BaleiDetale.pl
wybór działki na dom z bali

Budowa domu z bali w pigułce – konstrukcja domu z bali

Czy podobnie jak wielu Polaków, marzysz o budowie własnego domu? Konstrukcja domu z bali jest coraz popularniejsza. Czy wiedziałeś, że coraz więcej osób decyduje się na dom z bali? To nie są tylko puste słowa. To fakt! Nie zmienia to jednak kolejnego i ważnego faktu, że budowa domu z bali to inwestycja na całe życie, a więc bardzo ważne jest, aby się do niej odpowiednio przygotować. Warto wiedzieć, co Cię czeka na drodze od planowania, do zamieszkania.

Możliwości finansowe

Budowa domu z bali to spore wyzwanie. Przed rozpoczęciem planowania budowy warto, abyś sprawdził swoje możliwości finansowe.

najlepszy kredyt na budowę domu z bali

W tym celu możesz udać się do kilku banków (oczywiście sprawdź na wstępie, czy dany bank udziela kredytu pod budowę domu z bali drewnianych) i zapytać o kredyt, jaki jest dla Ciebie osiągalny. Powinieneś też sprawdzić różnice pomiędzy poszczególnymi bankami. Na początku możesz również skorzystać z pomocy doradców kredytowych, mających doświadczenie w udzielaniu kredytów na budowę domów z bali. Ich pomoc jest „bezpłatna”, ale w rzeczywistości wliczona w ostateczny koszt kredytu. Zaznajomieni z informacjami, jakie pieniądze można uzyskać, przychodzi czas, aby określić lokalizację budowy.


Wybór działki

wybór działki na dom z bali
Wybór działki budowlanej to jedna z pierwszych decyzji.

Jednym z najważniejszych aspektów podczas planowania budowy drewnianego domu jest wybór działki. Trzeba pamiętać, że jest to inwestycja na długie lata, dlatego zadbaj, aby aspekty takie jak wielkość, kształt, ukształtowanie terenu, dojazd czy koszty przyłączeniowe jak najbardziej odpowiadały Tobie. Bardzo ważne jest, abyś sprawdził miejscowy plan zagospodarowania terenu (ze względu na lokalne uwarunkowania, obiekty znajdujące się wokół, aspekty historyczne, to czy mogą tam powstać określone budynki w danej technologii) oraz czy na danej działce nie ciążą jakiekolwiek zadłużenia lub zobowiązania – takie jak np. użyczenie drogi dojazdowej do innej działki (tzw. służebność). Znając te wszystkie informacje, możesz zdecydować się na dalsze kroki.


Projekt domu

dobry projekt domu z bali to podstawa i oszczędności
Budowa domu z bali – zaczynamy od projektu.

Planner Budowy domu z bali od A do Z, e-bookDzięki coraz większemu zainteresowaniu branży budowlanej domami z bali, dobrych jakościowo propozycji projektowych jest już wiele. Ich mnogość może Cię zaskoczyć, jednak dzięki temu, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Kiedy już zdecydujesz się na projekt indywidualny, zalecam abyś od razu znalazł wykonawcę, który wybuduje Twój dom z bali. Dzięki odpowiednim wskazówkom ze strony fachowca (znającego się na domach z bali) możliwe będzie dopasowanie projektu budynku do budowy, co w znaczącym stopniu może ograniczyć koszty całego przedsięwzięcia. Po więcej informacji.

Teraz masz już wybrany projekt, który należy zaadaptować do działki (tj. wrysować dom na planie działki i uwzględnić drogę przyłączy, dojazdu do posesji, określenie położenia domu względem stron świata itp.).


Pozwolenie na budowę

W kolejnym etapie możesz zacząć starać się o pozwolenie na budowę. Wbrew pozorom, nie jest to bardzo skomplikowana procedura. Wystarczy, że udasz się do urzędu starostwa z wnioskiem i dokumentami takimi jak:

  • projekt zagospodarowania działki lub terenu,
  • projekt architektoniczno-budowlany domu,
  • dokumenty z zakładu energetycznego,
  • dokumenty z innych zakładów, które zapewniają media.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

kalkulator budowy domu z bali

Po złożeniu kompletnego wniosku powinieneś w przeciągu miesiąca otrzymać zgodę na budowę. Decyzja uprawomocnia się po 2 tygodniach od jej wydania. Pamiętaj, że jeśli zaczniesz budowę wcześniej, „życzliwy” sąsiad może pośpieszyć z „cenną” informacją do odpowiedniego urzędu, zwłaszcza kiedy nowa budowa w okolicy nie jest mu na rękę.

 

 

baza fachowców przekierowanie

Pamiętaj też, że decyzja z pozwoleniem na budowę ważna jest bezterminowo z zastrzeżeniem, że budowę należy rozpocząć w przeciągu 2 lat od jego wystawienia, a po jej rozpoczęciu nie powinny wystąpić przerwy dłuższe niż 3 lata. Istotnym punktem jest też fakt, że podczas sprzedaży działki, decyzję na budowę można przenieść na nowego właściciela.

baner spotkania online w temacie domów z bali


Przystąpienie do budowy

Posiadając wszystkie dokumenty i pozwolenia, można przystąpić do budowy drewnianego domu. W pierwszej kolejności musisz wybrać i określić obowiązki kierownika budowy – jest to osoba odpowiedzialna za nadzorowanie prac. Warto wybrać fachowca z polecenia znajomych lub poszukać opinii w sieci.

istota wyboru dobrego wykonawcy do budowy domu z bali
Od kierownika budowy zależy powiedzenie całego projektu.

Od  kierownika budowy powinieneś otrzymać oświadczenie (jego zgodę na przyjęcie obowiązków związanych z budową domu), które musisz dostarczyć, wraz z zawiadomieniem o rozpoczęciu prac budowlanych, do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Następnym krokiem jest wybór wykonawcy… chyba, że zrobiłeś to już na etapie wyboru projektu.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw


Wybór wykonawcy

Wykonawca będzie odpowiedzialny za budowę Twojego domu, dlatego warto postawić na fachowców, jeśli chcesz, aby konstrukcja domu z bali była solidna. Dobry wykonawca powinien pomóc w wyborze materiałów i wskazać rozwiązania, które mogą zaoszczędzić czas i pieniądze. Pamiętaj, że z wykonawcą należy obowiązkowo podpisać umowę dotyczącą kosztów, terminów, dokładnego zakresu prac oraz ewentualnych kar. Zazwyczaj od tego momentu wszystko w rękach specjalistów.

 

Źródła: 

http:/www.logcabinhub.com/how-to-build-a-log-cabin/

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews