Bale i Detale
badanie szczelności domu kamerą termowizyjną

Ocieplenie domu z bali – kiedy wykonać?

Zastanawiałeś się kiedy i jakie przesłanki decydują o tym, czy dom z bali ocieplać? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń grzewczych, ale coraz więcej osób podkreśla potrzebę zastosowania izolacji termicznej w konstrukcjach wykonanych z bali. Czy tak jest na pewno?

Ocieplenie domu murowanego jest niezbędne w celu ograniczenia kosztów związanych z zużyciem energii i służy jako bariera dla mrozu podczas zimy i upału w lecie. Co z naturalną barierą, którą zawiera drewno? Instalowanie izolacji w domach z bali może znacznie obniżyć rachunki za energię, ale może powodować także rozwój grzybów i pleśni. Zatem czy zawsze jest ona konieczna? Jak wygląda ocieplenie domu z bali?

Czy masz już swoje oczekiwania?

Inwestorzy często zadają mi pytania:

 • Czy ocieplać dom z bali?
 • Robić to z zewnątrz czy wewnątrz?
 • Jakie materiały wybrać i na co w szczególności zwracać uwagę?
pinterest.com/baleidetalepl

Odpowiedź na powyższe  zacząłbym od zastanowienia się, jaki wystrój wnętrz Ciebie interesuje. Duża ilość drewna potrafi niektórych przytłaczać. Drewno na ścianach, podłodze, sufitach i meblach. A przecież z powodzeniem wielu budowniczych łączy kamień, cegłę, szkło czy naturalnie wykonywane tynki (np. ręcznie kładzione imitujące tradycyjna glinę).

Pomocne w utwierdzeniu się, co do swoich preferencji, może być tu przegląd zdjęć wykonanych już pomieszczeń jakie zbieram dla Ciebie na moim kanale w Pinterest czy w galerii zdjęć na Google Grafika po hasłach:

 • Domy z bali wnętrza;
 • Log houses interiors;
 • Cabin log homes;
 • Scandinavian wood houses;
 • Modern wood houses;
 • Modern log interiors.

 


Grubość bali a ocieplenie

Kiedy wiesz już, jaki styl Cię interesuje zastanów się, co jest bardziej opłacalne do wykonania. Jeśli Twoje bale mają grubość do około 18-20 cm a dom będzie używany cały rok, poleciłbym Ci ocieplenie tych ścian. Z drugiej strony, jeśli zainwestowałeś w grubsze bale 22-24cm i więcej, w wielu przypadkach zakrywanie tego naturalnego i pięknego materiału może spowodować niepotrzebny wzrost kosztów inwestycji.

Oczywiście zakładam, że ściana ta jest szczelna i ciepła (to uzależniam jakością prac wykonawcy). Pamiętaj o doskonałych właściwościach drewna, które potrafi regulować poziom wilgotności w pomieszczeniach. Wydziela także prozdrowotne olejki eteryczne czy niweluje osiadanie kurzu.

 


Sprawdzian w praktyce

Tak jak już wspominałem, zawsze możesz pokusić się o zamieszkanie w domu przynajmniej przez jeden sezon grzewczy i sprawdzenie na własnej skórze jak faktycznie jest. Możesz także wykonać próby szczelności lub badanie kamerą termowizyjną, które jak na dłoni pokaże, gdzie ewentualnie ucieka ciepło.

ocieplenie domu z bali
Kamera termowizyjna może być bardzo przydatna.

Badanie takie najlepiej wykonać przy dużych różnicach temperatur pomiędzy wnętrzem domu a otoczeniem. Przy niskich różnicach wyniki mogą być nieczytelne. Operacja z kamerą termowizyjną w wykonaniu wielu firm kosztuje 300-600zł a pomaga w oszacowaniu co w budynku należy poprawić lub czy należy podjąć jakiekolwiek działania.

 


Kiedy wygrywa praktyka

Często zdarza się też tak, że pomimo grubych bali Inwestor maskuje drewniane ściany. Dzieje się to w szczególności w pomieszczeniach mokrych (kuchnia i łazienka) oraz brudnych (wiatrołap, garaż, kotłownia). Wtedy wygrywa praktyka. Drewno na przykład blisko kuchenki ciężko jest utrzymać w czystości. A duża ilość wilgoci w łazience może wywołać powolny proces destrukcyjny w drewnie. Oczywiście są preparaty niwelujące ten proces. Do Ciebie należy ostateczna decyzja.

 

odnośnik do hrupy na facebook Domy z bali - jak budować?


Z której strony ocieplać?

Rozważania, z której strony ocieplać dom należy oprzeć o dwa aspekty:

 • Wymogi lokalnego zagospodarowania przestrzennego;
 • Idea i estetyka domów z bali.

Kiedy nie możesz pozostawić drewnianej elewacji, co wymusza na Tobie lokalne zagospodarowanie przestrzenne, a dom z bali był Twoim marzeniem – nie masz wyboru. Okładzinę zewnętrzną trzeba wykonać (chyba, że chcesz walczyć i znajdziesz historyczne przesłanki, że w Twojej okolicy takie domy stały).  Ale czy to dobrze?

dom w lesie
Strony świata mają znaczenie przy ocieplaniu domu z bali.

Ideą domu z bali jest to, aby pokazać w pełni jego naturalne piękno, a nie zakrywać je sztucznymi materiałami. Zgodzisz się ze mną? Ponadto jaki jest sens płacić za wykonanie domu z bali, kiedy całe piękno i walory prozdrowotne zostaną pokryte zazwyczaj sztuczną okładziną. Równie dobrze dom można wykonać z lekkiej i taniej technologii szkieletowej i mieć po prostu dom…

 


Na co zwracać uwagę?

Zastanawiając się nad wyborem materiału do ocieplenia domu pamiętaj, że różnią się od siebie i mogą się inaczej sprawdzać w zależności od lokalizacji, użytkowania i kosztów. Inne stosuje się do podłóg, sufitów i niedokończonych ścian. Płyty z pianki poliuretanowej mogą być wykorzystane w nieutwardzonych, stosunkowo płaskich, nieskomplikowanych dachach o niskim nachyleniu, a w przypadku posadzek na poddaszu i trudno dostępnych odcinków stosuje się celulozę o luźnym wypełnieniu. W pustych przestrzeniach między ścianami wełna drzewna, mineralna lub wełna szklana działa dobrze. W nieukończonych stropach poddasza i nowych wnękach ściennych można zastosować pryskaną piankę poliuretanową.


Aspekt zdrowotny

dom z bali, przekrój bali
Izolacja jest zdrowsza dla człowieka.

Wybierając materiał na ocieplenie, kierowałbym się wysokimi parametrami izolacyjnymi i zdrowotnymi. Najlepiej wpisująca się w ideę domów z bali jest wełna drzewna jako najbardziej sprzyjający zdrowiu materiał izolacyjny, a zarazem dość typowy w montażu i dobry izolacyjnie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pianka poliuretanowa (do drewna otwarto-komórkowa). Charakteryzuje się bardzo wysokimi parametrami energetycznymi, wypełnia każdą szczelinę. Nie ma miejsca na jakiekolwiek mostki termiczne (szpary, niedociągnięcia w szczelności), jednak ta przy aplikacji wydziela sporo szkodliwych substancji, co z założenia ekologicznego mnie już nie przekonuje. Szerzej o materiałach izolacyjnych piszę tutaj.

Pamiętaj! Niewłaściwa instalacja warstw izolacji może powodować kumulowanie się wilgoci i zagrzybienie ścian drewnianych.

 

Dobry rekonesans

Na koniec warto wspomnieć o wymogach. Szerzej o tym temacie przeczytasz tutaj. Czegokolwiek nie wybierzesz w projekcie, architekt i tak będzie zmuszony uwzględnić warstwy ocieplenia. W przeciwnym razie nie uzyskasz pozwolenia na budowę.

Upewnij się, że dowiesz się wszystkiego o rodzaju zastosowanej izolacji i grubości ścian, rodzajach okien i drzwi przed zakupem budynku, aby móc cieszyć się z niego jak najdłużej. Dzięki temu będziesz bardziej przygotowany na koszty związane z eksploatacją domu z bali, które i tak zapewne pozytywnie Cię zaskoczą. Nie zabraknie Ci też środków w czasie trwania całej inwestycji.

 

Źródła:

Insulating a Log Cabin Floor and Roof

Komentarze

news

Dziękuję
za zapis. 

Do usłyszenia!