Skuteczne metody zabezpieczenia materiałów!
Na placu budowy i w jego najbliższym otoczeniu składujemy wiele materiałów budowlanych, które są narażone na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych, a nawet w ekstremalnych przypadkach na kradzież. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą Ci chronić Twoją budowę i zgromadzone na niej materiały przed tymi niebezpieczeństwami. Materiały na dom z bali są cenne, więc musisz o nie dbać. Tutaj przeczytasz, jak zabezpieczyć materiały na budowie domu z bali.
Szkodliwe czynniki atmosferyczne
Zdecydowanie najmniej sprzyjającym czasem dla materiałów budowlanych zgromadzonych a przede wszystkim elementów drewnianych na wolnym powietrzu jest okres zimowy. Wówczas ujemne temperatury oraz częste opady deszczu i śniegu mogą doprowadzić do ich zamoknięcia. To z kolei może przede wszystkim zaszkodzić wszelkiego rodzaju materiałom drewnianym. Aby je skutecznie ochronić, koniecznie zaopatrz się w folię, plandeki i deski. Te elementy posłużą Ci jako nieprzemakalna osłona przed deszczem i śniegiem. Z pewnością wprawiony wykonawca ujmie taki aspekt w umowie, kto jest za to odpowiedzialny i jak to powinno być wykonywane.
Ogrodzenie
Wykonanie ogrodzenia, nawet z tymczasowej siatki budowlanej, z pewnością wstępnie zabezpieczy Twoją budowę. Na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż budowa domu na otwartej przestrzeni.
Dodatkowo, zabezpieczy Twoją budowę nie tylko przed złodziejami, ale np. przypadkowymi osobami, które mogłyby sobie zrobić krzywdę. Jeśli zaplanowałeś wykonanie już docelowego ogrodzenia przed rozpoczęciem wszystkich prac na budowie to dobrze, ale… będziesz musiał liczyć się z pewnymi trudnościami. Wynikają one zwłaszcza w momencie wjazdu cięższego sprzętu na plac budowy (np. wjazd pod kątem 90 stopni, ciasna ulica dojazdowa itp.).
Moja rada? Przednią część ogrodzenia wykonaj koniecznie z materiałów tymczasowych.
Dobry stróż jest nie do przecenienia
Jeżeli budujesz dom w miejscu, w którym kradzieże na placach budowy nie należą do rzadkości, warto pomyśleć o jego profesjonalnym zabezpieczeniu. W szczególności, kiedy wykonujesz fundament czy stawiana jest dopiero bryła domu i nie ma gdzie bezpiecznie schować materiały. Jak już wstawisz okna i drzwi pomyśl o prostym alarmie może z monitoringiem. W razie konieczności zwróci uwagę sąsiadów, czy wezwie firmę ochroniarską, aby chronić Twoje materiały na budowę domu z bali.
Oczywiście nadal niektórzy Inwestorzy decydują się na opcję nocowania na budowie. Z całą pewnością nie jest to rozwiązanie komfortowe. Warta rozważenia jest taka opcja jak nocny stróż, szczególnie, jeżeli Twój wykonawca posiada w ofercie taką usługę. Jeżeli zaś Twoja firma budowlana nie oferuje usługi stróżowania, rozważ wynajęcie indywidualnego stróża z firmy ochroniarskiej. Wykonaj to jeszcze na etapie pierwszych wykopów i gromadzenia chociażby bloczków pod fundament i zbrojenia. Dość skutecznym rozwiązaniem może być także ulokowanie na placu budowy psa stróżującego.
A może polisa ubezpieczeniowa?
Spora część ubezpieczycieli posiada w swojej ofercie polisę skierowaną dla właścicieli domów jednorodzinnych jeszcze podczas budowy. Ochrona taka obejmuje zazwyczaj budynek mieszkalny wraz z otaczającymi go zabudowaniami gospodarczymi. W opcji podstawowej polisa taka chroni przed skutkami pożaru, gradu, huraganu czy też katastrofy budowlanej. Może być ona rozszerzona o ochronę przed powodzią, wystąpieniem osuwiska czy też uderzeniem pojazdu. Jeśli budujesz dom, z pewnością najbardziej zainteresuje Cię polisa chroniąca go przed kradzieżą z włamaniem.
Czasem także zainteresuje Cię polisa chroniąca przed skutkami aktów wandalizmu. Należy jednak pamiętać o tym, że takie zabezpieczenie obowiązuje najczęściej wówczas, gdy do budynku nie można się dostać bez użycia siły i specjalistycznych narzędzi. Stąd w większości przypadków nie przyda się nam ona na etapie stanu surowego otwartego. Dopiero po zamontowaniu drzwi i okien warto zainteresować się taką formą ochroną swojego mienia.
Oczywiście polisa ubezpieczeniowa związana jest z koniecznością ponoszenia stałych, corocznych kosztów. W przypadku ubezpieczenia na kwotę 300 tysięcy złotych, roczny koszt ubezpieczenia oscyluje w okolicach już od 350-700zł . Jednak biorąc pod uwagę coraz częstsze anomalie pogodowe mające miejsce w naszym kraju, zdecydowanie warto się na nią zdecydować.
Źródła:
http:/www.logcabinhub.com/insulate-your-log-cabin/