BaleiDetale.pl
wybór działki przed projektem dlaczego to takie ważne

Projekt, czy działka na dom z bali – co załatwić najpierw?

Projekt, a działka –zależności, o których musisz wiedzieć!

Masz już gotowy projekt domu i kupioną działkę? A sprawdziłeś, czy na pewno projekt współgra z tym, co naprawdę możesz wybudować? Rzeczywistość nie zawsze jest tak kolorowa, jak na papierze. Zobaczmy, jak ma się projekt domu z bali do działki, którą kupiłeś, lub planujesz zakupić. Projekt czy działka na dom z bali? Co załatwić wcześniej?

Zgubna pokusa

wybór projektu względem działki omówienie możliwości
Wybór działki może być trudniejszy niż wybór projektu.

Wiele osób ma z tym problem. Podekscytowani nową budową i realizacją marzeń o domu, często popełniamy błędy. Jednym z częściej spotykanych, jest niewłaściwa kolejność etapów budowy. Wszyscy znamy osoby, które zaczęły od zakupu gotowego projektu domu.  Można myśleć, że od tego się zaczyna.

Wizja przyszłego gniazdka kusi tak bardzo, że wszyscy chcą zobaczyć je na papierze, i to jak najszybciej. Co wtedy? Kupujesz gotowy projekt i… po czasie okazuje się, że coś nie gra. Projektu nie da się zrealizować, bo nie pozwala na to działka, którą kupiłeś. Rozwiązanie jest bardzo proste. Wystarczy, że przeczytasz ten artykuł do końca i zapamiętasz, że istnieje spora zależność pomiędzy projektem domu z bali, a działką.

 

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

Powinieneś pamiętać, że o wiele trudniej znaleźć działkę, która spełni Twoje oczekiwania, niż projekt domu.


Co brać pod uwagę?

Wybierając działkę musisz wziąć pod uwagę między innymi:

  • Cenę;
  • Lokalizację;
  • Jej uzbrojenie;
  • Dojazdy.

… i wiele, wiele innych czynników. Szerzej o tym, jak wybrać działkę, pisałem już w tym artykule. Teraz już wiesz, że inwestycję lepiej rozpocząć od zakupu, lub przynajmniej wyboru działki. Projekt domu to druga sprawa.


Dlaczego najpierw wybrać działkę?

wybór działki przed projektem dlaczego to takie ważne
Wybór działki może być ważniejszy niż sam projekt domu z bali.

To kluczowa sprawa, lepiej najpierw sprawdzić, czy na działce da się w ogóle wybudować dom z bali – dokładnie taki, o którym marzysz. Lepiej (i taniej!) zmienić projekt niż dostosować całą działkę. Zmiany w projekcie są stosunkowo proste i łatwiej je nanieść.


Plan zagospodarowania przestrzeni prawdę Ci powie

Ważną kwestią jest tutaj zapis w zagospodarowaniu przestrzennym działki, który mówi Ci, co tak naprawdę może na niej powstać. Może być na przykład zapis, że nie można wybudować nic innego, jak jedynie dom pokryty elewacją otynkowaną (a i na to mam radę: pozwolenie na budowę otrzymasz uwzględniając w projekcie domu z bali elewację pokrytą tynkiem, której Ty finalnie nie wykonasz – przecież mogło Ci zabraknąć środków, odbiór budynku to „bułka z masłem”, bez elewacji też przejdzie). Czasami w planie zagospodarowania działki można znaleźć również zapisy o tym, jakiego koloru ma być dach, jaka jest dopuszczalna wielkość budynku, ilość kondygnacji, a nawet kąt nachylenia dachu.


Jakiej działki szukać?

jak wybrać dobrą działkę
Szukając działki zobacz, jak wygląda z „lotu ptaka”.

Tutaj jest prosta zależność, im kształt działki bardziej będzie przypominał standardowy prostokąt, a teren będzie płaski i pusty, tym większe pole do popisu będziesz miał przy stawianiu domu, zgodnie z Twoimi wytycznymi.

baza fachowców przekierowanie

Pamiętaj też o tym, że dom z bali to często długie prefabrykowane elementy, w przeciwieństwie do małych bloczków domu murowanego, które przewożone są na paletach. O ile w tym przypadku nie ma problemu, tak problem pojawia się przy budowie domu z bali, kiedy trzeba zapewnić dogodny dojazd wszystkich elementów na plac budowy.


Odległości od innych budynków

wymagane odległości domu z bali od innych obiektów
Odległości od innych budynków ma spore znaczenie.

Żadnego domu, w tym domu z drewna, nie można postawić gdzie się chce. Musisz liczyć się z odległościami od innych budynków. Sprawa jest dość zawiła i uzależniona od interpretacji rzeczoznawcy oraz od zabezpieczeń przeciwpożarowych. Stąd kluczowe może okazać się dla Ciebie powierzenie tej sprawy architektowi adaptującemu Twoją działkę. On z pewnością zna lokalną historię spraw, a z tym jakie decyzje były wydawane i jakich utrudnień ze strony urzędu można będzie się spodziewać.

  • Spójrzmy jednak na przepisy. Najważniejsze informacje znajdziemy tutaj:Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie;
  • Dziennik Ustaw Rok 2002 Nr 75 poz. 690 wersja obowiązująca od 27.05.2004.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Zróbmy małe podsumowanie. Jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:

  • 4 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy;
  • 3 m – w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych tub drzwiowych w stronę tej granicy.

Dokument ten także wskazuje, że jeśli jeden z budynków posiada ściany, albo dach rozprzestrzeniające ogień odległość między nimi musi wynosić 12m, jeśli oba maja takie elementy to 16m odległości.

Tutaj należy wyjaśnić jeszcze, co to są elementy rozprzestrzeniające ogień. Są to:

  • Poszycia dachowe z gontu drewnianego lub desek i drewnopochodnych;
  • Ściany drewniane wykonane z elementów węższych niż 14 cm.

Stosując typowe grube bale do wykonania ściany sąsiadującej z budynkiem obok, oraz poszycia dachowe – inne niż drewno pochodne, śmiało możesz zastosować odległości 4 m i 3 m w zależności od otworów w ścianach.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

 

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews