wykonanie prawidłowego poddasza, dachu, budowa domu z bali krok po kroku, prady

Najważniejsze 10 zadań – budowa domu z bali krok po kroku

Budowa domu jest dla wielu Inwestorów sporym wyzwaniem. Stan surowy zamknięty to najbardziej kosztowna część budowy a zarazem – najważniejsza. Remont tego etapu jest  bardzo kosztowny, dlatego odpowiednio wcześniej musisz być świadomy, gdzie tkwią przeszkody do osiągnięcia pełnego sukcesu. Sprawę z pewnością ułatwi rzetelny i sprawdzony wykonawca. Zwróć uwagę na kwestie opisane w tym artykule, a wiele problemów w ogóle nie będzie Cię dotyczyło! Zobacz mój poradnik – budowa domu z bali krok po kroku.

Od czego zacząć?

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

W innych działach omawiałem kwestie wyboru działki i projektu. W tym artykule zakładam, że masz to już za sobą. 

10 kluczowych zadań, krok po kroku jak budować dom z bali, darmowe porady
Początki zawsze bywają trudne.

Ponadto masz już u swego boku kierownika budowy, najlepiej takiego, któremu ufasz i który chętnie analizuje Twoje zamiary. Aby odnieść sukces, ważne jest, żeby przemyśleć wszystkie szczegóły i rozmawiać ze specjalistami (architekt, kierownik budowy, wykonawca domu z bali), którzy pomogą zrealizować nawet te najśmielsze pomysły. Jeśli budżet jest bardzo napięty – wystarczy konsultować najbardziej newralgiczne punkty, takie jak: właściwe wykonanie fundamentów, o czym już pisałem wcześniej oraz:

Warto również przedyskutować kwestie dotyczące materiałów budowlanych i korzyści wynikające z zastosowania poszczególnych gatunków drewna, takich jak najczęściej wybierana sosna, świerk, jodła, czy modrzew, o czym też pisałem w innym artykule.  

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw


Etapy budowy domu z bali do stanu surowego zamkniętego


  1. Przygotowanie terenu

Jest to kluczowy krok, który może zaważyć na powodzeniu projektu, a także znacznie przyspieszyć kolejne etapy. Nie należy więc go bagatelizować, gdyż można w ten sposób narazić się na niepotrzebne koszty. Na początku zazwyczaj wykonawca fundamentów, czasem przy pomocy Inwestora – Ciebie (jeśli chcesz obniżyć koszty), przygotowuje i sprawdza grunt. W tym celu podejmuje się następujące działania:

  • Usunięcie zbyt wysokiej trawy;
  • Ustabilizowanie grząskiego terenu;
  • Wybór miejsca do ułożenia bali;
  • Zasypanie dziur po wykopach.
przygotowanie terenu pod budowę domu z bali, ciężki sprzęt, koparka, budowa fundamentów
Koparka może okazać się niezbędna.

W niektórych przypadkach, gdzie wjazd jest utrudniony, potrzebna będzie też niwelacja części ogrodzenia lub innych elementów, które mogłyby utrudniać przeładunek i pracę dużych maszyn budowlanych.

Chcesz zminimalizować koszty budowy? Po Twojej stronie leży:

Szukasz Wykonawcy domu z bali, krok po kroku

  • Dostarczenie wody i energii elektrycznej na plac budowy;
  • Przygotowanie punktu sanitarnego dla pracowników najczęściej tylko WC i dostęp do wody użytkowej;
  • Określenie miejsca na magazyn i odpady;
  • Rozłożenie folii/plandeki zabezpieczającej drewno przed deszczem (często dba o to ekipa wykonująca dom).

Ochrona materiałów (zwłaszcza bali) przed uszkodzeniem lub kradzieżą (czasem odpowiedzialność tą odpłatnie bierze na siebie wykonawca, sprawdź w umowie z nim).


  1. Wykonanie fundamentów

Proces ten jest niemal identyczny, jak w przypadku tradycyjnych domów o czym szerzej opisywałem. W telegraficznym skrócie przypominam, aby na tym etapie budowy, w szczególności był czujny kierownik budowy i doglądał odpowiednio stosowanych hydroizolacji (pionowej i poziomej), starannie wykonanego utwardzenia terenu pod ławy fundamentowe jak i wewnątrz fundamentu, ułożenia zbrojeń, bloczków i odpowiednio mieszanej zaprawy.

Planner Budowy domu z bali od A do Z, e-bookPamiętaj o tym, że konstrukcja domu z bali wytrzyma osunięcie się fundamentów. Problem jednak jest poważny, bo tego typu uszkodzenie, powstałe na skutek zaniedbania wykonawcy może uszkodzić instalacje, być powodem rozszczelnienia termoizolacyjnego domu czy też przecieków wody do wewnątrz domu.


  1. Ułożenie pierwszych bali

Pomiędzy pierwszym balem a fundamentem, stosuje się hydroizolację w postaci odpowiednich (czarnych) mas bitumicznych, papy zwykłej lub termozgrzewalnej – przylepianej do fundamentów. Jest to szalenie istotne z punktu widzenia trwałości drewna. Bal narażony na wilgoć w perspektywie czasu szybciej uległby degradacji. To samo tyczy się bali lub słupów układanych na fundamentach wewnątrz domu.

podwalina, ułożenie pierwszych bali na dom
Ułożenie pierwszych bali jest niezwykle ważne.

Między pierwszym balem a fundamentem stosuje się także izolację termiczną na przykład w postaci specjalnej pianki rozprężnej, która nie chłonie wilgoci lub typowej pianki do montażu okien i drzwi. Połączenie bali z fundamentem bez materiału termoizolacyjnego powoduje bardzo duże straty ciepła (mostki termiczne) w trakcie eksploatacji domu

Mimo takiego przygotowania, pierwsze bale wymagają dodatkowo specjalnej obróbki. Tworzy się tzw. kapinos z nacięciem od spodu, który ma za zadanie odprowadzić ewentualną wodę ściekającą po ścianach poza fundamenty. Często też pionowa izolacja termiczna fundamentów w postaci styropianu powoduje, że zastosowanie drewnianego kapinosu nie wystarcza. Ściana fundamentów finalnie jest grubsza, a wtedy stosuje się obróbkę blaszaną, która tworzy swego rodzaju parapet zasłaniający spód pierwszego bala i górną część fundamentów (już niebawem stworzę tu odpowiednie grafiki dla Ciebie w celu lepszego zrozumienia sprawy).

baner spotkania online w temacie domów z bali

 

Pierwszy bal należy starannie zakotwiczyć w fundamentach. W zależności od wymagań wykonawcy domu z bali kotwy (stalowe pręty) montuje się w fundamentach lub też po posadowieniu pierwszych bali nawierca się otwory, w które wpuszcza się pręty zakończone gwintem. Przyjmuje się 1,5-2m odstępu pomiędzy każdą kotwą. Dzięki temu bale przymocowane są solidnie do fundamentów. Zapobiega to zsunięciu się pierwszego bala z upływem lat.


  1. Technologia łączenia bali i gatunek drewna

Domy z bali w Polsce buduje się głównie ze świerku i sosny. Metody łączeń są bardzo różnorodne, jednak kluczem do Twojego zadowolenia jest wybór odpowiedniej technologii. To czym powinieneś kierować się przy wyborze wykonawcy i technologii obróbki drewna to:

  • Szczelność połączeń/technologia wiązania elementów balowych;
  • Walory wizualne, czyli jaki kształt bali Tobie odpowiada i czy wiesz jakie ma zalety oraz wady?;
  • Grubość bali;
  • Technologia obróbki oraz wady i zalety poszczególnych rozwiązań;
  • Ostatni czynnik po przeanalizowaniu powyższych – cena!

  1. Otwory pod elektrykę

instalacje w domach z bali, elektryka, otwory pod elektrykę
Trzeba zaplanować wykonanie odpowiednich otworów już na etapie składania domu.

Temat instalacji elektrycznej już omawiam dla Ciebie. Na tym etapie budowy powinieneś szczególnie zwrócić uwagę na otwory pod elektrykę w balach. Jeśli instalacja ta ma być schowana w ścianach z litego drewna, to trzeba zaplanować wykonanie odpowiednich kanałów już na etapie składania domu. Wówczas ekipa instaluje (poprzez wcześniejsze nawiercenie otworów) specjalną rurkę (peszel) z odpowiedniego tworzywa o podwyższonej odporności mechanicznej z tzw. pilotem, czyli drucikiem pozwalającym na łatwiejsze przeciąganie kabla na etapie wykończeniowym.

Inaczej wygląda montaż instalacji, jeśli stosuje się ocieplenie, gdyż to właśnie tu można schować jej elementy. Zalecam przy tym, aby gdzie tylko jest to możliwe montować instalacje elektryczną bez zbędnego nawiercania zewnętrznych bali. Alternatywą są np. ściany działowe, specjalne listwy przypodłogowe, ruszty pod kafelki, czy ocieplenie ściany. Przypominam, że szczelne ściany balowe będą dla Twojego domu niczym bardzo skuteczny i ciepły kożuszek, który przełoży się na niskie koszty ogrzewania oraz Twój komfort cieplny.


  1. Montaż ścian działowych

Kiedy ściany działowe również będą wykonane z bali, to ich montaż przebiega równolegle z pozostałymi pracami w domu. Zazwyczaj jednak stosuje się ściany szkieletowe, które są tańsze i bardziej praktyczne ze względu na możliwość łatwiejszego schowania instalacji oraz możliwość ich dowolnego wykończenia i rozmieszczenia. Te jednak muszą być montowane na odpowiednich ślizgach, tak aby były stabilne, nie  ruszały się na boki, a jednocześnie umożliwiały osiadanie domu.  Bez tego podczas osiadania domu z pewnością pojawiłyby się pęknięcia na elementach wykończeniowych ściany (np. na kafelkach czy płytach gipsowo-kartonowych). Więcej informacji o ścianach działowych opisałem w osobnym artykule.


  1. Poddasze i dach

Ułożenie belek stropu, czyli głównych elementów konstrukcyjnych poddasza (jeśli takowe ma być użytkowe), to jeden z najbardziej wymagających kroków w całym procesie powstawania domu z bali. Zadbaj o to, aby montaż był niezwykle precyzyjny, ponieważ zlekceważenie tego etapu i nieodpowiednie połączenia często dają o sobie znać w krótkim czasie. Mogą to być straty cieplne, powstałe poprzez nieszczelność tych połączeń, czy ponadprzeciętne wykrzywianie się belek, niewłaściwie przymocowanych do ściany balowej.

wykonanie prawidłowego poddasza, dachu, budowa domu krok po kroku
Miejsce na komin musi być wyznaczone jeszcze na etapie budowy fundamentów.

Konstrukcja dachu musi być odpowiednio szczepiona z domem, aby wytrzymała opór wiatru i ciężar śniegu. Dokładne rozwiązania do Twojego domu przewiduje już sam projekt. Dopilnuj z kierownikiem budowy, aby zostało to wykonane tak, jak zaplanował autor projektu. On z pewnością wszystko przeanalizował z konstruktorem, który to bierze prawną odpowiedzialność za właściwe wyliczenia i rozwiązania zawarte w projekcie. Projektanci poważnie podchodzą do tych zagadnień, czego nie można powiedzieć o wszystkich innych wykonawcach… niestety.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

Bardzo dobrym, ale nieobowiązkowym rozwiązaniem jest deskowanie lub płytowanie całego dachu. Wzmacnia to konstrukcję dachu, przez co cała konstrukcja jest bardzo odporna na czynniki atmosferyczne, a dodatkowo ułożenie dobrej klasy papy na podkładzie (czyli takiej, która nie rozrywa się jak karton w dłoniach) zabezpieczy Twój dach przed przeciekami np. po skrajnie mocnym gradobiciu czy wichurach porywających części poszycia dachowego.

Montaż poszycia dachowego rozpoczyna się po uprzednim wyprowadzeniu komina na zewnątrz ponad deskowanie. Fachowcy układają dach z uwzględnieniem opadów atmosferycznych, stosują odpowiednie zakładki i połączenia, tak aby woda  zawsze spływała do rynien, a nie pod dachówki. Artykuł poświęcony wadom i zaletom poszczególnych poszyć dachowych już jest dostępny. Zalecam jego wnikliwą analizę!

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7


  1. Montaż okien i drzwi

prawidłowy montaż okien w domach z bali, instruktarz
Wiesz, jak zamontować okna w domu z bali?

Okna i drzwi można zamontować już w trakcie budowania bryły domu z bali lub też po jej ukończeniu. Proces ten jest stosunkowo prosty, ale wymaga  wiedzy na temat osiadania domu z bali i uwzględnienia tego aspektu przy montażu stolarki. Najczęściej odpowiedni wybór okien i drzwi następuje już na etapie projektowania domu – na kilka miesięcy przed rozpoczęciem prac na budowie (średni czas wykonania stolarki okiennej u renomowanego producenta to 8-12 tygodni dla okien drewnianych i 3-6 tygodni dla okien plastikowych, imitujących drewno). Osoby pracujące przy budowie części drewnianej muszą znać dokładnie wszystkie wymiary zanim rozpoczną prace związane z produkcją ścian z bali. W przypadku pomyłki, jeśli otwór trzeba powiększyć – zazwyczaj nie ma problemu, jednak w drugą stronę sprawa się nieco komplikuje. Przeczytaj artykuł poświęcony temu jak zamontować stolarkę okienną i drzwiową w domu z bali.

baza fachowców przekierowanie

Prawidłowe osadzenie okien jest bardzo ważne! Wiąże się ono z szczelnością termoizolacyjną i niezależną pracą względem ruchów domu.  Musisz pamiętać o tym, że dobrze jest wykonać cały stan surowy zamknięty, czyli bryłę domu, komin, okna i dach u jednego wykonawcy, aby ten wziął odpowiedzialność za jakość wszystkich tych najważniejszych prac.


  1. Zamknięcie bryły domu z bali

Duża wilgotność z fundamentów może być szkodliwa dla drewna. Dlatego po wykonaniu ścian, kominów, dachu oraz po zamontowaniu okien i drzwi, obowiązkowe jest wentylowanie takiego domu, póki elementy kumulujące wilgoć nie będą odpowiednio zaizolowane i wysuszone. Przeważnie zwraca się tu uwagę głównie na fundamenty, wylewkę lub też tynki na ścianach. Innymi słowy, póki domu w pełni nie ocieplisz i nie będziesz utrzymywał stabilnej temperatury, a wentylacja nie zacznie działać w 100% – dbaj o wietrzenie domu ręcznie (otwieraj okna i drzwi). Zwłaszcza w porach, kiedy temperatura w środku domu może znacząco się wahać.

budowa domu z bali do stanu surowego zamkniętego, pod klucz, poradnik
Zamykanie bryły domu to ostatni etap stanu surowego zamkniętego.

Przykładem może być sytuacja, kiedy fachowcy od wykończenia domu przychodzą rano i nagrzewają dom do danej temperatury (w końcu w ciepełku lepiej się pracuje), jednak dla Ciebie może to być problem. Wieczorem i w nocy, kiedy niezaizolowany dom szybko się wychładza, temperatura drastycznie spada. Kolejnego dnia mamy więc powtórkę z rozrywki. W ten sposób tworzą się niezliczone ilości wilgoci, które wnikają w często wysuszone elementy drewniane.

Podobnie sytuacja występuje kiedy niezaizolowany fundament lub świeżo wylana posadzka zaczyna parować przy pierwszych, ciepłych, wiosennych promieniach słońca, wdzierających się przez zamknięte okna. Najczęściej wtedy kumuluje się bardzo dużo wilgoci wewnątrz domu, a to powoduje  wypaczanie się drewna… a nawet rozwój grzybów i pleśni!


  1. Zabezpieczenie domu systemami

Ostatnim krokiem jest zabezpieczenie domu alarmem lub innymi sposobami, które uchronią dobytek przed wtargnięciem osób trzecich. Dom niechroniony w żaden sposób i niezamieszkany na tym etapie budowy jest często łakomym kąskiem dla złodziei. W środku często znajdują się cenne rzeczy, w tym drogie narzędzia! Obecnie system alarmowy nie kosztuje wiele a podpięty pod firmę ochroniarską ustrzeże lokalnych złodziejaszków przed nieprzemyślanym działaniem.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

11 thoughts on “Najważniejsze 10 zadań – budowa domu z bali krok po kroku”

  1. Bardzo przydatne porady, z których na pewno skorzystam. Planujemy właśnie budowę domu, więc czytam i zapamiętuje wszelkie istotne kwestie, które pozwolą mi na sprawniejszą realizację prac budowlanych, bez zbędnych opóźnień.

  2. Bardzo fajny artykuł 🙂 moja rodzina zajmuje się dekarstwem od pokoleń. Ja sam uczę się tego zawodu już bardzo długo i ciągle mi brakuje wiedzy, którą ma mój tata. Nie jest to taka prosta sprawa jak by się wydawało po przeczytaniu artykułu. Budowałem dom z bali i sam zrobiłem swój własny dach i podbitkę dachową pcv 🙂 ależ mnie duma rozpierała!

  3. Świetnie. My gdy zakończyliśmy budowę to zabraliśmy się za ogród. Spodobało nam się miejsce jak szkółka roślin Białystok, ponieważ można tutaj kupić porządne krzewy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: