więźba dachowa

​ Więźba dachowa w domu z bali – Budowa bryły budynku 🏡|odc.14| Budowa domu z bali 100 m2 Krok po kroku

Witajcie w kolejnej odsłonie naszego cyklu budowy bryły budynku. Po ukończeniu stropu, przyszedł czas na kolejny istotny etap – więźbę dachową oraz konstrukcje zadaszeń bocznych. W najnowszym filmie skupiam się na szczegółach technicznych oraz praktycznych aspektach montażu, krok po kroku prowadząc Was przez proces budowy.

Kto jest partnerem strategicznym projektu?


Partnerem strategicznym projektu „Budowa domu z bali – 100 m2 – krok po kroku” jest dostawca okien do naszego projektu firma
Team-Plast („Zadbaj o ciepło w swoim domu”), firma Eneroo – dostawca naturalnych materiałów izolacyjnych do domów z drewna oraz Florian Centrum Spółko z o.o. z Kutna – producent pokryć dachowych i elewacyjnych.

Wprowadzenie

Witajcie w drugiej części budowania bryły budynku. Strop mamy już wykonany, tymczasowo położone są płyty OSB, aby sprawnie się poruszać, budując piętro. Jakie postępy zrobiliśmy na budowie?

Konstrukcja ścianki kolankowej

Na ziemi ekipa szykuje konstrukcje ścianki kolankowej w technologii szkieletowej. Miejsce styku ściany kolankowej z balami dodatkowo uszczelnione jest pianką rozprężną. Na późniejszym etapie to miejsce również będziemy uszczelniać Woodchinkiem, tak, aby wyeliminować często występujące przewiewy i nieszczelności w tej części domu.

Ramy konstrukcyjne ścian szczytowych

Równolegle szykowane są również główne ramy konstrukcyjne ścian szczytowych łączonych na wpusty ciesielskie inaczej zwane czopami. Elementy te będą skręcane wkrętami. Na krańcach belek stropowych zamontowana jest także mułata, na której będą opierać się krokwie – główne elementy konstrukcyjne dachu.

Gotowa rama konstrukcyjna ściany szczytowej jest przenoszona na swoje miejsce dźwigiem (HDS-em). W ostatnim balu także został wykonany wpust, tak, aby cała konstrukcja się lepiej trzymała.

Tą samą technika montowana jest płatew – kolejny element konstrukcyjny dachu podtrzymujący krokwie. Najpierw jedna, potem druga. Jak na październik, pogoda w drugiej części budowy, dopisywała.

Montowanie krokwi

Chałupa rośnie jak na drożdżach. Montowane są pierwsze krokwie, także z zastosowaniem odpowiednich zaciosów i wkrętów. Konstrukcyjnie taki dach jest mocniejszy. Chwilę nas nie było i nie udało się nam uchwycić kamerą, jak jest montowana krokiew po krokwi. Za to ostatnia para krokwi uchwycona. W międzyczasie powstaje także pozostała część konstrukcji ściany szczytowej wraz z zarysem miejsca pod okna.

Elementy spinające krokwie

Dom już prawie z całą więźbą dachową. Prawie, ponieważ brakuje jętek – elementów spinających krokwie. Jętki zostały zacięte na dole i lądują na piętrze. Są montowane po 2 na każdą krokiew zgodnie z projektem. Wstępnie przykręcone wkrętami, a docelowo przez krokiew skręcone śrubami. 

Widoczne efekty cieszą, zwłaszcza, kiedy samemu nie trzeba pracować. Ten etap jednak dobiega końca. Jeszcze kilka elementów domu i zostajemy sami z resztą pracy.

Węgal drewniany

Co się dzieje z materiałem pod okna? Wycięcie wypełnione jest materiałem izolującym. U różnych wykonawców są to różne rodzaje. W tym przypadku to fizelina. 

Następnie wbijany jest tak zwany węgal drewniany o przekroju około 10 cm na 6 cm, tak, aby był nieco wyższy niż światło otworu okiennego. Przy osiadaniu słup ten chowa się w wygiętym wcześniej górnym otworze. Słupek jest ścięty odpowiednio, aby łatwiej się go dało wbić. 

Pozostało jeszcze wycięcie wymiona pod duże okno połaciowe w sypialni o wymiarach 114 na 140 cm i więźba w pełni gotowa. 

Płyty na stropach

Płyty na stropach kupiliśmy wcześniej, aby nie trzeba było ich wnosić. Ekipa HDSem wrzuciła je nam przed zrobieniem więźby dachowej. Pojawiła się także prosta wiecha na dachu sygnalizująca zakończenie prac nad etapem więźby dachowej. Zwyczajowo organizuje się wtedy poczęstunek dla ekipy. 

Elementy konstrukcyjne zadaszenia tarasu

Zamontowane kotwy pod słupy na tarasie. Przyszedł czas na przygotowanie elementów konstrukcyjnych zadaszenia tarasu. One także będą zamontowane za pomocą czopów i oczepów. Słupy z kolei mają odpowiednio przygotowane otwory, w które wejdą szpilki gwintowane, a u góry czopy – podobnie jak w widocznych oczepach. Mocujemy również belkę prowadzącą. Cała rama konstrukcyjna zadaszenia tarasu montowana jest na ziemi i HDSem podnoszona na swoje miejsce. Ekipa szykuje ramę, a następnie przysezdł czas na jej montaż, który na mnie zrobił duże wrażenie i cieszyłem się, że nie robiliśmy tego sami.

Zadaszenie tarasu

Laserem sprawdziliśmy, czy słupy są na jednym poziomie, a następnie można było montować krokwie. Te poprosiliśmy aby było rozstawione 70 cm pod płyty poliwęglanowe, które będą zainstalowane w niedalekiej przyszłości. 

Pełne zadaszenie tego tarasu blachodachówką zabrałoby bardzo dużo światła dziennego. Dobry, lekko ubarwiony poliwęglan ochroni nas przed deszczem i trochę przed słońcem, ale dalej będzie wpuszczał światło do domu. Krokwie montowane są także na zaciosy i wkręty. Zadaszenie tarasu już teraz wygląda okazale. Stopy pod słupy zrobione są tak, żeby wiatr nie porywał całej konstrukcji. Na nagraniu nie były jeszcze przykręcone do słupa. 

Belka prowadząca przy konstrukcji szczytu ma pozostawione miejsce na płyty z włókien drzewnych. Krokwie zamontowane są z podobnym dystansem. Następnie szykowane jest zadaszenie nad wejściem. Słupy osadzone są dokładnie tak samo, jak w innych miejscach. Muraty zostały osadzone w ścianie poprzez przygotowanie odpowiedniego gniazda i na koniec trzy pary krokwi i jedna jętka. 

Montaż zadaszenia wiaty pod auto

Na koniec montaż zadaszenia wiaty pod auto. Technika taka sama jak w przypadku tarasu, z taka różnicą, że pod zadaszeniem krokwie zostały nieco skrócone, aby było łatwiej wykonać późniejsze prace.

Dom bali w stanie surowym otwartym

Całość do więźby dachowej została postawiona w 12 dni roboczych. Zapraszam na kolejne odcinki, gdzie będzie masa detali 🙂 Pytania i komentarze mile widziane.

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: