BaleiDetale.pl
łączenia w domach z bali, obce pióra, mszenie, jaskółczy ogon, obłap

Technologia łączenia w domach z bali. Łączenie bali – jaką metodę wybrać?

Metody łączeń są bardzo różnorodne, jednak kluczem do Twojego zadowolenia jest wybór odpowiedniej technologii. Zobacz, na co powinieneś zwracać swoją uwagę w pierwszej kolejności. Technologia łączenia domów z bali może być bardzo skomplikowana. 

Jak wybrać odpowiednią technologię?

Jak już wspominałem w innym artykule, domy z bali w Polsce buduje się najczęściej ze świerku i sosny. To czym powinieneś kierować się przy wyborze wykonawcy i technologii obróbki drewna to:

 • Szczelność połączeń/technologia wiązania elementów balowych;
 • Walory wizualne, czyli jaki kształt bali Tobie odpowiada i czy wiesz jakie ma zalety oraz wady?;
 • Grubość bali;
 • Technologia obróbki oraz wady i zalety poszczególnych rozwiązań;
 • Cena!

 baner spotkania online w temacie domów z bali


Czym jest bal drewniany?

Dla jasności całej sprawy zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest bal drewniany. Powołajmy się najpierw na definicję. W literaturze fachowej wszelkie elementy drewniane, które posiadają przekrój o grubości od 50 do 100 mm określa się już jako bal.

 

pakiet 10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy oraz 6 narzędzi pomocnych przy budowie domu z baliW praktyce jednak i w języku angielskim rozróżnia się określenia „full logs” – stosowane dla bali grubych, które nie wymagają dodatkowego ocieplenia (grubość w Polsce przy szczelnej technologii na poziomie 20-30cm) i „insulated logs” – dla bali cienkich, wymagających ocieplenia.

Najczęściej występujące typy bali litych (wykonane z jednego drzewa, nie łączone) wykorzystywane w budownictwie drewnianym naszym kraju to:

 • Bale okrągłe – ich specyficzna struktura czyni je stosunkowo ciężkimi w wykończeniu zwłaszcza od wewnątrz domu;
 • Bale płaskie – płaskie z obu stron z ewentualnymi nacięciami na łączeniach dobrze sprawdzają się podczas eksploatacji domu;
 • Bale półokrągłe – połączenie dwóch powyższych.

Wyróżniamy też bale klejone, które powstają z mniejszych elementów. Nie mają one jednak tak silnych właściwości prozdrowotnych  (z uwagi na zastosowane w nich kleje i sztywną strukturę), jak bale lite.

 


Metody łączeń w domach z bali

Wybór odpowiedniego drewna to nie jedyny dylemat, przed którym stoją osoby planujące zakup domu z balii. Wykorzystanie prawidłowiej metody łączenia materiałów jest równie ważne, aby uzyskać piękne, ciepłe i funkcjonalne wnętrze. Nie trzeba znać wszystkich technologicznych niuansów, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, jakie są plusy i minusy tych najpopularniejszych metod łączenia.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

Jeśli decydujesz się na surowe bale z obu stron (bez ocieplenia), technika ich łączenia i szerokość elementów będą szalenie istotne. Chodzi o szczelność. Szczelność, szczelność, jeszcze raz szczelność! Technologia wykonawcy musi Ci ją zagwarantować, jeśli nie chcesz marznąć w swoim domu. Drugorzędne znaczenie będzie miała grubość bali w sytuacji, kiedy łączenia będą dziurawe.


Oto kilka popularnych typów łączeń bali:

 

bale łączone na obłap, ściany w domach z bali, łączeniaBale łączone na tzw. obłap

– cechuje stosunkowo niższa wytrzymałość, koszty wykonania i precyzja łączenia względem technologii wykorzystujących obce pióra. Elementem izolującym łączenia jest  zastosowany materiał – najczęściej wełna owcza.


ściany w domach z bali, łączenia na dwa obce pióra, z uszczelnieniemBale łączone za pomocą obcych piór

– najczęściej dwa – pomiędzy nie, stosuje się materiał izolujący (najczęściej specjalny filc, wełnę lub droższą – piankę rozprężną). Obce pióra praktycznie nie pękają przy pracy domu, w przeciwieństwie do piór wykonanych z całego bala.

Jednak przy tej technologii (wykonanej tak jak na rysunku) jest ryzyko przecieków wody do wewnątrz domu. Zewnętrzna część tego połączenia musi zostać odpowiednio wyprofilowana, aby ryzyko to nie występowało. Patrząc od zewnątrz kolejny element nachodzący na ten poniżej musi tworzyć swego rodzaju kapinos zabezpieczający to łączenie przed przeciekiem wody pomiędzy bale.


bale półokrągłe, łączone na własne pióra, ściany w domach z baliBale łączone za pomocą własnych piór

– najczęściej dwa – pomiędzy nie również stosowany jest materiał izolujący – tak jak opisałem to powyżej. Zdarza się jednak, że takie pióra jednak pękają przy pracy budynku.

Nie panikuj jednak! Nie zagraża to konstrukcji domu, a jedynie może obniżyć parametry izolacyjne. Wystające pióra od góry elementu i wgłębienia od spodu zabezpieczają ścianę przed przeciekami wody do wewnątrz.


bale okrągłe łączone za pomocą mszenia, ściany w domach z baliBale łączone za pomocą tzw. mszenia

– to kolejna technika. W początkowej fazie pomiędzy balami pozostawiana jest szczelina, która wypełniania jest przez fachowca (mecho-optyka) – dawniej to był mech, a dziś to specjalne wióry, najczęściej z drewna świerkowego.

Takie uszczelnienie ściany jest imponujące, jednak fachowców wykonujących taką pracę poprawnie można szukać jak ze świecą.

Ponadto jest to zabieg kosztowny – liczony w dziesiątkach tysięcy złotych, a do tego nie gwarantuje wysokich parametrów izolacyjnych jak i trwałości.


Które rozwiązanie polecam?

Ok, zapytasz pewnie, jaką metodę bym wybrał?

baza fachowców przekierowanie

Jeżeli miałbym wskazać na najlepszą technologię łączenia bali, byłaby to ta z zastosowaniem piór (własnych i obcych). Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, które łączenie jest najlepsze. Odpowiednio wyprofilowane, dokładnie wycięte i spasowane bale pod obce pióra, z zastosowaniem dobrego materiału izolacyjnego np. w postaci pianki rozprężnej, będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Jednak niestaranność w wykonaniu może ten cel zniweczyć. Podobnie jest z każdą inną technologią.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw


Typy narożników w domach z bali

Tam, gdzie krzyżują się ściany bale, należy odpowiednio wyciąć otwory. Ma to na celu zablokowanie dwóch ścian i uszczelnić je w najbardziej optymalny sposób – to właśnie narożniki.

 

50 kluczowych pytań do wykonawcy wg zasady ZETKA budowa domy z baliTechnika ręcznego kształtowania i wycinania powiązanych narożnych wycięć jest kluczowa do tego, jak będzie wyglądał i funkcjonował gotowy dom z bali. Precyzyjne wykonanie tego wycięcia jest niezbędne do utrzymania szczelności i zapobiegania powstawaniu szczelin. Warto więc wybrać takich rzemieślników, którzy mają wieloletnie doświadczenie w tworzeniu wielu stylów narożników.

Najczęściej spotykane narożniki to:

 • W typie wieńca – zazębione na krańcach bale stykają się ze sobą, tworząc jednolity „słup”, najczęściej stosowane są bale płaskie lub okrągłe jak na przestawionej grafice;
 • W typie wieńca – zazębione na krańcach bale tworzą tzw. jaskółczy ogon, płaski jak na grafice lub wystający;
 • W typie wieńca – zazębione z przerwą na mszenie;
 • W typie wieńca – zazębione ze słupem łączącym.

Zazębione narożniki mogą działać na zasadzie rowków w kształcie jaskółczych ogonów lub prostych słupów. Jest to najodpowiedniejsza metoda łączenia dla tradycyjnych bali drewnianych, lub domów z drewna, i umożliwia uzyskanie różnych efektów wizualnych. Ze względu na ilość cięć, takie łączenie sprawdzi się w przypadku bardziej elastycznych i pracujących gatunków drewna (takich jak chociażby świerk czy sosna).

W przypadku narożników w typie wieńca, które są zazębione z przerwą na mszenie, zazwyczaj izolacja (plecione wióry) wykonywana jest w obrysie domu, zaś wystające końce mają przerwy.


Ze słupem łączącym elementy (część technologii sumikowo-łątkowej).

narożnik w domu z bali łączenie sumikowo-łątkowe, ze słupemRozwiązanie to wygląda dla wielu Inwestorów bardzo ciekawie, choć jest rzadziej spotykane wśród budowniczych w Polsce. Zapewne dlatego, że jest to też najsłabsze rozwiązanie.

 


Technologia sumikowo – łątkowa

Jest to metoda łączenia bali zazwyczaj o równych bokach. Pozwala na otrzymanie stosunkowo stabilnego i praktycznego wiązania, które można modyfikować względem potrzeb. Oznacza to, że nawet w trakcie budowy domu można nanieść poprawki lub zmiany, a łączenie sumikowo – łątkowe da się do nich dostosować, co nie jest zazwyczaj możliwe w przypadku tradycyjnych metod łączenia bali.

Dodatkowo zastosowanie krótkich elementów drewnianych może obniżyć koszty budowy. Technologia ta wykorzystuje łątki – pionowe słupy i sumiki – poziome elementy wchodzące między łątki. Za izolację odpowiada tutaj grubość drewna w połączeniu z zastosowaniem odpowiedniej materiału izolującego pomiędzy balami lub też folii oraz wełny mineralnej stanowiącej ocieplenie od wewnątrz. Ze względu na dużą ilość wszelakich łączeń jest większe ryzyko pojawienia się mostków termicznych (czyli strat cieplnych). 

Pamiętaj! Im mniej łączeń tym cieplejszy i bardziej trwały dom! 

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews