BaleiDetale.pl
kierownik budowy jak wybrać, na co zwracać uwagę, obowiązki kierownika budowy

Obowiązki kierownika budowy domu z bali – kogo zatrudnić?

Sprawdź czy możesz, a czego nie możesz od niego wymagać? Kierownik budowy będzie Ci potrzebny, kiedy zechcesz budować dom. To on ponosi pełną odpowiedzialność za przebieg prac i zdarzenia, jakie mogą zaistnieć w trakcie budowy. Jesteś ciekawy, co możesz wymagać od kierownika budowy, a czego nie? I czy naprawdę musisz go zatrudnić? Obowiązki kierownika budowy domu z bali opisują przepisy Prawa budowlanego, które nieco zmieniły się z początkiem 2017 roku.

 

Kogo zatrudnić na kierownika budowy?

Zacznijmy od tego, kim jest kierownik budowy. To osoba, która koordynuje wszystkie prace. Taki ktoś powinien dopilnować porządku na placu budowy, przepisów BHP, oraz tego, aby wszystko zostało wykonane jak należy – bez tak zwanej „samowolki budowalnej”. Najprościej ujmując, kierownik budowy jest osobą, która zadba o Twój interes.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Jak zatrudnić kierownika budowy? I czy naprawdę jest on niezbędny? Tak! Kierownik musi być. Obowiązek ten nakłada Prawo budowlane, a dokładniej art. 42 Prawa budowlanego z 7 lipca 1994 r. (Dz.U z 2000 r., nr 106, poz. 1126).

kontakt do kierownika budowy domu z baliJak go zatrudnić? Najlepiej kierować się opiniami innych Inwestorów. Zapytaj przede wszystkim wykonawcę domu z bali, czy ma Inwestorów z Twojej okolicy, a Ci z pewnością wskażą Ci właściwą osobę.

Pamiętaj o tym, że nie może być to osoba bezpośrednio związana z wykonawcami, żeby przypadkiem nie przymykała oko na „niedoróbki”. Być może obok Twojej działki są już inne drewniane domy. Zapytaj ich właścicieli czy mogą polecić Ci kogoś sprawdzonego. Możesz także zapytać samego kierownika (ten z pewnością udostępni Ci kontakty do osób, które korzystały już z jego usług). Lepiej dla Ciebie, aby kierownik budowy miał doświadczenie w kierowaniu budową domów z bali. Świadomość popełnianych błędów będzie znacznie większa niż tego, który całe życie nadzorował tylko domy murowane…

Dobry kierownik to taki, który ma zarówno wiedzę, jak i bogate doświadczenie. To nie jest osoba, która pojawi się tylko raz na placu budowy i podpisze odpowiednie papierki, to osoba, która naprawdę zadba o budowę Twojego domu.

kierownik budowy jak wybrać, na co zwracać uwagę, obowiązki kierownika budowy
Nad budową Twojego domu z bali powinien czuwa doświadczony kierownik budowy.

Ile kosztuje zatrudnienie kierownika budowy?

Teraz pewnie jesteś jeszcze ciekawy, ile kosztuje zatrudnienie kogoś takiego? Ceny są bardzo różne i najczęściej wahają się od 2 do 4 tysięcy złotych za nadzór całej budowy (w tym określa się często ilość wizyt) lub stawki ustalane są za wizytę.

baner spotkania online w temacie domów z bali


Zakres obowiązków kierownika budowy

Obowiązki i zadania kierownika budowy znajdziesz w przepisach Prawa budowlanego. Pamiętaj jedynie o tym, aby sięgnąć po znowelizowaną ustawę z 2017 roku ważną do dziś. Przyjrzyjmy się najważniejszym obowiązkom. Podstawowe zadania kierownika to:

 • złożenie oświadczenia o przyjęciu obowiązków kierowania budową oraz protokolarne przejęcie od Inwestora placu budowy;
 • zapewnienie wykonania odpowiedniego zabezpieczenia i odgrodzenia terenu budowy oraz umieszczenie tablicy informacyjnej budowy;
 • sporządzenie lub zapewnienie sporządzenia planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników;
 • zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu;

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

 • kierowanie budową w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę oraz przepisami;
 • prowadzenie dokumentacji, a po zakończeniu prac przygotowanie dokumentacji powykonawczej;
 • zgłaszanie Tobie do sprawdzenia, lub odbioru zakończonych robót;
 • przekazanie Inwestorowi oświadczenia o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami;
 • przekazanie Inwestorowi oświadczenia o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy.

Wtedy kierownik musi być na budowie!

W praktyce pamiętaj, aby kierownik był na budowie przynajmniej w kluczowych momentach wykonywania Twojego domu, takich których późniejsze poprawki nie będą możliwe lub będą bardzo kosztowne, czyli m.in. przy:

 • wytyczaniu domu przez geodetę oraz właściwym wykopanie rowów pod fundamenty;
 • zalewaniu betonu w zbrojenia w fundamentach. Kierownik musi sprawdzić czy wszystko zostało właściwie wykonane;
 • montażu domu z bali na fundamentach oraz przy montowaniu bali kontrolując jakość prac;
 • przy osadzaniu elementów konstrukcyjnych domu takich jak belki stropu czy elementów dachu.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

To najważniejsze obowiązki kierownika budowy. Innymi słowy, jego zadaniem jest realizacja umowy, którą podpisał z Inwestorem (czyli Tobą), przestrzegając przy tym przepisów Prawa budowlanego. Na koniec pamiętaj jeszcze o jednej rzeczy – warto, aby jeden kierownik zajmował się Twoją budową od początku do końca. W innym przypadku może powstać chaos.

 


Czego nie możemy wymagać od kierowania budowy?

Rolą kierownika budowy jest zorganizowanie budowy i dbanie o  należyty przebieg prac. Taka osoba powinna dbać o Twoje interesy, jednak jest kilka rzeczy, o które nie powinieneś prosić kierownika. To nie jego działka!

baza fachowców przekierowanie

Do takich rzeczy zaliczyć można chociażby reprezentowanie Ciebie w kontaktach z wykonawcą – choć wykazując dobrą wole może Ci w tym pomóc. Z reguły jednak nie ma on na to czasu, albo zwyczajnie nie chce brać tyle odpowiedzialności na siebie. Nie możesz także wymagać od niego zakupu materiałów. Niemniej jednak, kierownicy często się na to zgadzają, czasem za darmo, innym razem odpłatnie.

Dodatkowo kierownik może, ale NIE MUSI pełnić rolę doradczą. Nie możesz wymagać od niego porad na przykład na temat materiałów i wykończenia domu. Niemniej jednak, warto pytać – sumienny fachowiec lubi dzielić się swoją wiedzą.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews