okna w domu z bali

Wybór okien i drzwi w domu z bali – jak wybrać, na co zwracać uwagę?

Wybór okien i drzwi w domu z bali będzie miał duży wpływ na Twoje końcowe zadowolenie z projektu. Muszą być one trwałe i zapewniać bezpieczeństwo, ale nie można zapominać również o tym, że powinny być spójne wizualnie z całym domem. Ważny jest również ich poziom izolacji dźwiękowej oraz cieplej, aby nie zwiększać nie potrzebnie kosztów ogrzewania i zużycia energii.

 Szczelne okna = ciepły dom

Przykładowa strona z wyceny okien.

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że producenci stolarki potrafią tak stworzyć ofertę, że laikowi ciężko będzie dostrzec, co się opłaca, a co nie. Z pozoru te same parametry przedstawione w ofercie nie ujawnią istotnych niuansów, z punktu widzenia trwałości oraz szczelności okien i drzwi.

Rozwiązanie jest chyba tylko jedno. Korzystaj z usług doświadczonego producenta (który działa już na rynku minimum 10 lat), którego ktoś już sprawdził i poleca.

Przez okna ucieka z domu od 25 do 40% ciepła. Aby jak najbardziej ograniczyć to zjawisko, powinno się stosować okna, które mają dobre parametry. Patrząc na ofertę, kieruj się poziomem termoizolacyjnym okien. Aby ograniczyć straty ciepła, powinno się stosować okna o niskich współczynnikach przenikania ciepła Uw (czyli dla całego okna), mniejszych od standardowego 1,6 W/(m2·K). Współczynnik przenikania ciepła Ug ma wartość od 1 W/(m2·K) w standardowych oknach do 0,5 W/(m2·K) w oknach energooszczędnych. Jakiego okna mamy do wyboru? PVC i drewniane.

baner spotkania online w temacie domów z bali


Okna PVC

Oj… trzeba przyznać, że wybór jest ogromny zwłaszcza, jeśli producent mami Cię różnymi, „ważnymi” dodatkami. W artykule tym skupię się na dwóch głównych typach stolarki: PVC (potocznie plastiki) i drewniana.

okna plastikowe, PCV, PVC, wytrzymałe, alternatywa w domach z bali
Możesz pomyśleć też nad oknami z PCV.

PVC (Poli Vinyl Chloride) to okna warte uwagi. Może będzie to dla Ciebie zaskoczeniem, ale tak, zdecydowanie tak! Dobrze wykonane praktycznie nie wymagają uwagi z Twojej strony i są bardzo trwałe. Obecnie ich producenci wykonują je w coraz to lepszych okleinach, które wiernie imitują drewno. Laik z ulicy, jak i z wewnątrz nie pozna, że to „plastik”.

Stolarka drewniana wymaga więcej fachu, więc błędy po stronie wykonawcy są bardziej dotkliwe (krzywienie się okien, nieszczelność przed wodą i termoizolacyjnie).

baza fachowców przekierowanie

Do tego koszty PVC zazwyczaj są o 30% niższe. Warto zastanowić się nad tą opcją zwłaszcza wtedy kiedy masz napięty budżet. Oczywiście ideologicznie dom drewniany = okna drewniane, jeśli ideologia ta, czy przekonania są u Ciebie na pierwszym miejscu przejdźmy dalej.


Stolarka drewniana

Planner Budowy domu z bali od A do Z, e-bookTak jak w przypadku domu z bali, ważny jest odpowiedni dobór materiału okien. Drewno powinno być klejone na kilka warstw, zazwyczaj trzy. Najbardziej popularne są okna wykonywane z sosny, świerku czy modrzewia. Te ostatnie będą najdroższe około 10-20% więcej, jednak modrzew ma bardzo ładny rysunek drzewa.


Drewno

okiennice w domach z bali, okna drewniane
Okiennice są wciąż w modzie.

Drewno klejone powinno zostać odpowiednio przygotowane (wysuszone i połączone). Producenci stolarki drewnianej korzystają najczęściej z dostawców zewnętrznych. Słabej jakości drewno klejone (bez znaczenia na gatunek) może powodować późniejsze rozszczelnienie się okien czy nawet zblokowanie okna w ramie.

Jeśli chodzi o grubość ramy – standardem jest okno o grubości około 7 cm lub te energooszczędne – pasywne 9 cm. W tych najcieńszych nie zastosujesz lepszego pakietu szyb. Standardowy posiada dwie szyby zespolone, ten lepszy trzy.

Pomiędzy każdą szybą tworzy się pustka, niegdyś wypełniana powietrzem obecnie argonem pełniącym bardzo ważne funkcje izolacyjne. Okno „nie wieje chłodem”. To też wskazówka dla posiadaczy starych okien PVC. Argon potrafi wietrzeć i po około 10 latach trzeba będzie pokusić się o jego uzupełnienie.

okna drewniane w domach z bali na co zwracać uwagęWierzchnia część okna może zostać pokryta drewnem nieklejonym (litym). To rozwiązanie dedykowane jest dla tych, którzy okna chcieliby mieś jasne pozostawiając tym samym na widoku rysunek drewna. Klejonka łączona jest na tzw. mikrozłącza/ząbki dość nieznacznie widoczne.

Wielu nabywcom to nie przeszkadza, jednak warto, abyś zwrócił na to uwagę. Producent może zażyczyć sobie dopłaty za zastosowanie pełnego drewna na wierzchnich warstwach okna (najczęściej +5%).


Okucia

Nie bez znaczenia jest stosowany system okuć (czyli całego ruchomego mechanizmu zamykającego okno). Na rynku jest kilku producentów okuć najczęściej stosowane i dobre to: Roto, Winkhaus, czy Siegenia.  Ciężko jednak przyjąć, że im lepszy jest rodzaj materiału, z jakiego okna zostały wykonane, tym cały zestaw będzie wykazywać większą jakość. Standardy producentów są różne i np. ten z gorszym produktem może zastosować kilka dodatków, które podniosą cenę, co może być już mylące analizując okna pod kątem ceny.


Dodatki

Liczą się także dodatki. Oto one:

  • Szprosy – stanowią bardzo dobry element dekoracyjny stanowią podziały szyb na mniejsze elementy. Najczęściej (najbardziej optymalnie kosztowo) klejone do szyby z obu stron (tzw. Wiedeńskie). Są także takie stosowane tylko wewnątrz, pomiędzy szybami lub konstrukcyjne. Te ostatnie fizycznie dzielą okno na mniejsze elementy, te wypełniane są odpowiednio mniejszymi pakietami szybowymi;
  • Klamki z przyciskiem lub kluczykiem – stanowią dość niedrogie zabezpieczenie przed typowym włamaniem (rozwiercenie klamki od zewnątrz co umożliwia otwarcie okna);
  • Zatrzask i pochwyt, czyli tak zwana klamka balkonowa. Bardzo przydatna do okna z wyjściem na taras, ogród i balkon. Zimą, kiedy masz w domu palacza, lub kiedy idziesz do ogrodu, z łatwością zatrzaśniesz drzwi, aby nie uciekało ciepło. Ich otwarcie następuje poprzez mocniejsze pchnięcie. Klamka oczywiście nie działa jak normalnie zamkniesz okno;

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

  • Dodatkowe okucia i szyby antywłamaniowe – większość producentów może zaproponować Ci takie rozwiązania zabezpieczające przed włamaniem. Okucia posiadają wówczas dodatkowe bolce uniemożliwiające wyważenie z ramy okna. Szyba zaś jest odpowiednio wzmocniona. Symbol P2 oznacza, że szyba jest bardziej odporna na stłuczenia, ale po pewnym czasie możliwa do sforsowania. P4 stanowi szybę bardzo odporną. Te zabezpieczenia są niewidoczne, a stosunkowo bardzo skuteczne. Prezentację wytrzymałości tych dwóch typów szyb w dość prowizoryczny sposób prezentuje dwóch Panów w filmiku zamieszczonym na YouTube – może język testujących pozostawia wiele do życzenia, ale problem jest zobrazowany bardzo przystępnieNie ma sensu wyposażać dom w drzwi antywłamaniowe najwyższej klasy w sytuacji kiedy od ogrodu złodziej może dostać się do Twojego domu przez okno tarasowe.
  • Parapety – często dostarczane i montowane wraz z oknem. To dobre rozwiązanie bo w pełni zamyka temat wykończenia okien od zewnątrz domu. Żaden inny fachowiec nie będzie już przy nich majstrował.

Kolorystyka

Okna drewniane, jak wybrać przykłady
Okien z drewna nie warto przykrywać farbą.

Kolorystyka okien może być praktycznie dowolna. Moim zdaniem, wybierając drewnianą stolarkę powinieneś pomalować ją kolorem transparentnym (czyli takim, który zabezpieczy okno przed promieniami słońca, ale wciąż będzie widać rysunek drewna).

Oczywiście nie bez znaczenia jest tu jakość zastosowanych materiałów. Często po już 3 latach powłoka łuszczy się i odpada. Z pewnością nie jest to wynikiem dobrze wykonanego produktu. Ten aspekt najlepiej sprawdzić oglądając okna producenta u jego klientów, którzy skorzystali z jego usług przynajmniej 5-7 lat temu.


Kilka słów o drzwiach

drzwi w domach z bali, właściwy wybór
W domu z bali możesz zastosować praktycznie dowolne drzwi.

Z uwagi na to, że drzwi będą używane bardzo często, ich konstrukcja musi zapewniać trwałość i szczelność. Wybierając drzwi drewniane osobiście polecałbym Ci np. dębowe czy modrzewiowe, jako solidne rozwiązanie na lata. Sosna czy świerk także się sprawdza, niemniej główne drzwi do domu to element reprezentacyjny i bardzo ważny z punktu widzenia niezawodności.

Na rynku jest wiele rodzajów drzwi, w tym bardzo dobrej klasy antywłamaniowe i stalowe z wkładką izolacyjną. Z pewnością gotowe drzwi będą sporo tańsze od tych robionych na zamówienie czy drewnianych. Pamiętaj jednak, że imitacja drewna na dość dużej powierzchni nie zawsze dobrze prezentuje się w zestawieniu z pięknem bali.

bezpieczne drzwi w domu z bali, antywłamaniowe
Bezpieczeństwo to podstawa.

Ważny jest aspekt bezpieczeństwa. Istnieje kilka kluczowych zagadnień, na które należy zwrócić uwagę. W odniesieniu do drzwi bardzo ważna jest sama blokada i wszelkie zakleszczenia (bolce) wokół ramy drzwi. Muszą być one mocne odporne na wszelkie próby wejścia przymusowego. Odpowiedniej klasy (min. C) zamki z zabezpieczeniem przed przewierceniem (służą do tego dedykowane rozety). Przyda się także wizjer.     

 


Montaż stolarki

Najbardziej trwały montaż stolarki okiennej i drzwiowej to ten z zastosowaniem tzw. kotew, czyli śrub wkręcanych przez ramę aż do konstrukcji domu. Wielu producentów stosuje tzw. blaszki, które są tańsze, niemniej nie gwarantują one tak dobrej stabilności stolarki.

Rozróżniamy głównie dwa typu montażu: zwykły na typową piankę montażową oraz tzw. „ciepły”. Ten drugi oprócz pianki ma specjalne taśmy montowane z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Dodatkowo zabezpiecza to łączenie przed stratami cieplnymi. Jest jednak często występujący problem. Owe taśmy nie trzymają się dość dobrze drewna.  Lepiej spisują się tutaj taśmy rozprężne. Ciepły montaż jest dwukrotnie droższy od typowego. W sytuacji nietrwałego spojenia ta dodatkowa izolacja przestaje mieć sen. Zwróć dokładnie na to uwagę.


Kolejna dobra rada na koniec!

okna i drzwi w domach z bali jak wybrać? na co zwracać uwagę?
Zamawiaj okna i drzwi z głową.

Przed wpłaceniem zaliczki, dobrze zapoznaj się z umową i opisem technicznym całej stolarki. Sprawdź, czy dobrze rozumiesz te rysunki i czy wszystko na nich zawarte będzie się zgadzało z wymiarami, jakie szykują wykonawcy na budowie!

Pamiętaj także, żeby roboty, z wiązane z domem z bali, warto odpowiednio zgrać czasowo z dostawą okien i montażem (jeśli wykonawca nie dostarcza okien we własnym zakresie). Dostarczone okna powinny być niezwłocznie zamontowane na budynku (montaż trwa zazwyczaj 1-2 dni). Okna składowane na budowie są łakomym kąskiem dla złodziei. Często także niezamontowane ulegają przypadkowemu uszkodzeniu przez innych fachowców na budowie.

Na tym etapie budowy warto zamknąć całą bryłę domu, czyli równolegle zamontować drzwi, jak i ewentualną bramę garażową. Wówczas lepiej zabezpieczasz dom przed złodziejami.

Zamawiaj stolarkę okienna i drzwiową wraz z montażem – w ten sposób zyskujesz niższy podatek VAT 8% zamiast 23%, w przypadku osobnego zakupu i montażu. Ponadto, najlepiej jest kiedy to producent sam montuje okna i daje na to gwarancję. Rolą wykonawcy domu z bali będzie odpowiednie przygotowanie otworów okiennych i drzwiowych.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

4 thoughts on “Wybór okien i drzwi w domu z bali – jak wybrać, na co zwracać uwagę?”

  1. U siebie mam okna i drzwi od firmy Atos z Lublina i jestem z nich jak najbardziej zadowolony.

  2. Czy warto montować tzw. “ciepłe parapety”?
    Jak lepiej umiejscowić okno – zlicowane z elewacją czy cofnięte?

  3. Hej, zwłaszcza dla drewnianych okien lepiej, aby było cofnięte, schowane w ścianie. Myślę, że ciepły parapet wiele nie kosztuje i uważam, że warto tylko pytanie, jak w domu z bali będzie przygotowany otwór okienni i jak szczelnie będzie to wykonane 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: