BaleiDetale.pl
kredyt z banku na dom z bali na co zwracać uwagę

Kredyt z banku na dom z bali? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Czy wiesz, że nie wszystkie banki udzielają kredytów na domy z bali? Musisz wiedzieć gdzie się udać i do kogo. Trzeba też uważać na liczne pułapki – budowa domu z bali różni się od budowy domu murowanego. Profesjonalny doradca powinien bez problemu załatwić wszystkie sprawy, bez dodatkowych kosztów! Tym bardziej, że o kredyt z banku na dom z bali jest trudniej niż o kredyt na dom tradycyjny.

Najważniejsze elementy kredytu hipotecznego na dom z bali

kredyt z banku na dom z bali na co zwracać uwagę

Liczy się tutaj np. wysokość miesięcznego zobowiązania, całkowity koszt budowy, (w tym kwota spłaty kredytu), koszty uruchomienia kredytu oraz prowizje. Dodatkowo ważne są okresy spłat, koszty ubezpieczenia itp. Ciężko zadbać o wszystko samemu, dlatego od razu warto udać się do doradcy kredytowego.

 


Najczęstsze problemy przy udzielaniu kredytów na dom z bali

najlepszy kredyt na budowę domu z bali

Kredyt na budowę domu z bali to coś, z czym banki mają do czynienia na co dzień. Jednak jest spora różnica pomiędzy domem murowanym, a domem z bali. Doświadczenie nauczyło mnie, że podczas procesu udzielania kredytu, pojawiają się różne problemy. Aby ich uniknąć, najlepiej, abyś skorzystał z pomocy doradcy kredytowego lub bankiera banku, w którym kredyty na dom z bali były wcześniej udzielane. Polecenie tego drugiego uzyskasz od Inwestorów, którzy wybudowali już dom np. od Twojego wykonawcy domu z bali. Najlepiej, aby był to bank, bankier, konkretna placówka w Twoim zasięgu. Mimo, że sam bank jest doświadczony w udzielaniu takich kredytów to bankier, który nie miał takiego doświadczenia może przysporzyć Ci komplikacji.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw


Problemy na etapie kosztorysu!

kosztorys do budowy domu z bali na co zwracac uwagę
Problemy zaczynają się już na etapie kosztorysu!

Na początku pamiętaj o tym, aby wziąć pod uwagę całkowite koszty budowy wymarzonego domu z bali (w pełnym oszacowaniu kosztów pomoże Ci doradca, albo jeden z moich artykułów). Częstym problemem jest niedoszacowanie kosztów i różnice w kosztorysach, które otrzymujesz od wykonawców, a tym, który przygotował rzeczoznawca z banku. Pamiętaj, że bank może zablokować przelew jeśli nie uporasz się z danym etapem budowy.

baza fachowców przekierowanie

Pamiętaj też o tym, że typowy formularz kredytowy na dom murowany, nijak ma się do domu z bali. To dwie różne rzeczy! W końcu różni się nawet kolejność budowy. Na przykład, w domu murowanym schody buduje się równolegle ze stropem. W domu z bali najważniejsza jest bryła domu, a schody są elementem wykończenia i wykonuje się je najczęściej pod koniec prac. O tym jaką kolejność prac założyć podczas starań o kredyt piszę w kolejnych artykułach.


Zła kolejność prac w kosztorysie

Innym, częstym błędem popełnianym przez kredytobiorców, którzy ubiegają się o finansowanie domu z bali jest zblokowanie pieniędzy już na etapie stawiania fundamentów. Kolejność prac jest ważna i decyduje o wypłacanych transzach. Warto uzależnić to od wykonawcy, który będzie stawiał najbardziej kosztowną część, aby bank nadążał z wypłacaniem pieniędzy. Wysokość transz uzależniona jest także od technologii i zakresu prac, a więc czy stawiana będzie tylko bryła domu czy również okna z dachem.

Często bywa tak, że fundamenty są gotowe… a Inwestor nieopatrznie wpisał wykonanie ogrodzenia całej działki, na co nie ma już środków. Równie często bywa, że wpisuje się wykonanie schodów przed dachem. Te elementy wykończenia robi się na samym końcu a już na pewno nie wcześniej niż przed szczelnym zamknięciem bryły domu przed wodą i wilgocią. Inny przykład? Nieopatrznie wpisujesz wspomniane już wykonanie ogrodzenia na sam początek budowy. Może się okazać, że będzie trzeba je rozebrać, żeby TIRy z zaopatrzeniem i ciężki sprzęt mogły wjechać na plac budowy. Poproś kierownika budowy lub wykonawcę, aby pomógł Ci temu zaradzić jeśli problem miałby Ciebie dotyczyć.


Ile pieniędzy potrzebujesz?

To, ile pieniędzy potrzebujesz, zależy od kilku czynników. Musisz też wiedzieć o tym, że jest spora różnica pomiędzy tym ile potrzebujesz, a ile dostaniesz od banku.

wyliczanie kosztów budowy, szacowanie budżetu, domy z bali drewnianych, całoroczne domy drewniane
Nie zawsze dostajemy taki kredyt, jaki jest nam potrzebny.

Na jakie finansowanie kredytu możesz liczyć? Aby naprawdę dowiedzieć się, jaka dokładnie suma pieniędzy jest dla Ciebie osiągalna, musisz dać się zweryfikować w BIK-u (Biuro Informacji Kredytowej) oraz przeanalizować zaświadczenie o swoich dochodach i obciążeniach. Tak naprawdę, dopiero przeanalizowanie Twojej sytuacji przez analityka w banku daje Ci 100% pewności czy otrzymasz kredyt i na jaką kwotę. Chyba żadną tajemnicą jest to, że informacje, które podajesz bankowi muszą być prawdziwe?

 

kalkulator budowy domu z baliOczywiście o wiele prościej jest, jeśli Twoje dochody są na tyle duże, że bankierowi wychodzi już spora, bezpieczna nadwyżka finansowa. Często jednak bywa tak, że banki nie są takie skore do współpracy przeliczając zdolność kredytową, która nie zostawia żadnej rezerwy, albo co więcej musisz spłacić karty, czy pożyczki lub zmienić umowę z pracodawcą.


Doradca kredytowy

doradca kredytowy, wielka pomoc przy budowaniu domu z bali
Doradca kredytowy powinien znać się na domach z bali.

Najlepiej od razu zgłoś się do odpowiedniego doradcy kredytowego. Jego doświadczenie nie tylko w domach z bali, ale we wszystkich aspektach związanych z kredytem zaoszczędzi Ci nerwów. Co więcej pomorze on zaoszczędzić także sporo pieniędzy poprzez dobór odpowiedniej oferty do Twojej budowy.


Odpowiedni podział środków

najlepszy kredyt na budowę domu z bali

Musisz wiedzieć o tym, że większość środków zwłaszcza z pierwszej transzy zostanie spożytkowana już na same materiały, czyli fundamenty czy drewno. Z tego powodu pierwsza transza wypłacana przez bank musi być odpowiednio wysoka. W przypadku drewnianego domu z bali o powierzchni około 150 mkw., można liczyć na to, że koszt budowy (bez działki) będzie wahał się na poziomie średnio około 350-450 tys. zł, z czego na sam stan surowy zamknięty (fundamenty + bryła domu wraz z oknami i poszyciem dachowym) z pewnością wydasz około 60% tej. kwoty. Pomoc w dokładnych wyliczeniach kosztów budowy znajdziesz już niebawem w moich kolejnych artykułach. Już teraz może pobrać bezpłatnie przykładową kalkulację domu z bali:

 


Wysokość pierwszej transzy

kalkulacja pierwszej transzy kredytu, na co zwrócić uwagę, ile powinna wynosić
Pieniądze z kredytu są często wypłacane częściowo.

Do kwestii wysokości pierwszej transzy banki podchodzą bardzo różnie. Na przykład w Millennium można liczyć nawet na 100 tys. zł. Z kolei w Eurobanku i Kredyt Banku wiele zależy od wartość działki i Twojego wkładu np. wykonania ogrodzenia czy fundamentów. W mBanku i MultiBanku nie możemy liczyć na wysokość pierwszej transzy większej niż aktualna wartość nieruchomości. Bank Pekao, Nordea Bank wypłacają 50% Reiffeisen Bank wypłaca nawet 85% aktualnej wartości nieruchomości. Wygląda to nieciekawie, ale pamiętaj o tym, że otrzymasz pierwszą transzę, powiedzmy sobie w wysokości „x”, następnie wykonujesz prace, na które umówiłeś się z bankiem, a ten po inspekcji wypłaca kolejną itd. Bank w ten sposób minimalizuje swoje ryzyko.

 

Uzbrój się w cierpliwość!

Nie od razu Rzym zbudowano. Jedną z ważniejszych rzeczy, która zadecyduje o kredycie, jest Twoja zdolność finansowa. Powinna być sprawdzona w każdym przypadku. Dlatego bez zaświadczenia o zarobkach ani rusz! Bankier na podstawie dostarczonych dokumentów sam wyliczy Twoją zdolność. Wydaje się proste, prawda? Jednak w praktyce tak pięknie nie jest. Gromadzisz wszystkie dokumenty, segregujesz je i idziesz do banku, a tam… najczęściej okazuje się, że wciąż brakuje jakiegoś podpisu, pieczątki, czy dokumentu, o którego istnieniu nawet nie wiedziałeś. Czasem bank wymaga na przykład likwidacji karty kredytowej, w innym przypadku spłaty pożyczki np. na auto, telewizor itp. Moja rada? Bądź cierpliwy. Tak, wiem – „łatwo powiedzieć”, tym bardziej kiedy zaliczka dla wykonawcy została już wpłacona, a Ty nadal nie otrzymałeś pozytywnej decyzji. Niestety, takie są polskie realia i z biurokracją trudno walczyć. Wykonawcy je znają i z pewnością wspólnie z Tobą ustalą nowy termin budowy, a zaliczka nie przepadnie. Jak już wspomniałem doświadczony doradca kredytowy do większości takich sytuacji nawet nie dopuści.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

 

Źródła: 

http://forsal.pl/artykuly/524313,zobacz-gdzie-najlatwiej-uzyskac-kredyt-na-dom-z-drewna.html

hattp:/katarzynalenart.pl/kredyt-hipoteczny-na-dom-z-bali/

https://www.bankier.pl/wiadomosc/BOS-Bank-sfinansuje-budowe-domow-z-drewna-7541746.html

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews