BaleiDetale.pl
bale, suszenie komorowe drewna, bale sezonowane, osiadanie domu z bali

Dom z bali suszonych, czy mokrych? Bale suszone, czy bale mokre – które wybrać? Suszenie drewna na dom z bali

Suszenie drewna na dom z bali – ogrom zalet!

Drewno kurczy się, gdy traci wilgoć. Suszenie drewna na dom z bali może pomóc. Ten podstawowy fakt jest przyczyną szerokiej gamy potencjalnych problemów dla osób budujących domy z bali, w tym odkształceń i pęknięć w drewnie, skrzypienia podłóg drewnianych oraz osiadania ścian. Z drugiej strony zrozumienie stosunków wilgotności drewna jest kluczem do zapobiegania prawie wszystkim niedogodnościom, więc nie są one niemożliwe do okiełznania. W tym artykule wyjaśnię Ci związek między zmianami wilgotności i wymiarami drewna oraz pokażę, w jaki sposób producenci bali mogą zminimalizować te problemy.

Struktura drewna a osiadanie

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Aby zrozumieć, dlaczego drewno się kurczy, musisz zrozumieć jego strukturę. Na poziomie mikroskopowym drewno może przypominać słomiane wiązki, w których włókna są długie, puste i zorientowane wzdłuż kierunku pnia.

 

struktura drewna, budowa, suszenie bali na dom
Drewno nadal schnie poniżej punktu nasycenia włókien i zaczyna się kurczyć, ponieważ wilgoć jest tracona również ze ścian komórkowych.

W żywym drzewie te puste komórki są wypełnione płynną materią. Ściany komórek zawierają również wodę, która jest związana molekularnie z cząsteczkami celulozy, więc razem tworzą materiał ściany komórkowej. Gdy w pustych komórkach znajduje się woda, to ściany komórkowe są również nią nasycone.

baza fachowców przekierowanie

Gdy drzewo zginie lub zostanie ścięte, ciecz w pustej części komórek jest powoli tracona w wyniku odparowania. Punkt, w którym cała woda w stanie ciekłym zniknie, ale ściany z włókien są jeszcze w pełni spęczniałe i nasycone wodą, nazywany jest punktem nasycenia włókien. Jest to ważny warunek, ponieważ pomimo utraty znacznej ilości wilgoci, nie ma miejsca na kurczenie się, ponieważ ściany komórkowe są nadal całkowicie przesiąknięte wodą. W większości gatunków drewna punkt nasycenia włókien wynosi około 28-30% wilgotności.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Drewno nadal schnie poniżej punktu nasycenia włókien i zaczyna się kurczyć, ponieważ wilgoć jest tracona również ze ścian komórkowych. Ilość wilgoci wytracanej przez ściany komórkowe zależy od wilgotności otoczenia, gdyż drewno ostatecznie dąży do osiągnięcia punktu równowagi.


Im suchsze powietrze, tym większa utrata wilgoci, a w konsekwencji większe osiadanie elementów wykonanych z bali.


Co powoduje kurczenie się drewna?

Poziom kurczenia się drewna zależy od kilku czynników, w tym:Szukasz Wykonawcy domu z bali, krok po kroku

 • Od naturalnej utraty wilgoci;
 • Konkretnego gatunku drewna;
 • Warunków atmosferycznych i klimatycznych;
 • Sposobu zbierania drewna;
 • Wilgoci generowanej przez otoczenie (poziom ten może zależeć bowiem od bliskości jezior, pól, struktur urbanistycznych itd.).

Ciekawym zjawiskiem dotyczącym drewna jest jednak to, że skurcz zmienia się w zależności od orientacji ziarna (lub włókna). Wzdłuż ziarna drewno zwykle kurczy się bardzo niewiele, więc zmiana długości bali jest niewielka, praktycznie żadna. Większość skurczów występuje na objętości bali.


Suszenie drewna – wymagany poziom wilgotności

Drewno używane w pomieszczeniach, np. w postaci desek do okładzin ścian wewnętrznych lub sufitów i poddaszy, a także do mebli, szafek i drewnianych podłóg, musi być wysuszone na poziome 8-12% wilgotności. Wynika to z faktu, że wewnątrz pomieszczeń powietrze jest bardziej suche.

przekrój bala, suszone drewno mniej osiada, dom można wykańczać od razu
Drewno do budowy domu powinno mieć określoną wilgotność.

Inne wartości wysuszenia przyjmuje się dla bali drewnianych, czyli w praktyce elementów konstrukcyjnych o grubości powyżej około 15 cm. Te elementy uznaje się za wysuszone jeśli ich poziom wilgotności nie przekracza 19%.

Z obserwacji wynika, że dom wybudowany z wysuszonych elementów, po kilku latach stabilizuje swą wilgotność na poziomie 20-25%. Poziom ten uzależniony jest od wielu czynników, ale głównie zależy od poziomu wilgotności powietrza tam gdzie stoi. Dom w otoczeniu dużej ilości pól lub lasów, osłonięty drzewami, będzie zdecydowanie bardziej wilgotny niż ten stojący w ścisłej zabudowie.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Dlaczego bali drewnianych stosowanych do budowy domu nie suszy się bardziej? Drewno ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że ma zdolność wchłaniania wilgoci z otoczenia. Skoro otoczenie nie jest idealnie suche, to i drewno nie może być. Niedobór wilgoci drewno wchłonie i niepotrzebnie spuchnie, dlatego elementy balowe, kiedy są dostarczane na budowę już trochę tej wilgoci mogły zaabsorbować. W praktyce przedział 19-25% wilgotności jest czymś normalnym.


Metody suszenia drewna – zalety suszenia mechanicznego

Warto w tym miejscu wspomnieć, jak suszy się duże elementy domu z bali. Suszenie mechaniczne (czasem zwane komorowym) polega na stopniowym odciąganiu wilgoci z drewna w sposób kontrolowany w odpowiednich suszarniach (w zamkniętych pomieszczeniach, halach). Proces ten jest najczęściej sterowany za pomocą komputerów i ma wiele zalet.

Do głównych zalet suszenia można zaliczyć chociażby to, że:

 • Drewno jest zwykle podgrzewane do ok. 60-70o C w piecu, co zapewnia, że ​​wszystkie owady, jaja, larwy, pleśń i grzyby, które znajdowały się w drzewie, zostaną wyeliminowane;
 • Praktycznie niweluje kurczenie się bali i minimalizuje niechciane osiadanie lub pękanie drewna. Dzięki temu końcowy produkt jest bardziej przewidywalny i skory do współpracy przy budowie domu;

pierwszy krok do budowy domu z bali bezpłatny poradnik pdf

 • Ciepło w piecu wysusza żywicę w miękkich punktach drewna, która w innym przypadku byłaby ciekła w temperaturze pokojowej. Dzięki temu nie wycieka po ścianach domu, a swoje właściwości ochronne pozostawia wewnątrz bali;
 • W trakcie suszenia w piecu nie stosuje się zabiegów i środków chemicznych, więc nie zmienia się naturalny skład drewna;
 • Wzrasta wytrzymałość bali, ponieważ jej ściany wewnętrzne i zewnętrzne nie zmieniają już swojej struktury w czasie eksploatacji. Nie pojawiają się wielkie pęknięcia, które mogłyby odsłonić np. owadom głębokie części bali;
 • Wszystkie prace wykończeniowe można realizować natychmiast po zakończeniu budowy.

Dom z bali suszonych osiada w granicy 0,5 cm-5 cm. Stad wykonanie prac wykończeniowych jest możliwe tylko w przypadku bali wysuszonych lub prawidłowo wysezonowanych.


Suszenie poprzez sezonowanie (leżakowanie) drewna

Prawidłowe sezonowanie jest procesem długim (minimum 10 lat), dość złożonym, a co za tym idzie – kosztownym. Mało prawdopodobne jest, że firma wykonująca domy z bali tak długo sezonuje drewno.

bale, suszenie komorowe drewna, bale sezonowane, osiadanie domu z bali
Suszenie bali może trwać nawet 10 lat.

Wyobraź sobie sytuację, w której dane przedsiębiorstwo rocznie buduje 15 domów (co nie jest oszałamiającym wynikiem). Aby mogło wybudować Twój dom za kilka miesięcy, drewno musiało by być już składowane kilka ładnych lat. Wyobraź sobie, jakie to koszty. W praktyce firmy budują całkowicie z mokrego drewna, albo z sezonowanego rok lub maksymalnie dwa lata.

Mało tego, samo sezonowanie sprowadza się do ułożenia bali na placu przed zakładem, tam leży i czeka. Jest duże ryzyko, że elementy będą się krzywiły w niekontrolowany sposób od słońca oraz wilgoci. Ponadto, takie drewno może być zainfekowane.

Jeśli znasz firmę, która jest przeciwieństwem tego co tu opisuję napisz do mnie przez formularz kontaktowy. Z chęcią zgłębię ten temat dla Ciebie i innych budowniczych. 


Bale mokre – czego powinieneś się spodziewać?

W przypadku budowy domu z bali mokrych, możesz liczyć się z tym, że proces osiadania będzie o wiele dłuższy i bardziej wymagający. Różnice w osiadaniu domu z bali mokrych, a suszonych są ogromne. Dla przykładu, dom z bali mokrych dla ściany o wysokości 3 m potrafi się skurczyć do 6%, co oznacza nawet 18 cm niższy dom. W praktyce wartości te sięgają około 10-14 cm.

Ponadto wysychające elementy ścian mogą bardzo hałasować. Kiedy przychodzą pierwsze słoneczne i ciepłe dni bale poddawane zmiennym warunkom cieplnym bardzo mocno i głośno pękają. Dodatkowo tak silna praca elementów zagraża szczelności łączeń. Z jednej strony pojawiają się głębokie pęknięcia, a z drugiej strony elementy krzywią się, co może rozszczelniać połączenia. 


Podsumowanie

 

50 kluczowych pytań do wykonawcy wg zasady ZETKA budowa domy z baliZawsze upewnij się, że drewno, z którego korzystasz, zostało już wysuszone do odpowiedniego poziomu. Jeśli tego nie zrobisz, elementy domu będą się kurczyć i krzywić, znacząco pękać od szybko zmieniających się warunków zewnętrznych, a sam dom może być nieszczelny. Pamiętaj o tym, że nawet jeśli zewnętrzna powłoka bala jest już sucha, wnętrze nadal może charakteryzować się wysokim poziomem wilgotności, co w późniejszym czasie spowoduje wiele problemów.


Budując dom z bali mokrych wybierasz niższe koszty budowy, dłuższy czas oczekiwania na wykończenie i mniej szczelny dom oraz zazwyczaj wykonanie w nim ocieplenia od wewnątrz jest obowiązkowe.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

komentarze

 • Tak mi się nasunęło:

  – Kiedyś nie było suszarni i nie sezonowano drewna 10 lat a jednak takie domy stoją często i po 100 lat. Po prostu drzewa na bale powinny być ścinane zimą. Wegetacja jest zatrzymana i w pniu nie krążą soki, jest ono więc naturalnie „suche”.

  – Druga rzecz: w domu z wilgotnych bali będzie bardzo zimno przez pierwszy rok – woda parując pobiera ciepło z otoczenia, a to może uniemożliwić zamieszkanie natychmiast po wybudowaniu.

 • zgadza się, ale czynników, jakie trzeba uwzględnić, a które wpływają na dom z bali jest wiele. Oprócz suszenia, metody obróbki, łączenia, fach cieśli składającego taki dom itd.

 • Witam.
  Bardzo interesują mnie wszelkiego rodzaju budowle z drewna, dowiedziałem się że 100 lat temu drewno suszyło się w lasach. Po obcięciu gałęzi drzewo schło w sposób naturalny przez około 15 lat.
  W ten sposób pozyskane drewno było urzywane do budowy kościołów i innych budynków . Prawdopododnie ten sposób suszenia niwelował pęknięcia wzdłużne przy czym powodował ze drewno było bardziej zbite a przez to mocniejsze.

 • Są inne sposoby osiągnięcia dobrej jakości wysuszonego materiału. Drzewo bez ściągniętej kory narażone jest na ataki żyjątek :). Nie wyobrażam sobie, że setki metrów sześciennych drzewa zalegają w lasach przez 15 lat.

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews