montaż stolarki w domu z bali

Prawidłowy montaż okien w domu z bali – od czego zacząć?

Montaż okien i drzwi jest jednym z najbardziej problematycznych aspektów budowania domu z bali. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę osiadanie ścian, więc już na wczesnym etapie musisz wiedzieć, jak powinny wyglądać szczeliny między tymi elementami i jak należy je odpowiednio zabezpieczyć. Prawidłowy montaż okien w domu z bali – od czego zacząć?

Nieodpowiednie osadzenie stolarki okiennej i drzwiowej skutkuje tym, że nie będzie ona funkcjonalna – będziesz mieć trudności z zamykaniem i otwieraniem lub też nieszczelna – przez co stracisz sporo pieniędzy na ogrzewaniu lub kosztach związanych z dodatkowym ociepleniem.

 

Wymiary drzwi i okien

prawidłowy montaż okien, stolarki okiennej, okna drewniane w domach z bali
Uważaj na wymiary!

Najczęściej odpowiedni wybór okien i drzwi następuje już na etapie projektowania domu lub na kilka miesięcy przed rozpoczęciem prac na budowie. Średni czas wykonania stolarki okiennej u renomowanego producenta to 8-12 tygodni dla okien drewnianych i 3-6 tygodni dla okien plastikowych imitujących drewno. Osoby pracujące przy budowie części drewnianej muszą bowiem znać dokładnie wszystkie wymiary, zanim rozpoczną prace związane z produkcją ścian z bali. W przypadku pomyłki, jeśli otwór trzeba powiększyć problemu na ogół nie ma, jednak w drugą stronę sprawa się nieco komplikuje.

Wymiary okien i drzwi podane są najczęściej w projekcie, ale UWAGA!!! Czasem wymiary podane są w wymiarach stanowiących światło otworu, a czasem w świetle ościeży. Co to oznacza? Światło otworu to dziura w ścianie, która zostanie docelowo wycięta i przygotowana do montażu stolarki. Światło ościeży to dokładny wymiar okna mierząc je dokładnie po obrysie.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7


Światła otworu

Znając wymiary światła otworu wykonawca domu z bali powinien przekazać Ci instrukcje, ile miejsca potrzebuje na osadzenie okna, uwzględniając technologie budowy domu. Dla przykładu na szerokość zostawia się 3-4cm na piankę montażową. Na wysokość jest to zazwyczaj 5-7cm dla domów wykonywanych z bali suszonych oraz 10-15cm dla domów wykonywanych z bali mokrych.

Pamiętaj, zapas na osiadanie domu stosuje się tam, gdzie masz do czynienia ze ścianą balową. Poddaszy wykonanych w technologii szkieletowej ta reguła nie dotyczy. W tym przypadku należy zostawić 3-4 cm luzu na piankę montażową na szerokość jak i wysokość.

baner spotkania online w temacie domów z bali


Światło ościeży

Realny wymiar okna po obrysie, tak najczęściej podawane są wymiary stolarki w projekcie. Mając te informacje okna i drzwi możesz zamówić dokładnie takie, jak na planie domu. Wykonawca powinien odpowiednio przygotować otwory.

Okna i drzwi można zamontować już w trakcie budowania bryły domu z bali lub też częściej i wygodniej tuż po jej ukończeniu. Proces ten może wydawać się stosunkowo prosty, ale wymaga  wiedzy na temat osiadania domu z bali i uwzględnienia tego aspektu przy montażu stolarki. Prawidłowe osadzenie okien jest bardzo ważne. Wiąże się ono ze szczelnością termoizolacyjną i niezależną pracą względem ruchów domu.


Przykłady prawidłowego montażu okien i drzwi

Oto dwa rysunki, przedstawiające jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany montaż okien i drzwi w ścianach balowych:

prawidłowy montaż okien w domach z bali, stolarki okiennej, poradnik, instruktarz
Oto, jak powinien wyglądać prawidłowo wykonany montaż okien i drzwi w ścianach balowych.

Pierwszy rysunek przedstawia bardziej stabilną, łatwiejszą w wykonaniu i pewną konstrukcję tzw. ramiaków. Na etapie składania domu, przed zamknięciem otworu górną belką, nacinane są rowki. Pionowe belki wbijane są na ścisk w rowki wycięte od boków bali – uprzednio warto wypełnić je materiałem izolującym np. elastyczną pianką montażową.

baza fachowców przekierowanie

W górnym balu, zamykającym otwór wycinana jest przestrzeń, w którą belka (część ramiaka) wchodzi coraz głębiej wraz z osiadającym domem. W przestrzeń tą uprzednio warto włożyć wełnę drzewną, która dodatkowo zaizoluje to połączenie. Nie można stosować w tym miejscu pianki montażowej. Ta jest za twarda. Osiadający dom wywierać będzie zbyt duży nacisk na okno.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiw

Drugi rysunek przedstawia montaż skrzynkowy. Boczne, pionowe belki oraz górną skrzynkę montuje się do bali tak, aby pionowa praca budynku nie wywierała wpływu na okno. Samą skrzynkę można wypełnić miękkim materiałem izolującym np. wełną drzewną.

Jak już wspominałem, w artykule mówiącym o wyborze okien i drzwi, że do montażu warto stosować solidne śruby (kotwy), wiercone przez ramę do ramiaka. Producenci często stosują blaszki montażowe, które są stosunkowo słabe. Nie powinno to podnieść ceny montażu. Okno niewykończone wokół może się przestawić, np. kiedy trzaśnie zbyt mocno podczas przeciągu w domu.

Warto pamiętać o tym, że dobrze jest wykonać cały etap stanu surowego zamkniętego, czyli bryłę domu, komin, okna, drzwi zewnętrzne i dach u jednego wykonawcy, aby ten wziął całą odpowiedzialność za jakość prac na siebie.

 

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

10 thoughts on “Prawidłowy montaż okien w domu z bali – od czego zacząć?”

  1. Ja mam okna oraz drzwi od firmy Atos z Lublina i całość prezentuje się i sprawdza doskonale.

  2. A czy nie prawidlowym jest montaz okien na tzw piane rozprezna i sruby/kotwy przewiercane w poprzek?To powinno lepiej uszczelnic samo okno a ewentualna obroka wykonczeniowa powinna dosc dobrze zamaskowac tego typu material aby nie psul wizualnego efektu konstrukcji. Osobiscie przymierzam sie do budowy domu z bala ale w technologii sumikowo – łatkowej i własnie studiuje technologie montazu okien w domach drewnianych.

  3. Chyba nie ma innego wyjścia jak w osi i albo okno będzie wystawać po obu stronach tyle samo i wtedy obróbka, albo z jednej strony wystaje z drugiej na płasko. Obróbką drewnianą okien wykonać odpowiednie maskowania. Inaczej nic tu się nie da wymyśleć.

  4. Są systemy mocowań, które pozwalają na wypuszczenie okien do warstwy izolacji. Więcej mogę pomóc w rozmowie bezpośredniej i na podstawie projektu lub zdjęć domu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: