BaleiDetale.pl
dowody na trwałość domów z bali, konstrukcji drewnianych

Trwałość domów z bali – zobacz od czego zależy

Domy, które powstały w technologii drewnianej, do dzisiaj mają przyklejoną łatkę mniej trwałych, od domów wybudowanych w tradycyjnej technologii murowanej. Ten mylny pogląd wywodzi się prawdopodobnie jeszcze z początku XX wieku, kiedy to w Polsce masowo powstawały budowle wzniesione ze złej jakości materiałów. Ze względu na ogromne braki materiałów budowlanych, budowało się z tego, co było dostępne, przez co takie budynki faktycznie były mniej trwałe. Jak jest naprawdę? Przyjrzyjmy się prawdziwym ikonom budownictwa drewnianego! Zobacz, od czego zależy trwałość domów z bali. 

Długowieczne budynki drewniane

Dobrze zakonserwowane i zabezpieczone budynki z drewna spotkać można na całym świecie. Niejednokrotnie liczą one setki, czy nawet tysiące lat, a nadal są w świetnym stanie. Nasz kraj, szczególnie region południowo-wschodni, obfituje w bardzo liczne przykłady cerkwi i kościołów wybudowanych z drewna  liczących sobie nawet kilka wieków. Większość z nich jest w dalszym ciągu użytkowana i spełnia swoją pierwotną funkcję. Dzięki temu, że są w tak świetnym i niezmienionym stanie, drewniane kościoły południowej Małopolski oraz drewniane cerkwie regionu karpackiego w Polsce i na Ukrainie, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

baner spotkania online w temacie domów z bali


Przykłady trwałości konstrukcji drewnianych

przykłady trwałości domów z bali, konstrukcji drewnianych
Buddyjska świątyna Hōryū-ji.

Dobrym przykładem trwałości drewnianego budulca może być także inny obiekt znajdujący się na liście UNESCO. Chodzi o buddyjską świątynię Hōryū-ji (Świątynia Rozkwitu Prawa), znajdującą się w Japonii. Budynek ten został wybudowany w 607 roku i do dziś jest w świetnym stanie. Jeśli chcesz, sam możesz go odwiedzić! Innym przykładem trwałości drewnianych budynków mogą być chaty rybackie, znajdujące się na terytorium Wysp Owczych. Wiele z nich datowanych jest na XI w.

Zobacz także VIDEO/artykuł o tym, czy domy z bali są łatwopalne.Czy Domy z bali są Łatwo Palne?Inny przykład? W Rosji, na wyspie Kiży, znajduje się cerkiew Przemienienia Pańskiego. Jest to drewniany budynek (w konstrukcji nie użyto ani jednego elementu metalowego), powstały w 1714 roku, mierzący aż 37 metrów wysokości i ważący ponad 600 ton. Do jej budowy wykorzystano 2 500 drewnianych bali.

dowody na trwałość domów z bali, konstrukcji drewnianych
Cerkiew Przemienienia Pańskiego.

Niestety, wiele drewnianych budynków zostało bezpowrotnie straconych podczas I i II wojny światowej. Jeszcze do niedawna nie przykładano większej uwagi do historycznych walorów takich budowli. Dlatego zostały rozebrane. Szkoda!


Drewniane domy na terenach górskich

baza fachowców przekierowanie

Doskonałym przykładem trwałości drewnianych budynków są także obiekty budowane na całym świecie w rejonach górskich. Wykorzystuje się tam drewno właśnie ze względu na świetną odporność na warunki atmosferyczne, które na górzystych terenach bywają ekstremalne.


Nie tylko trwałość domów z bali, ale i oszczędność!

dom z bali z zewnątrz, piekny
Budowanie domu z bali jest tańsze od tradycyjnej technologii.

Drewno to nie tylko trwałość, ale i oszczędność. Wiedziałeś o tym? W przypadku szczelnych konstrukcji wieńcowych (czyli z bali drewnianych) całkowicie znika konieczność docieplania takich ścian, gdyż drewno samo w sobie jest świetnym izolatorem. Zapomnieć też można o tworzeniu elewacji, czy tynków wewnątrz budynku, a wiele raportów naukowych wskazuje na to, że życie w domach z drewna jest dużo zdrowsze dla jego mieszkańców w porównaniu z domami murowanymi. Trwałość domów z bali to ich największy atut. 


Trendy i walory drewna receptą na popularność domów z bali  

Niewątpliwą zaletą drewnianych budynków jest też czas ich powstawania, który jest dużo krótszy niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań budowlanych. Dziś, kiedy tematy zdrowego stylu życia i bycie „eko” wraca do łask, śmiało można stwierdzić, że budownictwo domów i innych obiektów z drewna wciąż będzie się rozwijać.

Planner Budowy domu z bali od A do Z, e-book

Coraz większa świadomość ludzi odnośnie trwałości drewnianych konstrukcji oraz wciąż rosnące ceny tradycyjnych materiałów budowlanych również sprzyja temu, że stają się coraz bardziej popularne. Już dzisiaj niemal w każdym rejonie Polski spotkać można przepiękne drewniane domy z bali. Wokół jednego domu wybudowanego niegdyś w samotności powstają kolejne, piękne.

 

Jestem przekonany, że ta tendencja wzrostowa się utrzyma!

 

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hōryū-ji

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kiży

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews