plyta fundamentowa, wykonanie fundamnetów poradnik

Poznaj rodzaje fundamentów pod dom z bali

Wybór rodzaju fundamentów pod wymarzony dom to zazwyczaj pierwsza poważna decyzja, z jaką przyjdzie Ci się zmierzyć na budowie. Tymczasem fundamenty pełnią niezwykle istotną funkcję i to od ich solidności oraz trwałości zależy wieloletnia wytrzymałość całego budynku. Fundamenty pod dom z bali są bardzo ważne. Dlatego warto dokładnie rozważyć wszelkie za i przeciw wszystkich dostępnych współcześnie wariantów fundamentów, aby móc w konsekwencji dobrać ich odpowiedni rodzaj. Poznaj równe rodzaje fundamentów pod dom z bali.

 

Płyta fundamentowa

Ten rodzaj fundamentów tworzy się poprzez wylanie na placu budowy płyty betonowej, której grubość wynosi zazwyczaj od 25 do nawet 40 cm. Płyta ta jest zbrojona przy pomocy stalowych prętów lub zbrojenia rozproszonego, czyli betonu z dodatkiem stalowych włókien.

Płyta fundamentowa może częściowo zawierać w sobie posadzki wznoszonego budynku, mogą w niej zostać usytuowane również instalacje, np. wodna czy też gazowa. Ogromnym atutem tej technologii wykonania fundamentów jest minimalna ilość prac ziemnych, jaka jest niezbędna przed wylaniem płyty fundamentowej – wystarczy zaledwie usunąć płytką, wierzchnią warstwę humusu.

plyta fundamentowa, wykonanie fundamnetów poradnik
Dużym atutem płyty fundamentowej jest minimalna ilość prac ziemnych.

Płyta fundamentowa to wręcz idealny sposób dla osób, którym zależy na maksymalnym skróceniu czasu budowy domu. Całość tej właśnie konstrukcji w pełni wiąże w rekordowo krótkim czasie wynoszącym maksymalnie tydzień, co pozwala znacznie szybciej rozpocząć kolejny etap budowy, jakim jest wznoszenie ścian.

kontakt do kierownika budowy domu z baliObecność płyty fundamentowej pozwala również znacznie zwiększyć właściwości termoizolacyjne posadzek. Płyta fundamentowa to świetnie rozwiązanie, jeśli dom wznosimy na tak zwanym słabym gruncie o niskiej nośności, lub kiedy Twoim problemem jest działka o wysokim poziomie wód gruntowych. Niestety, technologia ta sprawdzi się jedynie na płaskim terenie. Oprócz tego, jeżeli mamy do czynienia z tzw. gruntami wysadzinowymi, to koszty wykonania płyty fundamentowej będą znacznie wyższe, aniżeli w przypadku tradycyjnych fundamentów. Na gruntach wysadzinowych zamarzająca w nich woda unosi je. Przy roztopach  ich część już opada, a inna jeszcze nie, wówczas następują uszkodzenia, które są bardzo kosztowne. Aby tego uniknąć, trzeba wykonać płytę fundamentową poniżej poziomu przemarzania gleby. Stąd wyższe koszty. Zwykłe fundamenty z natury wykonuje się poniżej tej linii.


Fundamenty z bloczków

Sposób ten od wielu lat cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Polega on na zastąpieniu klasycznego płynnego betonu, którym wypełnia się szalunki ścian fundamentowych bloczkami betonowymi bądź keramzytowymi, przy pomocy których wznosi się ściany fundamentowe. Ten rodzaj fundamentów wymaga większej ilości prac ziemnych związanych z:

baza fachowców przekierowanie

  • wykopaniem ław fundamentowych;
  • wymurowaniem wspomnianych bloczków;
  • zasypaniem jego wewnętrznych części odpowiednim piaskiem warstwowo ubijanym specjalnym sprzętem;
  • wylaniem tzw. „chudziaka”, czyli betonu tworzącego podstawę Twojej przyszłej posadzki.

Jest to jednak rozwiązanie bardzo trwałe i wytrzymałe, o ile ekipa, jaką wybierzesz do wykonania tych fundamentów, starannie wykona swoją pracę. Warto zwrócić szczególną uwagę na staranność wykonania fundamentów z bloczków, ponieważ od niego zależy późniejsza stabilność ścian i posadzek.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Może okazać się, że będzie konieczne wykonanie tzw. „wieńca”, czasem nawet ze słupami sięgającymi ław fundamentowych (zwłaszcza na bardziej niestabilnym gruncie). Wieniec tak jak ławy posiada w sobie zbrojenie i zalewany jest betonem. Jak sama nazwa wskazuje wieńczy fundamenty zatem jest na samej górze. Jest dużo bardziej wytrzymały od pojedynczo stawianych bloczków. Jego zastosowanie konieczne jest zazwyczaj kiedy fundamenty są wyższe niż 6 warstw bloczków. Jednak o tym decyduje kierownik budowy lub projektant adaptujący. Takie rozwiązanie przy budowie  fundamentów  dodatkowo wzmacnia je przed naporem różnych sił (gruntu, ciężaru domu itp.). Niestety, fundamenty z bloczków nie nadają się do zastosowania na terenach niestabilnych, w szczególności w przypadku zagrożenia ich osuwaniem się, gdyż grozi to w konsekwencji ich uszkodzeniem.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7


Fundamenty żelbetonowe

Można wyróżnić jeszcze jeden typ fundamentów, który jest rzadko spotykany. Chodzi o fundamenty żelbetonowe, które są całkowicie wykonane z odpowiedniego zbrojenia zalanego betonem o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych. Ze względu na wysokie koszty wykonawcze bardzo rzadko stosowane w budownictwie jednorodzinnym.

fundamenty wykonane z bloczków, rozważenie budowy wieńca poradnik
Fundamenty żelbetonowe ze względu na wysokie koszty wykonawcze bardzo rzadko są stosowane w budownictwie jednorodzinnym.


Fundamenty o konstrukcji drewnianej

Fundamenty drewniane są szczególnie popularne w cieplejszych rejonach kuli ziemskiej, ale również na naszej szerokości geograficznej są one wykorzystywane podczas budowy domów drewnianych czy też wykonanych z bali. Cechują się one mniejszą nośnością i gorszą trwałością, jednak ze względu na ich mniejsze obciążenie w przypadku domu drewnianego w porównaniu z budynkiem wzniesionym w tradycyjnej technologii jest to akceptowalne. Co ważne, takie fundamenty będą stosunkowo najtańsze. Szczególną uwagę należy zwrócić na zabezpieczenie izolacyjne wszelkich instalacji wodnych. Źle izolowane mogą zamarzać i pękać. Jednak nie poleca się tego rozwiązania pod domy całoroczne. Częściej stosuje się je dla domów o charakterze rekreacyjnym.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw


Podsumowanie

Klasyfikując rodzaje fundamentów wg popularności i ceny najczęściej stosowane są te wykonywane z bloczków ewentualnie z dodatkowym wzmocnieniem w postaci wieńca. Coraz większą popularność zyskuje płyta fundamentowa głównie ze względu na szybkość realizacji oraz na ogół zbliżone koszty do typowych fundamentów. W skrajnych przypadkach wykonuje się fundament z żelbetonu (kiedy grunt jest bardzo niepewny) jest on najdroższy. Fundamenty o konstrukcji drewnianej w Polsce wykonuje się praktycznie tylko pod domy letniskowe.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Źródła: 

https://www.guildlogandtimber.com/single-post/2017/03/16/What-type-of-foundation-do-I-need-for-a-Log-Cabin

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

2 thoughts on “Poznaj rodzaje fundamentów pod dom z bali”

  1. Wlasnie chce zbudowac domek z bala o podstawie 35m2. 5 na 7 i ma byc budowany na betonowych palach .I czy to dobre rozwiazanie ? Bo nie moze byc zwiazany na stale z gruntem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: