piękne i naturalne domy drewniane

Dlaczego warto budować dom z bali – zalety domu z bali

Poznaj zalety domu z bali. Drewno to niesamowity materiał – jest piękne, wytrzymałe i ponadczasowe. Nie dziwi fakt, że pomimo rozwiniętej technologii budownictwa, wciąż jest chętnie wykorzystywane przez inżynierów, projektantów i deweloperów.

Słowem wstępu

W Polsce coraz częściej można spotkać domy budowane z drewna. Ma to związek z panującymi u nas i w zachodniej Europie trendami. Sama tradycja drewnianych domów w Polsce sięga jeszcze początków istnienia naszego państwa. Niestety względem tamtych czasów ta tradycja trochę przygasła na rzecz cegły i betonu. A szkoda!

baner spotkania online w temacie domów z bali

Całe szczęście, podróżujący po różnych krajach Polacy na nowo odkrywają magię drewna i dostrzegają wiele zalet związanych z budowaniem i mieszkaniem w takich domach. Efekt końcowy budowy jest naprawdę imponujący. Domy z bali są bardzo trwałe, a odpowiednio wybudowane, nie wymagają dodatkowego ocieplenia. Nic więc dziwnego, że domy z bali stały się alternatywą dla klasycznego budownictwa.

baza fachowców przekierowanie

Domy z bali buduje się szybko! – zazwyczaj około 2-4 tygodni. Można dostarczyć wykonawcy własny projekt albo wybrać jeden z gotowych. W takim domu będzie ciepło, a jego koszt będzie mniejszy niż za standardową konstrukcję. Dodatkowo taki dom można budować przez cały rok, ponieważ do jego złożenia nie używa się materiałów mokrych.

ODKRYWAMY KARTY! Poznajmy główne zalety domów z bali.


Wytrzymałość drewna nie zna granic?

piękne i naturalne domy drewniane
Podstawową zaletą drewna i konstrukcji z bali jest wytrzymałość.

Domy z bali to alternatywa dla domów murowanych. Mają długą tradycję i wielu zwolenników. Podstawową zaletą drewna i konstrukcji z bali jest wytrzymałość. 

Żywym i aktualnym przykładem, który to potwierdza jest Nautilus – najwyższy drewniany hotel w Europie, który otwarto we włoskim mieście Pesaro nad Adriatykiem. Pomimo swojej wysokości (28 metrów), budynek jest niemal całkowicie odporny na trzęsienia ziemi, nawet te 8 stopniowe w skali Richtera. To robi wrażenie! Cała budowla została wykonana z 788 metrów sześciennych drewna, pochodzącego z włoskich lasów. Budynek ma 7 pięter, na których łącznie znajduje się 110 pokoi cztero- i pięcioosobowych- znacznie szerzej o trwałości domów już pisałem.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

Czy może być lepszy dowód na wytrzymałość drewna? Są obiekty, które maja po kilkaset lat i zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO – na przykład świątynia w Japonii Horyu-ji. Warto dodać, że zarówno hotel Nautilus, jak i inne budowle z bali, są też odporne na ogień. Mogłoby się wydawać, że jest zupełnie inaczej? Jednak nie! W rzeczywistości drewno potrzebuje dużo tlenu, aby się palić. Dobrze przygotowany, gładki, zaimpregnowany i masywny bal może się co najwyżej lekko osmolić.


Naturalne piękno w czystej postaci

zalety drewna, piękno materiału
Drewno jest materiałem idealnym dla alergików. Łagodzi objawy, a często całkowicie je niweluje.

Drewno to piękny i w 100% naturalny materiał, który jest wykorzystywany w budownictwie od wieków. Od samego początku zachwyca swoim wyglądem i ciepłem, które nam daje. Nawet dziś, kiedy projektanci stawiają na minimalizm i industrialny design, drewno świetnie sprawdza się w swojej roli, komponując się z otoczeniem i przełamując surowość innych materiałów, takich jak np. stal, szkło czy ceramika. Dodatkowo domy z bali są niezwykle uniwersalne. Na zewnątrz piękno natury, a w środku? Czego tylko dusza zapragnie. Dom można wykończyć w dowolny sposób, czy to  bardziej klasyczny wygląd, czy właśnie nowoczesny.


Niepowtarzalny klimat, który leczy?

Nie mamy tu żadnych wątpliwości. W domu z bali panuje unikalny klimat, który z pewnością docenią jego lokatorzy. Zwłaszcza, iż samo drewno ma wręcz magiczną moc! Uwalnia z siebie naturalne olejki eteryczne, które mają działanie uspokajające na nasz organizm. Zostało to udowodnione naukowo przez profesora Maximiliana Moser’a z Uniwersytetu Medycznego w Graz (Austria). Jego badania pokazały, że drewno obniża poziostresu, pogłębia sen, obniża poziom ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia i nie tylko!

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Dodatkowo, drewno jest materiałem idealnym dla alergików. Łagodzi objawy, a często całkowicie je niweluje. Nie bez znaczenia są też właściwości antystatyczne drewna (nie przyciąga kurzu). 

Dodatkowo drewno reguluje wilgotność powietrza w domu – pochłania jej nadmiar, a niedobór oddaje. Tym sposobem użytkownicy domów z bali mogą cieszyć się znacząco wyższym komfortem życia. Powietrze jest świeże i lekkie jakże cenne zwłaszcza w oblicz smogu często występującego w naszym kraju. Ponadto materiał ten doskonale tłumi promieniowanie elektromagnetyczne, które emitują urządzenia codziennego użytku, takie jak np. mikrofalówki, telefony, a nawet radioodbiorniki i telewizory.


Doskonała izolacja przez cały rok!

Wymarzony dom z bali
Drewno to materiał o doskonałych parametrach termoizolacyjnych.

Drewno to materiał o doskonałych parametrach termoizolacyjnych, a przez to domy z bali służą jako konstrukcje całoroczne – przy zastosowaniu odpowiedniej technologii budowy można uzyskać bardzo zadowalające efekty cieplne. Dostępne są też bale warstwowe lub z termoizolacyjną wkładką, które mają dodatkowe właściwości.

Drewno to naturalna izolacja, która szybko się nagrzewa i chroni przed zimnem oraz wilgocią, a latem daje przyjemny chłód i zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Te niesamowite właściwości to efekt złożonej struktury. Faktem jest, że 1 kg drewna pochłania do 2,5 razy więcej ciepła niż kamień. To wręcz idealny materiał do budowy domu!

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

To tylko niektóre z zalet drewna. Domy z bali są również tanie, szybkie w budowie i co ważniejsze – można dostosować ich projekt do swoich indywidualnych potrzeb. Można skorzystać z setek, gotowych już projektów lub skomponować z wybranych elementów własną konstrukcję. Stawiane dziś domy z bali to nie tylko domy całoroczne i letniskowe, ale również piętrowe konstrukcje, które z powodzeniem mogą zastąpić standardowe, domy murowane, które znamy.

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

6 thoughts on “Dlaczego warto budować dom z bali – zalety domu z bali”

  1. Też rozważam dom z bali 🙂 Jednak żona zdecydowanie jest za klasycznym domem murowanym. Zobaczymy, może uda nam się jakoś dojść do porozumienia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: