wieniec na fundamencie w domu z bali

Wieniec na fundamencie w domu z bali – czy warto? [odc.9] Budowa domu z bali 100m2 krok po kroku

Kolejna odsłona naszej budowy. Tym razem pokazujemy prace przy wieńcu w domu z bali. Czy i kiedy warto go robić? Zobacz naszą pracę i podziel się swoimi spostrzeżeniami.

Kto jest partnerem strategicznym odcinka?

Partnerem strategicznym projektu „Budowa domu z bali – 100 m2 – krok po kroku” jest dostawca okien do naszego projektu firma Team-Plast („Zadbaj o ciepło w swoim domu”), firma Eneroo – dostawca naturalnych materiałów izolacyjnych do domów z drewna oraz Florian Centrum Spółko z o.o. z Kutna – producent pokryć dachowych i elewacyjnych.

Czego dowiesz się z najnowszego filmu?

Co się dzieje na naszej budowie?

Kończymy kręcić ostatnia belkę na wieniec. Teraz kręcimy belkę na konstrukcyjną ścianę wewnętrzną. Poza tym wszystko jest już ukręcone, wstępnie powtykane. Zaraz będziemy to skręcać. Przyjechały już szalunki, więc jutro chcemy zakręcić szalunki. Mamy pożyczone szalunki, więc to też spora oszczędność. Niektórzy pytają nas, czy wieniec musi zawsze być w planie? Nie zawsze. U nas jest już 6 bloczków, a w branży budowlanej domów z bali, przyjmuje się, że powyżej 6 bloczków wieniec musi być. Zależy to również od gruntu, grząskości terenu, itp.

Jak wygląda kręcenie zbrojenia pod wieniec? Dla pewności, mamy długie elementy (około 90 cm). Zobacz, jak praca wygląda w praktyce.

– Nakładanie szalunków – system jest następujący: mamy płyty 2 metrowej wysokości oraz 50 centymetrowej szerokości. Jak działamy? Wbijamy po dwa goździki. Robimy to zgodnie z laserem. Te gwoździki wstępnie trzymają płyty. Wieniec mamy zrobiony na 24 centymetry. Te płyty muszą się mijać, co 50 cm, czyli wiązania są co 50 cm. Chodzi o to, żeby w tym samym miejscu nie było mijanki. Narożniki mamy wstępnie złapane łatą. Wieniec nie zawsze jest obowiązkowy, ale tutaj już te fundamenty są wysoko i duże wiatry wieją, więc uznaliśmy, że jest niezbędny. Jak nakładamy szalunki? Wybieramy stronę ładniejszej płyty. Ich wymiary to 24,1 cm i 28 cm. Przewiercamy zbrojenie, wsadzamy drut 6-tkę , wkładamy go na około 6 cm i zbrojenie siedzi na tym, co nam dystansuje zbrojenie od murku. Deseczki z bramek potniemy na odpowiednie dystanse. Zbrojenia pod słupy już obcięliśmy poniżej tego poziomu.

– Zobaczysz, jak przewiercamy druty pod klamry spinające – odmierzamy 21 centymetrów. Nasz szalunek ma 24 cm. Mamy klamry spinające co 1 metr, ale potem będą klamry z łat, z prętów. Zaszalowaliśmy górę fundamentu (lejki, zbrojenia, beton jeszcze tutaj wejdzie). Będziemy to jeszcze klamrami spinać, a potem do zalewamy betonem. Mamy deseczkę, kawałek łaty, dobijamy młotkiem, skręcamy dużym kluczem i związujemy na sztywno. Mamy też systemowe klipsy, które przyspieszają te łaty.

– Szalowanie słupów – słupów mamy 11, ale nie wszystkie szalujemy, bo niektóre są na wysokości docelowej. Do nich dojdą stopy, które zakotwimy do betonu. Używaliśmy tych szalunków, które mamy, żeby już nie ciąć ich niepotrzebnie. Mamy masę dysperbit, hydroizolację – 24 centymetry dookoła słupa.

– Zalewanie wieńca i słupów – za chwilkę podjeżdża beton. Wszystkie słupy są połapane w dwóch płaszczyznach, żeby nam nie uciekały od pionu. Mam nadzieję, że wszystko będzie działać i wiązana będą trzymać.

– Betonowanie – wszystko poszło sprawnie. Zerknij na nagranie.

Sprawdzanie betonu po jednej dobie – zobacz efekty na filmie. 🙂

– Ściąganie płyt – to, co mieliśmy związane drutami, obcinamy gumówką. Odchodzi z jednej i drugiej strony dość szybko. Wystarczy tylko kliknąć i już. Potem oczyszczamy szalunki do pomalowania.

Co robimy po ściągnięciu szalunków i ich schowaniu?

Chcemy wygładzić zacieki, aby łatwiej się smarowało gruntem, a potem masa hydroizolacyjną (izoplastem, choć niektórzy to nazywają dysperbitem).

Masz pytania, wątpliwości?

Podziel się z nami Twoimi przemyśleniami, refleksjami lub pytaniami w komentarzach pod filmie. Zapraszam na kolejny odcinek naszej budowlanej przygody!

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: