Wyobraź sobie górskie, piękne doliny z ustawionymi gdzieniegdzie naturalnie prezentującymi się domami z bali. Chociaż ich walory estetyczne są podziwiane i pożądane przez ludzi niemalże na całym świecie, to jednak również wiążą się z nimi pewne wątpliwości. Na przykład to, czy drewno z czasem nie traci twardości i wytrzymałości, a przede wszystkim czy domy z bali są ciepłe. W tym artykule rozwieję wszystkie wątpliwości, jakie mogą się pojawić. Zacznę od wyjaśnienia przede wszystkim właściwości termicznych, jakimi charakteryzuje się drewno.
Czy dom z bali jest ciepły?
Tak. Mieszkając w zbudowanym z tego materiału domu, macie pewność, że zimy oraz porywiste wiatry nie będą Wam straszne. Okazuje się bowiem, że bale o średnicy 25-30 cm, a także bale płaskie o szerokości na poziomie 20-26 cm są skutecznym izolatorem – współczynnik przenikania ciepła K w tym przypadku jest mniejszy niż 0,4. Wiele zależy od jakości wykonania i technologii łączenia. Chcąc jednak obliczyć straty energetyczne (które są na niezwykle niskim poziomie) trzeba koniecznie również wziąć pod uwagę opór cieplny poszczególnych warstw (nawet tynku) – jest to potrzebne do obliczenia współczynnika K.
Co sprawia, że dom z bali będzie ciepły?
Samo drewno cechuje się odpowiednimi wartościami izolacyjnymi. Trzeba jednak pamiętać, że straty energetyczne minimalizowane są przez dodatkowe jego zabezpieczenia, na przykład przed korozją biologiczną. Wszelkiego rodzaju środki ochronne sprawiają, że drewno staje się twardsze, bardziej odporne na działanie różnych warunków, na przykład atmosferycznych, a tym samym przekłada się to na komfort mieszkania w domu zbudowanym z bali.
Ciepły dom i nowoczesne rozwiązania
Chociaż domy wykonane z drewna kojarzą nam się raczej ze staromodnymi rozwiązaniami zarówno technologicznymi i aranżacyjnymi, to jednak wszystko jest tak naprawdę mitem. Dzięki wciąż rozwijającej się technologii, można bez problemu stworzyć dom ciepły, komfortowy, a nawet taki, który prezentuje się niezwykle nowocześnie – nawet bardziej niż niektóre amerykańskie lofty. Ponadto jest to przyjazne, między innymi dla Twojego budżetu, rozwiązanie. Dlatego zachęcam do budowy swoich czterech ścian z drewnianych bali.