co powinna zawierać umowa z wykonawcami, na co zwracać uwagę

Umowa z wykonawcą na dom z bali – co powinny zawierać?

Wzór umowy czy ma on sens?

Co powinna zawierać umowa z wykonawcą na dom z bali?

Nie każda osoba przymierzająca się do wynajęcia fachowców z zakresu prac budowlano-wykończeniowych zdaje sobie sprawę z konieczności każdorazowego sporządzania pisemnej budowy. Tymczasem ten prosty zabieg pomaga uniknąć wielu nieprzyjemności, zaś w ekstremalnych przypadkach, dzięki umowie możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Zobacz, jak powinna być skonstruowana umowa z wykonawcą na dom z bali.

 Jak powinna wyglądać umowa?

Taka umowa z wykonawcami powinna składać się z kilku paragrafów. Poza standardowym wstępem, który zawiera omówienie każdej ze stron, umowa musi zawierać takie sekcje, jak:umowa z wykonawcą domu z bali co powinna zawierać, budowa domu z bali

  • PRZEDMIOT UMOWY – opis zadań wykonawcy.
  • TERMIN REALIZACJI – data, do której zadanie musi zostać wykonane.
  • WARUNKI ODBIORU ROBÓT – warunki, które wykonawca musi spełnić, abyś był zadowolony z jego pracy i mógł zatwierdzić (wraz z kierownikiem budowy) wykonanie zlecenia.
  • NADZÓR – warunki nadzoru prac, kto i za co jest odpowiedzialny.
  • WYNAGRODZENIE I ROZLICZENIE FINANSOWE – warunki finansowe, czyli pieniądze, które przekażesz wykonawcy za jego prace oraz terminy kiedy to się odbędzie. Pamiętaj płać etapami najlepiej po zakończonej pracy!.
  • OBOWIĄZKI INWESTORA – Twoje obowiązki, np. dostarczenie materiałów, zabezpieczenie placu budowy czy WC, albo wodny pitnej.

baner spotkania online w temacie domów z bali

  • OBOWIĄZKI WYKONAWCY – obowiązki wykonawcy, czyli co ma wykonać w ramach umówionej kwoty.
  • KARY UMOWNE – kary, które będzie musiał zapłacić wykonawca jeśli nie wywiąże się z warunków tej umowy np. spóźniając się z pracami.

baza fachowców przekierowanie

  • USTALENIA DODATKOWE – ustalenia, które dotyczą bezpośrednio Twojej budowy lub indywidualnych życzeń.
  • GWARANCJA I REKLAMACJE – warunki udzielania reklamacji, na wypadek jakby jakieś wady wyszły po odbiorze oraz gwarancja na wykonane prace.
  • WYKAZ ZAŁĄCZNIKÓW – czyli spis wszystkich dokumentów, które zostały przekazane wraz z umową do wykonawcy. W przypadku domu z bali często opisana jest w nich specyfikacja materiałów (lista elementów jaka zostanie użyta do wykonania domu), czy normy obowiązujące przy wykonaniu domu.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw


Gotowy wzór umowy to wątpliwe rozwiązanie…

Szukasz Wykonawcy domu z bali, krok po kroku

Rzadko kiedy wykonawca godzi się na gotowe szablony, jednak jakiś schemat (może być ten powyższy) musisz zachować. W internecie możesz znaleźć wiele gotowych wzorów umów, które mogą zawrzeć ze sobą Inwestorzy i wykonawcy. I choć wydają się one jak najbardziej poprawne z prawnego punktu widzenia i nie zawierają nieścisłości, nie są one najlepszym rozwiązaniem. Często są one bowiem pełne zbyt wielu ogólników, przez co zakres prac nie zostaje jasno sprecyzowany. Sytuacja taka może prowadzić do wielu nieporozumień podczas budowy. Oprócz tego wiele firm budowlanych nie lubi podpisywać umów pochodzących z zewnętrznych źródeł i świadomie unika takich rozwiązań, gdyż te nie przystają do standardów wykonawczych konkretnej firmy.

co powinna zawierać umowa z wykonawcami, na co zwracać uwagę
Umowę dopisujesz w 2 lub więcej egzemplarzach.

Umowa skrojona na miarę to najlepszy pomysł!

Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem dla obu stron będzie wspólne spisanie krótkiej (zazwyczaj 6-12 stron), aczkolwiek treściwej i pełnej konkretów umowy. Możemy w niej wówczas położyć szczególny nacisk na kwestie, które mają dla nas duże znaczenie – mogą być to przykładowo termin odbioru,  rodzaj użytych materiałów czy też zakres prac.


Zadbaj o detale!

50 kluczowych pytań do wykonawcy wg zasady ZETKA budowa domy z bali

Czym więcej precyzyjnych informacji będzie zawartych w Twojej umowie, tym lepiej. Dlatego nie wahaj się wpisywać do umowy takich szczegółów jak poziomu wilgotności dostarczanego drewna i jego gatunku, dokładne nazwy kolorów użytych impregnatów, czy też producentów wybranych materiałów budowlanych. Jeżeli posiadasz gotowy projekt, warto dołączyć go do spisanej umowy jako załącznik, z którym zapoznały się obie strony i akceptują go jako wzór podczas dalszych prac budowlanych. Ten dokument często zawiera większość potrzebnych materiałów do wybudowania domu.

 


Pamiętaj o kwestii płatności!

platności, ważne zapisy w umowie, kiedy płacić za wykonanie usług
Jednym z ważniejszych elementów umowy na budowę domu z bali jest sekcja płatności.

Pod żadnym pozorem nie zapominaj o uregulowaniu w umowie aspektu dotyczącego płatności za wykonaną usługę. Możesz ustalić z wykonawcą sztywną kwotę za całą wykonaną pracę rozdzieloną na etapy i to jest najczęściej spotykane oraz bezpieczne dla obu stron. Ustalenie stawki np. od metra kwadratowego, czy też bieżącego często powoduje duże nieścisłości i konflikty.

pakiet 10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy oraz 6 narzędzi pomocnych przy budowie domu z baliNigdy nie zgadzaj się na płatność z góry, przed rozpoczęciem robót! Z Twojej perspektywy, jako inwestora, najkorzystniej będzie uiścić płatność po zakończonej pracy, najlepiej po otrzymaniu faktury. Dobrym pomysłem, jeżeli praca będzie trwała kilka miesięcy, jest rozłożenie płatności na kilka części. Wówczas w miarę postępu pracy będziesz na bieżąco regulował należności wobec wykonawcy. To idealne zabezpieczenie interesów obu stron.


Gwarancja i rękojmia

Przy spisywaniu umowy warto poruszyć temat gwarancji i rękojmi, jakich udzieli Ci wykonawca. Rękojmia jest regulowana przepisami prawa konsumenckiego i – o ile umowa nie określi inaczej – wynosi ona rok od daty odbioru prac, zaś jej okres wydłuża się aż do trzech lat w przypadku kompleksowej budowy całego budynku. W umowie możesz zawrzeć również wzmiankę o gwarancji, która wiąże się z zapewnieniem wykonawcy o wysokiej jakości wykonanych przez niego robót. Jeżeli kwestia ta nie zostanie zawarta w umowie z wykonawcą na dom z bali, wówczas zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: