BaleiDetale.pl
ściany działowe w domach z bali

Jak wykonać ściany działowe w domach z bali?

Jak budować ściany działowe i co jest w tym procesie najważniejsze? Jak można na tym etapie zaoszczędzić i zyskać na funkcjonalności takich ścian? Wszystko to jest możliwe tylko dzięki zastosowaniu ścian działowych, wykonanych w technologii lekkiej – szkieletowej. 

 

Wewnętrzne ściany na parterze

Znaczna część domów z bali projektowana jest z zastosowaniem ścian wewnętrznych również z materiału stosowanego do budowy ścian zewnętrznych. Wynika to z kilku aspektów:

 • Tak projektantom jest łatwiej, cała część parteru pracuje w taki sam sposób;
 • Przy tego typu rozwiązaniach punktów podparcia dla wyższych części domu jest więcej, a zatem łatwiej jest projektować cały dom;
 • Czasem układ pomieszczeń nie pozwala na zastosowanie innych rozwiązań;
 • Rozpiętość domu, albo jego długość jest tak duża, że należy budynek przeciąć dodatkową ścianą. Tylko po to by elementy były krótsze (możliwe do wykonania – zazwyczaj maksymalna długość elementów balowych to 13 m) lub dodatkowo usztywnione.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Zazwyczaj wewnętrzne ściany domu z bali, które nie są usytuowane na krawędzi budynku, to ściany dzielące pomieszczenie. Ich nie trzeba w żaden sposób izolować ani zakrywać, tym bardziej jeśli wykonano je precyzyjnie. Bale zwykle zapewniają wszystko, co jest potrzebne do podziału poszczególnych pokoi.


Wady ścian działowych wykonanych z bali

 1. Po pierwsze grube bale są najdroższymi elementami domu drewnianego;
 2. Po drugie ciężko ukryć w nich potrzebne do funkcjonowania instalacje;
 3. Od nadmiaru drewna wewnątrz wielu użytkowników takiego domu czuje często przesyt;
 4. Muszą być montowane na etapie składania reszty domu, aby stanowiły trwałą konstrukcję, zatem ich przestawienie jest niemal niemożliwe;
 5. Wilgotność powietrza wewnątrz domu jest znacznie niższa od tej na zewnątrz. Bale w środku domu pracują z goła inaczej (chociażby dużo bardziej wysychają, kurczą się). W sąsiedztwie kominka, gdzie temperatury często są wysokie ściany takie potrafią się krzywić.

pierwszy krok do budowy domu z bali bezpłatny poradnik pdf

W pomieszczeniach brudnych (np. kotłownia) i mokrych (kuchnia i łazienka) zazwyczaj stosuje się okładziny w postaci odpowiednich dla danego pomieszczenia płyt G-K (gipsowo – kartonowych), do których często przylepia się płytki. Zatem z punktu widzenia ekonomicznego nie ma sensu płacić za grube bale na ściany działowe, kiedy można wykonać je taniej a efekt będzie ten sam, albo i lepszy!

Ponieważ wszystkie domy z bali osiadają w pierwszych latach eksploatacji (zwykle o 0,5-5 cm przy zastosowaniu bali suszonych i nawet do kilkunastu centymetrów przy zastosowaniu bali mokrych), to każda warstwa izolacyjna, czy konstrukcje ścian działowych, muszą być zainstalowane przy użyciu metody, która pozwala na ten (pionowy) ruch.


Ściany szkieletowe aspekty techniczne

Ściany szkieletowe montuje się na odpowiednich ślizgach, tak aby były stabilne, a jednocześnie tak, aby umożliwiały swobodne osiadanie domu – bez powstawania pęknięć.

Jak to zrobić? Szczelina dylatacyjna (przerwa), znajduje się na szczycie lub spodzie ściany działowej. Jeśli jest od spodu łatwo zamaskować ją listwami przypodłogowymi. Od góry stosuje się listwy maskujące, przyczepiane do sufitu. Sama ściana, aby nie chybotała się na boki, przykręcana jest mocowaniami, które umożliwiają wspomnianą pionową pracę budynku (już niebawem opracuję tutaj stosowne grafiki dla lepszego zrozumienia sprawy).

baner spotkania online w temacie domów z bali


Szkieletowe ściany działowe – zalety

Zalety zastosowania szkieletowych ścian działowych są niepodważalne, a należą do nich:

 • Zazwyczaj sporo niższe koszty wykonania (w zależności od materiału do wykończenia);
 • Ogromna funkcjonalność – taką ścianę wykończyć możesz dowolnym materiałem (płytą gipsowo-kartonową, deskami wiernie imitującymi bale, kafelkami, tapetą itd.);
 • Znajdziesz w nich miejsce na ukrycie wszelkich instalacji;
 • Ściany takie możesz dowolnie przestawiać w zależności od zmieniających się potrzeb domowników;
 • Zastosowanie odpowiedniej klasy materiałów izolacyjnych zapewnią skuteczna barierę dźwiękową.
konstrukcja ściany działowej, montaż ściany działowej szkieletowej w domach z bali
Montaż ściany działowej szkieletowej w domach z bali wymaga doświadczonego fachowca.

Zazwyczaj w typowym domu o powierzchni 150 m2 takich słupów, których nie można ruszyć w trakcie wykańczania jest 4-6 sztuk. Słupy drewniane nie tracą na wysokości (o kurczeniu się drewna pisałem szerzej), a ściany balowe tak. Problem ten rozwiązywany jest przez odpowiednie, koniecznie atestowane i regulowane metalowe stopy.

Kiedy dom osiada, stopa pod słupem (lub nad nim) posiada odpowiednią śrubę do regulacji wysokości… i to wszystko!


Wewnętrzne ściany na piętrze

Na poddaszach w domach z bali stosuje się najczęściej szkieletowe konstrukcje. Istnieje ku temu dobry powód, który wiąże się z pracą i osiadaniem ścian balowych – elementy dachowe są zazwyczaj sztywne i nie będą się zmieniać wraz z upływem czasu, dlatego przy zastosowaniu ścian z bali na piętrze, może wystąpić ruch różnicowy (stykające się ze sobą dwa elementy zachowują się odmiennie od siebie).

baza fachowców przekierowanie

W rzeczywistości oznacza to, że ściany działowe z drewna muszą najpierw ustabilizować swoją strukturę. W innym wypadku może to powodować problemy z równością podłogi i lukami na poziomie sufitu, a także może sprawić, że ucierpi na tym wytrzymałość dachu.

Ponadto prawidłowo związane ściany balowe spotykają się ze sobą w narożnikach domu. Na poddaszu takiej możliwości nie ma a jedynie są skośne ściany wynikające z ukształtowania konstrukcji dachu. Wypełnianie takich ścian balami może powodować problemy ze szczelnością i równością elementów. Wszak nie mają właściwych przewiązań. Zatem na poddaszu warto zamontować szkieletowe ściany działowe, które wraz z resztą tej części będą stanowić sztywną bryłę nie będącą też ogromnym obciążeniem dla całej konstrukcji.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Zastosowanie sztywnych konstrukcji dachu i szkieletowych ścian działowych na piętrze pozwala na to, aby wykończyć je praktycznie dowolnym materiałem tuż po wybudowaniu domu. Musisz pamiętać o tym, że konstrukcje drewniane mają określoną nośność, więc wszystko, co może mieć na nią duży wpływ (np. ciężkie wylewki pod łazienkę z wanną), powinno zostać dokładnie wyliczone już we wczesnym etapie procesu projektowania.


Ściany działowe z czego budować?

Jakich materiałów można użyć do wewnętrznych ścian domu z bali?

Ogólnie zakłada się, że każdy materiał, może być odpowiedni. Kamień może wyglądać wspaniale, dając kontrastujące naturalne piękno, jednocześnie dodając rustykalnego uroku. Wiele osób korzysta z drewna, ponieważ to pasuje do ogólnego stylu domów z bali. Można użyć również desek imitujących bale. Zapewni to identyczny wygląd, który osiąga się przy zastosowaniu ścian działowych z litego drewna.

Inne opcje to np. płyty gipsowo-kartonowe, płytki, tynki gliniane ręcznie kładzione, szkło czy cegła. Ogranicza Cię w zasadzie tylko Twoja wyobraźnia!

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews