Jak budować ściany działowe i co jest w tym procesie najważniejsze? Jak można na tym etapie zaoszczędzić i zyskać na funkcjonalności takich ścian? Wszystko to jest możliwe tylko dzięki zastosowaniu ścian działowych, wykonanych w technologii lekkiej – szkieletowej.
Wewnętrzne ściany na parterze
Znaczna część domów z bali projektowana jest z zastosowaniem ścian wewnętrznych również z materiału stosowanego do budowy ścian zewnętrznych. Wynika to z kilku aspektów:
- Tak projektantom jest łatwiej, cała część parteru pracuje w taki sam sposób;
- Przy tego typu rozwiązaniach punktów podparcia dla wyższych części domu jest więcej, a zatem łatwiej jest projektować cały dom;
- Czasem układ pomieszczeń nie pozwala na zastosowanie innych rozwiązań;
- Rozpiętość domu, albo jego długość jest tak duża, że należy budynek przeciąć dodatkową ścianą. Tylko po to by elementy były krótsze (możliwe do wykonania – zazwyczaj maksymalna długość elementów balowych to 13 m) lub dodatkowo usztywnione.
Zazwyczaj wewnętrzne ściany domu z bali, które nie są usytuowane na krawędzi budynku, to ściany dzielące pomieszczenie. Ich nie trzeba w żaden sposób izolować ani zakrywać, tym bardziej jeśli wykonano je precyzyjnie. Bale zwykle zapewniają wszystko, co jest potrzebne do podziału poszczególnych pokoi.
Wady ścian działowych wykonanych z bali
- Po pierwsze grube bale są najdroższymi elementami domu drewnianego;
- Po drugie ciężko ukryć w nich potrzebne do funkcjonowania instalacje;
- Od nadmiaru drewna wewnątrz wielu użytkowników takiego domu czuje często przesyt;
- Muszą być montowane na etapie składania reszty domu, aby stanowiły trwałą konstrukcję, zatem ich przestawienie jest niemal niemożliwe;
- Wilgotność powietrza wewnątrz domu jest znacznie niższa od tej na zewnątrz. Bale w środku domu pracują z goła inaczej (chociażby dużo bardziej wysychają, kurczą się). W sąsiedztwie kominka, gdzie temperatury często są wysokie ściany takie potrafią się krzywić.
W pomieszczeniach brudnych (np. kotłownia) i mokrych (kuchnia i łazienka) zazwyczaj stosuje się okładziny w postaci odpowiednich dla danego pomieszczenia płyt G-K (gipsowo – kartonowych), do których często przylepia się płytki. Zatem z punktu widzenia ekonomicznego nie ma sensu płacić za grube bale na ściany działowe, kiedy można wykonać je taniej a efekt będzie ten sam, albo i lepszy!
Ponieważ wszystkie domy z bali osiadają w pierwszych latach eksploatacji (zwykle o 0,5-5 cm przy zastosowaniu bali suszonych i nawet do kilkunastu centymetrów przy zastosowaniu bali mokrych), to każda warstwa izolacyjna, czy konstrukcje ścian działowych, muszą być zainstalowane przy użyciu metody, która pozwala na ten (pionowy) ruch.
Ściany szkieletowe aspekty techniczne
Ściany szkieletowe montuje się na odpowiednich ślizgach, tak aby były stabilne, a jednocześnie tak, aby umożliwiały swobodne osiadanie domu – bez powstawania pęknięć.
Jak to zrobić? Szczelina dylatacyjna (przerwa), znajduje się na szczycie lub spodzie ściany działowej. Jeśli jest od spodu łatwo zamaskować ją listwami przypodłogowymi. Od góry stosuje się listwy maskujące, przyczepiane do sufitu. Sama ściana, aby nie chybotała się na boki, przykręcana jest mocowaniami, które umożliwiają wspomnianą pionową pracę budynku (już niebawem opracuję tutaj stosowne grafiki dla lepszego zrozumienia sprawy).
Szkieletowe ściany działowe – zalety
Zalety zastosowania szkieletowych ścian działowych są niepodważalne, a należą do nich:
- Zazwyczaj sporo niższe koszty wykonania (w zależności od materiału do wykończenia);
- Ogromna funkcjonalność – taką ścianę wykończyć możesz dowolnym materiałem (płytą gipsowo-kartonową, deskami wiernie imitującymi bale, kafelkami, tapetą itd.);
- Znajdziesz w nich miejsce na ukrycie wszelkich instalacji;
- Ściany takie możesz dowolnie przestawiać w zależności od zmieniających się potrzeb domowników;
- Zastosowanie odpowiedniej klasy materiałów izolacyjnych zapewnią skuteczna barierę dźwiękową.
Zazwyczaj w typowym domu o powierzchni 150 m2 takich słupów, których nie można ruszyć w trakcie wykańczania jest 4-6 sztuk. Słupy drewniane nie tracą na wysokości (o kurczeniu się drewna pisałem szerzej), a ściany balowe tak. Problem ten rozwiązywany jest przez odpowiednie, koniecznie atestowane i regulowane metalowe stopy.
Kiedy dom osiada, stopa pod słupem (lub nad nim) posiada odpowiednią śrubę do regulacji wysokości… i to wszystko!
Wewnętrzne ściany na piętrze
Na poddaszach w domach z bali stosuje się najczęściej szkieletowe konstrukcje. Istnieje ku temu dobry powód, który wiąże się z pracą i osiadaniem ścian balowych – elementy dachowe są zazwyczaj sztywne i nie będą się zmieniać wraz z upływem czasu, dlatego przy zastosowaniu ścian z bali na piętrze, może wystąpić ruch różnicowy (stykające się ze sobą dwa elementy zachowują się odmiennie od siebie).
W rzeczywistości oznacza to, że ściany działowe z drewna muszą najpierw ustabilizować swoją strukturę. W innym wypadku może to powodować problemy z równością podłogi i lukami na poziomie sufitu, a także może sprawić, że ucierpi na tym wytrzymałość dachu.
Ponadto prawidłowo związane ściany balowe spotykają się ze sobą w narożnikach domu. Na poddaszu takiej możliwości nie ma a jedynie są skośne ściany wynikające z ukształtowania konstrukcji dachu. Wypełnianie takich ścian balami może powodować problemy ze szczelnością i równością elementów. Wszak nie mają właściwych przewiązań. Zatem na poddaszu warto zamontować szkieletowe ściany działowe, które wraz z resztą tej części będą stanowić sztywną bryłę nie będącą też ogromnym obciążeniem dla całej konstrukcji.
Zastosowanie sztywnych konstrukcji dachu i szkieletowych ścian działowych na piętrze pozwala na to, aby wykończyć je praktycznie dowolnym materiałem tuż po wybudowaniu domu. Musisz pamiętać o tym, że konstrukcje drewniane mają określoną nośność, więc wszystko, co może mieć na nią duży wpływ (np. ciężkie wylewki pod łazienkę z wanną), powinno zostać dokładnie wyliczone już we wczesnym etapie procesu projektowania.
Ściany działowe z czego budować?
Jakich materiałów można użyć do wewnętrznych ścian domu z bali?
Ogólnie zakłada się, że każdy materiał, może być odpowiedni. Kamień może wyglądać wspaniale, dając kontrastujące naturalne piękno, jednocześnie dodając rustykalnego uroku. Wiele osób korzysta z drewna, ponieważ to pasuje do ogólnego stylu domów z bali. Można użyć również desek imitujących bale. Zapewni to identyczny wygląd, który osiąga się przy zastosowaniu ścian działowych z litego drewna.
Inne opcje to np. płyty gipsowo-kartonowe, płytki, tynki gliniane ręcznie kładzione, szkło czy cegła. Ogranicza Cię w zasadzie tylko Twoja wyobraźnia!
2 thoughts on “Jak wykonać ściany działowe w domach z bali?”
Jeśli chcecie użyć mocnego materiału, który będzie wyglądał nowocześnie to polecam płyty MBP. Spiszą się bardzo dobrze szczególnie jeśli dom jest pod wynajem – są odporne na uderzenia i zarysowania, więc przez długi czas będą wyglądać jak nowe.
Ciekawy temat, tylko dość mało informacji, jak to łączyć, obrabiać po przecięciu itp. Dzięki za komentarz.