich połączeniach balowych zarówno poziomych i pionowych, wokół okien, wzdłuż podbitki, wystających elementów konstrukcyjnych dachu i stropu (tj. murłat, płatwi, belek stropowych itp.). Wszędzie tam, gdzie mogą wystąpić nieszczelności i zastosowanie uszczelniacza ma sens.

Pewnym wyzwaniem było uszczelnienie ściany szczytowej, a właściwie jej małych skrawków, które są na połączeniu domu z częścią garażową. Uszczelnienie tego miejsca zajęło trochę czasu, a pozycja w jakiej musieliśmy je wykonywać była bardzo wymagająca. Nie ma miejsca na elewacji, gdzie konstrukcja byłaby dla nas przeszkodą, celem dla nas było osiągnięcie maksymalnej szczelności budynku tak, aby Pani Ania ostatecznie odczuła znaczące oszczędności na ogrzewaniu.

FAZA 2a TERMOWIZJA

Po wykonaniu uszczelnienia dodatkowo dom sprawdziliśmy kamerą termowizyjną BOSCH GTC 600 c Professional. Temperatura była dość niska, więc jakiś sens wykonania takiego badania był, bo zobaczylibyśmy ewentualne spadki temperatury. Jeśli jeszcze coś trzeba byłoby poprawić to byłby to właśnie ten moment. Wykonując uszczelnienie dokładnie, takich miejsc można szukać na próżno. Nie ma fizycznie możliwości, aby po dokładnym uszczelnieniu występowały przewiewy na elewacji.

Niestety kamerę termowizyjną otrzymaliśmy później, aniżeli zaczęliśmy realizować renowacje tej elewacji, więc nie mieliśmy możliwości porównać na ile ściany były nieszczelne przed pracami. Na pewno taka okazja jeszcze się nadarzy i pokażę Wam jaki daje efekt uszczelnienie WoodChinkiem.

Zamiast porównania na kamerze termowizyjnej możemy jedynie przekazać informacje od inwestorki, że poprawa jest znacząca. Zapotrzebowanie domu na energię spadło o około 40-50% co daje bardzo dobry wynik! Przy dzisiejszych kosztach ogrzewania taka inwestycja zwraca się bardzo szybko, w zależności od domu będą to około 3 – 4 sezony grzewcze. Sposób łączenia bali, w domu Pani Ani (a dla przypomnienia są to bale cięte na płasko uszczelniane sznurkiem na połączeniach) nie dawały gwarancji dobrej izolacji, mimo że bale zastosowane tutaj są bardzo szerokie, około 26 cm grubości!

Co możemy zauważyć na kamerze termowizyjnej to problemy wokół niektórych okien, zwłaszcza tarasowego, które zostało uszkodzone podczas włamania. Obecnie jest naprawione na tyle na ile dało się to zrobić. Wstawiono nowy pakiet szybowy, wymieniono zawiasy, a przede wszystkim wstawiono bolce antywyważeniowe i zastosowano dobrej jakości uszczelki.

FAZA 3 MALOWANIE

Po około 2 tygodniach od uszczelnienia, kiedy masa dobrze wyschła przystąpiliśmy do malowania domu. Najpierw dobrze zabezpieczyliśmy wszelkie elementy przed zamalowaniem. Okna oblepiliśmy samoprzylepną niebieską folią w rolce, która bardzo ułatwia i przyspiesza nam prace. Idealnie przylega do szyby. Ramę okna zabezpieczamy systemową i niedrogą taśmą z firmy Dolphin, dostępną u nas na sklepie. Linki do wspominanych materiałów umieściłem dla Was w opisie.  Taśmą zabezpieczamy ramę okna przed zachlapaniem jednocześnie łącząc ją z folią. Przy takim rozwiązaniu nie ma możliwości wystąpienia kłopotliwych zacieków na oknach. W sytuacji, kiedy okna są drewniane i pomalowane dość delikatnymi farbami, szorowanie zacieków całkowicie nie wchodzi w grę, stąd tym bardziej istotne jakich materiałów do zabezpieczenia stolarki użyjemy. Powiem więcej, taśma i folia nie namaka od wilgoci czy deszczu, ale też łatwo daje się ściągnąć po malowaniu. Nie ma ryzyka odpadania powłoki lakierniczej z okna. Sprawdzaliśmy wiele rozwiązań, od taśm papierowych, po mocniejsze w połączeniu z typowymi foliami malarskimi, ale każde z testowanych rozwiązań nie dawało pełnej gwarancji niepodciekania farby, lub też powodowało, że zabezpieczenie okien było procesem dość czasochłonnym i kosztownym. W tym przypadku niebieska folia w przełożeniu na szybkość pracy i koszt za m2 oraz taśma zastosowana tylko wokół ramy daje bardzo dobrą zależność poniesionych kosztów do efektu i czasu pracy.

Co do samego malowania. Elewację malowaliśmy agregatem tłokowym, który w bardzo szybki i precyzyjny sposób pozwala nanieść preparat na elewację. Duża siła tłoczenia pozwala nam dotrzeć w każde pęknięcie w balu przy jednoczesnym rozprowadzeniu farby pędzlem.

Środek jaki rekomenduję do takich zabiegów to impregnat DELTA Impragniergrund 1.06 jedna warstwa i dwie warstwy z kolorem DELTA Hydrolazur 5.10 wybarwiane w wielu kolorach ze wzornika. Wszystkie środki znajdziecie u nas na sklepie Baleidetale.pl/sklep

Kolor wybrany przez Panią Anię jest dość wyrazisty i jasny, ale z racji tego, że malowaliśmy bale, których kolor nie był naturalnie świeży, nie był oryginalnym kolorem modrzewia, w polaczeniu z tym co zrobiły warunki atmosferyczne i nasze szlifowanie w ostatecznym efekcie rezultat uważam, że wyszedł imponujący.

Na kamerze elewacja podczas malowania wydaje się bardzo żółta, jednak w rzeczywistości, a zwłaszcza po wyschnięciu bale mienią się ciepłym słonecznym kolorem, co róż zmieniając swe oblicze. Tam, gdzie bale były szare i wyschnięte obecnie efekt naprawdę robi wrażenie. Każda strona domu ma swój unikalny charakter. Wg mnie wielkie brawa dla Pani Aniu za odwagę w dobrze koloru! Pomimo początkowych obaw ostateczny efekt w moim odczuciu jest godny pozazdroszczenia.

FAZA 4 ZAKOŃCZENIE

Po malowaniu ściągnęliśmy w łatwy sposób taśmy i folie z okien. Po wyschnięciu farby, przyszedł czas na końcowe uszczelnienie połączeń okien z domem.  Zazwyczaj wystarcza sam nasz uszczelniacz. W tym przypadku jeszcze na etapie montażu stolarki zastosowano taśmę rozprężną. Dla dodatkowego zabezpieczenia i z racji tego, że Pani Ania już kupiła taśmę do tzw. „ciepłego montażu” do zastosowania zewnętrznego, użyliśmy ją nad oknami.  Ta przestrzeń między oknem a balem jest znacząca, zwłaszcza tuż po wybudowaniu domu, jest to uwarunkowane osiadaniem konstrukcji.

Po bokach okien i od spodu zastosowaliśmy nasz uszczelniacz WoodChink, który działa prawie tak samo, nie przepuszcza wiatru ani wody. Nadmiar wilgoci w tej części domu spokojnie zostanie odprowadzony przez drewno. Przy takim układzie warstw w domu z bali nie ma ryzyka kumulowania się wilgoci.

Następnie założyliśmy opaski drewniane wokół okien. Początkowo rozważana była ich wymiana, niemniej jednak były one w na tyle dobrym stanie, że wystarczyło je wyszlifować i solidnie pomalować. Odpowiednie przymocowanie opasek także ma znaczenie. Ja jestem zwolennikiem wkrętów z główkami na torx. Łatwo je przykręcić i dobrze trzymają deskę. Ta nie odkształca się z czasem a całość wygląda znacząco bardziej estetycznie. W przypadku zastosowania gwoździ, czy czarnych wkrętów tu często pojawiają się problemy. Czarne wkręty potrafią się zrywać, abstrahując od tego, że rzucają się bardzo mocno w oczy. Gwoździe za małe nie utrzymają deski, za duże spowodują, że w razie potrzeby będzie ciężko ściągnąć opaski. Nieocynkowane będą zostawiały ciemne smugi na deskach. Najlepiej jest dobrze dobrać wkręty do mocowanej wielkości drewna, najlepiej z główką na torx. Mnie osobiście takie rozwiązanie nigdy nie zawiodło.

A Wy, co sądzicie o ostatecznym wyglądzie domu Pani Ani? Z chęcią pomożemy dobrze dobrać materiały i zaplanować odpowiednie zabezpieczenie domów z bali na lata. Doradzamy jak tanio i skutecznie pozbyć się insektów, a także jak skutecznie uszczelnić dom z bali, jeśli jest taka konieczność.

Dziękuję za dziś i do usłyszenia niebawem!

Do renowacji okien szczególnie polecam środki sprawdzone przez nas i dostępne na naszym sklepie. Do tego celu najlepiej zastosować DELTA Impregniergrund 1.06 jako podkład i dwie warstwy DELTA Flachenlazur 5.02 Jest to bardzo trwała i ekologiczna warstwa zabezpieczająca polecana do nowego i renowacyjnego malowania okien i drzwi zewnętrznych. Dostępna w różnych kolorach. Linki do tych produktów zamieściłem Wam również w opisie filmu.

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: