BaleiDetale.pl
co powinna zawierać umowa z wykonawcami, na co zwracać uwagę

Umowa z wykonawcą na dom z bali – co powinny zawierać?

Wzór umowy czy ma on sens?

Co powinna zawierać umowa?

Nie każda osoba przymierzająca się do wynajęcia fachowców z zakresu prac budowlano-wykończeniowych zdaje sobie sprawę z konieczności każdorazowego sporządzania pisemnej budowy. Tymczasem ten prosty zabieg pomaga uniknąć wielu nieprzyjemności, zaś w ekstremalnych przypadkach, dzięki umowie możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Zobacz, jak powinna być skonstruowana umowa z wykonawcą na dom z bali.

 

Jak powinna wyglądać umowa?

Taka umowa z wykonawcami powinna składać się z kilku paragrafów. Poza standardowym wstępem, który zawiera omówienie każdej ze stron, umowa musi zawierać takie sekcje, jak:umowa z wykonawcą domu z bali co powinna zawierać, budowa domu z bali

 • PRZEDMIOT UMOWY – opis zadań wykonawcy.
 • TERMIN REALIZACJI – data, do której zadanie musi zostać wykonane.
 • WARUNKI ODBIORU ROBÓT – warunki, które wykonawca musi spełnić, abyś był zadowolony z jego pracy i mógł zatwierdzić (wraz z kierownikiem budowy) wykonanie zlecenia.
 • NADZÓR – warunki nadzoru prac, kto i za co jest odpowiedzialny.
 • WYNAGRODZENIE I ROZLICZENIE FINANSOWE – warunki finansowe, czyli pieniądze, które przekażesz wykonawcy za jego prace oraz terminy kiedy to się odbędzie. Pamiętaj płać etapami najlepiej po zakończonej pracy!.
 • OBOWIĄZKI INWESTORA – Twoje obowiązki, np. dostarczenie materiałów, zabezpieczenie placu budowy czy WC, albo wodny pitnej.

baner spotkania online w temacie domów z bali

 • OBOWIĄZKI WYKONAWCY – obowiązki wykonawcy, czyli co ma wykonać w ramach umówionej kwoty.
 • KARY UMOWNE – kary, które będzie musiał zapłacić wykonawca jeśli nie wywiąże się z warunków tej umowy np. spóźniając się z pracami.

baza fachowców przekierowanie

 • USTALENIA DODATKOWE – ustalenia, które dotyczą bezpośrednio Twojej budowy lub indywidualnych życzeń.
 • GWARANCJA I REKLAMACJE – warunki udzielania reklamacji, na wypadek jakby jakieś wady wyszły po odbiorze oraz gwarancja na wykonane prace.
 • WYKAZ ZAŁĄCZNIKÓW – czyli spis wszystkich dokumentów, które zostały przekazane wraz z umową do wykonawcy. W przypadku domu z bali często opisana jest w nich specyfikacja materiałów (lista elementów jaka zostanie użyta do wykonania domu), czy normy obowiązujące przy wykonaniu domu.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw


Gotowy wzór umowy to wątpliwe rozwiązanie…

Szukasz Wykonawcy domu z bali, krok po kroku

Rzadko kiedy wykonawca godzi się na gotowe szablony, jednak jakiś schemat (może być ten powyższy) musisz zachować. W internecie możesz znaleźć wiele gotowych wzorów umów, które mogą zawrzeć ze sobą Inwestorzy i wykonawcy. I choć wydają się one jak najbardziej poprawne z prawnego punktu widzenia i nie zawierają nieścisłości, nie są one najlepszym rozwiązaniem. Często są one bowiem pełne zbyt wielu ogólników, przez co zakres prac nie zostaje jasno sprecyzowany. Sytuacja taka może prowadzić do wielu nieporozumień podczas budowy. Oprócz tego wiele firm budowlanych nie lubi podpisywać umów pochodzących z zewnętrznych źródeł i świadomie unika takich rozwiązań, gdyż te nie przystają do standardów wykonawczych konkretnej firmy.

co powinna zawierać umowa z wykonawcami, na co zwracać uwagę
Umowę dopisujesz w 2 lub więcej egzemplarzach.

Umowa skrojona na miarę to najlepszy pomysł!

Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla obu stron będzie wspólne spisanie krótkiej (zazwyczaj 6-12 stron), aczkolwiek treściwej i pełnej konkretów umowy. Możemy w niej wówczas położyć szczególny nacisk na kwestie, które mają dla nas duże znaczenie – mogą być to przykładowo termin odbioru,  rodzaj użytych materiałów czy też zakres prac.

 


Zadbaj o detale!

50 kluczowych pytań do wykonawcy wg zasady ZETKA budowa domy z bali

Czym więcej precyzyjnych informacji będzie zawartych w Twojej umowie, tym lepiej. Dlatego nie wahaj się wpisywać do umowy takich szczegółów jak poziomu wilgotności dostarczanego drewna i jego gatunku, dokładne nazwy kolorów użytych impregnatów, czy też producentów wybranych materiałów budowlanych. Jeżeli posiadasz gotowy projekt, warto dołączyć go do spisanej umowy jako załącznik, z którym zapoznały się obie strony i akceptują go jako wzór podczas dalszych prac budowlanych. Ten dokument często zawiera większość potrzebnych materiałów do wybudowania domu.

 


Pamiętaj o kwestii płatności!

platności, ważne zapisy w umowie, kiedy płacić za wykonanie usług
Jednym z ważniejszych elementów umowy na budowę domu z bali jest sekcja płatności.

Pod żadnym pozorem nie zapominaj o uregulowaniu w umowie aspektu dotyczącego płatności za wykonaną usługę. Możesz ustalić z wykonawcą sztywną kwotę za całą wykonaną pracę rozdzieloną na etapy i to jest najczęściej spotykane oraz bezpieczne dla obu stron. Ustalenie stawki np. od metra kwadratowego, czy też bieżącego często powoduje duże nieścisłości i konflikty.

pakiet 10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy oraz 6 narzędzi pomocnych przy budowie domu z baliNigdy nie zgadzaj się na płatność z góry, przed rozpoczęciem robót! Z Twojej perspektywy, jako inwestora, najkorzystniej będzie uiścić płatność po zakończonej pracy, najlepiej po otrzymaniu faktury. Dobrym pomysłem, jeżeli praca będzie trwała kilka miesięcy, jest rozłożenie płatności na kilka części. Wówczas w miarę postępu pracy będziesz na bieżąco regulował należności wobec wykonawcy. To idealne zabezpieczenie interesów obu stron.

 


Gwarancja i rękojmia

Przy spisywaniu umowy warto poruszyć temat gwarancji i rękojmi, jakich udzieli Ci wykonawca. Rękojmia jest regulowana przepisami prawa konsumenckiego i – o ile umowa nie określi inaczej – wynosi ona rok od daty odbioru prac, zaś jej okres wydłuża się aż do trzech lat w przypadku kompleksowej budowy całego budynku. W umowie możesz zawrzeć również wzmiankę o gwarancji, która wiąże się z zapewnieniem wykonawcy o wysokiej jakości wykonanych przez niego robót. Jeżeli kwestia ta nie zostanie zawarta w umowie, wówczas zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews