BaleiDetale.pl
zakup działki krok po kroku

Zakup działki pod budowę domu z bali – krok po kroku

Sprawdź, co musisz wiedzieć jeśli szukasz działki pod budowę domu z bali. Dom z bali jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Mieszkanie w takim domu to zdecydowanie inne doznania, niż mieszkanie w domu murowanym. Warto jednak na początku znaleźć idealną działkę pod budowę, która spełnia wszystkie kryteria i pozwoli na to, aby w pełni cieszyć się domem z drewna. Jak to zrobić? Zakup działki pod budowę domu z bali to prawdziwe wyzwanie! 

 

Zakup działki pod budowę domu z bali – krok po kroku

 


 1. Gdzie szukać idealnej działki pod budowę domu z bali?

 

zakup działki krok po kroku
Wybór odpowiedniej działki na budowę domu z bali nie będzie prosty.

Jest wiele sposobów i miejsc, w których możesz szukać idealnej działki. Najprostszym sposobem jest własny rekonesans. Rozejrzyj się po okolicy i popytaj znajomych, sąsiadów, a nawet ekspedientki w sklepach. Poczta pantoflowa naprawdę może być skuteczna.

Warto zrobić wywiad środowiskowy, a na pewno znajdzie się ktoś, kto zna kogoś, kto zna kogoś, kto sprzedaje działkę. Może to będzie ta jedyna?

baner spotkania online w temacie domów z bali

Alternatywą dla osobistych poszukiwań (lub sposobem na ich uzupełnienie) może być przeglądanie serwisów ogłoszeniowych. To szybki, tani i wygodny sposób, nawet bez ruszania się z domu. Wystarczy dostęp do internetu. W wyszukiwarkę należy wpisać frazę „działka na sprzedaż” i z całą pewnością wyświetli nam się długa lista ogłoszeń.

baza fachowców przekierowanie

Teraz pozostaje Ci wybrać tę właściwą, która najbardziej Cię interesuje. Kolejny krok to telefony do właścicieli i umówienie się na osobiste spotkanie. Zobacz także „Kluczowe 11 pytań przed zakupem działki” oraz zależności pomiędzy projektem a działką.


 1. Na co zwracać uwagę – struktura i rodzaj gruntu

Przed zakupem działki, powinieneś zrobić wywiad w okolicy i dopytać o rodzaj gruntu. Wybierz dom najpóźniej wybudowany, najbliżej Twojej działki i zapytaj właściciela, jak przebiegała budowa fundamentów. W ten sposób zdobędziesz ważne informacje: jaki jest rodzaj gruntu i czy jest na nim dużo kamieni lub gliny. Te informacje pozwolą Ci określić, jakich fundamentów potrzebujesz i ile będzie kosztować ich budowa.

na co zwracać uwagę przy wyborze działki pod dom z bali
Warto zatrudnić geodetę, który oceni stan gruntu.

Dodatkowo sprawdź, jaka jest wysokość wód gruntowych i czy działka nie jest zagrożona zalaniem.

Działka położona niżej niż okoliczne, będzie narażona na zalewanie wodą opadową, a nachylona w północną stronę będzie zacieniona, a tym samym chłodna. Jeśli teren nie jest zupełnie płaski, to budować warto głównie na stokach opadających ku południowi. W ten sposób dom będzie słoneczny, a więc cieplejszy i jaśniejszy, co może przynieść oszczędności w wydatkach na prąd i ogrzewanie.

Warto zatrudnić geodetę! Pamiętaj o jednym, zakup działki pod budowę domu z bali zadecyduje o całej inwestycji – o tym czy będzie udana, czy nieudana. Dlatego zakup musisz bardzo dobrze przemyśleć. Jeszcze lepiej, kiedy poprosisz o pomoc geodetę. Dlaczego warto go zatrudnić? Działka kosztować może od kilkudziesięciu, do kilkuset tysięcy złotych. Wynagrodzenie geodety jest nieporównywalnie mniejsze, a pomoże Ci ustrzec się wielu błędów.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Przede wszystkim, geodeta określi Ci wszystkie zagrożenia i problemy, płynące z zakupu danego gruntu. Jest wiele rzeczy, o których możesz nawet nie mieć pojęcia. Czy na działce nie było kiedyś wysypiska śmieci? Czy grunt nadaje się do budowy?

Geodeta wykona kilka odwiertów, posprawdza mapy oraz całą dokumentację. Innymi słowy, odpowie na najważniejsze pytanie: czy opłaca się kupować dany grunt pod budowę domu z bali?


 1. Urzędy – starostwo powiatowe i sąd rejonowy

zakup działki urzędy jakie musisz odwiedzić
Kupujesz działkę? Odwiedzisz kilka urzędów.

Kupujesz działkę pod budowę domu z bali? A może już kupiłeś? W takim przypadku nie unikniesz wizyty w kilku urzędach. Jakie to urzędy? Będziesz potrzebował map, dokumentów, wpisów, pozwoleń, a przede wszystkim… odpowiedzi.

najlepszy kredyt na budowę domu z bali

Starostwo powiatowe i sąd rejonowy to miejsca, które musisz odpowiedzieć w pierwszej kolejności. W wydziale geodezji i kartografii załatwisz wypis z rejestru gruntów i uzyskasz odpowiedz, czy działka jest budowlana. Uzyskasz też numer księgi wieczystej. Na tej podstawie w sadzie rejonowym dowiesz się, czy działka jest faktycznie sprzedającego, poznasz też jej dokładną wielkość oraz czy są na niej jakieś obciążenia, np. finansowe – kredyt lub np. konieczność wybudowania na niej domu do określonego czasu.


 1. Urzędy – urząd miasta i gminy

Urząd miasta lub gminy to również ważny urząd. To tam uzyskasz informacje na temat warunków zabudowy i zagospodarowania działki. Innymi słowy, dowiesz się między innymi: jaki dom będziesz mógł na danej działce postawić, ile jest możliwych pięter, jaka jest dopuszczalna wielkość domu, czy są ograniczenie co do typu i kąta nachylenia dachu itp.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7


 1. Odwiedź notariusza

wizyta u notariusza przed zakupem działki na dom z bali księga wieczysta
Umowę kupna-sprzedaży działki na dom z bali podpiszesz u notariusza.

Kolejne wizyty czekają Cię u notariusza. Kiedy zgromadzisz już wszystkie dokumenty, będziesz mógł zawrzeć umowę kupna i sprzedaży – najlepiej w formie aktu notarialnego. Po tym udasz się do sądu z wnioskiem o zmianę wpisu dotyczącego właścicieli gruntu.  Koszty notarialne znajdziesz w tabeli na końcu artykułu.


 1. Na co zwracać uwagę – dokumentacja i zezwolenia

Pozwolenia możesz uzyskać dopiero po zakupie gruntu, ale najpierw warto się chociaż rozeznać w tym, czy będą one mogły zostać wydane. Jak się okazuje, sporym utrudnieniem może być brak zabudowy wokół. Decyduje o tym zasada tak zwanego dobrego sąsiedztwa, zgodnie z którą na terenach nieobjętych planem należy wznosić budynki nawiązujące gabarytami do sąsiedzkiej zabudowy.

pierwszy krok do budowy domu z bali bezpłatny poradnik pdf

Jeśli zatem nie ma zabudowy, w świetle prawa brakuje punktu odniesienia. Wszystko jest kwestią interpretacji i odpowiedniego motywowania swoich przesłanek. Jeśli uda Ci się znaleźć informację z przeszłości, że Twój dom będzie nawiązywał do innych okolicznych zabudowań lub historii danego regionu… to jesteś w domu!

 

 

na co zwracać uwagę przed zakupem działki na dom z bali
Lot balonem nad działką to świetny pomysł!

Dodatkowo, musisz sprawdzić wszelkie mapy z dojazdami i tak zwaną służebność, która pozwoli Ci na określenie, do kogo należy obowiązek dbania o przynależne drogi, w tym na przykład odśnieżanie.

Sprawdź też, czy na działce nie znajdują się jakieś zabytkowe zabudowania lub pomniki przyrody (np. stare drzewa), które są objęte ochroną, a których nie można usuwać bez pozwolenia.

Finalizując u notariusza i w sadzie rejonowym zmiany wpisu z aktualizacją właściciela, sprawdź też czy działka nie jest zadłużona, dobry notariusz sam zasygnalizuje, że na coś musisz zwrócić uwagę.


 1. Na co zwracać uwagę – sąsiedztwo i otoczenie

sąsiedztwo w otoczeniu działki, sprawdź jak bardzo jest to ważne
Warto obejrzeć działkę z lotu ptaka.

Sama działka to nie wszystko. Liczy się również to, co znajduje się w jej okolicy. Zwracaj szczególną uwagę na miejsca, które działają szkodliwie na środowisko i są głośne. Niektóre potrafią również zepsuć powietrze, dosłownie i w przenośni.

Takimi miejscami, których powinieneś się wystrzegać są:Planner Budowy domu z bali od A do Z, e-book

 • lokalne zakłady produkcyjne,
 • fermy,
 • fabryki
 • większe zakłady pracy.

 

Zwróć też uwagę na to, czy działka nie leży zbyt blisko wody i czy nie jest zalewana oraz na to, czy nie przechodzą przez nią np. linie wysokiego napięcia, tory itp.


 1. Na co zwracać uwagę – media

Media, czyli woda, prąd, odprowadzenie ścieków, a nawet internet to coś, co musi być podłączone, aby móc zamieszkać w domu i normalnie w nim żyć. Analizując każde medium po kolei:

 • Jeśli nie ma wodociągu musisz wiedzieć, czy jest studnia z wodą pitną. Możesz to sprawdzić poprzez odpowiednie odwierty;
 • Prąd dla wszystkich z nas w dzisiejszych czasach jest niezbędny. Można jednak rozważyć źródła alternatywne np. wiatrak przydomowy, jeśli budżet na to Ci pozwala;
 • Ścieki to nie problem, ale jednak koszt. W przypadku braku kanalizacji wybudujesz szambo, koszty miesięczne zredukujesz instalując przydomową oczyszczalnię ścieków;
 • Sieć gazowa jest dobrą opcją, przede wszystkim ogrzewanie piecem gazowym jest wygodne i praktycznie bezobsługowe. W przypadku jego braku, jest szereg innych rozwiązań, o czym piszę w dziale dotyczącym wykończenia;
 • Internet stał się elementem nieodłącznym dla wielu z nas, zobacz czy w okolicy jest jakiś dostawca.

Brak poszczególnych mediów to czasem spory problem, który kosztuje… często sporo.


Zobacz, z jakimi kosztami musisz się liczyć

Koszty, które prawdopodobnie poniesiesz kupując działkę, przedstawiam w poniższej tabeli:

Przykładowa cena nieruchomości 100 000 zł
Podatek od czynności cywilnoprawnych, 2% wartości nieruchomości 2000 zł
Taksa notarialna z VAT 1439,10 zł
Wpis prawa własności w księgę wieczystą 200 zł
Wpis hipoteki zwykłej w księgę wieczystą 200 zł
Podatek od usług cywilnoprawnych od ustanowienia hipoteki zwykłej 100 zł
                                                                                              Razem: 3938,10 zł
 

Jeśli kupujesz działkę za pośrednictwem agencji nieruchomości, musisz doliczyć:

Wynagrodzenie agencji z VAT –  około 2,5%; czasem nawet 4%

3075 zł

Do sumy kosztów należy doliczyć jeszcze:

 • Opłatę sądową za założenie księgi wieczystej (60,00 zł). Pobierana jest niezależnie od opłaty za dokonanie wpisu własności, użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
 • Opłatę za wniosek o wykreślenie wpisu pobiera się w wysokości połowy opłaty pobranej od wniosku o wpis, np. za wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej zapłacisz dodatkowo 100,00 zł.

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews