Wiemy, w jakiej sytuacji znalazła się Ukraina. Dla nas wszystkich jest to test jedności! Okażmy jak największe wsparcie dla Ukrainy. Jak realnie i mądrze pomagać?

1. Przelej pieniądze (tyle, ile możesz, każda kwota się liczy) na konta zbiórek dla Ukraińców. Bank Narodowy Ukrainy finansuje działania w terenie. Oni najlepiej wiedzą, czego potrzebują teraz Ukraińcy! Tutaj numer konta banku UA843000010000000047330992708
2. Jeśli masz kontakty samorządowe i rządowe, przypominaj i nawołuj do organizowania dużych transportów z pomocą!
3. Zorientuj się, jak wygląda sytuacja w miejscu, w którym mieszkasz. Jeśli tylko możesz zaopiekuj się choć jedną osobą lub rodziną z Ukrainy. Pomóż im z transportem, zakwaterowaniem lub pracą. Jeśli nie masz takiej możliwości, podejdź do utworzonych punktów i ośrodków pomocy. Zapytaj, czego dokładnie potrzebują, co możesz zrobić.
4. Jeżeli planujesz jechać na granicę, dojazd do Medyki jest obecnie zakorkowany, ludzi można odbierać na przejściu granicznym Korczowa-Krakowiec, Dorohusku, w noclegowniach w Przemyślu (np. przy Konarskiego 7 (SP5) lub przy parkingu Tesco w Przemyślu.
5. Przesyłaj jasny przekaz – 100% wsparcia. Nie udostępniaj niesprawdzonych wiadomości, nie rozsiewaj dezinformacji. Weryfikuj źródła.

Jaka sytuacja panuje obecnie na granicy? 

1. Pełna mobilizacja do pomocy i działania.
2. Ceny na Ukrainie rosną z godziny na godzinę.
3. Mamy pospolite ruszenie, jeśli chodzi o pomoc. Widać, że staje się ona coraz bardziej zorganizowana. Rozkłady jazdy samochodów jeszcze wczoraj były pisane kredą na tablicy lub na kartce. Dzisiaj jest już monitor podłączony do komputera.
4. Na granicę przyjeżdżają samochody zapakowane darami, a wracają pełne osób z Ukrainy.
5. Oprócz Ukraińców pośród uchodźców jest dużo Senegalczyków, Somalijczyków, Kazachów, ludzi z Indii i Pakistanu.
6. Sytuacja na samej granicy jest stabilna.
7. Zwracaj uwagę na podejrzane akcje transportu za opłaty. Uważaj na osoby, które skupiają się tylko na szukaniu młodych kobiet w tłumie. Jeśli jesteś na granicy i zauważysz coś niepokojącego, reaguj i zgłaszaj odpowiednim służbom.

Wspieraj Ukrainę jak możesz! To sprawa nas wszystkich!

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: