BaleiDetale.pl
plyta fundamentowa, wykonanie fundamnetów poradnik

Poznaj rodzaje fundamentów pod dom z bali

Wybór rodzaju fundamentów pod wymarzony dom to zazwyczaj pierwsza poważna decyzja, z jaką przyjdzie Ci się zmierzyć na budowie. Tymczasem fundamenty pełnią niezwykle istotną funkcję i to od ich solidności oraz trwałości zależy wieloletnia wytrzymałość całego budynku. Fundamenty pod dom z bali są bardzo ważne. Dlatego warto dokładnie rozważyć wszelkie za i przeciw wszystkich dostępnych współcześnie wariantów fundamentów, aby móc w konsekwencji dobrać ich odpowiedni rodzaj. Poznaj równe rodzaje fundamentów pod dom z bali.

 

Płyta fundamentowa

Ten rodzaj fundamentów tworzy się poprzez wylanie na placu budowy płyty betonowej, której grubość wynosi zazwyczaj od 25 do nawet 40 cm. Płyta ta jest zbrojona przy pomocy stalowych prętów lub zbrojenia rozproszonego, czyli betonu z dodatkiem stalowych włókien.

Płyta fundamentowa może częściowo zawierać w sobie posadzki wznoszonego budynku, mogą w niej zostać usytuowane również instalacje, np. wodna czy też gazowa. Ogromnym atutem tej technologii wykonania fundamentów jest minimalna ilość prac ziemnych, jaka jest niezbędna przed wylaniem płyty fundamentowej – wystarczy zaledwie usunąć płytką, wierzchnią warstwę humusu.

plyta fundamentowa, wykonanie fundamnetów poradnik
Dużym atutem płyty fundamentowej jest minimalna ilość prac ziemnych.

Płyta fundamentowa to wręcz idealny sposób dla osób, którym zależy na maksymalnym skróceniu czasu budowy domu. Całość tej właśnie konstrukcji w pełni wiąże w rekordowo krótkim czasie wynoszącym maksymalnie tydzień, co pozwala znacznie szybciej rozpocząć kolejny etap budowy, jakim jest wznoszenie ścian.

kontakt do kierownika budowy domu z baliObecność płyty fundamentowej pozwala również znacznie zwiększyć właściwości termoizolacyjne posadzek. Płyta fundamentowa to świetnie rozwiązanie, jeśli dom wznosimy na tak zwanym słabym gruncie o niskiej nośności, lub kiedy Twoim problemem jest działka o wysokim poziomie wód gruntowych. Niestety, technologia ta sprawdzi się jedynie na płaskim terenie. Oprócz tego, jeżeli mamy do czynienia z tzw. gruntami wysadzinowymi, to koszty wykonania płyty fundamentowej będą znacznie wyższe, aniżeli w przypadku tradycyjnych fundamentów. Na gruntach wysadzinowych zamarzająca w nich woda unosi je. Przy roztopach  ich część już opada, a inna jeszcze nie, wówczas następują uszkodzenia, które są bardzo kosztowne. Aby tego uniknąć, trzeba wykonać płytę fundamentową poniżej poziomu przemarzania gleby. Stąd wyższe koszty. Zwykłe fundamenty z natury wykonuje się poniżej tej linii.


Fundamenty z bloczków

Sposób ten od wielu lat cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Polega on na zastąpieniu klasycznego płynnego betonu, którym wypełnia się szalunki ścian fundamentowych bloczkami betonowymi bądź keramzytowymi, przy pomocy których wznosi się ściany fundamentowe. Ten rodzaj fundamentów wymaga większej ilości prac ziemnych związanych z:

baza fachowców przekierowanie

  • wykopaniem ław fundamentowych;
  • wymurowaniem wspomnianych bloczków;
  • zasypaniem jego wewnętrznych części odpowiednim piaskiem warstwowo ubijanym specjalnym sprzętem;
  • wylaniem tzw. „chudziaka”, czyli betonu tworzącego podstawę Twojej przyszłej posadzki.

Jest to jednak rozwiązanie bardzo trwałe i wytrzymałe, o ile ekipa, jaką wybierzesz do wykonania tych fundamentów, starannie wykona swoją pracę. Warto zwrócić szczególną uwagę na staranność wykonania fundamentów z bloczków, ponieważ od niego zależy późniejsza stabilność ścian i posadzek.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Może okazać się, że będzie konieczne wykonanie tzw. „wieńca”, czasem nawet ze słupami sięgającymi ław fundamentowych (zwłaszcza na bardziej niestabilnym gruncie). Wieniec tak jak ławy posiada w sobie zbrojenie i zalewany jest betonem. Jak sama nazwa wskazuje wieńczy fundamenty zatem jest na samej górze. Jest dużo bardziej wytrzymały od pojedynczo stawianych bloczków. Jego zastosowanie konieczne jest zazwyczaj kiedy fundamenty są wyższe niż 6 warstw bloczków. Jednak o tym decyduje kierownik budowy lub projektant adaptujący. Takie rozwiązanie przy budowie  fundamentów  dodatkowo wzmacnia je przed naporem różnych sił (gruntu, ciężaru domu itp.). Niestety, fundamenty z bloczków nie nadają się do zastosowania na terenach niestabilnych, w szczególności w przypadku zagrożenia ich osuwaniem się, gdyż grozi to w konsekwencji ich uszkodzeniem.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7


Fundamenty żelbetonowe

Można wyróżnić jeszcze jeden typ fundamentów, który jest rzadko spotykany. Chodzi o fundamenty żelbetonowe, które są całkowicie wykonane z odpowiedniego zbrojenia zalanego betonem o odpowiednich parametrach wytrzymałościowych. Ze względu na wysokie koszty wykonawcze bardzo rzadko stosowane w budownictwie jednorodzinnym.

fundamenty wykonane z bloczków, rozważenie budowy wieńca poradnik
Fundamenty żelbetonowe ze względu na wysokie koszty wykonawcze bardzo rzadko są stosowane w budownictwie jednorodzinnym.


Fundamenty o konstrukcji drewnianej

Fundamenty drewniane są szczególnie popularne w cieplejszych rejonach kuli ziemskiej, ale również na naszej szerokości geograficznej są one wykorzystywane podczas budowy domów drewnianych czy też wykonanych z bali. Cechują się one mniejszą nośnością i gorszą trwałością, jednak ze względu na ich mniejsze obciążenie w przypadku domu drewnianego w porównaniu z budynkiem wzniesionym w tradycyjnej technologii jest to akceptowalne. Co ważne, takie fundamenty będą stosunkowo najtańsze. Szczególną uwagę należy zwrócić na zabezpieczenie izolacyjne wszelkich instalacji wodnych. Źle izolowane mogą zamarzać i pękać. Jednak nie poleca się tego rozwiązania pod domy całoroczne. Częściej stosuje się je dla domów o charakterze rekreacyjnym.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw


Podsumowanie

Klasyfikując rodzaje fundamentów wg popularności i ceny najczęściej stosowane są te wykonywane z bloczków ewentualnie z dodatkowym wzmocnieniem w postaci wieńca. Coraz większą popularność zyskuje płyta fundamentowa głównie ze względu na szybkość realizacji oraz na ogół zbliżone koszty do typowych fundamentów. W skrajnych przypadkach wykonuje się fundament z żelbetonu (kiedy grunt jest bardzo niepewny) jest on najdroższy. Fundamenty o konstrukcji drewnianej w Polsce wykonuje się praktycznie tylko pod domy letniskowe.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Źródła: 

https://www.guildlogandtimber.com/single-post/2017/03/16/What-type-of-foundation-do-I-need-for-a-Log-Cabin

komentarze

  • Wlasnie chce zbudowac domek z bala o podstawie 35m2. 5 na 7 i ma byc budowany na betonowych palach .I czy to dobre rozwiazanie ? Bo nie moze byc zwiazany na stale z gruntem.

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews