kierownik budowy jak wybrać, na co zwracać uwagę, obowiązki kierownika budowy

Obowiązki kierownika budowy domu z bali – kogo zatrudnić?

Sprawdź czy możesz, a czego nie możesz od niego wymagać? Kierownik budowy będzie Ci potrzebny, kiedy zechcesz budować dom. To on ponosi pełną odpowiedzialność za przebieg prac i zdarzenia, jakie mogą zaistnieć w trakcie budowy. Jesteś ciekawy, co możesz wymagać od kierownika budowy, a czego nie? I czy naprawdę musisz go zatrudnić? Obowiązki kierownika budowy domu z bali opisują przepisy Prawa budowlanego, które nieco zmieniły się z początkiem 2017 roku.

 Kogo zatrudnić na kierownika budowy?

Zacznijmy od tego, kim jest kierownik budowy. To osoba, która koordynuje wszystkie prace. Taki ktoś powinien dopilnować porządku na placu budowy, przepisów BHP, oraz tego, aby wszystko zostało wykonane jak należy – bez tak zwanej „samowolki budowalnej”. Najprościej ujmując, kierownik budowy jest osobą, która zadba o Twój interes.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Jak zatrudnić kierownika budowy? I czy naprawdę jest on niezbędny? Tak! Kierownik musi być. Obowiązek ten nakłada Prawo budowlane, a dokładniej art. 42 Prawa budowlanego z 7 lipca 1994 r. (Dz.U z 2000 r., nr 106, poz. 1126).

kontakt do kierownika budowy domu z baliJak go zatrudnić? Najlepiej kierować się opiniami innych Inwestorów. Zapytaj przede wszystkim wykonawcę domu z bali, czy ma Inwestorów z Twojej okolicy, a Ci z pewnością wskażą Ci właściwą osobę.

Pamiętaj o tym, że nie może być to osoba bezpośrednio związana z wykonawcami, żeby przypadkiem nie przymykała oko na „niedoróbki”. Być może obok Twojej działki są już inne drewniane domy. Zapytaj ich właścicieli czy mogą polecić Ci kogoś sprawdzonego. Możesz także zapytać samego kierownika (ten z pewnością udostępni Ci kontakty do osób, które korzystały już z jego usług). Lepiej dla Ciebie, aby kierownik budowy miał doświadczenie w kierowaniu budową domów z bali. Świadomość popełnianych błędów będzie znacznie większa niż tego, który całe życie nadzorował tylko domy murowane…

Dobry kierownik to taki, który ma zarówno wiedzę, jak i bogate doświadczenie. To nie jest osoba, która pojawi się tylko raz na placu budowy i podpisze odpowiednie papierki, to osoba, która naprawdę zadba o budowę Twojego domu.

kierownik budowy jak wybrać, na co zwracać uwagę, obowiązki kierownika budowy
Nad budową Twojego domu z bali powinien czuwa doświadczony kierownik budowy.

Ile kosztuje zatrudnienie kierownika budowy?

Teraz pewnie jesteś jeszcze ciekawy, ile kosztuje zatrudnienie kogoś takiego? Ceny są bardzo różne i najczęściej wahają się od 2 do 4 tysięcy złotych za nadzór całej budowy (w tym określa się często ilość wizyt) lub stawki ustalane są za wizytę.

baner spotkania online w temacie domów z bali


Zakres obowiązków kierownika budowy

Obowiązki i zadania kierownika budowy znajdziesz w przepisach Prawa budowlanego. Pamiętaj jedynie o tym, aby sięgnąć po znowelizowaną ustawę z 2017 roku ważną do dziś. Przyjrzyjmy się najważniejszym obowiązkom. Podstawowe zadania kierownika to:

  • złożenie oświadczenia o przyjęciu obowiązków kierowania budową oraz protokolarne przejęcie od Inwestora placu budowy;
  • zapewnienie wykonania odpowiedniego zabezpieczenia i odgrodzenia terenu budowy oraz umieszczenie tablicy informacyjnej budowy;
  • sporządzenie lub zapewnienie sporządzenia planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników;
  • zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu;

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

  • kierowanie budową w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę oraz przepisami;
  • prowadzenie dokumentacji, a po zakończeniu prac przygotowanie dokumentacji powykonawczej;
  • zgłaszanie Tobie do sprawdzenia, lub odbioru zakończonych robót;
  • przekazanie Inwestorowi oświadczenia o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem budowlanym i warunkami pozwolenia na budowę oraz przepisami;
  • przekazanie Inwestorowi oświadczenia o doprowadzeniu do należytego stanu i porządku terenu budowy.

Wtedy kierownik musi być na budowie!

W praktyce pamiętaj, aby kierownik był na budowie przynajmniej w kluczowych momentach wykonywania Twojego domu, takich których późniejsze poprawki nie będą możliwe lub będą bardzo kosztowne, czyli m.in. przy:

  • wytyczaniu domu przez geodetę oraz właściwym wykopanie rowów pod fundamenty;
  • zalewaniu betonu w zbrojenia w fundamentach. Kierownik musi sprawdzić czy wszystko zostało właściwie wykonane;
  • montażu domu z bali na fundamentach oraz przy montowaniu bali kontrolując jakość prac;
  • przy osadzaniu elementów konstrukcyjnych domu takich jak belki stropu czy elementów dachu.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

To najważniejsze obowiązki kierownika budowy. Innymi słowy, jego zadaniem jest realizacja umowy, którą podpisał z Inwestorem (czyli Tobą), przestrzegając przy tym przepisów Prawa budowlanego. Na koniec pamiętaj jeszcze o jednej rzeczy – warto, aby jeden kierownik zajmował się Twoją budową od początku do końca. W innym przypadku może powstać chaos.

 


Czego nie możemy wymagać od kierowania budowy?

Rolą kierownika budowy jest zorganizowanie budowy i dbanie o  należyty przebieg prac. Taka osoba powinna dbać o Twoje interesy, jednak jest kilka rzeczy, o które nie powinieneś prosić kierownika. To nie jego działka!

baza fachowców przekierowanie

Do takich rzeczy zaliczyć można chociażby reprezentowanie Ciebie w kontaktach z wykonawcą – choć wykazując dobrą wole może Ci w tym pomóc. Z reguły jednak nie ma on na to czasu, albo zwyczajnie nie chce brać tyle odpowiedzialności na siebie. Nie możesz także wymagać od niego zakupu materiałów. Niemniej jednak, kierownicy często się na to zgadzają, czasem za darmo, innym razem odpłatnie.

Dodatkowo kierownik może, ale NIE MUSI pełnić rolę doradczą. Nie możesz wymagać od niego porad na przykład na temat materiałów i wykończenia domu. Niemniej jednak, warto pytać – sumienny fachowiec lubi dzielić się swoją wiedzą.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: