Wyjaśniam pojęcia: stan surowy, stan surowy otwarty, stan deweloperski i pod klucz
Szukasz wykonawcy Twojego domu z bali? Sprawdzonego producenta całorocznych domów drewnianych? Ale czy znasz podstawowe pojęcia jakimi posługują się Ci fachowcy? Jak porównasz cenę za metr kwadratowy nie wiedząc co tak naprawdę kryje się pod pojęciami: stan surowy otwarty oraz zamknięty, stan deweloperski i pod klucz? Każde z nich może być uznane za etap końcowy wykonywanych prac. Nie daj się zaskoczyć planując swój kosztorys budowy.
Te proste wskazówki oraz zestawienie pomogą Ci uniknąć niemiłego zaskoczenia w trakcie budowy.
Te wskazówki dotyczą tylko domów z bali!
Na wstępie warto, abyś zwrócił uwagę, że opisuję tutaj pojęcia dotyczące domów z bali, a nie generalnie. Ze względów technicznych kolejność prac i zakres wykonania różni się (albo powinien się różnić) od typowego domu murowanego! To bardzo istotne zwłaszcza starając się o kredyt, czy prowadząc rozmowy z wykonawcami, o czym już pisałem.
Stan surowy otwarty – czy to tylko bryła?
Stan surowy domu z bali można podzielić na dwa etapy – otwarty i zamknięty. Pierwszy z nich jest tak naprawdę najtrudniejszy i od niego będzie zależeć trwałość Twojego domu. Stan surowy otwarty zakłada wykonanie fundamentów, ścian konstrukcyjnych (zazwyczaj tylko zewnętrznych, wewnętrzne tylko wtedy kiedy pełnią funkcję nośną – np. wspierają konstrukcję dachu, albo piętra), stropu pomiędzy piętrami i konstrukcji dachu oraz pokrycia dachowego wraz z montażem. Nie montuje się tu jednak docelowego produktu, np. dachówek ceramicznych, a zaledwie deskowanie i papę.
Stan surowy zamknięty
Stan surowy zamknięty różni się dodaniem do powyżej opisanej bryły zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej, wybudowaniem ścianek działowych (choć nie zawsze, czasem na etapie deweloperskim), kominów oraz wykończeniem dachu docelowym materiałem (dachówka ceramiczna, blacha, blachodachówka, gont itp.).
Ponadto, aby zachować świeżość barwy naturalnego drewna niezwłocznie po zakończeniu tego etapu dom powinien być zaimpregnowany. Komplet powyższych prac pozwala uzyskać dom z bali, który będzie zabezpieczony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz przed wejściem osób trzecich do środka.
Praktycznie z zewnątrz dom powinien wyglądać na ukończony. Chociaż jest to etap przejściowy, to jednak wiele osób decyduje się przerwać w tym momencie pracę i poczekać na np. lepszą aurę pogodową lub przypływ finansów. Dom w takim stanie może wytrzymać wiele miesięcy.
Stan deweloperski a stan „pod klucz”
Najczęściej nowe mieszkania i domy można znaleźć właśnie w stanie deweloperskim. Oprócz wszystkich elementów, które zawarte są w wyżej wymienionych etapach, tu dodatkowym atutem jest przyłączenie wszystkich niezbędnych mediów. Zainstalowane więc zostaną:
- Ocieplenie poddasza i ewentualnie ścian parteru;
- Energia elektryczna wraz z okablowaniem;
- Instalacja wodno-kanalizacyjna wraz z rurami, miejscem na pralkę itd.;
- Ogrzewanie wraz z kaloryferami lub rozwiązaniami dotyczącymi ogrzewania kominkiem;
- Wykonanie ścian działowych (jeśli wcześniej nie zostały postawione wraz z konstrukcją domu), wraz z okładzinami (np. ozdobna deska czy płyty G-K);
- Izolacja podłogi parteru wraz z wylewką betonową;
- Wykonanie konstrukcji właściwej podłogi na piętrze wraz z wygłuszeniem.
Zatem jak widać nie brakuje już wiele, aby w takim domu z bali zamieszkać, jednak nadal trochę prac przed Tobą.
Domy z bali pod klucz
To inaczej gotowy dom z bali. Praktycznie możesz w nim zamieszkać bez większych trudności. Każda potrzeba rzecz będzie już na tym etapie zrealizowana, a jedyne braki, jakich możesz się spodziewać, są czysto kosmetyczne.
Oto, czego możesz się spodziewać w budynku mieszkalnym „pod klucz”:
- Tynków wewnętrznych, farb/impregnatów na ścianach;
- Okładzin z glazurą;
- Podłóg w postaci terakoty, paneli drewnianych czy parkietu;
- Kompletu drzwi wewnętrznych;
- Ukończonych tarasów;
- Schodów;
- Sygnału telewizyjnego i telekomunikacyjnego (o ile potrzebujesz);
- Pełnych podjazdów i ścieżek w ogrodzie;
- Oświetlenia wewnętrznego, wraz z włącznikami i punktami świetlnymi.
Ważnym elementem jest tu także gotowy węzeł sanitarny, więc będziesz mieć do dyspozycji łazienkę i ubikację, a niekiedy nawet i kuchnię. To, co dokładnie zostanie zrobione w stanie „pod klucz” musisz przedyskutować z swoim wykonawcą lub deweloperem, ponieważ nie ma odgórnie narzuconych norm, które regulowałyby to pojęcie jednoznacznie.
Niekiedy w pakiecie są chociażby zewnętrze okiennice/rolety, innym razem natomiast ich nie ma. Ogólna zasada jest taka, że budynek w stanie „pod klucz” ma umożliwić wygodne wprowadzenie się i szybkie zadomowienie. Oprócz wniesienia swoich mebli nie będziesz potrzebował robić już nic innego, by móc swobodnie korzystać z nowego domu.
Koszty a stan domu z bali
Jak widać stan surowy to budowla, która jest wyposażona w ściany i dach, a dom pod klucz jest ukończony do ostatniego przełącznika. Jeśli chcesz brać udział w konfiguracji i projektowaniu (mieć wpływ na kafelki, podłogi, malowanie ścian lub wybór armatury sanitarnej itd.), możesz wybrać dom w stanie surowym lub deweloperskim. Następnie możesz kontynuować samemu prace nad końcowym efektem. Pamiętaj też o tym, że jeśli dom z bali dopiero powstaje, to jak najbardziej masz wpływ na wygląd jego różnych elementów w każdym etapie budowy.
Koszty budowy domu są podzielone w następujący sposób: projekt indywidualny wynosi około 2-4%, murowanie ok. 10%, bryła kolejne 35-50%, a wykończenie oscyluje między 35-45% całkowitych kosztów. Łatwo więc wywnioskujesz, że dom w stanie surowym jest aż o 45-60% tańszy niż ten w stanie „pod klucz”. W ogólnym rozrachunku mogą być to wielkie kwoty, więc taki podział pracy nad domem z bali jest niekiedy praktykowany. Wybierając stan surowy możesz też liczyć na pewne korzyści, w tym mieć lepszą ofertę na zakup ziemi oraz projektu. Taki dom łatwiej dostosować w zależności od swoich życzeń i potrzeb.
Źródła:
https://loghome.com/articles/article/whats-the-difference-between-a-builder-and-a-general-contractor