Sprawdź, co musisz wiedzieć jeśli szukasz działki pod budowę domu z bali. Dom z bali jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Mieszkanie w takim domu to zdecydowanie inne doznania, niż mieszkanie w domu murowanym. Warto jednak na początku znaleźć idealną działkę pod budowę, która spełnia wszystkie kryteria i pozwoli na to, aby w pełni cieszyć się domem z drewna. Jak to zrobić? Zakup działki pod budowę domu z bali to prawdziwe wyzwanie!
Zakup działki pod budowę domu z bali – krok po kroku
-
Gdzie szukać idealnej działki pod budowę domu z bali?
Jest wiele sposobów i miejsc, w których możesz szukać idealnej działki. Najprostszym sposobem jest własny rekonesans. Rozejrzyj się po okolicy i popytaj znajomych, sąsiadów, a nawet ekspedientki w sklepach. Poczta pantoflowa naprawdę może być skuteczna.
Warto zrobić wywiad środowiskowy, a na pewno znajdzie się ktoś, kto zna kogoś, kto zna kogoś, kto sprzedaje działkę. Może to będzie ta jedyna?
Alternatywą dla osobistych poszukiwań (lub sposobem na ich uzupełnienie) może być przeglądanie serwisów ogłoszeniowych. To szybki, tani i wygodny sposób, nawet bez ruszania się z domu. Wystarczy dostęp do internetu. W wyszukiwarkę należy wpisać frazę „działka na sprzedaż” i z całą pewnością wyświetli nam się długa lista ogłoszeń.
Teraz pozostaje Ci wybrać tę właściwą, która najbardziej Cię interesuje. Kolejny krok to telefony do właścicieli i umówienie się na osobiste spotkanie. Zobacz także “Kluczowe 11 pytań przed zakupem działki” oraz zależności pomiędzy projektem a działką.
-
Na co zwracać uwagę – struktura i rodzaj gruntu
Przed zakupem działki, powinieneś zrobić wywiad w okolicy i dopytać o rodzaj gruntu. Wybierz dom najpóźniej wybudowany, najbliżej Twojej działki i zapytaj właściciela, jak przebiegała budowa fundamentów. W ten sposób zdobędziesz ważne informacje: jaki jest rodzaj gruntu i czy jest na nim dużo kamieni lub gliny. Te informacje pozwolą Ci określić, jakich fundamentów potrzebujesz i ile będzie kosztować ich budowa.
Dodatkowo sprawdź, jaka jest wysokość wód gruntowych i czy działka nie jest zagrożona zalaniem.
Działka położona niżej niż okoliczne, będzie narażona na zalewanie wodą opadową, a nachylona w północną stronę będzie zacieniona, a tym samym chłodna. Jeśli teren nie jest zupełnie płaski, to budować warto głównie na stokach opadających ku południowi. W ten sposób dom będzie słoneczny, a więc cieplejszy i jaśniejszy, co może przynieść oszczędności w wydatkach na prąd i ogrzewanie.
Warto zatrudnić geodetę! Pamiętaj o jednym, zakup działki pod budowę domu z bali zadecyduje o całej inwestycji – o tym czy będzie udana, czy nieudana. Dlatego zakup musisz bardzo dobrze przemyśleć. Jeszcze lepiej, kiedy poprosisz o pomoc geodetę. Dlaczego warto go zatrudnić? Działka kosztować może od kilkudziesięciu, do kilkuset tysięcy złotych. Wynagrodzenie geodety jest nieporównywalnie mniejsze, a pomoże Ci ustrzec się wielu błędów.
Przede wszystkim, geodeta określi Ci wszystkie zagrożenia i problemy, płynące z zakupu danego gruntu. Jest wiele rzeczy, o których możesz nawet nie mieć pojęcia. Czy na działce nie było kiedyś wysypiska śmieci? Czy grunt nadaje się do budowy?
Geodeta wykona kilka odwiertów, posprawdza mapy oraz całą dokumentację. Innymi słowy, odpowie na najważniejsze pytanie: czy opłaca się kupować dany grunt pod budowę domu z bali?
-
Urzędy – starostwo powiatowe i sąd rejonowy
Kupujesz działkę pod budowę domu z bali? A może już kupiłeś? W takim przypadku nie unikniesz wizyty w kilku urzędach. Jakie to urzędy? Będziesz potrzebował map, dokumentów, wpisów, pozwoleń, a przede wszystkim… odpowiedzi.
Starostwo powiatowe i sąd rejonowy to miejsca, które musisz odpowiedzieć w pierwszej kolejności. W wydziale geodezji i kartografii załatwisz wypis z rejestru gruntów i uzyskasz odpowiedz, czy działka jest budowlana. Uzyskasz też numer księgi wieczystej. Na tej podstawie w sadzie rejonowym dowiesz się, czy działka jest faktycznie sprzedającego, poznasz też jej dokładną wielkość oraz czy są na niej jakieś obciążenia, np. finansowe – kredyt lub np. konieczność wybudowania na niej domu do określonego czasu.
-
Urzędy – urząd miasta i gminy
Urząd miasta lub gminy to również ważny urząd. To tam uzyskasz informacje na temat warunków zabudowy i zagospodarowania działki. Innymi słowy, dowiesz się między innymi: jaki dom będziesz mógł na danej działce postawić, ile jest możliwych pięter, jaka jest dopuszczalna wielkość domu, czy są ograniczenie co do typu i kąta nachylenia dachu itp.
-
Odwiedź notariusza
Kolejne wizyty czekają Cię u notariusza. Kiedy zgromadzisz już wszystkie dokumenty, będziesz mógł zawrzeć umowę kupna i sprzedaży – najlepiej w formie aktu notarialnego. Po tym udasz się do sądu z wnioskiem o zmianę wpisu dotyczącego właścicieli gruntu. Koszty notarialne znajdziesz w tabeli na końcu artykułu.
-
Na co zwracać uwagę – dokumentacja i zezwolenia
Pozwolenia możesz uzyskać dopiero po zakupie gruntu, ale najpierw warto się chociaż rozeznać w tym, czy będą one mogły zostać wydane. Jak się okazuje, sporym utrudnieniem może być brak zabudowy wokół. Decyduje o tym zasada tak zwanego dobrego sąsiedztwa, zgodnie z którą na terenach nieobjętych planem należy wznosić budynki nawiązujące gabarytami do sąsiedzkiej zabudowy.
Jeśli zatem nie ma zabudowy, w świetle prawa brakuje punktu odniesienia. Wszystko jest kwestią interpretacji i odpowiedniego motywowania swoich przesłanek. Jeśli uda Ci się znaleźć informację z przeszłości, że Twój dom będzie nawiązywał do innych okolicznych zabudowań lub historii danego regionu… to jesteś w domu!
Dodatkowo, musisz sprawdzić wszelkie mapy z dojazdami i tak zwaną służebność, która pozwoli Ci na określenie, do kogo należy obowiązek dbania o przynależne drogi, w tym na przykład odśnieżanie.
Sprawdź też, czy na działce nie znajdują się jakieś zabytkowe zabudowania lub pomniki przyrody (np. stare drzewa), które są objęte ochroną, a których nie można usuwać bez pozwolenia.
Finalizując u notariusza i w sadzie rejonowym zmiany wpisu z aktualizacją właściciela, sprawdź też czy działka nie jest zadłużona, dobry notariusz sam zasygnalizuje, że na coś musisz zwrócić uwagę.
-
Na co zwracać uwagę – sąsiedztwo i otoczenie
Sama działka to nie wszystko. Liczy się również to, co znajduje się w jej okolicy. Zwracaj szczególną uwagę na miejsca, które działają szkodliwie na środowisko i są głośne. Niektóre potrafią również zepsuć powietrze, dosłownie i w przenośni.
Takimi miejscami, których powinieneś się wystrzegać są:
- lokalne zakłady produkcyjne,
- fermy,
- fabryki
- większe zakłady pracy.
Zwróć też uwagę na to, czy działka nie leży zbyt blisko wody i czy nie jest zalewana oraz na to, czy nie przechodzą przez nią np. linie wysokiego napięcia, tory itp.
-
Na co zwracać uwagę – media
Media, czyli woda, prąd, odprowadzenie ścieków, a nawet internet to coś, co musi być podłączone, aby móc zamieszkać w domu i normalnie w nim żyć. Analizując każde medium po kolei:
- Jeśli nie ma wodociągu musisz wiedzieć, czy jest studnia z wodą pitną. Możesz to sprawdzić poprzez odpowiednie odwierty;
- Prąd dla wszystkich z nas w dzisiejszych czasach jest niezbędny. Można jednak rozważyć źródła alternatywne np. wiatrak przydomowy, jeśli budżet na to Ci pozwala;
- Ścieki to nie problem, ale jednak koszt. W przypadku braku kanalizacji wybudujesz szambo, koszty miesięczne zredukujesz instalując przydomową oczyszczalnię ścieków;
- Sieć gazowa jest dobrą opcją, przede wszystkim ogrzewanie piecem gazowym jest wygodne i praktycznie bezobsługowe. W przypadku jego braku, jest szereg innych rozwiązań, o czym piszę w dziale dotyczącym wykończenia;
- Internet stał się elementem nieodłącznym dla wielu z nas, zobacz czy w okolicy jest jakiś dostawca.
Brak poszczególnych mediów to czasem spory problem, który kosztuje… często sporo.
Zobacz, z jakimi kosztami musisz się liczyć
Koszty, które prawdopodobnie poniesiesz kupując działkę, przedstawiam w poniższej tabeli:
|
Do sumy kosztów należy doliczyć jeszcze:
- Opłatę sądową za założenie księgi wieczystej (60,00 zł). Pobierana jest niezależnie od opłaty za dokonanie wpisu własności, użytkowania wieczystego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.
- Opłatę za wniosek o wykreślenie wpisu pobiera się w wysokości połowy opłaty pobranej od wniosku o wpis, np. za wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej zapłacisz dodatkowo 100,00 zł.