kominek w domu z bali

Komin i kominek w drewnianym domu, jaki wybrać?

Nic tak nie buduje przytulnej atmosfery, jak ciepło i światło wydobywające się z kominka. Chociaż wielu właścicieli domów z bali boi się takiego rozwiązania, to jednak obawy te są bezpodstawne – odpowiednio zainstalowany kominek jest bezpieczny, a dodatkowo może być skutecznym i tanim sposobem na ogrzanie całego domu. Istotnym elementem jest tutaj komin, który będzie zwieńczeniem całego domu. Jaki kominek w drewnianym domu wybrać?

 

Jaki komin wybrać?

W Polsce najchętniej sięga się po jedną z dwóch opcji. Masz więc do wyboru komin systemowy albo tradycyjny. Każdy z nich ma swoje zalety i nadaje się do innego typu ogrzewania. Typowy kominek umieszczony w salonie będzie współpracować z obydwoma rodzajami. Wybór odpowiedniego komina ma znaczenie dla bezpieczeństwa i odprowadzania szkodliwych spalin.

Cechami charakterystycznymi kominów systemowych są:

  • Wysoka szczelność;
  • Współdziałanie z różnymi systemami grzewczymi;
  • Umożliwienie doprowadzenia ciepłego powietrza do różnych pomieszczeń;
  • Dobry ciąg nawet przy niesprzyjającej pogodzie;
  • Trwałość – komin systemowy przy odpowiedniej eksploatacji może pozostać w niezmienionym stanie nawet przez pół wieku i dłużej;
  • Stosunkowo niskie koszty wykonawcze i szybki czas montażu.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Wybierając rodzaj komina musisz zwrócić szczególną uwagę na to, jaki jest maksymalny poziom temperatury, który jest on w stanie znieść. Pamiętaj o tym, że komin nie ma do czynienia jedynie z ogniem i oparami, ale często także z pożarami sadzy (dotyczy głównie nieczyszczonych kominów, gdzie użytkownik pali byle czym). Może to generować żar sięgający 1000oC. Jeśli więc komin zawiedzie, a pożar rozpocznie się między nim a ścianą – nieszczęście gotowe.

komin murowany i systemowy w domu z bali, na co zwracać uwagę
Wybierając rodzaj komina musisz zwrócić szczególną uwagę na to, jaki jest maksymalny poziom temperatury, który jest on w stanie znieść.

Zanim wiec zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu komina zapoznaj się z certyfikatami producenta oraz omów kwestie dotyczące izolacji. Ma ona bowiem za zadanie nie tylko ochronę, ale również równomierne rozprowadzanie ciepła. Kwestie te szczegółowo – w 99%, precyzuje projekt budowlany.

Klasyczny komin jest budowany na miejscu przez murarza i skonstruowany tak, aby dobrze wciągać powietrze. Jego zewnętrzna powierzchnia nigdy nie może być zbyt gorąca, aby nie doszło do zapłonu materiałów w jego bliskim sąsiedztwie, jak ściany i sufity. Zazwyczaj gruby, solidnie wykonany komin z cegły takich problemów nie przysparza. Obecnie są wykonywane zdecydowanie rzadziej niż te systemowe.

 


Jak powinien wyglądać komin z zewnątrz?

Przeważnie przeglądając różne projekty domów z bali najczęściej natkniesz się na widok ceglanego komina. Ma to swoje uzasadnienie. Cegła jest naturalnym materiałem, więc świetnie komponuje się z drewnianymi konstrukcjami. Dodatkowo jest odporna na działanie wysokich temperatur, a także na złe warunki atmosferyczne. Ceglany komin będzie Ci służyć przez wiele lat, a jedyną rzeczą, jaka może w nim ulec uszkodzeniu, to zaprawa. Popularne i nieco tańsze są imitacje cegły przylepiane do komina systemowego – zastosowany do nich odpowiedni klej uczyni je również trwałym rozwiązaniem.

czym wykańczać komin w domu z bali, komin murowany natrualny
Klasyczny komin jest budowany na miejscu przez murarza i skonstruowany tak, aby dobrze wciągać powietrze.

Materiał jest istotny, ale równie ważna jest wysokość komina ponad powierzchnią dachu. Jest ona podyktowana przepisami. Każde odstępstwo od normy może skutkować niedopuszczeniem budynku do użytku – o tym z pewnością poinformuje Cię projektant.

Stawiasz komin w domu z bali? Pojawiają się tu dwie wartości – 60 cm i 100 cm. Pierwsza z nich dotyczy dachów płaskich (do kąta nachylenia maksymalnie 12o), druga do dachów stromych (powyżej 12o). Dla własnego komfortu pamiętaj, że zbyt niski komin i za blisko umiejscowiony okien, czy balkonu na poddaszu będzie skutkował tym, że spaliny/dym poczujesz w środku domu.


Jaki kominek do domu z bali?

W tej kwestii możesz kierować się takimi samymi zasadami, jakbyś decydował się na kominek do tradycyjnego domu. Przede wszystkim warto, abyś wybierał tylko wśród modeli z zamkniętym paleniskiem.

kominek i komin w domu z bali, salon, przestrzeń, ciepło w domu, ogrzewanie
Kominek pasuje nawet do nowoczesnego designu.

Zabezpieczone ściany i podłogi domów z bali są odporne na działanie ognia i nie staną od razu w płomieniach po kontakcie z  żarem. Taka sytuacja może stanowić zagrożenie, jeśli ogniem zajmie się wyposażenie domu, np. dywan czy zasłony. Jest to bardzo ważna kwestia i nawet jeśli wiesz, że nigdy nie zdarzy Ci się zostawić ognia w kominku bez nadzoru, to zawsze lepiej wybierać opcję, która zapewnia jak największe bezpieczeństwo.

baza fachowców przekierowanie

Oprócz samego wkładu kominkowego ważna jest także konstrukcja kominka. Jego obudowa musi być żaroodporna, a jednocześnie umożliwiać przekazywanie ciepła wewnątrz domu. Między wkładem a ścianą musi znaleźć się odpowiednia izolacja, ponieważ metalowe elementy są w stanie rozgrzać się do 400o C, więc jeśli będą bezpośrednio dotykać drewnianych części ścian, to spowodują powstanie pożaru. Najbezpieczniej będzie, kiedy obudowa kominka wykonana zostanie z materiałów niepalnych, takich jak cegła, kamień czy kafle ceramiczne.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Musisz także pamiętać o odpowiednim obiegu powietrza wewnątrz kominka, dlatego między ścianą ochronną (którą montuje się wtedy, gdy kominek ma stanąć przy ścianie wykonanej z drewna), obudową i wkładem powinno być trochę miejsca na odprowadzenie ciepła. Obecnie większość kominków ma odpowiednie, gotowe rozwiązania, które zabezpieczają stosownie odprowadzenie gorących spalin do komina. Ponadto właściwie każdy projektant zdaje sobie sprawę z istoty stosownego odprowadzenia spalin, stąd odpowiednie rozwiązania zasugeruje w projekcie – jednak bądź czujny.


Jakie są alternatywy?

ciepło w domu, kominek, ogrzewanie, spokój,
Kominek nie musi być zasilany drewnem. Są alternatywy.

Klasyczny kominek

Jednym z podstawowych elementów domu z bali jest klasyczny kominek, który jest zazwyczaj widoczny także w głównym pokoju. Najczęściej stosowane są paleniska opalane drewnem – bez lub z widocznym płomieniem. Często stanowią dobry wybór w gabinetach, sypialniach i salonach. Koszty instalacji średnio-zaawansowanego technicznie kominka sięgają 5-8 tys. zł. Dodatkowo stosując kominek z tzw. płaszczem wodnym (podgrzewaniem wody centralnego ogrzewania domu), zyskasz bardzo funkcjonalne dodatkowe źródło ogrzewania.


Piec kaflowy

Piec kaflowy z odpowiednim wkładem szamotowym potrafi oddawać swoje ciepło nawet przez 24 godziny po zgaszeniu ognia. Dodatkowo zamontowane szklane drzwiczki uczynią oczekiwany nastrój w domowym zaciszu. Koszy wybudowania 1,5 metrowego pieca kaflowego, bez wymyślnie ręcznie zdobionych kafli sięgają często 6-9 tys. zł. Czasem nawet więcej w zależności od wzoru i wybranych kafli.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

Obecnie znalezienie dobrego fachowca (zduna), który wybuduje go dobrze, tak aby od ciepła po kilku miesiącach nie popękał i był szczelny, jest trudne, ale nie niemożliwe.


Kominek murowany

murowany kominek w domu z bali, ogrzewanie, ciepło w domu, nastrój
Bez wątpienia kominek z kamienia robi wielkie wrażenie.

Dla bardziej zamożnych budowniczych domów z bali, naturalna konstrukcja z kamienia jest bardzo kusząca a wykonanie zazwyczaj bardzo okazałe. Kominek z kamienia naturalnego wymaga z kolei solidnego fundamentu, który opada tak głęboko w ziemię, jak fundamenty. To wszystko razem – fundamenty, materiały murarskie, lokalna wykwalifikowana siła robocza – może generować solidne koszty, przekraczające 30 tys. zł. Kominki te buduje się zazwyczaj w bardzo okazałych i dużych salonach drogich rezydencji.


Kminek gazowy

Kominki gazowe lub propanowe, które można obsługiwać dzięki przełącznikowi, zyskują na popularności ze względu na wygodę. Są lekkie i nie wymagają dodatkowych fundamentów. Nie generują żadnego zapachu, który miałby przenikać do pomieszczenia, a trudności i koszty pozyskania drewna do spalenia są usuwane. Ich wielką zaletą jest to, że mogą być umieszczone w miejscach niewygodnych lub niemożliwych do usytuowania tam tradycyjnych kominków. Korzystna jest też cena, ale musisz pamiętać o tym, że takie palenisko nie zapewni odpowiedniej ilości ciepła. Konieczne będzie zamontowanie kilku kominków w różnych pomieszczeniach. Najczęściej stosowane są w domkach letniskowych, gdzie w sezonie jesiennym lub wiosennym istnieje potrzeba dogrzania pomieszczeń.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Źródła:

http://www.wilderness-survival.net/shelters-shacks-shanties/fireplace-chimney/

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

2 thoughts on “Komin i kominek w drewnianym domu, jaki wybrać?”

  1. Zawsze marzyłam o domie drewnianym, komin otoczony kamieniem jak ten ze zdjęcia, piękna, czerwona dachówka, a w środku domu kominek 🙂 tylko znalezienie firmy, która wykona dla nas takie konstrukcje wizualnie dobrze oraz jakościowo jest bardzo ciężkie 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: