jak ocieplić dom z bali

Rodzaje i metody ociepleń w domach z bali – jak ocieplić dom z bali?

Utrata ciepła jest bardzo kosztowna, więc nie popełnij błędu ocieplając dom! Tylko, która metoda ocieplenia będzie dla Ciebie najlepsza? W przypadku ścian wykonanych z grubych bali, ocieplenie nie musi być koniecznością, jednak stropy, podłogi i dach powinny być już odpowiednio izolowane. W rzeczywistości domy z bali bez właściwego ocieplenia tych części mogą tracić nawet 70% ciepła w porównaniu z zabezpieczonymi konstrukcjami. Jak ocieplić dom z bali?

 

Jak izolować domy z bali?

Jak wspomniałem – dach i podłogi w Twoim domu z bali mogą być punktami, które najbardziej narażą Cię na straty finansowe spowodowane nadmiernym zużyciem energii. Pierwszym krokiem powinno być zatem przyjrzenie się obszarom, w których występuje przepływ powietrza, dlatego przed przystąpieniem do ocieplenia ścian, sprawdź szczelność w oknach i drzwiach (skuteczną weryfikację wykonasz przy okazji wspomnianej już tutaj termowizji). Elementy te również bardzo często powodują zaskakującą utratę ciepła.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Jak wybrać i właściwie zamontować stolarkę okienna i drzwiową szerzej już opisywałem. Zastanów się także, kiedy powinieneś ocieplać ściany balowe. Po przeanalizowaniu powyższych zagadnień, nadszedł czas, aby przejść do metod ocieplenia.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7


Metody ocieplania ścian

Nie ma jednego właściwego sposobu ocieplenia domu z bali. W tym samym budynku można zastosować wiele różnych technik, jeśli zajdzie taka potrzeba. Poniżej wymienię kilka najpopularniejszych metod ocieplania.


  1. Wełna

baza fachowców przekierowanie

W Polsce najczęściej stosuje się wełnę mineralną lub z włókna szklanego, rzadziej wełnę drzewną… a szkoda! Występują one w formie „płyt” – prostokątnych kawałków lub w formie zrolowanej. Układanie obu jest dość czasochłonnym zajęciem (zazwyczaj koło 2 tygodni) zwłaszcza w przypadku bardziej złożonego dachu. Brak staranności i niestosowanie się do podstawowych zasad może się przełożyć dość boleśnie na koszty ogrzewania, czy późniejszego remontu.

O to kilka zasad w właściwego montażu wełny:

  • Najistotniejszym aspektem jest odpowiednia wentylacja przed wilgocią w miejscu, gdzie się może ona zbierać. Nie zastosowanie poniższego w konsekwencji kilkunastu, kilkudziesięciu lat może spowodować gnicie konstrukcji dachu;
Metody ocieplania ścian
Zasady montażu wełny izolacyjnej.
  • Aplikowanie wełny 2 warstwowo, tak aby kolejna zakrywała łączenia poprzedniej (na tzw. zakładkę) minimalizuje ryzyko wystąpienia mostków termicznych (miejsc ucieczki ciepła). Zwróć uwagę na staranność ułożenia wełny w miejscach niepłaskich, problematycznych takich, jak szczyt dachu, załamania wokół lukarny (jak wygląda lukarna pokazuję tutaj), czy inne miejsca załamań w dachu;
  • Producent każdej wełny instruuje, jak prawidłowo ją zainstalować. Ułożenie jej na zbyt duży wcisk przełoży się na gorsze parametry izolacyjne. Odpowiednia ilość pęcherzyków powietrza w niej zawarte tworzą ostateczną wartość. Podobnie zbyt luźnie jej ułożenie może spowodować osuwanie się z biegiem lat, co utworzy pokaźne mostki termiczne (straty ciepła) zwłaszcza w na poddaszu.

Podczas aplikacji wełny mineralnej czy szklanej, zalecam noszenie maski przeciwpyłowej. Drobinki, jakie wydziela są szkodliwe dla układu oddechowego. Z tego powodu wciąż żałuję, że wełna drzewna jest używana znacznie rzadziej. Jest nieszkodliwa dla naszego zdrowia! Aby uzyskać izolację z wełny mineralnej, żużel bazaltowy i przemysłowy topi się w piecu o temperaturze 1600°C. Żużel jest produktem ubocznym produkcji stali, który zazwyczaj trafia na wysypiska.

 

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Tak przegrzana ciecz jest poddawana działaniu wysokiego ciśnienia strumienia powietrza, a następnie przędzie się ją w długie włókna. Pasma są ściśnięte w grube, gęste maty, a następnie pocięte na kawałki, które nadają się do izolacji. Mimo zamknięcia wełny okładziną ściany (płyty GK czy deską ozdobną) drobinki dla Ciebie szkodliwe mogą się dalej wydostawać. Wełna drzewna nie kosztuje znacząco więcej a z pewnością tak jak bale w Twoim domu w zdrowy sposób skutecznie zaizoluje ocieplaną powierzchnię.


  1. Izolacja natryskowa

Izolacja natryskowa
Izolacja natryskowa to szybka i tania metoda izolacji.

Izolacja natryskowa to sposób idealny dla każdego, kto chce szybko ocieplić dom z bali – świetnie sprawdza się zarówno w przypadku ścian, jak i sufitów o złożonym kształcie. Skutecznie wypełni każdą szczelinę.

Izolacja występuje w postaci płynnej w kanistrze, a pianka z uretanu jest mieszana ze sprężonym powietrzem i natryskiwana na wewnętrzne powierzchnie ścian.

Szybko wysycha i może zostać pokryta dowolnym materiałem wykończeniowym po uprzednim wykonaniu rusztu. Ze względu na małe, szkodliwe cząsteczki, jakie wytwarzają się tylko podczas natrysku pianki poliuretanowej, warto nosić ochronną maskę  i otwierać wszystkie okna i drzwi, tak aby dom odpowiednio oczyścić.

Baner konsultacje z zakresu budowy domów z bali, baleidetale.pl jalk budować, nie zwariować przy budowie domów z bali

Po pełnym wyschnięciu pianki (jak podają jej producenci) jest nie szkodliwa dla zdrowia człowieka. W przypadku konstrukcji drewnianych stosuje się piankę otwarto-komórkową, której przepuszczalność wilgoci występuje w niewielkim stopniu. Na rynku występują także pianki zamknięto-komórkowe, ale te stosuje się do posadzek betonowych, stalowych poddaszy hal przemysłowych itp.

Szybka aplikacja

jak ocieplić dom z bali
Plusem pianki izolacyjnej jest szybka aplikacja.

Przekonuje mnie forma w jakiej jest aplikowana. Praktycznie nie ma szans na popełnienie błędu w postaci pozostawienia miejsc nieszczelnych. Aplikacja trwa bardzo krótko, bo zazwyczaj 1-2 dni!

Koszty uzależnione są od jakości i grubości zastosowanej izolacji, no i oczywiście od ilości metrów. Dobrej jakości pianki są pochodzenia Amerykańskiego lub Kanadyjskiego, gdzie jest ona stosowana od dziesiątków lat na domach szkieletowych. Niemniej są one porównywalne do dobrej jakości wełny drzewnej. Wełna mineralna będzie tańsza od powyższych o około 20%, licząc wraz z kosztami montażu.

 


  1. Płyty izolacyjne do ocieplenia nakrokwiowego

Płyty izolacyjne do ocieplenia nakrokwiowego to bardzo skuteczny sposób na ocieplenie dachu, ale tylko prostego, bez złożonych załamań, wypustów czy owalnych wykończeń. Zazwyczaj występują w wymiarach 2,5×1,25m i łączone są za pomocą specjalnych wypustów. Płyty wykonane są w formie twardej pianki poliuretanowej. Ich montaż jest bardzo szybki. Dodatkowo stanowią dodatkowe zabezpieczenie przed deszczem. To do nich montowane są pozostałe elementy poszycia dachowego.

Ten sposób ocieplenia montowany na krokwie dachu pozwala uzyskać piękny efekt wykończenia wnętrz na poddaszu. W ten sposób krokwie mogą pozostać widoczne, co nada pomieszczeniom na piętrze unikalnego charakteru.

Współczynnik izolacyjny zależy od grubości zastosowanej izolacji aczkolwiek o tym pomoże Ci zdecydować projektant lub specjalista od producenta tego materiału izolacyjnego. Warto ten system izolacji uwzględnić już na etapie projektu, gdyż ocieplenie w ten sposób zwiększa nieco wysokość budynku określaną w pozwoleniu na budowę. Dodatkowo pomieszczenia na poddaszu również będą znacznie ( ok. 20-30cm) wyższe niż w przypadku zastosowania ocieplenia np. wełną od wewnątrz.


  1. Celuloza

Celuloza to kolejny, bardzo ekologiczny produkt do ocieplenia domów z bali. Jako odpowiednio przygotowany materiał w formie „granulatu” wtryskiwany jest w uprzednio wykonane szczeliny w ścianie. Charakteryzuje się wysokimi parametrami izolacyjnymi, jednak występuje tu spore ryzyko. Aplikacja celulozy musi zostać wykonana bardzo precyzyjnie.

pierwszy krok do budowy domu z bali bezpłatny poradnik pdf

Podobnie jak w przypadku wełny mineralnej, zbyt ciasna aplikacja pogorszy jej parametry izolacyjne. Zbyt luźna nie wypełni stosownie wszystkich przestrzeni. Ponadto materiał ten musi zostać bardzo dobrze zabezpieczony przeciw ogniowo. Z natury tak małe drobinki celulozy palą się błyskawicznie. Środki chemiczne temu zapobiegają jednak nie są obojętne dla zdrowia człowieka.


5. Kulki z polistyrenu i keramzytu

Kulki z polistyrenu aplikuje się poprzez wstrzyknięcie odpowiedniego izolatora (można powiedzieć kulek styropianowych), przy użyciu określonego i zatwierdzonego systemu zaprojektowanego w celu zapewnienia pełnego wypełnienia obszaru między ścianą główną a płytą gipsową. Izolacja ścian, czy poddaszy polistyrenem stosowana jest przeważnie w zachodnich krajach.

Materiał ocieplający występuje w postaci pierwotnie uformowanej perełki, która zwykle jest łączona ze środkiem wiążącym lub klejem w momencie wstrzykiwania. Kuliki z polistyrenu są produkowane do określonej wielkości i gęstości, która pozostaje niezmieniona podczas procesu instalacji. Sam montaż jest skomplikowany i musi być przeprowadzony zgodnie z wytycznymi. Po zainstalowaniu wypełnienie zgrubienia w komorze pozostanie skuteczną izolacją na cały okres użytkowania budynku i nie będzie wymagać dalszej konserwacji.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Keramzyt w izolacji podłogi parteru

Do posadzek często stosowane są kulki keramzytowe. Są pochodzenia ceramicznego a sama aplikacja nie jest złożonym procesem. Fundament pod keramzyt nie ma wierzchniej wylewki betonowej. Około 15 cm poniżej górnej części fundamentów, na utwardzonym podłożu wnętrza  wypełnia się dwiema warstwami (warstwy stanowią worki z materiałem) keramzytu. Finalnie grubość izolacji ma 30-35 cm zamiast 15 cm w przypadku typowego styropianu. Jest to minus tej izolacji – zajmuje dwa razy więcej miejsca niż inne popularnie dostępne rozwiązania. Niemniej z punktu widzenia ekonomicznego bardzo opłacalne.

Wierzchnią wylewkę ze zbrojeniem wykonujesz tylko raz na wierzch. Do fundamentów stosuje się znacznie mniej odpowiedniego piasku. Tak przygotowane podłoże wykonasz stosunkowo szybko. Jako lekki materiał, jego transport zazwyczaj jest tańszy. Keramzyt jest nie palny a szorstka powierzchnia odporna na ataki owadów i gryzoni. Przyjazny dla ludzi, dobrze izoluje także akustycznie. Tak przygotowana posadzka potrafi przenosić bardzo duże ciężary.


Podsumowanie

 W domach z bali rekomenduję Ci zastosowanie wełny drzewnej przy zwróceniu uwagi na najistotniejsze aspekty przy jej aplikacji. Jest to najzdrowsza i najbardziej sprawdzona obecnie metoda ocieplania domów z bali. Pianka poliuretanowa czy ocieplenie nakrokwiowe będzie szybką i również skuteczną metoda na izolację domu. Ich aplikacja jest mniej ryzykowna z punktu widzenia możliwości popełnienia błędów na etapie wykonawczym.


Informacje zawarte w tym artykule nakierują Cię na najczęściej występujące zagrożenia. Miej je na względzie, a wiele problematycznych sytuacji nie będzie Cię dotyczyło.   

Źródła: www.logcabinhub.com/insulate-your-log-cabin/

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: