BaleiDetale.pl
montaż stolarki w domu z bali

Prawidłowy montaż okien w domu z bali – od czego zacząć?

Montaż okien i drzwi jest jednym z najbardziej problematycznych aspektów budowania domu z bali. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę osiadanie ścian, więc już na wczesnym etapie musisz wiedzieć, jak powinny wyglądać szczeliny między tymi elementami i jak należy je odpowiednio zabezpieczyć. Prawidłowy montaż okien w domu z bali – od czego zacząć?

Nieodpowiednie osadzenie stolarki okiennej i drzwiowej skutkuje tym, że nie będzie ona funkcjonalna – będziesz mieć trudności z zamykaniem i otwieraniem lub też nieszczelna – przez co stracisz sporo pieniędzy na ogrzewaniu lub kosztach związanych z dodatkowym ociepleniem.

 

Wymiary drzwi i okien

prawidłowy montaż okien, stolarki okiennej, okna drewniane w domach z bali
Uważaj na wymiary!

Najczęściej odpowiedni wybór okien i drzwi następuje już na etapie projektowania domu lub na kilka miesięcy przed rozpoczęciem prac na budowie. Średni czas wykonania stolarki okiennej u renomowanego producenta to 8-12 tygodni dla okien drewnianych i 3-6 tygodni dla okien plastikowych imitujących drewno. Osoby pracujące przy budowie części drewnianej muszą bowiem znać dokładnie wszystkie wymiary, zanim rozpoczną prace związane z produkcją ścian z bali. W przypadku pomyłki, jeśli otwór trzeba powiększyć problemu na ogół nie ma, jednak w drugą stronę sprawa się nieco komplikuje.

Wymiary okien i drzwi podane są najczęściej w projekcie, ale UWAGA!!! Czasem wymiary podane są w wymiarach stanowiących światło otworu, a czasem w świetle ościeży. Co to oznacza? Światło otworu to dziura w ścianie, która zostanie docelowo wycięta i przygotowana do montażu stolarki. Światło ościeży to dokładny wymiar okna mierząc je dokładnie po obrysie.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7


Światła otworu

Znając wymiary światła otworu wykonawca domu z bali powinien przekazać Ci instrukcje, ile miejsca potrzebuje na osadzenie okna, uwzględniając technologie budowy domu. Dla przykładu na szerokość zostawia się 3-4cm na piankę montażową. Na wysokość jest to zazwyczaj 5-7cm dla domów wykonywanych z bali suszonych oraz 10-15cm dla domów wykonywanych z bali mokrych.

Pamiętaj, zapas na osiadanie domu stosuje się tam, gdzie masz do czynienia ze ścianą balową. Poddaszy wykonanych w technologii szkieletowej ta reguła nie dotyczy. W tym przypadku należy zostawić 3-4 cm luzu na piankę montażową na szerokość jak i wysokość.

baner spotkania online w temacie domów z bali


Światło ościeży

Realny wymiar okna po obrysie, tak najczęściej podawane są wymiary stolarki w projekcie. Mając te informacje okna i drzwi możesz zamówić dokładnie takie, jak na planie domu. Wykonawca powinien odpowiednio przygotować otwory.

Okna i drzwi można zamontować już w trakcie budowania bryły domu z bali lub też częściej i wygodniej tuż po jej ukończeniu. Proces ten może wydawać się stosunkowo prosty, ale wymaga  wiedzy na temat osiadania domu z bali i uwzględnienia tego aspektu przy montażu stolarki. Prawidłowe osadzenie okien jest bardzo ważne. Wiąże się ono ze szczelnością termoizolacyjną i niezależną pracą względem ruchów domu.


Przykłady prawidłowego montażu okien i drzwi

Oto dwa rysunki, przedstawiające jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany montaż okien i drzwi w ścianach balowych:

prawidłowy montaż okien w domach z bali, stolarki okiennej, poradnik, instruktarz
Oto, jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany montaż okien i drzwi w ścianach balowych.

Pierwszy rysunek przedstawia bardziej stabilną, łatwiejszą w wykonaniu i pewną konstrukcję tzw. ramiaków. Na etapie składania domu, przed zamknięciem otworu górną belką, nacinane są rowki. Pionowe belki wbijane są na ścisk w rowki wycięte od boków bali – uprzednio warto wypełnić je materiałem izolującym np. elastyczną pianką montażową.

baza fachowców przekierowanie

W górnym balu, zamykającym otwór wycinana jest przestrzeń, w którą belka (część ramiaka) wchodzi coraz głębiej wraz z osiadającym domem. W przestrzeń tą uprzednio warto włożyć wełnę drzewną, która dodatkowo zaizoluje to połączenie. Nie można stosować w tym miejscu pianki montażowej. Ta jest za twarda. Osiadający dom wywierać będzie zbyt duży nacisk na okno.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Drugi rysunek przedstawia montaż skrzynkowy. Boczne, pionowe belki oraz górną skrzynkę montuje się do bali tak, aby pionowa praca budynku nie wywierała wpływu na okno. Samą skrzynkę można wypełnić miękkim materiałem izolującym np. wełną drzewną.

Jak już wspominałem, w artykule mówiącym o wyborze okien i drzwi, że do montażu warto stosować solidne śruby (kotwy), wiercone przez ramę do ramiaka. Producenci często stosują blaszki montażowe, które są stosunkowo słabe. Nie powinno to podnieść ceny montażu. Okno niewykończone wokół może się przestawić, np. kiedy trzaśnie zbyt mocno podczas przeciągu w domu.

Warto pamiętać o tym, że dobrze jest wykonać cały etap stanu surowego zamkniętego, czyli bryłę domu, komin, okna, drzwi zewnętrzne i dach u jednego wykonawcy, aby ten wziął całą odpowiedzialność za jakość prac na siebie.

 

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews