fundamenty wykonane z bloczków, rozważenie budowy wieńca poradnik

Bezcenne wskazówki do wykonania fundamentów – jak wykonać fundamenty pod dom z bali

Budowa fundamentów – na co zwrócić uwagę? Jak wykonać fundamenty pod dom z bali? Planując budowę domu, chcesz z całą pewnością, aby był funkcjonalny. Warto dokładnie zaplanować rozmieszczenie pewnych elementów już na etapie pracy nad fundamentami. Tylko wówczas późniejsza budowa przebiegnie sprawnie i szybko, zaś wzniesiony dom będzie służył CI przez długie lata. 

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Oznaczenie placu budowy na początek

Przystępując do prac ziemnych poprzedzających wykonywanie fundamentów, bezwzględnie warto starannie oznaczyć teren budowy. Ma to na celu ostrzeżenie potencjalnych intruzów i uniknięcie niepożądanych osób na placu budowy. Obecnie dostępna jest na rynku szeroka oferta tabliczek informacyjnych, która z pewnością ułatwi Ci to zadanie.

teren budowy wstęp wzbroniony tabliczka informacyjna
Zawsze trzeba odpowiednio oznaczyć teren budowy.

Źródło: BaleiDetale.pl


Przygotuj teren pod fundamenty

Miejsce, w którym będziesz wykonywał wykopy pod fundamenty, należy starannie oczyścić z humusu (czyli wierzchniej warstwy gleby, zbyt niestabilnej, aby na niej budować), aż do granic obrysu domu, najlepiej z metrowym zapasem. Po samym wylaniu lub wymurowaniu fundamentów należy zasypać wolne przestrzenie w ławach odpowiednim piaskiem, a następnie starannie go ubić specjalną zagęszczarką wibracyjną warstwa po warstwie.

 


Rozważ kwestię wykonania wieńca

fundamenty wykonane z bloczków, rozważenie budowy wieńca poradnikPrzyjmuje się, że wykonanie wieńca (górnej części fundamentów wykonanej z odpowiedniego zbrojenia i betonu) konieczne jest powyżej 6 warstw bloczków. Oczywiście w przypadku bardziej grząskiego terenu ten poziom może być niższy a nawet może zajść konieczność wykonania dodatkowych wzmocnień. O tym jednak decyduje kierownik budowy i/lub odpowiednio zaadaptowany projekt. Ty nie musisz na tym się znać wystarczy, abyś wiedział o tym i był czujny.


Znajdź fachowca, który odpowiednio wykona komin

Miejsce, w którym w przyszłości znajdzie się komin, powinno być odpowiednio przygotowane. Jeżeli Twój piec, czy też kominek, będzie usytuowany przy ścianie, zazwyczaj wystarczy tylko poszerzenie ławy fundamentowej i samego fundamentu w tym miejscu, zaś jeśli planujesz kominek prostopadły do ściany lub wolno stojący, niezbędna będzie oddzielna ława. Fundamenty pod kominek zazwyczaj wykonuje się z cegły lub zbrojonego betonu.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Niezwykle ważne jest samo usytuowanie komina. Zdecydowanie najkorzystniej jest umieścić go bliżej osi domu (to wskazówka bardzo oczywista dla projektanta, jednak zdarzają się i tu błędy), tak, aby spaliny nie dostawały się przez okna na poddaszu. Oprócz tego w ten sposób górna część komina najefektowniej skomponuje się z dachem.

Pamiętaj także o tym, aby przypomnieć projektantowi o wyznaczeniu odpowiedniej liczby otworów wentylacyjnych oraz zapewnieniu stałego dostępu powietrza do paleniska poprzez odpowiednio doprowadzoną w fundamentach rurę pod kominek.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Dzięki takiemu rozwiązaniu kominek nie będzie spalał tlenu z domu, którym oddychasz, nie będzie ryzyka, że wytworzy się podciśnienie i spaliny oraz dym wejdą do domu. Miej na uwadze również to, aby miejsce na komin znalazło się również w więźbie dachowej (poprzez odpowiednio rozmieszczone elementy konstrukcyjne dachu). To oczywiście powinien zrobić za Ciebie projektant.

odpowiednie przygotowanie fundamentów pod komin. poradnik jak przygotować budowę fundamentów
Gdzie umieść komin? Musisz to wiedzieć już na etapie wykonania fundamentów.

Ocieplenie i izolacja fundamentów

Fundamenty, przez swoją styczność z ziemią, są narażone na niszczące działanie wilgoci oraz wody. Aby je zminimalizować, warto zastosować izolację poziomą oraz pionową. Izolacja pozioma ma na celu chociażby oddzielenie fundamentu od elementów balowych, dzięki czemu ściany nie będą przesiąkać wilgocią z fundamentów a tym samym nie będą degradować.

baza fachowców przekierowanie

Z kolei izolacja pionowa ma na celu ograniczenie kontaktu ścian fundamentów z ziemią, wilgocią. Do wykonania tego typu izolacji pionowej stosuje masy bitumiczne oraz polimerowe. Do poziomej stosuje się zazwyczaj papę termozgrzewalną lub masy polimerowe.

 

pakiet 10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy oraz 6 narzędzi pomocnych przy budowie domu z baliCzęstym zagrożeniem w przypadku izolacji poziomej jest późniejsze gromadzenie się dużych ilości wody wokół budynku. Aby temu zapobiec przed zasypaniem fundamentów od zewnętrznej strony wpuszczana jest rura drenażowa (plastikowa karbowana rura z dziurami), która ma za zadanie odprowadzać wodę spod fundamentów np. do rowu melioracyjnego.

Niezwykle istotna jest także kwestia efektywnej izolacji termicznej fundamentów, aby nie stanowiły one znaczącego mostka cieplnego (miejsce ucieczki ciepła), przez który Twój budynek będzie wytracał temperaturę.

Podstawowym sposobem na docieplenie fundamentów jest klasyczny styropian.  Nie jest obowiązkowe ocieplenie pionowe fundamentów pod dom z bali. Te same w sobie są wyśmienitym izolatorem i w przeciwieństwie do ścian murowanych nie będą „zasysać” chłodu z fundamentów. Oczywiście większość kierowników budowy dla „świętego spokoju” będzie namawiać do ocieplenia fundamentów chociaż 5 cm warstwą styropianu. Nie zaszkodzi tego zrobić, koszt nie będzie bardzo znaczący.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

Bardzo istotne jest, abyś zwrócił uwagę na wykonanie ocieplenia styropianem w płaszczyźnie poziomej poprzedzone aplikacją masy bitumicznej, czy papy termozgrzewalnej, która zatrzyma wilgoć wydostającą się z fundamentów. Wszystko to wykonuje się dopiero przed wykonaniem posadzki na parterze, czyli na dość zaawansowanym etapie budowy.

Źródła: 

https://www.guildlogandtimber.com/single-post/2017/03/16/What-type-of-foundation-do-I-need-for-a-Log-Cabin

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

3 thoughts on “Bezcenne wskazówki do wykonania fundamentów – jak wykonać fundamenty pod dom z bali”

  1. Też niedawno musieliśmy z mężem wybrać odpowiedni styropian przy gruntownym remoncie domu. O wytrzymałości powyżej 30 ton tez słyszeliśmy nie raz, ostatecznie wybór padł na Styropian Termoorganika Gold Fundament 035 gr. 10 cm z docieplajdom.pl/pol_m_Styropian_Styropian-fundamentowy-2195.html Tak jak już zostało wspomniane, do domu jednorodzinnego, takie parametry są zupełnie wystarczające.

  2. Ważne jest to aby mieć odpowiedni beton, ale odpowiedni w sensie ten, który powinien być. Prosty test – to koszt rzędu 200zł. Badanie młotkiem Schmidt’a … już na etapie fundamentu!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: