dom z drewna

Dom z bali spełnieniem dziecięcych marzeń Aldony cz. 2

Zapraszam na część drugą filmu. Część pierwszą znajdziesz tutaj

Aldona od dziecka marzyła o domu z drewna. Wyjeżdżając z rodzicami w góry podziwiała piękne drewniane domy. Już jako osoba dorosła postanowiła spełnić swoje marzenie. Czy było łatwo i jak poradziła sobie z budową dowiesz się z filmu.

00:40 Wielkość bali zastosowana do budowy domu.

Sławek: Bale tu mamy jakiej wielkości, szerokości i wysokości?

Aldona: Tutaj były bale ok. 20 cm grubości, ale z tego co mówił wykonawca, w naszym regionie, gdzie my mieszkamy to w zupełności wystarczy. Nie ma takich silnych mrozów.

01:03 Szczelność domu z drewna

Sławek: Co stanowi szczelności połączenia pomiędzy tymi balami?

Aldona: Pióra.

Sławek: Tam są obce, czy własne, pamiętasz?

Aldona: Własne.

Sławek: Własne, czyli nie wstawiane listewki, tylko one jakby już z elementów wynikały, tak.

Aldona: Nie pamiętam, ale chyba własne.

Sławek: I tam pomiędzy nimi też jeszcze jest jakiś uszczelniacz, jakaś wełna, filc, czy cokolwiek?

Aldona: Nie, nie potrzeba było.

Sławek: I wtedy oni je bal z balem dyblowali, skręcali, kojarzysz, pamiętasz tamten etap? Bo podejrzewam, że jak byłaś poza granicą, to niekoniecznie musisz pamiętać.

Aldona: Ale akurat byłam przy tym ustawianiu, przyjechałam specjalnie na te parę tygodni. To trwało bardzo krótko, ale nie wstawiali żadnych. Nieraz dają jakieś słomy, prawda, ci górale mają jakieś tam swoje sposoby, ale tutaj nie trzeba było. To były takie wycięte wzdłuż bali szpary z dołu i z góry i pomiędzy dawali listewki.

02:16 Okna i poszycie dachowe zastosowane w domu Aldony.

Sławek: Listewki łączące, czyli obce pióra. Ok. W kwestii dalszych elementów takich, jak okna, poszycie dachowe coś możesz powiedzieć, dlaczego np. bo tam, jak dobrze pamiętam to okna drewniane były prawda?

Aldona: Nie, nie – plastikowe są.

Sławek: Dlaczego plastikowe, bo niektórzy powiedzą, że do domów z bali plastiki to jest w ogóle abstrakcja. Ja jestem za plastikami, żeby Cię wspomóc.

Aldona: Tak polecał Pan wykonawca, zaufałam.

Sławek: Praktyczniej i taniej podejrzewam, to były najważniejsze argumenty.

Aldona: No na pewno praktyczniej, taniej no niekoniecznie, ale praktyczniej na pewno, zależy od okien. Chcieliśmy materiał kupować raczej solidny, taki nie z najniższej półki, żeby tego później nie trzeba było wymieniać, żeby to było trwałe.

Sławek: A poszycie dachowe?

Aldona: To też mamy jakieś nowoczesne z posypką wulkaniczną.

Sławek: Blachodachówka z kruszywem granitowym, z posypką wulkaniczną, różnie się to nazywa.

Aldona: Z posypką wulkaniczną, która zatrzymuje śnieg, zatrzymuje deszcze, nie jest to śliskie itd.

Sławek: Tak, kręcone do konstrukcji i jest bardzo odporne na wiatry, z tego, co pamiętam, jak widziałem u Ciebie, że to jest tego typu poszycie dachowe.

Aldona: No właśnie.

03:50 Kwestie związane z osiadaniem domu z drewna

Sławek: W kwestii osiadania domu, czy to są zauważalne dla Ciebie problemy, coś co wykonawca mówił, że ileś ten dom będzie mógł osiadać? Na coś trzeba zwracać szczególną uwagę, coś w tych aspektach możesz powiedzieć?

Aldona: To znaczy, to faktycznie dom osiada, widzimy, że drzwi siadają, bo oni tam zostawili taką szczelinę przy drzwiach i przy oknach. Trzeba uważać z kafelkami, żeby w kuchni do samego sufitu nie robić. Ale najlepiej odczekać z dwa – trzy lata na wykończenia typu kafelki.

Sławek: To się da wykończyć od razu, tylko tu trzeba maskować listwami, więcej zabawy z tym jest, ale jak ktoś ma czas, tak jak Ty to…

Aldona: No właśnie, jak komuś się tak bardzo nie spieszy to lepiej przeczekać chwile.

04:56 Ciekawe aspekty związane z samą budową domu.

Sławek: Zgadza się, a coś podczas budowy było specyficznego, co utknęło Ci w pamięci, co uważasz, że było ciekawe, warte uwagi? Co warto byłoby wspomnieć, czy takich aspektów nie było?

Aldona: No właśnie sama ta budowa, samo ustawianie tych bali, składanie ścian było bardzo specyficzne. Nie jest to standardowy dom i oczywiście to trzeba wspomnieć, elektryk jest bardzo ważny. Musi to być specjalny elektryk, który przyjedzie również z gór, bo zwykły elektryk chyba nie dałby rady zrobić tego tak, jaki oni umieją. Mają wiertła różne specjalne, przewiercają ściany, mury, tak, żeby tych kabli nie było widać. Elektryk musi być specjalny do tych domów.

Sławek: Zazwyczaj firma pomaga i nawierca te otwory, robi takie bazowe przygotowanie pod elektrykę. Potem typowy elektryk zazwyczaj sobie dawał radę, ale tutaj podejrzewam, że wykonawca podpowiedział Ci kogoś, kto ułatwił ten proces zdecydowanie.

Aldona: Tak.

Sławek: To też uprzyjemnia ten proces budowy, nie trzeba myśleć o tych aspektach.

Aldona: Oczywiście, warto o takiego elektryka sobie zadbać.

06:29 Cenne rady dla przyszłych inwestorów.

Sławek: Miałabyś jakieś wskazówki dla inwestorów innych na etapie decyzji o budowie domu z drewna, wyboru projektu, wykonawcy? Coś byś od siebie sugerowała obecnie tak, jak to wyglądało, czy coś chciałabyś poprawić, albo dać jakieś złote wskazówki dla innych? To może nie być łatwe pytanie.

Aldona: Trzeba wszystkie detale przemyśleć, szczegóły z góry od razu. Trzeba pamiętać o tym, żeby zaimpregnować drewno przed różnymi szkodnikami, przed działaniem wilgoci np., przed pożarami.

Sławek: Jak to u Ciebie wyglądało tego typu zabezpieczenie?

Aldona: Ja się już tutaj umówiłam z wykonawcą, że on się tym zajmie, więc przywieźli już bale zaimpregnowane, gotowe.

Sławek: Już pomalowane na kolor, tak jak widzimy, czy one były malowane jeszcze na budowie dodatkowo?

Aldona: Były malowane, ale to bezbarwnym lakierem takim specjalnym, nic z tych supermarketów, raczej żadna bejca przede wszystkim absolutnie. Są to specjalne lakiery, które zapobiegają takiej szybkiej zamianie kolorów, bo wiadomo, że to drzewo z biegiem czasu czernieje, szkoda, ale tak się dzieje, traci swój naturalny kolor i robi się taki siwy szary ciemny, więc dobrze by było o tym pomyśleć właśnie też i rozejrzeć się. Są farby, lakiery, które zapobiegają nagłej zmianie tego koloru, po to aby jak najdłużej on się utrzymał przy naturalnym kolorze. To są do jakiś jachtów, norweskie farby dobrej jakości, w komersie nie znajdzie się tego raczej.

Sławek: Jasne, bo jednak te preparaty bezbarwne zazwyczaj troszkę są słabsze w utrzymaniu tego, żeby drewno nie szarzało, zawsze się zaleca chociaż troszkę pigmentu dać, ale są na rynku dobre jakościowo preparaty, to wszystko zależy, kwestia też ceny.

Aldona: Tak, tutaj już też 4 lata i za bardzo nie łapie tego koloru siwego.

Sławek: Dalej wygląda dobrze, zgadza się.

Aldona: I oczywiście trzeba powtarzać malowanie na początku co rok, a później to co 5, co 4 lata, zależy.

Sławek: Z upływem lat ten proces nie wymaga aż tyle uwagi.

Aldona: Dokładnie.

09:18 Ocieplenie domu

Sławek: Jasne, poddasze pamiętasz czym było ocieplane, bo nie zapytałem o to.

Aldona: Wełną.

Sławek: Nie wiesz, ile grubości tam wełny było, czy układana na dwie warstwy, czy Ty po prostu nie pamiętasz tego?

Aldona: Nie, na jedną warstwę, tam jest naprawdę cieplutko w tym domu.

09:35 Dom z drewna to błąd czy dobra decyzja?

Sławek: Zbliżając się pomalutku do końca, czy wybudowałabyś swój dom drugi raz? I to pytam pod kątem technologii, projektu, wszystkich aspektów, które przychodzą Ci do głowy. Czy coś byś poprawiła?

Aldona: Zdecydowanie tak, wybudowałabym jeszcze nawet więcej takich, gdybym mogła. Każdy, wszyscy goście tak dobrze się tam czują i zawsze mówią, że po prostu jest klimat wyjątkowy. Jest taki mikroklimat w tym domu, dobrze się oddycha, jest zdrowe powietrze, tym bardziej, że on stoi na skraju lasu. Bo trzeba pamiętać o tym, że nie wszędzie taki dom pasuje, prawda? Nie można go wybudować w środku miasta, nawet by nie pasował styl itd. Trzeba to też przemyśleć, ale zdecydowanie bym powtórzyła taką budowę i wiele bym chyba nie zmieniła, gdyż jestem zadowolona z tego budynku i dobrze się też tam czuje, jest dużo miejsca.

Sławek: Słuchając Ciebie, widzę że jesteś bardzo opanowana i swoje decyzje w bardzo przemyślany sposób podejmujesz, więc w związku z tym, że ta budowa też trwała jakiś czas i ten proces zanim zaczęłaś budować też jakiś czas trwał no to myślę, że wpłynęło finalnie na Twoje zadowolenie. Nie były to pochopne decyzje.

Aldona: Na pewno nie, wszystko dobrze przemyślałam i dowiadywałam się, do mojego wykonawcy dzwoniłam regularnie, na okrągło. Także wszystko naprawdę mi doradzał i mogłabym go polecać za każdym razem, także bez problemu. Polecam tą firmę, jestem zadowolona, wszystko wybrałam w miarę dobrze, tak jak miało być. Wiele rzeczy bym nie zmieniła. Chyba nie.

11:45 Zakończenie

Sławek: Ok, kończąc Aldona, bardzo Ci dziękuje za poświęcony czas. Dużo myślę ciekawych informacji nam dałaś, nasi balowicze myślę, że skorzystają z Twojej wiedzy, doświadczenia. W komentarzach, jak będziecie chcieli śmiało piszcie pytania, ja postaram się odpowiadać, a jak będzie Aldona miała ochotę, to też jej podpytam o szczegóły, o których bym nie wiedział i na pewno gdzieś tutaj postaram się też podpowiedzieć. Bardzo Ci dziękuje jeszcze raz serdecznie za ten wywiad.

Aldona: Jeszcze muszę zaznaczyć, że wiele, wiele moi rodzice się tym zajmowali i poświęcili dużo czasu i pracy przy tym z tego względu, że mnie tutaj na miejscu nie było, bo byłam za granicą, więc nie mogłam się osobiście wszystkim zajmować, więc może nawet oni więcej wiedzą niż ja.

Sławek: Rozumiem.

Aldona: Ale ile mogę, to pomogę.

Sławek: Super, to jeszcze raz bardzo Ci dziękuje w takim razie, trzymam kciuki za dobre mieszkanie się w domu z bali, żebyś wracała do nas do Polski i do usłyszenia.

Aldona: Tak, już niebawem, dziękuje bardzo.

13:00 Zaproszenie do subskrypcji.

Sławek: Podoba Ci się to wideo? Daj łapkę w górę, a jeśli chcesz więcej nagrań pomocnych przy budowie domów z bali, pomóż mi proszę i zasubskrybuj ten kanał, a ja w ten sposób będę wiedział, że warto działać dalej. Dzięki.

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: