BaleiDetale.pl
fundamenty wykonane z bloczków, rozważenie budowy wieńca poradnik

Bezcenne wskazówki do wykonania fundamentów – jak wykonać fundamenty pod dom z bali

Budowa fundamentów – na co zwrócić uwagę? Jak wykonać fundamenty pod dom z bali? Planując budowę domu, chcesz z całą pewnością, aby był funkcjonalny. Warto dokładnie zaplanować rozmieszczenie pewnych elementów już na etapie pracy nad fundamentami. Tylko wówczas późniejsza budowa przebiegnie sprawnie i szybko, zaś wzniesiony dom będzie służył CI przez długie lata. 

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Oznaczenie placu budowy na początek

Przystępując do prac ziemnych poprzedzających wykonywanie fundamentów, bezwzględnie warto starannie oznaczyć teren budowy. Ma to na celu ostrzeżenie potencjalnych intruzów i uniknięcie niepożądanych osób na placu budowy. Obecnie dostępna jest na rynku szeroka oferta tabliczek informacyjnych, która z pewnością ułatwi Ci to zadanie.

teren budowy wstęp wzbroniony tabliczka informacyjna
Zawsze trzeba odpowiednio oznaczyć teren budowy.

Źródło: BaleiDetale.pl


Przygotuj teren pod fundamenty

Miejsce, w którym będziesz wykonywał wykopy pod fundamenty, należy starannie oczyścić z humusu (czyli wierzchniej warstwy gleby, zbyt niestabilnej, aby na niej budować), aż do granic obrysu domu, najlepiej z metrowym zapasem. Po samym wylaniu lub wymurowaniu fundamentów należy zasypać wolne przestrzenie w ławach odpowiednim piaskiem, a następnie starannie go ubić specjalną zagęszczarką wibracyjną warstwa po warstwie.

 


Rozważ kwestię wykonania wieńca

fundamenty wykonane z bloczków, rozważenie budowy wieńca poradnikPrzyjmuje się, że wykonanie wieńca (górnej części fundamentów wykonanej z odpowiedniego zbrojenia i betonu) konieczne jest powyżej 6 warstw bloczków. Oczywiście w przypadku bardziej grząskiego terenu ten poziom może być niższy a nawet może zajść konieczność wykonania dodatkowych wzmocnień. O tym jednak decyduje kierownik budowy i/lub odpowiednio zaadaptowany projekt. Ty nie musisz na tym się znać wystarczy, abyś wiedział o tym i był czujny.


Znajdź fachowca, który odpowiednio wykona komin

Miejsce, w którym w przyszłości znajdzie się komin, powinno być odpowiednio przygotowane. Jeżeli Twój piec, czy też kominek, będzie usytuowany przy ścianie, zazwyczaj wystarczy tylko poszerzenie ławy fundamentowej i samego fundamentu w tym miejscu, zaś jeśli planujesz kominek prostopadły do ściany lub wolno stojący, niezbędna będzie oddzielna ława. Fundamenty pod kominek zazwyczaj wykonuje się z cegły lub zbrojonego betonu.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Niezwykle ważne jest samo usytuowanie komina. Zdecydowanie najkorzystniej jest umieścić go bliżej osi domu (to wskazówka bardzo oczywista dla projektanta, jednak zdarzają się i tu błędy), tak, aby spaliny nie dostawały się przez okna na poddaszu. Oprócz tego w ten sposób górna część komina najefektowniej skomponuje się z dachem.

Pamiętaj także o tym, aby przypomnieć projektantowi o wyznaczeniu odpowiedniej liczby otworów wentylacyjnych oraz zapewnieniu stałego dostępu powietrza do paleniska poprzez odpowiednio doprowadzoną w fundamentach rurę pod kominek.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Dzięki takiemu rozwiązaniu kominek nie będzie spalał tlenu z domu, którym oddychasz, nie będzie ryzyka, że wytworzy się podciśnienie i spaliny oraz dym wejdą do domu. Miej na uwadze również to, aby miejsce na komin znalazło się również w więźbie dachowej (poprzez odpowiednio rozmieszczone elementy konstrukcyjne dachu). To oczywiście powinien zrobić za Ciebie projektant.

odpowiednie przygotowanie fundamentów pod komin. poradnik jak przygotować budowę fundamentów
Gdzie umieść komin? Musisz to wiedzieć już na etapie wykonania fundamentów.

Ocieplenie i izolacja fundamentów

Fundamenty, przez swoją styczność z ziemią, są narażone na niszczące działanie wilgoci oraz wody. Aby je zminimalizować, warto zastosować izolację poziomą oraz pionową. Izolacja pozioma ma na celu chociażby oddzielenie fundamentu od elementów balowych, dzięki czemu ściany nie będą przesiąkać wilgocią z fundamentów a tym samym nie będą degradować.

baza fachowców przekierowanie

Z kolei izolacja pionowa ma na celu ograniczenie kontaktu ścian fundamentów z ziemią, wilgocią. Do wykonania tego typu izolacji pionowej stosuje masy bitumiczne oraz polimerowe. Do poziomej stosuje się zazwyczaj papę termozgrzewalną lub masy polimerowe.

 

pakiet 10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy oraz 6 narzędzi pomocnych przy budowie domu z baliCzęstym zagrożeniem w przypadku izolacji poziomej jest późniejsze gromadzenie się dużych ilości wody wokół budynku. Aby temu zapobiec przed zasypaniem fundamentów od zewnętrznej strony wpuszczana jest rura drenażowa (plastikowa karbowana rura z dziurami), która ma za zadanie odprowadzać wodę spod fundamentów np. do rowu melioracyjnego.

Niezwykle istotna jest także kwestia efektywnej izolacji termicznej fundamentów, aby nie stanowiły one znaczącego mostka cieplnego (miejsce ucieczki ciepła), przez który Twój budynek będzie wytracał temperaturę.

Podstawowym sposobem na docieplenie fundamentów jest klasyczny styropian.  Nie jest obowiązkowe ocieplenie pionowe fundamentów pod dom z bali. Te same w sobie są wyśmienitym izolatorem i w przeciwieństwie do ścian murowanych nie będą „zasysać” chłodu z fundamentów. Oczywiście większość kierowników budowy dla „świętego spokoju” będzie namawiać do ocieplenia fundamentów chociaż 5 cm warstwą styropianu. Nie zaszkodzi tego zrobić, koszt nie będzie bardzo znaczący.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

Bardzo istotne jest, abyś zwrócił uwagę na wykonanie ocieplenia styropianem w płaszczyźnie poziomej poprzedzone aplikacją masy bitumicznej, czy papy termozgrzewalnej, która zatrzyma wilgoć wydostającą się z fundamentów. Wszystko to wykonuje się dopiero przed wykonaniem posadzki na parterze, czyli na dość zaawansowanym etapie budowy.

Źródła: 

https://www.guildlogandtimber.com/single-post/2017/03/16/What-type-of-foundation-do-I-need-for-a-Log-Cabin

komentarze

  • Też niedawno musieliśmy z mężem wybrać odpowiedni styropian przy gruntownym remoncie domu. O wytrzymałości powyżej 30 ton tez słyszeliśmy nie raz, ostatecznie wybór padł na Styropian Termoorganika Gold Fundament 035 gr. 10 cm z docieplajdom.pl/pol_m_Styropian_Styropian-fundamentowy-2195.html Tak jak już zostało wspomniane, do domu jednorodzinnego, takie parametry są zupełnie wystarczające.

  • Ważne jest to aby mieć odpowiedni beton, ale odpowiedni w sensie ten, który powinien być. Prosty test – to koszt rzędu 200zł. Badanie młotkiem Schmidt’a … już na etapie fundamentu!

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews