BaleiDetale.pl
jak ocieplić dom z bali

Rodzaje i metody ociepleń w domach z bali – jak ocieplić dom z bali?

Utrata ciepła jest bardzo kosztowna, więc nie popełnij błędu ocieplając dom! Tylko, która metoda ocieplenia będzie dla Ciebie najlepsza? W przypadku ścian wykonanych z grubych bali, ocieplenie nie musi być koniecznością, jednak stropy, podłogi i dach powinny być już odpowiednio izolowane. W rzeczywistości domy z bali bez właściwego ocieplenia tych części mogą tracić nawet 70% ciepła w porównaniu z zabezpieczonymi konstrukcjami. Jak ocieplić dom z bali?

 

Jak izolować domy z bali?

Jak wspomniałem – dach i podłogi w Twoim domu z bali mogą być punktami, które najbardziej narażą Cię na straty finansowe spowodowane nadmiernym zużyciem energii. Pierwszym krokiem powinno być zatem przyjrzenie się obszarom, w których występuje przepływ powietrza, dlatego przed przystąpieniem do ocieplenia ścian, sprawdź szczelność w oknach i drzwiach (skuteczną weryfikację wykonasz przy okazji wspomnianej już tutaj termowizji). Elementy te również bardzo często powodują zaskakującą utratę ciepła.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Jak wybrać i właściwie zamontować stolarkę okienna i drzwiową szerzej już opisywałem. Zastanów się także, kiedy powinieneś ocieplać ściany balowe. Po przeanalizowaniu powyższych zagadnień, nadszedł czas, aby przejść do metod ocieplenia.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7


Metody ocieplania ścian

Nie ma jednego właściwego sposobu ocieplenia domu z bali. W tym samym budynku można zastosować wiele różnych technik, jeśli zajdzie taka potrzeba. Poniżej wymienię kilka najpopularniejszych metod ocieplania.


  1. Wełna

baza fachowców przekierowanie

W Polsce najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub z włókna szklanego, rzadziej wełnę drzewną… a szkoda! Występują one w formie „płyt” – prostokątnych kawałków lub w formie zrolowanej. Układanie obu jest dość czasochłonnym zajęciem (zazwyczaj koło 2 tygodni) zwłaszcza w przypadku bardziej złożonego dachu. Brak staranności i niestosowanie się do podstawowych zasad może się przełożyć dość boleśnie na koszty ogrzewania, czy późniejszego remontu.

O to kilka zasad w właściwego montażu wełny:

  • Najistotniejszym aspektem jest odpowiednia wentylacja przed wilgocią w miejscu, gdzie się może ona zbierać. Nie zastosowanie poniższego w konsekwencji kilkunastu, kilkudziesięciu lat może spowodować gnicie konstrukcji dachu;
Metody ocieplania ścian
Zasady montażu wełny izolacyjnej.
  • Aplikowanie wełny 2 warstwowo, tak aby kolejna zakrywała łączenia poprzedniej (na tzw. zakładkę) minimalizuje ryzyko wystąpienia mostków termicznych (miejsc ucieczki ciepła). Zwróć uwagę na staranność ułożenia wełny w miejscach niepłaskich, problematycznych takich, jak szczyt dachu, załamania wokół lukarny (jak wygląda lukarna pokazuję tutaj), czy inne miejsca załamań w dachu;
  • Producent każdej wełny instruuje, jak prawidłowo ją zainstalować. Ułożenie jej na zbyt duży wcisk przełoży się na gorsze parametry izolacyjne. Odpowiednia ilość pęcherzyków powietrza w niej zawarte tworzą ostateczną wartość. Podobnie zbyt luźnie jej ułożenie może spowodować osuwanie się z biegiem lat, co utworzy pokaźne mostki termiczne (straty ciepła) zwłaszcza w na poddaszu.

Podczas aplikacji wełny mineralnej czy szklanej, zalecam noszenie maski przeciwpyłowej. Drobinki, jakie wydziela są szkodliwe dla układu oddechowego. Z tego powodu wciąż żałuję, że wełna drzewna jest używana znacznie rzadziej. Jest nieszkodliwa dla naszego zdrowia! Aby uzyskać izolację z wełny mineralnej, żużel bazaltowy i przemysłowy topi się w piecu o temperaturze 1600°C. Żużel jest produktem ubocznym produkcji stali, który zazwyczaj trafia na wysypiska.

 

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Tak przegrzana ciecz jest poddawana działaniu wysokiego ciśnienia strumienia powietrza, a następnie przędzie się ją w długie włókna. Pasma są ściśnięte w grube, gęste maty, a następnie pocięte na kawałki, które nadają się do izolacji. Mimo zamknięcia wełny okładziną ściany (płyty GK czy deską ozdobną) drobinki dla Ciebie szkodliwe mogą się dalej wydostawać. Wełna drzewna nie kosztuje znacząco więcej a z pewnością tak jak bale w Twoim domu w zdrowy sposób skutecznie zaizoluje ocieplaną powierzchnię.


  1. Izolacja natryskowa

Izolacja natryskowa
Izolacja natryskowa to szybka i tania metoda izolacji.

Izolacja natryskowa to sposób idealny dla każdego, kto chce szybko ocieplić dom z bali – świetnie sprawdza się zarówno w przypadku ścian, jak i sufitów o złożonym kształcie. Skutecznie wypełni każdą szczelinę.

Izolacja występuje w postaci płynnej w kanistrze, a pianka z uretanu jest mieszana ze sprężonym powietrzem i natryskiwana na wewnętrzne powierzchnie ścian.

Szybko wysycha i może zostać pokryta dowolnym materiałem wykończeniowym po uprzednim wykonaniu rusztu. Ze względu na małe, szkodliwe cząsteczki, jakie wytwarzają się tylko podczas natrysku pianki poliuretanowej, warto nosić ochronną maskę  i otwierać wszystkie okna i drzwi, tak aby dom odpowiednio oczyścić.

Baner konsultacje z zakresu budowy domów z bali, baleidetale.pl jalk budować, nie zwariować przy budowie domów z bali

Po pełnym wyschnięciu pianki (jak podają jej producenci) jest nie szkodliwa dla zdrowia człowieka. W przypadku konstrukcji drewnianych stosuje się piankę otwarto-komórkową, której przepuszczalność wilgoci występuje w niewielkim stopniu. Na rynku występują także pianki zamknięto-komórkowe, ale te stosuje się do posadzek betonowych, stalowych poddaszy hal przemysłowych itp.

Szybka aplikacja

jak ocieplić dom z bali
Plusem pianki izolacyjnej jest szybka aplikacja.

Przekonuje mnie forma w jakiej jest aplikowana. Praktycznie nie ma szans na popełnienie błędu w postaci pozostawienia miejsc nieszczelnych. Aplikacja trwa bardzo krótko, bo zazwyczaj 1-2 dni!

Koszty uzależnione są od jakości i grubości zastosowanej izolacji, no i oczywiście od ilości metrów. Dobrej jakości pianki są pochodzenia Amerykańskiego lub Kanadyjskiego, gdzie jest ona stosowana od dziesiątków lat na domach szkieletowych. Niemniej są one porównywalne do dobrej jakości wełny drzewnej. Wełna mineralna będzie tańsza od powyższych o około 20%, licząc wraz z kosztami montażu.

 


  1. Płyty izolacyjne do ocieplenia nakrokwiowego

Płyty izolacyjne do ocieplenia nakrokwiowego to bardzo skuteczny sposób na ocieplenie dachu, ale tylko prostego, bez złożonych załamań, wypustów czy owalnych wykończeń. Zazwyczaj występują w wymiarach 2,5×1,25m i łączone są za pomocą specjalnych wypustów. Płyty wykonane są w formie twardej pianki poliuretanowej. Ich montaż jest bardzo szybki. Dodatkowo stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed deszczem. To do nich montowane są pozostałe elementy poszycia dachowego.

Ten sposób ocieplenia montowany na krokwie dachu pozwala uzyskać piękny efekt wykończenia wnętrz na poddaszu. W ten sposób krokwie mogą pozostać widoczne, co nada pomieszczeniom na piętrze unikalnego charakteru.

Współczynnik izolacyjny zależy od grubości zastosowanej izolacji aczkolwiek o tym pomoże Ci zdecydować projektant lub specjalista od producenta tego materiału izolacyjnego. Warto ten system izolacji uwzględnić już na etapie projektu, gdyż ocieplenie w ten sposób zwiększa nieco wysokość budynku określaną w pozwoleniu na budowę. Dodatkowo pomieszczenia na poddaszu również będą znacznie ( ok. 20-30cm) wyższe niż w przypadku zastosowania ocieplenia np. wełną od wewnątrz.


  1. Celuloza

Celuloza to kolejny, bardzo ekologiczny produkt do ocieplenia domów z bali. Jako odpowiednio przygotowany materiał w formie „granulatu” wtryskiwany jest w uprzednio wykonane szczeliny w ścianie. Charakteryzuje się wysokimi parametrami izolacyjnymi, jednak występuje tu spore ryzyko. Aplikacja celulozy musi zostać wykonana bardzo precyzyjnie.

pierwszy krok do budowy domu z bali bezpłatny poradnik pdf

Podobnie jak w przypadku wełny mineralnej, zbyt ciasna aplikacja pogorszy jej parametry izolacyjne. Zbyt luźna nie wypełni stosownie wszystkich przestrzeni. Ponadto materiał ten musi zostać bardzo dobrze zabezpieczony przeciw ogniowo. Z natury tak małe drobinki celulozy palą się błyskawicznie. Środki chemiczne temu zapobiegają jednak nie są obojętne dla zdrowia człowieka.


5. Kulki z polistyrenu i keramzytu

Kulki z polistyrenu aplikuje się poprzez wstrzyknięcie odpowiedniego izolatora (można powiedzieć kulek styropianowych), przy użyciu określonego i zatwierdzonego systemu zaprojektowanego w celu zapewnienia pełnego wypełnienia obszaru między ścianą główną a płytą gipsową. Izolacja ścian, czy poddaszy polistyrenem stosowana jest przeważnie w zachodnich krajach.

Materiał ocieplający występuje w postaci pierwotnie uformowanej perełki, która zwykle jest łączona ze środkiem wiążącym lub klejem w momencie wstrzykiwania. Kuliki z polistyrenu są produkowane do określonej wielkości i gęstości, która pozostaje niezmieniona podczas procesu instalacji. Sam montaż jest skomplikowany i musi być przeprowadzony zgodnie z wytycznymi. Po zainstalowaniu wypełnienie zgrubienia w komorze pozostanie skuteczną izolacją na cały okres użytkowania budynku i nie będzie wymagać dalszej konserwacji.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Keramzyt w izolacji podłogi parteru

Do posadzek często stosowane są kulki keramzytowe. Są pochodzenia ceramicznego a sama aplikacja nie jest złożonym procesem. Fundament pod keramzyt nie ma wierzchniej wylewki betonowej. Około 15 cm poniżej górnej części fundamentów, na utwardzonym podłożu wnętrza  wypełnia się dwiema warstwami (warstwy stanowią worki z materiałem) keramzytu. Finalnie grubość izolacji ma 30-35 cm zamiast 15 cm w przypadku typowego styropianu. Jest to minus tej izolacji – zajmuje dwa razy więcej miejsca niż inne popularnie dostępne rozwiązania. Niemniej z punktu widzenia ekonomicznego bardzo opłacalne.

Wierzchnią wylewkę ze zbrojeniem wykonujesz tylko raz na wierzch. Do fundamentów stosuje się znacznie mniej odpowiedniego piasku. Tak przygotowane podłoże wykonasz stosunkowo szybko. Jako lekki materiał, jego transport zazwyczaj jest tańszy. Keramzyt jest nie palny a szorstka powierzchnia odporna na ataki owadów i gryzoni. Przyjazny dla ludzi, dobrze izoluje także akustycznie. Tak przygotowana posadzka potrafi przenosić bardzo duże ciężary.


Podsumowanie

 W domach z bali rekomenduję Ci zastosowanie wełny drzewnej przy zwróceniu uwagi na najistotniejsze aspekty przy jej aplikacji. Jest to najzdrowsza i najbardziej sprawdzona obecnie metoda ocieplania domów z bali. Pianka poliuretanowa czy ocieplenie nakrokwiowe będzie szybką i również skuteczną metoda na izolację domu. Ich aplikacja jest mniej ryzykowna z punktu widzenia możliwości popełnienia błędów na etapie wykonawczym.


Informacje zawarte w tym artykule nakierują Cię na najczęściej występujące zagrożenia. Miej je na względzie, a wiele problematycznych sytuacji nie będzie Cię dotyczyło.   

Źródła: www.logcabinhub.com/insulate-your-log-cabin/

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews