BaleiDetale.pl
11 kluczowych kwestii przed zakupem działki sprawdź zanim kupisz

Działka na dom z bali – co musisz o niej wiedzieć? Kluczowe 11 pytań przed zakupem działki

Wybierasz działkę pod budowę domu z bali? Musisz znać odpowiedź na TE pytania.

Kto pyta, nie błądzi! Wybieraj działkę zadając sobie (i sprzedającym) na początku kilka istotnych pytań, aby później nie żałować. Co trzeba wiedzieć? Działka na dom z bali – to będzie Twoja pierwsza poważna decyzja. 

 

Pytania, które musisz zadać

11 kluczowych kwestii przed zakupem działki sprawdź zanim kupisz
Ne bój się pytać! W końcu to Twoje pieniądze.

Budowa domu, również domu z bali, zaczyna się na etapie wyboru działki. Ten wybór jest kluczowy dla całej inwestycji. Jeżeli źle ją wybierzesz, możesz utopić całą sumę, przeznaczoną na inwestycję. Ważne pytania to:


 1. Wielkość domu a działka?

Jak duży dom będę stawiał i czy zmieści się on na działce? Od wielkości działki zależy rozmiar domu, który chcesz postawić (przeczytaj także temat „Działka, czy projekt? Co najpierw?„). Pamiętaj o tym, o czym już pisałem – średniej wielkości dom postawisz na działce o bezpiecznych wymiarach 20-25m szerokości i 40-50m głębokości. Im mniejsze działki, tym możliwości doboru odpowiedniego projektu będą uboższe. Oczywiście trzymaj się zasady, że łatwiej jest kupić/zaprojektować dom niż znaleźć działkę, która spełnia Twoje oczekiwania. Jeśli już znalazłeś działkę, która Cię urzekła, ale np. nie jest w pełni wymiarowa, skonsultują ją z projektantem, który podpowie co robić. Może coś wymyśli i zmieni projekt.

baner spotkania online w temacie domów z bali


 1. Czy są ograniczenia urzędowe?

Czy nie ma ograniczeń urzędowych, aby wybudować dom z bali taki, jaki chcę? W dokumentach dotyczących działki (wypis z rejestru gruntów, plan zagospodarowania przestrzennego, czy warunki zabudowy) znajdziesz m.in. informacje, czy działka jest budowlana, czy nie ma przeciwwskazań do budowy domu drewnianego, czasem określony jest również typ dachu (dwu spadowy, koperta itp.) oraz jego kąt i liczba kondygnacji.


 1. Jakie są obciążenia w hipotece?

baza fachowców przekierowanie

Czy działka jest wolna od wszelkich obciążeń w hipotece, służebności użytkowych (użyczania terenu) i czy rozmawiam z jej faktycznym właścicielem? Sprawdź dział IV księgi wieczystej działki. Ewentualne obciążenia będą widniały właśnie tam.  Nie daj się nabrać oszustowi. Trzymaj się z dala od działek z obciążeniami. W innym przypadku sam będziesz musiał je spłacić. Dokładnie upewnij się czy osoba, z która rozmawiasz jest faktycznie wpisana do księgi wieczystej przypisanej do działki!


 1. Czy działka jest budowlana? 

pakiet 10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy oraz 6 narzędzi pomocnych przy budowie domu z bali

Jaka jest klasa gruntu? Klasa I jest najlepsza, klasa VI najgorsze co może być.  Marzysz o pięknym i bujnym ogrodzie? Jakość gruntu wpływa na to, co będziesz mógł na niej posadzić. Jest wiele przypadków, gdzie na działkę zostały zwiezione odpady, albo gruz po jakiejś budowie. Taki zabieg wykonany jest tylko po to, aby tanim kosztem podwyższyć teren, który pierwotnie był znacznie niżej od drogi. Myślisz, że cokolwiek tam wyrośnie? Raczej nie! Dodatkowo, jeśli działka nie jest budowlana, będziesz musiał ją do tego dostosować… a to kolejne koszty, czasem spore komplikacje i często długi czas!


 1. Czy grunt nie jest podmokły i zbyt grząski?

Nie można stawiać domu na zbyt grząskim gruncie! Ten potem osiada i pojawiają się pęknięcia. Na podmokłym gruncie wybudowanie podpiwniczenia jest często bardzo drogie, a czasem wręcz niemożliwe podczas wykonywania zwykłych fundamentów odbywa się walka z wodą, która uniemożliwia zaschnięcie zaprawy.


 1. Jak żyje się w sąsiedztwie?

Chyba nie chcesz do końca życia męczyć się z uciążliwymi sąsiadami? Jednak nie mówię tutaj tylko o ludziach. Przykrym sąsiadem może być też planowana, albo już funkcjonująca w pobliżu kurza ferma. Zazwyczaj działkę oglądasz w bezwietrzny i piękny dzień. Przychodzą mocniejsze wiatry i zaczyna się prawdziwa jazda… smród staje się nie do wytrzymania, a Ty nie możesz już nic zrobić (poza sprzedażą gruntu). Warto zrobić porządne rozeznanie przed transakcją.


 1. Co wiem o budowach w sąsiedztwie?

Jak przebiegały budowy w najbliższym sąsiedztwie i czy były jakieś utrudnienia? Na przykładzie innych inwestycji możesz ocenić przyszłość swojej budowy. Na przykład ocenić czy będzie możliwy dojazd na budowę ciężkiego sprzętu z betonem, czy elementami drewnianymi. Pamiętaj, że bale na typowy dom przyjeżdżają TIRami o długości około 13 m.

Optymalna szerokość drogi dojazdowej do działki  to min. 4,5 m bez ostrych (90 stopni) zakrętów. W przeciwnym razie takie TIRy mogą nie dojechać i będzie potrzebny przeładunek materiałów na mniejszy sprzęt, a to dodatkowe koszty dla Ciebie. Jeśli działka jest tego warta to nie traktuj tego jako aspekt eliminujący zakup. Bajeczna działka może być warta większych pieniędzy czy pracy podczas budowy.


 1. Jak daleko jest do…?

Jak będę tu żył? Ile będę dojeżdżał do pracy, jak daleko dzieci będą miały do szkoły i jaka jest odległość od sklepu? Czym mniejsza odległość od szkół, sklepów i Twojego miejsca pracy, tym mniejsze koszty dojazdu, życia i większa wygoda. Domy z bali świetnie wpisują się w krajobraz wyścielony tylko naturą, jednak niesie to za sobą spore konsekwencje i koszty. Zastanów się nad tym, jakie są Twoje priorytety!


 1. Czy jestem zadowolony z dostępu do mediów?

Co jest dostępne (woda, gaz, prąd, ścieki)? Zastanów się też nad tym, jakie rozwiązania są dla Ciebie dopuszczalne w sytuacji kiedy np. nie ma kanalizacji. Czy regularne opróżnianie szamba i pilnowanie, aby się nie przepełniało nie będzie Cię irytować? Rozważ wszystkie „za” i „przeciw”, również w przypadku pozostałych mediów, w tym internetu.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw


 1. Czy warto zatrudniać geodetę do analizy działki?

Jesteś zdecydowany na konkretną działkę, ale zastanawiasz się czy warto zatrudnić geodetę i spytać o ewentualne uwagi lub wskazówki?

Warto! Geodeta oceni stan działki. Tak naprawdę jego zatrudnienie stanowi odpowiedź na większość powyższych pytań i daje nam większą pewność sprawdzonego zakupu.


 1. Czy jest pole do negocjacji?

Czy sprzedający jest skłonny do negocjacji? Jak długo sprzedaje działkę i dlaczego to robi? Cena jest ważna, prawda? Dobrze, jakby była jak najniższa. Próbuj negocjować podając konkretne argumenty (np. płatność gotówką, wykryte problemy itp.). Jeśli się nie uda, przynajmniej będziesz miał świadomość tego, że próbowałeś. Dopytaj także dlaczego sprzedaje i postaraj się dowiedzieć jak długo? Czy przypadkiem nie kupił działki 4 miesiące temu? Jeśli sprzedaje to często tylko z tego powodu, że coś nie gra. Rzadko z przesłanek prywatnych nie związanych z działką.


Dlaczego warto pytać?

Stare przysłowie brzmi – kto pyta, nie błądzi. Jest w tym wiele prawdy. Zawsze warto zadawać pytania, tym bardziej przed realizacją tak dużej inwestycji jak zakup działki pod budowę domu z bali.

Wszystkie te pytania można podzielić na grupy. Jedna z nich dotyczy kosztów budowy, druga możliwości realizacji inwestycji, kolejna kosztów samej działki, a ostatnia warunków życia. Każde z pytań jest tak samo ważne, aby być zadowolonym z wyboru.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Źródła: 

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Jak-wybrac-dzialke-budowlana-2643760.html

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews