dowody na trwałość domów z bali, konstrukcji drewnianych

Trwałość domów z bali – zobacz od czego zależy

Domy, które powstały w technologii drewnianej, do dzisiaj mają przyklejoną łatkę mniej trwałych, od domów wybudowanych w tradycyjnej technologii murowanej. Ten mylny pogląd wywodzi się prawdopodobnie jeszcze z początku XX wieku, kiedy to w Polsce masowo powstawały budowle wzniesione ze złej jakości materiałów. Ze względu na ogromne braki materiałów budowlanych, budowało się z tego, co było dostępne, przez co takie budynki faktycznie były mniej trwałe. Jak jest naprawdę? Przyjrzyjmy się prawdziwym ikonom budownictwa drewnianego! Zobacz, od czego zależy trwałość domów z bali. 

Długowieczne budynki drewniane

Dobrze zakonserwowane i zabezpieczone budynki z drewna spotkać można na całym świecie. Niejednokrotnie liczą one setki, czy nawet tysiące lat, a nadal są w świetnym stanie. Nasz kraj, szczególnie region południowo-wschodni, obfituje w bardzo liczne przykłady cerkwi i kościołów wybudowanych z drewna  liczących sobie nawet kilka wieków. Większość z nich jest w dalszym ciągu użytkowana i spełnia swoją pierwotną funkcję. Dzięki temu, że są w tak świetnym i niezmienionym stanie, drewniane kościoły południowej Małopolski oraz drewniane cerkwie regionu karpackiego w Polsce i na Ukrainie, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

baner spotkania online w temacie domów z bali


Przykłady trwałości konstrukcji drewnianych

przykłady trwałości domów z bali, konstrukcji drewnianych
Buddyjska świątyna Hōryū-ji.

Dobrym przykładem trwałości drewnianego budulca może być także inny obiekt znajdujący się na liście UNESCO. Chodzi o buddyjską świątynię Hōryū-ji (Świątynia Rozkwitu Prawa), znajdującą się w Japonii. Budynek ten został wybudowany w 607 roku i do dziś jest w świetnym stanie. Jeśli chcesz, sam możesz go odwiedzić! Innym przykładem trwałości drewnianych budynków mogą być chaty rybackie, znajdujące się na terytorium Wysp Owczych. Wiele z nich datowanych jest na XI w.

Zobacz także VIDEO/artykuł o tym, czy domy z bali są łatwopalne.Czy Domy z bali są Łatwo Palne?Inny przykład? W Rosji, na wyspie Kiży, znajduje się cerkiew Przemienienia Pańskiego. Jest to drewniany budynek (w konstrukcji nie użyto ani jednego elementu metalowego), powstały w 1714 roku, mierzący aż 37 metrów wysokości i ważący ponad 600 ton. Do jej budowy wykorzystano 2 500 drewnianych bali.

dowody na trwałość domów z bali, konstrukcji drewnianych
Cerkiew Przemienienia Pańskiego.

Niestety, wiele drewnianych budynków zostało bezpowrotnie straconych podczas I i II wojny światowej. Jeszcze do niedawna nie przykładano większej uwagi do historycznych walorów takich budowli. Dlatego zostały rozebrane. Szkoda!


Drewniane domy na terenach górskich

baza fachowców przekierowanie

Doskonałym przykładem trwałości drewnianych budynków są także obiekty budowane na całym świecie w rejonach górskich. Wykorzystuje się tam drewno właśnie ze względu na świetną odporność na warunki atmosferyczne, które na górzystych terenach bywają ekstremalne.


Nie tylko trwałość domów z bali, ale i oszczędność!

dom z bali z zewnątrz, piekny
Budowanie domu z bali jest tańsze od tradycyjnej technologii.

Drewno to nie tylko trwałość, ale i oszczędność. Wiedziałeś o tym? W przypadku szczelnych konstrukcji wieńcowych (czyli z bali drewnianych) całkowicie znika konieczność docieplania takich ścian, gdyż drewno samo w sobie jest świetnym izolatorem. Zapomnieć też można o tworzeniu elewacji, czy tynków wewnątrz budynku, a wiele raportów naukowych wskazuje na to, że życie w domach z drewna jest dużo zdrowsze dla jego mieszkańców w porównaniu z domami murowanymi. Trwałość domów z bali to ich największy atut. 


Trendy i walory drewna receptą na popularność domów z bali  

Niewątpliwą zaletą drewnianych budynków jest też czas ich powstawania, który jest dużo krótszy niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań budowlanych. Dziś, kiedy tematy zdrowego stylu życia i bycie „eko” wraca do łask, śmiało można stwierdzić, że budownictwo domów i innych obiektów z drewna wciąż będzie się rozwijać.

Planner Budowy domu z bali od A do Z, e-book

Coraz większa świadomość ludzi odnośnie trwałości drewnianych konstrukcji oraz wciąż rosnące ceny tradycyjnych materiałów budowlanych również sprzyja temu, że stają się coraz bardziej popularne. Już dzisiaj niemal w każdym rejonie Polski spotkać można przepiękne drewniane domy z bali. Wokół jednego domu wybudowanego niegdyś w samotności powstają kolejne, piękne.

 

Jestem przekonany, że ta tendencja wzrostowa się utrzyma!

 

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hōryū-ji

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kiży

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: