BaleiDetale.pl
badanie szczelności domu kamerą termowizyjną

Ocieplenie domu z bali – kiedy wykonać?

Zastanawiałeś się kiedy i jakie przesłanki decydują o tym, czy dom z bali ocieplać? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń grzewczych, ale coraz więcej osób podkreśla potrzebę zastosowania izolacji termicznej w konstrukcjach wykonanych z bali. Czy tak jest na pewno?

Ocieplenie domu murowanego jest niezbędne w celu ograniczenia kosztów związanych z zużyciem energii i służy jako bariera dla mrozu podczas zimy i upału w lecie. Co z naturalną barierą, którą zawiera drewno? Instalowanie izolacji w domach z bali może znacznie obniżyć rachunki za energię, ale może powodować także rozwój grzybów i pleśni. Zatem czy zawsze jest ona konieczna? Jak wygląda ocieplenie domu z bali?

Czy masz już swoje oczekiwania?

Inwestorzy często zadają mi pytania:

 • Czy ocieplać dom z bali?
 • Robić to z zewnątrz czy wewnątrz?
 • Jakie materiały wybrać i na co w szczególności zwracać uwagę?

 

pinterest.com/baleidetalepl

Odpowiedź na powyższe  zacząłbym od zastanowienia się, jaki wystrój wnętrz Ciebie interesuje. Duża ilość drewna potrafi niektórych przytłaczać. Drewno na ścianach, podłodze, sufitach i meblach. A przecież z powodzeniem wielu budowniczych łączy kamień, cegłę, szkło czy naturalnie wykonywane tynki (np. ręcznie kładzione imitujące tradycyjna glinę).

Pomocne w utwierdzeniu się, co do swoich preferencji, może być tu przegląd zdjęć wykonanych już pomieszczeń jakie zbieram dla Ciebie na moim kanale w Pinterest czy w galerii zdjęć na Google Grafika po hasłach:

 • Domy z bali wnętrza;
 • Log houses interiors;
 • Cabin log homes;
 • Scandinavian wood houses;
 • Modern wood houses;
 • Modern log interiors.

Grubość bali a ocieplenie

Kiedy wiesz już, jaki styl Cię interesuje zastanów się, co jest bardziej opłacalne do wykonania. Jeśli Twoje bale mają grubość do około 18-20 cm a dom będzie używany cały rok, poleciłbym Ci ocieplenie tych ścian. Z drugiej strony, jeśli zainwestowałeś w grubsze bale 22-24cm i więcej, w wielu przypadkach zakrywanie tego naturalnego i pięknego materiału może spowodować niepotrzebny wzrost kosztów inwestycji.

baner spotkania online w temacie domów z bali

Oczywiście zakładam, że ściana ta jest szczelna i ciepła (to uzależniam jakością prac wykonawcy). Pamiętaj o doskonałych właściwościach drewna, które potrafi regulować poziom wilgotności w pomieszczeniach. Wydziela także prozdrowotne olejki eteryczne czy niweluje osiadanie kurzu.


Sprawdzian w praktyce

Tak jak już wspominałem, zawsze możesz pokusić się o zamieszkanie w domu przynajmniej przez jeden sezon grzewczy i sprawdzenie na własnej skórze jak faktycznie jest. Możesz także wykonać próby szczelności lub badanie kamerą termowizyjną, które jak na dłoni pokaże, gdzie ewentualnie ucieka ciepło.

ocieplenie domu z bali
Kamera termowizyjna może być bardzo przydatna.

Badanie takie najlepiej wykonać przy dużych różnicach temperatur pomiędzy wnętrzem domu a otoczeniem. Przy niskich różnicach wyniki mogą być nieczytelne. Operacja z kamerą termowizyjną w wykonaniu wielu firm kosztuje 300-600zł a pomaga w oszacowaniu co w budynku należy poprawić lub czy należy podjąć jakiekolwiek działania.


Kiedy wygrywa praktyka

Często zdarza się też tak, że pomimo grubych bali Inwestor maskuje drewniane ściany. Dzieje się to w szczególności w pomieszczeniach mokrych (kuchnia i łazienka) oraz brudnych (wiatrołap, garaż, kotłownia). Wtedy wygrywa praktyka. Drewno na przykład blisko kuchenki ciężko jest utrzymać w czystości. A duża ilość wilgoci w łazience może wywołać powolny proces destrukcyjny w drewnie. Oczywiście są preparaty niwelujące ten proces. Do Ciebie należy ostateczna decyzja.

 

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7


Z której strony ocieplać?

Rozważania, z której strony ocieplać dom należy oprzeć o dwa aspekty:

 • Wymogi lokalnego zagospodarowania przestrzennego;
 • Idea i estetyka domów z bali.

baza fachowców przekierowanie

Kiedy nie możesz pozostawić drewnianej elewacji, co wymusza na Tobie lokalne zagospodarowanie przestrzenne, a dom z bali był Twoim marzeniem – nie masz wyboru. Okładzinę zewnętrzną trzeba wykonać (chyba, że chcesz walczyć i znajdziesz historyczne przesłanki, że w Twojej okolicy takie domy stały).  

Ale czy to dobrze?

dom w lesie
Strony świata mają znaczenie przy ocieplaniu domu z bali.

Ideą domu z bali jest to, aby pokazać w pełni jego naturalne piękno, a nie zakrywać je sztucznymi materiałami. Zgodzisz się ze mną? Ponadto jaki jest sens płacić za wykonanie domu z bali, kiedy całe piękno i walory prozdrowotne zostaną pokryte zazwyczaj sztuczną okładziną. Równie dobrze dom można wykonać z lekkiej i taniej technologii szkieletowej i mieć po prostu dom…


Na co zwracać uwagę?

Zastanawiając się nad wyborem materiału do ocieplenia domu pamiętaj, że różnią się od siebie i mogą się inaczej sprawdzać w zależności od lokalizacji, użytkowania i kosztów. Inne stosuje się do podłóg, sufitów i niedokończonych ścian.

Płyty z pianki poliuretanowej mogą być wykorzystane w nieutwardzonych, stosunkowo płaskich, nieskomplikowanych dachach o niskim nachyleniu, a w przypadku posadzek na poddaszu i trudno dostępnych odcinków stosuje się celulozę o luźnym wypełnieniu.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

W pustych przestrzeniach między ścianami wełna drzewna, mineralna lub wełna szklana działa dobrze. W nieukończonych stropach poddasza i nowych wnękach ściennych można zastosować pryskaną piankę poliuretanową.


Aspekt zdrowotny

dom z bali, przekrój bali
Izolacja jest zdrowsza dla człowieka.

Wybierając materiał na ocieplenie, kierowałbym się wysokimi parametrami izolacyjnymi i zdrowotnymi. Najlepiej wpisująca się w ideę domów z bali jest wełna drzewna jako najbardziej sprzyjający zdrowiu materiał izolacyjny, a zarazem dość typowy w montażu i dobry izolacyjnie.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pianka poliuretanowa (do drewna otwarto-komórkowa). Charakteryzuje się bardzo wysokimi parametrami energetycznymi, wypełnia każdą szczelinę. Nie ma miejsca na jakiekolwiek mostki termiczne (szpary, niedociągnięcia w szczelności), jednak ta przy aplikacji wydziela sporo szkodliwych substancji, co z założenia ekologicznego mnie już nie przekonuje. Szerzej o materiałach izolacyjnych piszę tutaj.

Pamiętaj! Niewłaściwa instalacja warstw izolacji może powodować kumulowanie się wilgoci i zagrzybienie ścian drewnianych.

 


Dobry rekonesans

Na koniec warto wspomnieć o wymogach. Szerzej o tym temacie przeczytasz tutaj. Czegokolwiek nie wybierzesz w projekcie, architekt i tak będzie zmuszony uwzględnić warstwy ocieplenia. W przeciwnym razie nie uzyskasz pozwolenia na budowę.

Upewnij się, że dowiesz się wszystkiego o rodzaju zastosowanej izolacji i grubości ścian, rodzajach okien i drzwi przed zakupem budynku, aby móc cieszyć się z niego jak najdłużej. Dzięki temu będziesz bardziej przygotowany na koszty związane z eksploatacją domu z bali, które i tak zapewne pozytywnie Cię zaskoczą. Nie zabraknie Ci też środków w czasie trwania całej inwestycji.

 

Źródła: www.tuin.co.uk/blog/insulating-a-log-cabin-floor-and-roof/ 

komentarze

 • U mnie ocieplenie było konieczne. Jeśli ktoś również będzie do tego zmuszony z doświadczenia radzę sprawdzać jakość płyt styropianowych – ważne by posiadały rekomendację techniczną i jakościową ITB

 • Piana wydaje się być najcieplejszym rozwiązaniem ale nie wiem czy najzdrowszym. Nasz wykonawca, Natur Eko Dom przekonał nas do wełny drzewnej. na początku nawet nie wiedzieliśmy że taka jest. Wszędzie się słyszy o mineralnej i o skalnej ale wełna drzewna to raczej mało popularna odmiana. Z tego co wiemy, to jednak jest to najzdrowsze rozwiązanie i do tego w pełni ekologiczne. No i podobno nie traci swoich właściwości po zawilgoceniu. A wełna mineralna po zawilgoceniu do niczego się nie nadaje.

 • Tak jak wspomniałem w artykule, piana uszczelnia dom bardzo dobrze i charakteryzuje się bardzo małym ryzykiem wystąpienia błędów przy montażu. Pod kątem zdrowotnym zdecydowanie także polecałbym wełnę drzewną. To co opisałeś Pawle o niej także potwierdzę. Ponadto dom z bali i wełna drzewna idealnie ze sobą współpracują. Trzymam kciuki za ekipę, która będzie Tobie wykonywać izolację, aby wykonała to z najwyższą starannością, aby nie powstawałby mostki termiczne (niepotrzebne mikro szczeliny), przez które uciekałoby cenne ciepło z Twoje domu.

 • Myślę, że dyskutować o tym, która metoda ocieplenia jest najlepsza można w nieskończoność, ale niezależnie na którą się zdecydujemy waro sprawdzić czy producent którego materiały chcemy kupić nie widniał na czarnej liście Głuwnego urzędu nadzoru budowlanego. Okazuje się, że dużo firm podaje inne parametry materiałuw niż te, które rzeczywiście spełniają ich produkty.

 • Co do wełny drzewnej to wszystko fajnie do czasu wystąpienia pożaru. Proszę zwrócić uwagę, że wełna drzewna ma klasę palności „E”. Na własnej skórze przekonałem się co do oznacza – pożar strychu – odbudowa całego poddasza i praktycznie budowa domu od nowa. Owszem sam sobie jestem winien bo ekologia, super właściwości itp. skuszony ofertą również od Natur Eko Dom …

 • Współczuję. Wszystko zależy o jakim produkcie wełny drzewnej mówimy, bo te mogą być także zabezpieczone odpowiednimi środkami. Osobiście testowałem ten materiał i wiem jak się zachowuje typowa wełna drzewna z rolki. Sprasowana już znacznie lepiej. Mam nadzieję, że udało się wszystko odbudować z sukcesem i że dom był ubezpieczony.

 • Panie Sławomirze.
  W odpowiedzi:
  Wełna firmy Steico oraz płyty Steico Universal. Po pożarze wykonałem opinię dot. palności tych materiałów przez osobę z Wyższej Szkoły Pożarnictwa – wyniki bardzo złe dla tych materiałów. Jeśli jest Pan szerzej zainteresowany proszę o o kontakt.

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews