BaleiDetale.pl
kominek w domu z bali

Komin i kominek w drewnianym domu, jaki wybrać?

Nic tak nie buduje przytulnej atmosfery, jak ciepło i światło wydobywające się z kominka. Chociaż wielu właścicieli domów z bali boi się takiego rozwiązania, to jednak obawy te są bezpodstawne – odpowiednio zainstalowany kominek jest bezpieczny, a dodatkowo może być skutecznym i tanim sposobem na ogrzanie całego domu. Istotnym elementem jest tutaj komin, który będzie zwieńczeniem całego domu. Jaki kominek w drewnianym domu wybrać?

 

Jaki komin wybrać?

W Polsce najchętniej sięga się po jedną z dwóch opcji. Masz więc do wyboru komin systemowy albo tradycyjny. Każdy z nich ma swoje zalety i nadaje się do innego typu ogrzewania. Typowy kominek umieszczony w salonie będzie współpracować z obydwoma rodzajami. Wybór odpowiedniego komina ma znaczenie dla bezpieczeństwa i odprowadzania szkodliwych spalin.

Cechami charakterystycznymi kominów systemowych są:

  • Wysoka szczelność;
  • Współdziałanie z różnymi systemami grzewczymi;
  • Umożliwienie doprowadzenia ciepłego powietrza do różnych pomieszczeń;
  • Dobry ciąg nawet przy niesprzyjającej pogodzie;
  • Trwałość – komin systemowy przy odpowiedniej eksploatacji może pozostać w niezmienionym stanie nawet przez pół wieku i dłużej;
  • Stosunkowo niskie koszty wykonawcze i szybki czas montażu.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Wybierając rodzaj komina musisz zwrócić szczególną uwagę na to, jaki jest maksymalny poziom temperatury, który jest on w stanie znieść. Pamiętaj o tym, że komin nie ma do czynienia jedynie z ogniem i oparami, ale często także z pożarami sadzy (dotyczy głównie nieczyszczonych kominów, gdzie użytkownik pali byle czym). Może to generować żar sięgający 1000oC. Jeśli więc komin zawiedzie, a pożar rozpocznie się między nim a ścianą – nieszczęście gotowe.

komin murowany i systemowy w domu z bali, na co zwracać uwagę
Wybierając rodzaj komina musisz zwrócić szczególną uwagę na to, jaki jest maksymalny poziom temperatury, który jest on w stanie znieść.

Zanim wiec zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu komina zapoznaj się z certyfikatami producenta oraz omów kwestie dotyczące izolacji. Ma ona bowiem za zadanie nie tylko ochronę, ale również równomierne rozprowadzanie ciepła. Kwestie te szczegółowo – w 99%, precyzuje projekt budowlany.

Klasyczny komin jest budowany na miejscu przez murarza i skonstruowany tak, aby dobrze wciągać powietrze. Jego zewnętrzna powierzchnia nigdy nie może być zbyt gorąca, aby nie doszło do zapłonu materiałów w jego bliskim sąsiedztwie, jak ściany i sufity. Zazwyczaj gruby, solidnie wykonany komin z cegły takich problemów nie przysparza. Obecnie są wykonywane zdecydowanie rzadziej niż te systemowe.

 


Jak powinien wyglądać komin z zewnątrz?

Przeważnie przeglądając różne projekty domów z bali najczęściej natkniesz się na widok ceglanego komina. Ma to swoje uzasadnienie. Cegła jest naturalnym materiałem, więc świetnie komponuje się z drewnianymi konstrukcjami. Dodatkowo jest odporna na działanie wysokich temperatur, a także na złe warunki atmosferyczne. Ceglany komin będzie Ci służyć przez wiele lat, a jedyną rzeczą, jaka może w nim ulec uszkodzeniu, to zaprawa. Popularne i nieco tańsze są imitacje cegły przylepiane do komina systemowego – zastosowany do nich odpowiedni klej uczyni je również trwałym rozwiązaniem.

czym wykańczać komin w domu z bali, komin murowany natrualny
Klasyczny komin jest budowany na miejscu przez murarza i skonstruowany tak, aby dobrze wciągać powietrze.

Materiał jest istotny, ale równie ważna jest wysokość komina ponad powierzchnią dachu. Jest ona podyktowana przepisami. Każde odstępstwo od normy może skutkować niedopuszczeniem budynku do użytku – o tym z pewnością poinformuje Cię projektant.

Stawiasz komin w domu z bali? Pojawiają się tu dwie wartości – 60 cm i 100 cm. Pierwsza z nich dotyczy dachów płaskich (do kąta nachylenia maksymalnie 12o), druga do dachów stromych (powyżej 12o). Dla własnego komfortu pamiętaj, że zbyt niski komin i za blisko umiejscowiony okien, czy balkonu na poddaszu będzie skutkował tym, że spaliny/dym poczujesz w środku domu.


Jaki kominek do domu z bali?

W tej kwestii możesz kierować się takimi samymi zasadami, jakbyś decydował się na kominek do tradycyjnego domu. Przede wszystkim warto, abyś wybierał tylko wśród modeli z zamkniętym paleniskiem.

kominek i komin w domu z bali, salon, przestrzeń, ciepło w domu, ogrzewanie
Kominek pasuje nawet do nowoczesnego designu.

Zabezpieczone ściany i podłogi domów z bali są odporne na działanie ognia i nie staną od razu w płomieniach po kontakcie z  żarem. Taka sytuacja może stanowić zagrożenie, jeśli ogniem zajmie się wyposażenie domu, np. dywan czy zasłony. Jest to bardzo ważna kwestia i nawet jeśli wiesz, że nigdy nie zdarzy Ci się zostawić ognia w kominku bez nadzoru, to zawsze lepiej wybierać opcję, która zapewnia jak największe bezpieczeństwo.

baza fachowców przekierowanie

Oprócz samego wkładu kominkowego ważna jest także konstrukcja kominka. Jego obudowa musi być żaroodporna, a jednocześnie umożliwiać przekazywanie ciepła wewnątrz domu. Między wkładem a ścianą musi znaleźć się odpowiednia izolacja, ponieważ metalowe elementy są w stanie rozgrzać się do 400o C, więc jeśli będą bezpośrednio dotykać drewnianych części ścian, to spowodują powstanie pożaru. Najbezpieczniej będzie, kiedy obudowa kominka wykonana zostanie z materiałów niepalnych, takich jak cegła, kamień czy kafle ceramiczne.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Musisz także pamiętać o odpowiednim obiegu powietrza wewnątrz kominka, dlatego między ścianą ochronną (którą montuje się wtedy, gdy kominek ma stanąć przy ścianie wykonanej z drewna), obudową i wkładem powinno być trochę miejsca na odprowadzenie ciepła. Obecnie większość kominków ma odpowiednie, gotowe rozwiązania, które zabezpieczają stosownie odprowadzenie gorących spalin do komina. Ponadto właściwie każdy projektant zdaje sobie sprawę z istoty stosownego odprowadzenia spalin, stąd odpowiednie rozwiązania zasugeruje w projekcie – jednak bądź czujny.


Jakie są alternatywy?

ciepło w domu, kominek, ogrzewanie, spokój,
Kominek nie musi być zasilany drewnem. Są alternatywy.

Klasyczny kominek

Jednym z podstawowych elementów domu z bali jest klasyczny kominek, który jest zazwyczaj widoczny także w głównym pokoju. Najczęściej stosowane są paleniska opalane drewnem – bez lub z widocznym płomieniem. Często stanowią dobry wybór w gabinetach, sypialniach i salonach. Koszty instalacji średnio-zaawansowanego technicznie kominka sięgają 5-8 tys. zł. Dodatkowo stosując kominek z tzw. płaszczem wodnym (podgrzewaniem wody centralnego ogrzewania domu), zyskasz bardzo funkcjonalne dodatkowe źródło ogrzewania.


Piec kaflowy

Piec kaflowy z odpowiednim wkładem szamotowym potrafi oddawać swoje ciepło nawet przez 24 godziny po zgaszeniu ognia. Dodatkowo zamontowane szklane drzwiczki uczynią oczekiwany nastrój w domowym zaciszu. Koszy wybudowania 1,5 metrowego pieca kaflowego, bez wymyślnie ręcznie zdobionych kafli sięgają często 6-9 tys. zł. Czasem nawet więcej w zależności od wzoru i wybranych kafli.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

Obecnie znalezienie dobrego fachowca (zduna), który wybuduje go dobrze, tak aby od ciepła po kilku miesiącach nie popękał i był szczelny, jest trudne, ale nie niemożliwe.


Kominek murowany

murowany kominek w domu z bali, ogrzewanie, ciepło w domu, nastrój
Bez wątpienia kominek z kamienia robi wielkie wrażenie.

Dla bardziej zamożnych budowniczych domów z bali, naturalna konstrukcja z kamienia jest bardzo kusząca a wykonanie zazwyczaj bardzo okazałe. Kominek z kamienia naturalnego wymaga z kolei solidnego fundamentu, który opada tak głęboko w ziemię, jak fundamenty. To wszystko razem – fundamenty, materiały murarskie, lokalna wykwalifikowana siła robocza – może generować solidne koszty, przekraczające 30 tys. zł. Kominki te buduje się zazwyczaj w bardzo okazałych i dużych salonach drogich rezydencji.


Kminek gazowy

Kominki gazowe lub propanowe, które można obsługiwać dzięki przełącznikowi, zyskują na popularności ze względu na wygodę. Są lekkie i nie wymagają dodatkowych fundamentów. Nie generują żadnego zapachu, który miałby przenikać do pomieszczenia, a trudności i koszty pozyskania drewna do spalenia są usuwane. Ich wielką zaletą jest to, że mogą być umieszczone w miejscach niewygodnych lub niemożliwych do usytuowania tam tradycyjnych kominków. Korzystna jest też cena, ale musisz pamiętać o tym, że takie palenisko nie zapewni odpowiedniej ilości ciepła. Konieczne będzie zamontowanie kilku kominków w różnych pomieszczeniach. Najczęściej stosowane są w domkach letniskowych, gdzie w sezonie jesiennym lub wiosennym istnieje potrzeba dogrzania pomieszczeń.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Źródła:

http://www.wilderness-survival.net/shelters-shacks-shanties/fireplace-chimney/

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews