BaleiDetale.pl
porady jak budować dom z bali, wyjaśnieni pojęć, domy drewniane całoroczne, pod klucz, cena

Dom z bali pod klucz, czyli jaki? Stan surowy zamknięty, a pod klucz – czym się różnią?

Wyjaśniam pojęcia: stan surowy, stan surowy otwarty, stan deweloperski i pod klucz

 

Szukasz wykonawcy Twojego domu z bali? Sprawdzonego producenta całorocznych domów drewnianych? Ale czy znasz podstawowe pojęcia jakimi posługują się Ci fachowcy? Jak porównasz cenę za metr kwadratowy nie wiedząc co tak naprawdę kryje się pod pojęciami: stan surowy otwarty oraz zamknięty, stan deweloperski i pod klucz? Każde z nich może być uznane za etap końcowy wykonywanych prac. Nie daj się zaskoczyć planując swój kosztorys budowy.

Te proste wskazówki oraz zestawienie pomogą Ci uniknąć niemiłego zaskoczenia w trakcie budowy.

Te wskazówki dotyczą tylko domów z bali!

gotowe domy z bali
Stan surowy domu z bali można podzielić na dwa etapy – otwarty i zamknięty.

Na wstępie warto, abyś zwrócił uwagę, że opisuję tutaj pojęcia dotyczące domów z bali, a nie generalnie. Ze względów technicznych kolejność prac i zakres wykonania różni się (albo powinien się różnić) od typowego domu murowanego! To bardzo istotne zwłaszcza starając się o kredyt, czy prowadząc rozmowy z wykonawcami, o czym już pisałem.


Stan surowy otwarty – czy to tylko bryła?

kredyt na budowę

Stan surowy domu z bali można podzielić na dwa etapy – otwarty i zamknięty. Pierwszy z nich jest tak naprawdę najtrudniejszy i od niego będzie zależeć trwałość Twojego domu. Stan surowy otwarty zakłada wykonanie fundamentów, ścian konstrukcyjnych (zazwyczaj tylko zewnętrznych, wewnętrzne tylko wtedy kiedy pełnią funkcję nośną – np. wspierają konstrukcję dachu, albo piętra), stropu pomiędzy piętrami i konstrukcji dachu oraz pokrycia dachowego wraz z montażem.  Nie montuje się tu jednak docelowego produktu, np. dachówek ceramicznych, a zaledwie deskowanie i papę.

grupa na facebooku


Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty różni się dodaniem do powyżej opisanej bryły zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej, wybudowaniem ścianek działowych (choć nie zawsze, czasem na etapie deweloperskim), kominów oraz wykończeniem dachu docelowym materiałem (dachówka ceramiczna, blacha, blachodachówka, gont itp.). 

porady
Stan surowy zamknięty czy stan surowy otwarty – który wybierzesz?

Ponadto, aby zachować świeżość barwy naturalnego drewna niezwłocznie po zakończeniu tego etapu dom powinien być zaimpregnowany. Komplet powyższych prac pozwala uzyskać dom z bali, który będzie zabezpieczony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz przed wejściem osób trzecich do środka.

Praktycznie z zewnątrz dom powinien wyglądać na ukończony. Chociaż jest to etap przejściowy, to jednak wiele osób decyduje się przerwać w tym momencie pracę i poczekać na np. lepszą aurę pogodową lub przypływ finansów. Dom w takim stanie może wytrzymać wiele miesięcy.


Stan deweloperski a stan „pod klucz”

szukanie wykonawcyNajczęściej nowe mieszkania i domy można znaleźć właśnie w stanie deweloperskim. Oprócz wszystkich elementów, które zawarte są w wyżej wymienionych etapach, tu dodatkowym atutem jest przyłączenie wszystkich niezbędnych mediów. Zainstalowane więc zostaną:

 • Ocieplenie poddasza i ewentualnie ścian parteru;
 • Energia elektryczna wraz z okablowaniem;
 • Instalacja wodno-kanalizacyjna wraz z rurami, miejscem na pralkę itd.;
 • Ogrzewanie wraz z kaloryferami lub rozwiązaniami dotyczącymi ogrzewania kominkiem;
 • Wykonanie ścian działowych (jeśli wcześniej nie zostały postawione wraz z konstrukcją domu), wraz z okładzinami (np. ozdobna deska czy płyty G-K);
 • Izolacja podłogi parteru wraz z wylewką betonową;
 • Wykonanie konstrukcji właściwej podłogi na piętrze wraz z wygłuszeniem.

spotkania online

Zatem jak widać nie brakuje już wiele, aby w takim domu z bali zamieszkać, jednak nadal trochę prac przed Tobą.


Domy z bali pod klucz

To inaczej gotowy dom z bali. Praktycznie możesz w nim zamieszkać bez większych trudności. Każda potrzeba rzecz będzie już na tym etapie zrealizowana, a jedyne braki, jakich możesz się spodziewać, są czysto kosmetyczne.

Oto, czego możesz się spodziewać w budynku mieszkalnym „pod klucz”:baza fachowców

 • Tynków wewnętrznych, farb/impregnatów na ścianach;
 • Okładzin z glazurą;
 • Podłóg w postaci terakoty, paneli drewnianych czy parkietu;
 • Kompletu drzwi wewnętrznych;
 • Ukończonych tarasów;
 • Schodów;
 • Sygnału telewizyjnego i telekomunikacyjnego (o ile potrzebujesz);
 • Pełnych podjazdów i ścieżek w ogrodzie;
 • Oświetlenia wewnętrznego, wraz z włącznikami i punktami świetlnymi.

projekt domu

Ważnym elementem jest tu także gotowy węzeł sanitarny, więc będziesz mieć do dyspozycji łazienkę i ubikację, a niekiedy nawet i kuchnię. To, co dokładnie zostanie zrobione w stanie „pod klucz” musisz przedyskutować z swoim wykonawcą lub deweloperem, ponieważ nie ma odgórnie narzuconych norm, które regulowałyby to pojęcie jednoznacznie. 

jak budować dom z bali
Do mieszkania w stanie „pod klucz” możesz się właściwie wprowadzać zaraz po odbiorze.

Niekiedy w pakiecie są chociażby zewnętrze okiennice/rolety, innym razem natomiast ich nie ma. Ogólna zasada jest taka, że budynek w stanie „pod klucz” ma umożliwić wygodne wprowadzenie się i szybkie zadomowienie. Oprócz wniesienia swoich mebli nie będziesz potrzebował robić już nic innego, by móc swobodnie korzystać z nowego domu.


Koszty a stan domu z bali

Jak widać stan surowy to budowla, która jest wyposażona w ściany i dach, a dom pod klucz jest ukończony do ostatniego przełącznika. Jeśli chcesz brać udział w konfiguracji i projektowaniu (mieć wpływ na kafelki, podłogi, malowanie ścian lub wybór armatury sanitarnej itd.), możesz wybrać dom w stanie surowym lub deweloperskim. Następnie możesz kontynuować samemu prace nad końcowym efektem. Pamiętaj też o tym, że jeśli dom z bali dopiero powstaje, to jak najbardziej masz wpływ na wygląd jego różnych elementów w każdym etapie budowy.

rezerwacja konsultacji

Koszty budowy domu są podzielone w następujący sposób: projekt indywidualny wynosi około 2-4%, murowanie ok. 10%, bryła kolejne 35-50%, a wykończenie oscyluje między 35-45% całkowitych kosztów. Łatwo więc wywnioskujesz, że dom w stanie surowym jest aż o 45-60% tańszy niż ten w stanie „pod klucz”. W ogólnym rozrachunku mogą być to wielkie kwoty, więc taki podział pracy nad domem z bali jest niekiedy praktykowany. Wybierając stan surowy możesz też liczyć na pewne korzyści, w tym mieć lepszą ofertę na zakup ziemi oraz projektu. Taki dom łatwiej dostosować w zależności od swoich życzeń i potrzeb.

grupa facebookowa

Źródła:

https://loghome.com/articles/article/whats-the-difference-between-a-builder-and-a-general-contractor

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews