Zastanawiałeś się kiedy i jakie przesłanki decydują o tym, czy dom z bali ocieplać? Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń grzewczych, ale coraz więcej osób podkreśla potrzebę zastosowania izolacji termicznej w konstrukcjach wykonanych z bali. Czy tak jest na pewno?
Ocieplenie domu murowanego jest niezbędne w celu ograniczenia kosztów związanych z zużyciem energii i służy jako bariera dla mrozu podczas zimy i upału w lecie. Co z naturalną barierą, którą zawiera drewno? Instalowanie izolacji w domach z bali może znacznie obniżyć rachunki za energię, ale może powodować także rozwój grzybów i pleśni. Zatem czy zawsze jest ona konieczna? Jak wygląda ocieplenie domu z bali?
Czy masz już swoje oczekiwania?
Inwestorzy często zadają mi pytania:
- Czy ocieplać dom z bali?
- Robić to z zewnątrz czy wewnątrz?
- Jakie materiały wybrać i na co w szczególności zwracać uwagę?

Odpowiedź na powyższe zacząłbym od zastanowienia się, jaki wystrój wnętrz Ciebie interesuje. Duża ilość drewna potrafi niektórych przytłaczać. Drewno na ścianach, podłodze, sufitach i meblach. A przecież z powodzeniem wielu budowniczych łączy kamień, cegłę, szkło czy naturalnie wykonywane tynki (np. ręcznie kładzione imitujące tradycyjna glinę).
Pomocne w utwierdzeniu się, co do swoich preferencji, może być tu przegląd zdjęć wykonanych już pomieszczeń jakie zbieram dla Ciebie na moim kanale w Pinterest czy w galerii zdjęć na Google Grafika po hasłach:
- Domy z bali wnętrza;
- Log houses interiors;
- Cabin log homes;
- Scandinavian wood houses;
- Modern wood houses;
- Modern log interiors.
Grubość bali a ocieplenie
Kiedy wiesz już, jaki styl Cię interesuje zastanów się, co jest bardziej opłacalne do wykonania. Jeśli Twoje bale mają grubość do około 18-20 cm a dom będzie używany cały rok, poleciłbym Ci ocieplenie tych ścian. Z drugiej strony, jeśli zainwestowałeś w grubsze bale 22-24cm i więcej, w wielu przypadkach zakrywanie tego naturalnego i pięknego materiału może spowodować niepotrzebny wzrost kosztów inwestycji.
Oczywiście zakładam, że ściana ta jest szczelna i ciepła (to uzależniam jakością prac wykonawcy). Pamiętaj o doskonałych właściwościach drewna, które potrafi regulować poziom wilgotności w pomieszczeniach. Wydziela także prozdrowotne olejki eteryczne czy niweluje osiadanie kurzu.
Sprawdzian w praktyce
Tak jak już wspominałem, zawsze możesz pokusić się o zamieszkanie w domu przynajmniej przez jeden sezon grzewczy i sprawdzenie na własnej skórze jak faktycznie jest. Możesz także wykonać próby szczelności lub badanie kamerą termowizyjną, które jak na dłoni pokaże, gdzie ewentualnie ucieka ciepło.

Badanie takie najlepiej wykonać przy dużych różnicach temperatur pomiędzy wnętrzem domu a otoczeniem. Przy niskich różnicach wyniki mogą być nieczytelne. Operacja z kamerą termowizyjną w wykonaniu wielu firm kosztuje 300-600zł a pomaga w oszacowaniu co w budynku należy poprawić lub czy należy podjąć jakiekolwiek działania.
Kiedy wygrywa praktyka
Często zdarza się też tak, że pomimo grubych bali Inwestor maskuje drewniane ściany. Dzieje się to w szczególności w pomieszczeniach mokrych (kuchnia i łazienka) oraz brudnych (wiatrołap, garaż, kotłownia). Wtedy wygrywa praktyka. Drewno na przykład blisko kuchenki ciężko jest utrzymać w czystości. A duża ilość wilgoci w łazience może wywołać powolny proces destrukcyjny w drewnie. Oczywiście są preparaty niwelujące ten proces. Do Ciebie należy ostateczna decyzja.
Z której strony ocieplać?
Rozważania, z której strony ocieplać dom należy oprzeć o dwa aspekty:
- Wymogi lokalnego zagospodarowania przestrzennego;
- Idea i estetyka domów z bali.
Kiedy nie możesz pozostawić drewnianej elewacji, co wymusza na Tobie lokalne zagospodarowanie przestrzenne, a dom z bali był Twoim marzeniem – nie masz wyboru. Okładzinę zewnętrzną trzeba wykonać (chyba, że chcesz walczyć i znajdziesz historyczne przesłanki, że w Twojej okolicy takie domy stały).
Ale czy to dobrze?

Ideą domu z bali jest to, aby pokazać w pełni jego naturalne piękno, a nie zakrywać je sztucznymi materiałami. Zgodzisz się ze mną? Ponadto jaki jest sens płacić za wykonanie domu z bali, kiedy całe piękno i walory prozdrowotne zostaną pokryte zazwyczaj sztuczną okładziną. Równie dobrze dom można wykonać z lekkiej i taniej technologii szkieletowej i mieć po prostu dom…
Na co zwracać uwagę?
Zastanawiając się nad wyborem materiału do ocieplenia domu pamiętaj, że różnią się od siebie i mogą się inaczej sprawdzać w zależności od lokalizacji, użytkowania i kosztów. Inne stosuje się do podłóg, sufitów i niedokończonych ścian.
Płyty z pianki poliuretanowej mogą być wykorzystane w nieutwardzonych, stosunkowo płaskich, nieskomplikowanych dachach o niskim nachyleniu, a w przypadku posadzek na poddaszu i trudno dostępnych odcinków stosuje się celulozę o luźnym wypełnieniu.
W pustych przestrzeniach między ścianami wełna drzewna, mineralna lub wełna szklana działa dobrze. W nieukończonych stropach poddasza i nowych wnękach ściennych można zastosować pryskaną piankę poliuretanową.
Aspekt zdrowotny

Wybierając materiał na ocieplenie, kierowałbym się wysokimi parametrami izolacyjnymi i zdrowotnymi. Najlepiej wpisująca się w ideę domów z bali jest wełna drzewna jako najbardziej sprzyjający zdrowiu materiał izolacyjny, a zarazem dość typowy w montażu i dobry izolacyjnie.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pianka poliuretanowa (do drewna otwarto-komórkowa). Charakteryzuje się bardzo wysokimi parametrami energetycznymi, wypełnia każdą szczelinę. Nie ma miejsca na jakiekolwiek mostki termiczne (szpary, niedociągnięcia w szczelności), jednak ta przy aplikacji wydziela sporo szkodliwych substancji, co z założenia ekologicznego mnie już nie przekonuje. Szerzej o materiałach izolacyjnych piszę tutaj.
Pamiętaj! Niewłaściwa instalacja warstw izolacji może powodować kumulowanie się wilgoci i zagrzybienie ścian drewnianych.
Dobry rekonesans
Na koniec warto wspomnieć o wymogach. Szerzej o tym temacie przeczytasz tutaj. Czegokolwiek nie wybierzesz w projekcie, architekt i tak będzie zmuszony uwzględnić warstwy ocieplenia. W przeciwnym razie nie uzyskasz pozwolenia na budowę.
Upewnij się, że dowiesz się wszystkiego o rodzaju zastosowanej izolacji i grubości ścian, rodzajach okien i drzwi przed zakupem budynku, aby móc cieszyć się z niego jak najdłużej. Dzięki temu będziesz bardziej przygotowany na koszty związane z eksploatacją domu z bali, które i tak zapewne pozytywnie Cię zaskoczą. Nie zabraknie Ci też środków w czasie trwania całej inwestycji.
Źródła: www.tuin.co.uk/blog/insulating-a-log-cabin-floor-and-roof/
10 thoughts on “Ocieplenie domu z bali – kiedy wykonać?”
U mnie ocieplenie było konieczne. Jeśli ktoś również będzie do tego zmuszony z doświadczenia radzę sprawdzać jakość płyt styropianowych – ważne by posiadały rekomendację techniczną i jakościową ITB
Ciekawy jestem tego co Pan powiedział. Do domów z bali zazwyczaj nie stosuje się płyt styropianowych a co najwyżej z wełny mineralnej. Zapraszam do szerszej dyskusji na ten temat na naszej grupie na FB – https://www.facebook.com/groups/191735164752395/
Piana wydaje się być najcieplejszym rozwiązaniem ale nie wiem czy najzdrowszym. Nasz wykonawca, Natur Eko Dom przekonał nas do wełny drzewnej. na początku nawet nie wiedzieliśmy że taka jest. Wszędzie się słyszy o mineralnej i o skalnej ale wełna drzewna to raczej mało popularna odmiana. Z tego co wiemy, to jednak jest to najzdrowsze rozwiązanie i do tego w pełni ekologiczne. No i podobno nie traci swoich właściwości po zawilgoceniu. A wełna mineralna po zawilgoceniu do niczego się nie nadaje.
Tak jak wspomniałem w artykule, piana uszczelnia dom bardzo dobrze i charakteryzuje się bardzo małym ryzykiem wystąpienia błędów przy montażu. Pod kątem zdrowotnym zdecydowanie także polecałbym wełnę drzewną. To co opisałeś Pawle o niej także potwierdzę. Ponadto dom z bali i wełna drzewna idealnie ze sobą współpracują. Trzymam kciuki za ekipę, która będzie Tobie wykonywać izolację, aby wykonała to z najwyższą starannością, aby nie powstawałby mostki termiczne (niepotrzebne mikro szczeliny), przez które uciekałoby cenne ciepło z Twoje domu.
Myślę, że dyskutować o tym, która metoda ocieplenia jest najlepsza można w nieskończoność, ale niezależnie na którą się zdecydujemy waro sprawdzić czy producent którego materiały chcemy kupić nie widniał na czarnej liście Głuwnego urzędu nadzoru budowlanego. Okazuje się, że dużo firm podaje inne parametry materiałuw niż te, które rzeczywiście spełniają ich produkty.
Dzięki Irek słuszna uwaga! Przydatna informacja
Co do wełny drzewnej to wszystko fajnie do czasu wystąpienia pożaru. Proszę zwrócić uwagę, że wełna drzewna ma klasę palności “E”. Na własnej skórze przekonałem się co do oznacza – pożar strychu – odbudowa całego poddasza i praktycznie budowa domu od nowa. Owszem sam sobie jestem winien bo ekologia, super właściwości itp. skuszony ofertą również od Natur Eko Dom …
Współczuję. Wszystko zależy o jakim produkcie wełny drzewnej mówimy, bo te mogą być także zabezpieczone odpowiednimi środkami. Osobiście testowałem ten materiał i wiem jak się zachowuje typowa wełna drzewna z rolki. Sprasowana już znacznie lepiej. Mam nadzieję, że udało się wszystko odbudować z sukcesem i że dom był ubezpieczony.
Panie Sławomirze.
W odpowiedzi:
Wełna firmy Steico oraz płyty Steico Universal. Po pożarze wykonałem opinię dot. palności tych materiałów przez osobę z Wyższej Szkoły Pożarnictwa – wyniki bardzo złe dla tych materiałów. Jeśli jest Pan szerzej zainteresowany proszę o o kontakt.
Jasne, proszę podeślij mi informacje na maila (slawomir.witiw@baleidetale.pl), jeśli masz jakieś. Zgłębię temat.