wybór działki na dom z bali

Budowa domu z bali w pigułce – konstrukcja domu z bali

Czy podobnie jak wielu Polaków, marzysz o budowie własnego domu? Konstrukcja domu z bali jest coraz popularniejsza. Czy wiedziałeś, że coraz więcej osób decyduje się na dom z bali? To nie są tylko puste słowa. To fakt! Nie zmienia to jednak kolejnego i ważnego faktu, że budowa domu z bali to inwestycja na całe życie, a więc bardzo ważne jest, aby się do niej odpowiednio przygotować. Warto wiedzieć, co Cię czeka na drodze od planowania, do zamieszkania.

Możliwości finansowe

Budowa domu z bali to spore wyzwanie. Przed rozpoczęciem planowania budowy warto, abyś sprawdził swoje możliwości finansowe.

najlepszy kredyt na budowę domu z bali

W tym celu możesz udać się do kilku banków (oczywiście sprawdź na wstępie, czy dany bank udziela kredytu pod budowę domu z bali drewnianych) i zapytać o kredyt, jaki jest dla Ciebie osiągalny. Powinieneś też sprawdzić różnice pomiędzy poszczególnymi bankami. Na początku możesz również skorzystać z pomocy doradców kredytowych, mających doświadczenie w udzielaniu kredytów na budowę domów z bali. Ich pomoc jest „bezpłatna”, ale w rzeczywistości wliczona w ostateczny koszt kredytu. Zaznajomieni z informacjami, jakie pieniądze można uzyskać, przychodzi czas, aby określić lokalizację budowy.


Wybór działki

wybór działki na dom z bali
Wybór działki budowlanej to jedna z pierwszych decyzji.

Jednym z najważniejszych aspektów podczas planowania budowy drewnianego domu jest wybór działki. Trzeba pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata, dlatego zadbaj, aby aspekty takie jak wielkość, kształt, ukształtowanie terenu, dojazd czy koszty przyłączeniowe jak najbardziej odpowiadały Tobie. Bardzo ważne jest, abyś sprawdził miejscowy plan zagospodarowania terenu (ze względu na lokalne uwarunkowania, obiekty znajdujące się wokół, aspekty historyczne, to czy mogą tam powstać określone budynki w danej technologii) oraz czy na danej działce nie ciążą jakiekolwiek zadłużenia lub zobowiązania – takie jak np. użyczenie drogi dojazdowej do innej działki (tzw. służebność). Znając te wszystkie informacje, możesz zdecydować się na dalsze kroki.


Projekt domu

dobry projekt domu z bali to podstawa i oszczędności
Budowa domu z bali – zaczynamy od projektu.

Planner Budowy domu z bali od A do Z, e-bookDzięki coraz większemu zainteresowaniu branży budowlanej domami z bali, dobrych jakościowo propozycji projektowych jest już wiele. Ich mnogość może Cię zaskoczyć, jednak dzięki temu, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Kiedy już zdecydujesz się na projekt indywidualny, zalecam abyś od razu znalazł wykonawcę, który wybuduje Twój dom z bali. Dzięki odpowiednim wskazówkom ze strony fachowca (znającego się na domach z bali) możliwe będzie dopasowanie projektu budynku do budowy, co w znaczącym stopniu może ograniczyć koszty całego przedsięwzięcia. Po więcej informacji.

Teraz masz już wybrany projekt, który należy zaadaptować do działki (tj. wrysować dom na planie działki i uwzględnić drogę przyłączy, dojazdu do posesji, określenie położenia domu względem stron świata itp.).


Pozwolenie na budowę

W kolejnym etapie możesz zacząć starać się o pozwolenie na budowę. Wbrew pozorom, nie jest to bardzo skomplikowana procedura. Wystarczy, że udasz się do urzędu starostwa z wnioskiem i dokumentami takimi jak:

  • projekt zagospodarowania działki lub terenu,
  • projekt architektoniczno-budowlany domu,
  • dokumenty z zakładu energetycznego,
  • dokumenty z innych zakładów, które zapewniają media.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

kalkulator budowy domu z bali

Po złożeniu kompletnego wniosku powinieneś w przeciągu miesiąca otrzymać zgodę na budowę. Decyzja uprawomocnia się po 2 tygodniach od jej wydania. Pamiętaj, że jeśli zaczniesz budowę wcześniej, „życzliwy” sąsiad może pośpieszyć z „cenną” informacją do odpowiedniego urzędu, zwłaszcza kiedy nowa budowa w okolicy nie jest mu na rękę.

 

 

baza fachowców przekierowanie

Pamiętaj też, że decyzja z pozwoleniem na budowę ważna jest bezterminowo z zastrzeżeniem, że budowę należy rozpocząć w przeciągu 2 lat od jego wystawienia, a po jej rozpoczęciu nie powinny wystąpić przerwy dłuższe niż 3 lata. Istotnym punktem jest też fakt, że podczas sprzedaży działki, decyzję na budowę można przenieść na nowego właściciela.

baner spotkania online w temacie domów z bali


Przystąpienie do budowy

Posiadając wszystkie dokumenty i pozwolenia, można przystąpić do budowy drewnianego domu. W pierwszej kolejności musisz wybrać i określić obowiązki kierownika budowy – jest to osoba odpowiedzialna za nadzorowanie prac. Warto wybrać fachowca z polecenia znajomych lub poszukać opinii w sieci.

istota wyboru dobrego wykonawcy do budowy domu z bali
Od kierownika budowy zależy powiedzenie całego projektu.

Od  kierownika budowy powinieneś otrzymać oświadczenie (jego zgodę na przyjęcie obowiązków związanych z budową domu), które musisz dostarczyć, wraz z zawiadomieniem o rozpoczęciu prac budowlanych, do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Następnym krokiem jest wybór wykonawcy… chyba, że zrobiłeś to już na etapie wyboru projektu.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw


Wybór wykonawcy

Wykonawca będzie odpowiedzialny za budowę Twojego domu, dlatego warto postawić na fachowców, jeśli chcesz, aby konstrukcja domu z bali była solidna. Dobry wykonawca powinien pomóc w wyborze materiałów i wskazać rozwiązania, które mogą zaoszczędzić czas i pieniądze. Pamiętaj, że z wykonawcą należy obowiązkowo podpisać umowę dotyczącą kosztów, terminów, dokładnego zakresu prac oraz ewentualnych kar. Zazwyczaj od tego momentu wszystko w rękach specjalistów.

 

Źródła: 

http:/www.logcabinhub.com/how-to-build-a-log-cabin/

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: