BaleiDetale.pl
Dom z Bali 200m2 Opinia Radka Wywiad cz. 1

VIDEO: Dom z Bali 200m2-Opinia Radka z Lutyni, WYWIAD cz .1

Zapraszam Cię na 2 częściowy wywiad z Radkiem z Lutyni ( to już drugi dom z tej miejscowości pod Wrocławiem). Rozmawiamy o jego 200 metrowym całorocznym domu z bali drewnianych, z dachem 2 spadowym i oknami PVC! Powiemy sobie o plusach i minusach wielu rozwiązań takich jak, pompy ciepła, fotowoltaika, okna plastikowe itp. Przy domu znajduje się oryginalna sauna! Premiera o 20.30 03.12.2019 r. 

Zapraszam na film!

Pomóż mi rozwijać ten kanał wspierając mnie na PATRONITE https://patronite.pl/BaleiDetalepl

 

Nagranie w formie tekstu, część 1:

 


00:20 Wstęp.

Sławek: Cześć, dzisiaj Wam pokaże oryginalny dom Radka w Lutyni, zapraszam na film.

Sławek: Cześć Radek.

Radek: Cześć, witam.

 


00:50 Dlaczego dom z bali?

Sławek: Dzięki, że zgodziłeś się opowiedzieć o swoim domu. Od razu zapytam na początek, jak to zaczynam już kolejny wywiad, dlaczego dom z bali? Od czego to się zaczęło?

Radek: Dlaczego dom z bali? Chodzimy dużo po Zakopanym, po Tatrach Wysokich. I tak przez kilka lat, jak chodziliśmy tak wysoko, mocno, to zaintrygowały nas domy z drewna, co za tym idzie, zobaczmy sobie, że te domy z drewna maja po 100 lat i tam stoją.  A jak weźmiemy architekturę taka stricte budowlaną, to domy 100 letnie się rozsypują. I to też jest jakiś fakt, to jest ciepły dom, dobrze się w nim mieszka.

 


01:23 Trwałość domów z bali.

baza fachowców przekierowanieSławek: Dużo ludzi właśnie mówi o tej trwałości. Że się spali, że się zawali…

Radek: Odzwierciedlenie jest całkiem inne, niż rzeczywistość, jak ludzie sobie wyobrażają, że spali się dom z stawiany z ”kartonu”, bo wrzuca się do środka karton-gips i to jest akcja do zapalenia, a nie dom z bali, tu jest wszystko szczelne mocno. Ogień nie chwyci tak, jak normalnego domu.

 


01:44 Technologia budowy domu Radka.

Sławek: Mówimy o domach z bali, ale z grubych bali. Bo często gdzieś na rynku funkcjonują bale, ale to są deseczki praktycznie i to jest troszkę marketingowo jest inaczej nazwane.

Radek: Ale oni to wrzucają pod kanadyjskie domy i to już jest całkiem inna technologia. Tak jest bardzo dużo płyty OSB i ona powoduje to, że te domy są na pewno mniej trwałe. Oni dają też niby gwarancje 100 lat, ale to uważam, że to jest zdecydowanie mniej trwałe, niż prawdziwe drzewo, grube drzewo, które pracuje. Wiadomo wszystko pracuje, jak drzewa na polach pracują i w lesie. Tak samo to pracuje. Ale jeśli jest dobrze zrobione, to nie strzela, jeśli technologicznie dobrze było zrobione, czyli nie było od razu wprowadzenia się tylko był etap taki, ze się budowało np. myśmy budowali 4 lata. Postawiliśmy najpierw ściany, przemroziło rok, postawiliśmy dach, dociążyło, wstawiliśmy w trzecim roku okna i dopiero zaczęliśmy wykańczać. Bo wtedy to ma sens. Jeśli to jest coś robione tak, że można to postawić w ciągu pół roku, ale to żeby nawet zostawiali pomiędzy sufitem, a ścianami miejsce to i tak będzie strzelać, będzie pracować, musi być przesezonowane. Jak jest przesezonowane, to wtedy jest dobry efekt tego wszystkiego.

Sławek: Jeszcze opcją jest suszenie komorowe, prawda, ale rozumiem, że tutaj bale mokre były zastosowane?

Radek: Tak, ale w momencie, kiedy się dom składa i bale są mokre, to one się naginają i one fajnie wchodzą, a jeżeli są wysezonowane…

Sławek: to już jest wyższa szkoła jazdy dla wykonawcy.

Ile Kosztuje budowa domy z bali? Koszt budowy domu z bali pod klucz 100 m2Radek: Co prawda, jak kiedyś rozmawiałem z takim panem starszym, taki, oj z 90 lat tutaj przyjechał, góral. Tu gdzieś mieszka, przeprowadził się. Powiedział, że u nas cały czas tak samo robią, jak za króla Ćwieczka, bo w Skandynawii każdy bal przycinają, taflują i sklejają. I wtedy nie ma tych pęknięć. Ale mi na tych pęknięciach nie zależy.

Sławek: Mówimy o drewnie całkowicie klejonym?

Radek: Tak, tak i wtedy oni sklejają i to jest tak niby lepiej. No może i jest lepiej, ale jesteśmy w Polsce, żyjemy w Polsce.

Sławek: O stokroć lepiej pod kątem stabilizacji materiału, bo faktycznie ten materiał się nie wybrzusza.

Radek: Wiadomo, mieliśmy jakieś tam małe mikropęknięcia, ale to na łączeniach na górze, bo tam jest płyta regipsowa na górze, karton-gips,nie chciałem tam boazerii, bo w drzewie mieszkać i wszędzie drzewo to też jest przesyt tego. To musimy tak wypośrodkować. Dlatego też jest dachówka. Dachówka jest dlatego, bo ten domy oryginalne, drewniany….

 


04:13 Konserwacja domu z bali.

Sławek: Wymaga konserwacji, wymaga biegania wokół tego..

Radek: No właśnie dom z bali, drewniany, trzeba go konserwować, co prawda u górali raz w roku wychodzi cała rodzina i go czyści, szczotkuje.

Sławek: Szare mydło i szczotka.

Radek: Ja nie jestem zwolennikiem tego kompletnie.

Sławek: Zrobić i zapomnieć?

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7Radek: Raz na 3 lata jest malowana tamta strona, która jest bardziej doświetlona, a z tyłu raz na 5 lat nawet, bo nie ma takiego natężenia światła, czyli to UV nie niszczy tej ochronnej powłoki.

Sławek: Każda kolejna podejrzewam to nie jest to, co na początku było, tylko to jest odświeżenie warstwy.

Radek: Ten dom cały, jak go złożyliśmy to on był czarny. To drzewo nie było wyczyszczone. Ja sam je czyściłem dużą tarczą dookoła tydzień czasu i dom był biały. Pomalowałem go w tym kolorze, żeby był zabezpieczony, akurat taki kolor się żonie spodobał i taki zrobiliśmy. Tak, jak mówię, nie jestem zwolennikiem czyszczenia, niech oni sobie tam czyszczą w Zakopanym i tam sobie tym mydłem szorują, ja uważam, że i tak ochrona taka zewnętrzna jest najlepsza. Dużo lepsza, jak się pomaluje raz na te 3 lata, czy raz na 5 lat, papierem ściernym się zmatuje i jest wtedy ochrona, bo ta woda spływa, centralnie widać, jak te krople spływają, a nie osadzają się i nie wchodzą w drewno.

Sławek: Dokładnie tak.

Radek: Wiadomo, że szczeliny są, tam wejdzie ta woda, ale to nie rzutuje, nic się nie dzieje.

Sławek: Tu nawet w Lutyni jest dom, który Pan postanowił nie impregnować i będzie go mył szarym mydłem i szczotkował.

Radek: To jest indywidualna sprawa, niech sobie myje, niech sobie szczotkuje…

Sławek: To jest dużo zachodu, to trzeba przyznać.

Radek: Zobaczymy, jak długo, bo ile on tam już mieszka?

Sławek: Rok czasu.

Radek: No to życzę mu powodzenia. My 8 lat temu ten dom postawiliśmy, a mieszkamy od 5. Ja widziałem tutaj kolega w Brzezinie ma dom z bali też i jemu postawili bardzo szybko ten dom, po czym po roku się załamał, bo płyty mu zaczęły odpadać. Tam brakowało docinek, docinał przy suficie.

Sławek: Nie zrobili dylatacji?

Radek: Nie zrobili.

Sławek: Wszystko na sztywno?

najtańszy kredyt na budowę twojego domu z baliRadek: A tutaj, jak to mój góral mówił „usmalami” zbijaliśmy to, czyli gwoździami. Oprócz tego, że było na zakładkę, to jeszcze było dobijane gwoździami porządnie, żeby to jak najmniej pracowało. Aż za dobrze, żeby nie pracowało. Ale jest dobrze. Kompletnie nie strzela. Ani dach nie strzela, ani nie strzela w środku. Jest spokój, cisza.

Sławek: Mało kto się pokusi o to, żeby aż 3 czy 4 lata stawiać dom, bo często wszystkich czas goni, prawda?

 


06:50 Dom z bali a dom murowany.

Radek: No właśnie. Ale to jak patrzymy na technologię nawet budowania murowanego domu, czy składania z ytongu, czy czegokolwiek, to każdy dom, który nie będzie przemrożony, każdy dom, który będzie od razu zbudowany, to ściany będą pękać. Nie masz szans, żeby nie pękały.

Sławek: W środku wykończeniowe, te regipsowe, mówimy?

Radek: Oczywiście, wszystkie, będą strzelać, bo to nie ma szans. Dlatego tak to się dzieje, że nowe budownictwo takie jest. Ja wiem, że każdy chce szybko, szybko, szybko. Ale jeżeli to nie będzie technologicznie zrobione, tak na tyle czasu ile potrzebujemy…

Sławek: Nawet w domach murowanych ściany pękają.

Radek: No właśnie, dlatego właśnie mówię, że trzeba poczekać, bo jeżeli to nie siądzie, to wszystko pracuje, to zawsze będzie pracować, ale z czasem mniej. Na początku, jak daliśmy dach, to już była różnica, dopiero jak okna daliśmy, to to wszystko siadło. Ten dach ma parę ton. Dobrych parę ton, bo paleta ważyła chyba z tonę, a to było parę dobrych 10 palet. To mamy 10 ton na dachu. To przecież, jak dociążyło, jakbym okna wstawił od razu to byłoby słabo.

 


07:55 Konstrukcja dachu i jego deskowanie.

Sławek: A jak już jesteśmy przy dachu, to jest tu deskowanie na dachu?

Radek: Nie dawałem deskowania, tak trochę żałuje, bo to jest dodatkowa ochrona, jednak tak zrobiłem.

Sławek: Pytam zawsze o takie rzeczy. To też jest mocno osłonięte. Jednak drzewa coś tam troszkę dają. Ale przestrzeń tu jest płaska.

 


08:11 Błędy dostrzeżone podczas budowy domu.

 

Radek: Wiatry tu są straszne. Co tu się działo, jak te wiatry były powyżej 120 km, 150 km, to te drzewa ratują tu to wszystko. Z pole jak zawiewa, to słychać, jak chodzą dachówki. Osoba, która robiła ten dom, mi składała, to był taki kolega, on jest z Jabłonki spod Zakopanego, kawałek z boku, człowiek, który ma wiedzę niesamowitą, a jest po podstawówce. Naprawdę, poprawiał projekt mgr architektury, bo obliczenia które oni robili nie były dobre. Lukarna jedna nie była podparta. Była w powietrzu, a na tym daszku jest 1,5 tony. Ona by się rozeszła.

pakiet 10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy oraz 6 narzędzi pomocnych przy budowie domu z baliSławek: Ale to co, projektant był od wykonawcy, skąd w ogóle był zamysł projektu?

Radek: Projekt był kupiony. I pod ten projekt było drzewo docinane. Tam były pewne nieścisłości.

Sławek: Błędy się zdarzają, ale przy okazji jak projektant nie jest doświadczony to jeszcze kolejne rzeczy wychodzą.

Radek: No właśnie o to chodzi, a tu człowiek z podstawówka, ja nie ubliżam mu, bo to jest mega gościu.

Sławek: Ale też i wykonawca potrafi czasem wyłapać takie rzeczy już na etapie składania, czy planowania domu.

Radek: Jest niesamowity i to, co roni to jest kawał dobrej roboty. To wszystko robi wg rzemiosła i wg obciążeń, które obowiązują na danej belce.

 


09:41 Rodzaj dachówki i okien użytych do budowy dachu.

Sławek: Dachówkę mamy ceramiczną?

Radek: Tak jest.

Sławek: Bo czasem cementowa wygląda bardzo podobnie.

Radek: Jest ceramiczna, dlatego, żeby to spływało. Cementowa jednak zostawia i bardziej mchem zarasta. Tam sąsiedzi mają. Jest mniej trwalsza.

Sławek: To też jeszcze zależy, bo teraz mamy już takie technologie, że cementowa wygląda, dość płaska.

Radek: Tak, ale tu zastosowaliśmy ceramiczną, tak się uparliśmy, to jest chyba orzech.

Sławek: I okna mamy plastikowe?

Radek: Plastikowe. Dlaczego? Ponieważ dom drewniany, dużo drewna i jeszcze okna drewniane. Są coraz lepsze te okna w Polsce, ale jednak po paru latach trzeba je też konserwować, dbać i to jest dodatkowa praca.

Sławek: Powłokę lakiernicza…

ile kosztuje budowa domu drewnianegoRadek: Dom drewniany i jeszcze okna drewniane, fajnie to brzmi, ale jednak w takim codziennym użytkowaniu to jednak te plastiki się lepiej sprawdzają.

Sławek: Pytam o to, bo są różne argumenty, jedni są kategorycznie tylko i wyłącznie za drewnem, inni tylko i wyłącznie plastiki itd.

Radek: Powiem Ci tak, tutaj naprzeciwko był góral, który w Irlandii pracuje i stawia domy, a mieszka pod Babią Góra i powiedział do mnie tak: ja mam dom drewniany i jeszcze jak bym sobie zrobił okna drewniane, to bym się zastrzelił. Tak do mnie mówił. I też mnie przekonywał. Mówił: nie rób sobie okien drewnianych, bo potem jest problem, bo się rozsychają, nie do końca producenci są w porządku w stosunku do kupującego.

Sławek: Ciężko laikowi sprawdzić jakość.

Radek: No właśnie, nie znamy się, ale jeszcze okna malować, okna przecierać, to jest dodatkowa praca, dosyć, że człowiek jak ma dom, jakikolwiek, czy to jest dom drewniany czy murowany, to cały czas coś się dzieje, to jeszcze dodatkowo sobie rzucać na garb okna drewniane, które trzeba będzie w przyszłości znowu robić, znowu przy nich pracować, to już w ogóle nie wyjdzie z tego, a młodsi nie jesteśmy. Ja mam plaster przyklejony na plecach od przeciążenia kręgosłupa. A tu jeszcze będę zasuwał przy oknach. Nie, nie.

Sławek: Żeby nie wyszło tak, że negujemy ogólnie drewno. Tutaj okna wymagają bardzo dużo precyzji, szczelności i funkcjonowania. Co innego jest ściana balowa, dom z bali, a co innego drewno na oknie.

Radek: tak, tak. Bo to musi być bardzo solidnie zrobione. No i też cena okien drewnianych przewyższa ok 40 %

Sławek: Tak 30 – 50 % to są takie widełki.

Radek: Tak, jak myśmy wyceniali, to była taka kwota. Ale tu są potrójne, to nie jest podwójna szyba.

Sławek: Przy takich oknach ta różnica jest jeszcze większa.

 


12:23 Ogrzewanie w domu Radka poprzez użycie pompy ciepła: wady i zalety oraz koszty.

Radek: Mamy profil też o 5 cm szerszy. Tam chyba 15 jest. Jest tutaj dużo tych okien. Żeby docieplić ten dom, żeby nie było utraty energetycznej, Dlatego też jest pompa ciepła zrobiona, głębinowa. Bo to jest fajna rzecz, no może nie tania, ale w eksploatacji w stosunku do ceny, jak tu miał być gaz czy ogrzewanie na prąd to jest przepaść. A w funkcjonowaniu jest to bardzo tanie.

Sławek: No to właśnie a propos samego ogrzewania to tu już mieszkacie 7-8 lat?

Radek: Nie, mieszkamy 5 lat.

Sławek: Ty jako użytkownik takiej pompy ciepła od samego początku?

Radek: Tak.

Sławek: Nie było żadnych innych systemów?

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dniRadek: Nie, kominek jest dla bajeru.

Sławek: O jakiś średnich kosztach rocznych jesteś w stanie powiedzieć.

Radek: Już mówię. Ten dom ma 200 m 2, 125 dołu, 75 góry. Tam jest sypialnia, łazienka i garderoba. To miesięcznie w okresie grzewczym trzeba wydać na ogrzewanie ok 270 zł.

Sławek: ok, w sezonie?

Radek: W sezonie plus wiadomo, 200 zł kosztuje, bo są 2 telewizory, kuchenka, to wszystko jest na prąd. Wychodzi 450 zł.

Sławek: A samą wodę pompa też grzeje?

Radek: Tak, tylko wiadomo, że pompa ciepła robi temperaturę ok 24 stopnie i ona musi być dogrzana, ale to nie jest też jakaś duża różnica temperatur. Podnieść o 10 stopni do podłogówki, do ogrzewania podłogowego, to nie jest tak źle. Nie ma już mocnego poboru prądu.

Sławek: Czyli ogrzewanie wody i domu można myśleć, że się mieścicie w ok 2 tyś rocznie?

Radek: W okresie grzewczym trzeba dodać jeszcze eksploatację bez ogrzewania. To mamy 170 zł. W okresie grzewczym płace ok 450 zł za prąd, to cały dom jest. A bez okresu grzewczego, gdzieś tak od maja, kwietnia to wychodzi 200 zł za prąd.

Sławek: Bo pompa ciepła też troszkę z prądu korzysta.

Radek: Tak, ale nie obciąża ją tak, jak w okresie zimowym. Jakby dwa razy więcej. I tak się opłaca, bo to wychodzi na rachunki, tak jak patrzyliśmy zużycie gazu to wychodzi w okolicach 900 zł, prądu to też by kosztował z 750 – 110 zł.

Koniec części 1


15:10 Zaproszenie do subskrypcji.

 

Sławek: Podoba Ci się to wideo? Daj łapkę w górę, a jeśli chcesz więcej nagrań pomocnych przy budowie domów z bali, pomóż mi proszę i zasubskrybuj ten kanał, a ja w ten sposób będę wiedział, że warto działać dalej. Dzięki.

 

Dzięki i do usłyszenia.
Do kolejnego filmu!

podpis imienny z uśmiechem, domy z bali, jak budować? baleidetale.pl

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews