porady jak budować dom z bali, wyjaśnieni pojęć, domy drewniane całoroczne, pod klucz, cena

Dom z bali pod klucz, czyli jaki? Stan surowy zamknięty, a pod klucz – czym się różnią?

Wyjaśniam pojęcia: stan surowy, stan surowy otwarty, stan deweloperski i pod klucz

 

Szukasz wykonawcy Twojego domu z bali? Sprawdzonego producenta całorocznych domów drewnianych? Ale czy znasz podstawowe pojęcia jakimi posługują się Ci fachowcy? Jak porównasz cenę za metr kwadratowy nie wiedząc co tak naprawdę kryje się pod pojęciami: stan surowy otwarty oraz zamknięty, stan deweloperski i pod klucz? Każde z nich może być uznane za etap końcowy wykonywanych prac. Nie daj się zaskoczyć planując swój kosztorys budowy.

Te proste wskazówki oraz zestawienie pomogą Ci uniknąć niemiłego zaskoczenia w trakcie budowy.

Te wskazówki dotyczą tylko domów z bali!

gotowe domy z bali
Stan surowy domu z bali można podzielić na dwa etapy – otwarty i zamknięty.

Na wstępie warto, abyś zwrócił uwagę, że opisuję tutaj pojęcia dotyczące domów z bali, a nie generalnie. Ze względów technicznych kolejność prac i zakres wykonania różni się (albo powinien się różnić) od typowego domu murowanego! To bardzo istotne zwłaszcza starając się o kredyt, czy prowadząc rozmowy z wykonawcami, o czym już pisałem.


Stan surowy otwarty – czy to tylko bryła?

kredyt na budowę

Stan surowy domu z bali można podzielić na dwa etapy – otwarty i zamknięty. Pierwszy z nich jest tak naprawdę najtrudniejszy i od niego będzie zależeć trwałość Twojego domu. Stan surowy otwarty zakłada wykonanie fundamentów, ścian konstrukcyjnych (zazwyczaj tylko zewnętrznych, wewnętrzne tylko wtedy kiedy pełnią funkcję nośną – np. wspierają konstrukcję dachu, albo piętra), stropu pomiędzy piętrami i konstrukcji dachu oraz pokrycia dachowego wraz z montażem.  Nie montuje się tu jednak docelowego produktu, np. dachówek ceramicznych, a zaledwie deskowanie i papę.

grupa na facebooku


Stan surowy zamknięty

Stan surowy zamknięty różni się dodaniem do powyżej opisanej bryły zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej, wybudowaniem ścianek działowych (choć nie zawsze, czasem na etapie deweloperskim), kominów oraz wykończeniem dachu docelowym materiałem (dachówka ceramiczna, blacha, blachodachówka, gont itp.). 

porady
Stan surowy zamknięty czy stan surowy otwarty – który wybierzesz?

Ponadto, aby zachować świeżość barwy naturalnego drewna niezwłocznie po zakończeniu tego etapu dom powinien być zaimpregnowany. Komplet powyższych prac pozwala uzyskać dom z bali, który będzie zabezpieczony przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz przed wejściem osób trzecich do środka.

Praktycznie z zewnątrz dom powinien wyglądać na ukończony. Chociaż jest to etap przejściowy, to jednak wiele osób decyduje się przerwać w tym momencie pracę i poczekać na np. lepszą aurę pogodową lub przypływ finansów. Dom w takim stanie może wytrzymać wiele miesięcy.


Stan deweloperski a stan „pod klucz”

szukanie wykonawcyNajczęściej nowe mieszkania i domy można znaleźć właśnie w stanie deweloperskim. Oprócz wszystkich elementów, które zawarte są w wyżej wymienionych etapach, tu dodatkowym atutem jest przyłączenie wszystkich niezbędnych mediów. Zainstalowane więc zostaną:

 • Ocieplenie poddasza i ewentualnie ścian parteru;
 • Energia elektryczna wraz z okablowaniem;
 • Instalacja wodno-kanalizacyjna wraz z rurami, miejscem na pralkę itd.;
 • Ogrzewanie wraz z kaloryferami lub rozwiązaniami dotyczącymi ogrzewania kominkiem;
 • Wykonanie ścian działowych (jeśli wcześniej nie zostały postawione wraz z konstrukcją domu), wraz z okładzinami (np. ozdobna deska czy płyty G-K);
 • Izolacja podłogi parteru wraz z wylewką betonową;
 • Wykonanie konstrukcji właściwej podłogi na piętrze wraz z wygłuszeniem.

spotkania online

Zatem jak widać nie brakuje już wiele, aby w takim domu z bali zamieszkać, jednak nadal trochę prac przed Tobą.


Domy z bali pod klucz

To inaczej gotowy dom z bali. Praktycznie możesz w nim zamieszkać bez większych trudności. Każda potrzeba rzecz będzie już na tym etapie zrealizowana, a jedyne braki, jakich możesz się spodziewać, są czysto kosmetyczne.

Oto, czego możesz się spodziewać w budynku mieszkalnym „pod klucz”:baza fachowców

 • Tynków wewnętrznych, farb/impregnatów na ścianach;
 • Okładzin z glazurą;
 • Podłóg w postaci terakoty, paneli drewnianych czy parkietu;
 • Kompletu drzwi wewnętrznych;
 • Ukończonych tarasów;
 • Schodów;
 • Sygnału telewizyjnego i telekomunikacyjnego (o ile potrzebujesz);
 • Pełnych podjazdów i ścieżek w ogrodzie;
 • Oświetlenia wewnętrznego, wraz z włącznikami i punktami świetlnymi.

projekt domu

Ważnym elementem jest tu także gotowy węzeł sanitarny, więc będziesz mieć do dyspozycji łazienkę i ubikację, a niekiedy nawet i kuchnię. To, co dokładnie zostanie zrobione w stanie „pod klucz” musisz przedyskutować z swoim wykonawcą lub deweloperem, ponieważ nie ma odgórnie narzuconych norm, które regulowałyby to pojęcie jednoznacznie. 

jak budować dom z bali
Do mieszkania w stanie „pod klucz” możesz się właściwie wprowadzać zaraz po odbiorze.

Niekiedy w pakiecie są chociażby zewnętrze okiennice/rolety, innym razem natomiast ich nie ma. Ogólna zasada jest taka, że budynek w stanie „pod klucz” ma umożliwić wygodne wprowadzenie się i szybkie zadomowienie. Oprócz wniesienia swoich mebli nie będziesz potrzebował robić już nic innego, by móc swobodnie korzystać z nowego domu.


Koszty a stan domu z bali

Jak widać stan surowy to budowla, która jest wyposażona w ściany i dach, a dom pod klucz jest ukończony do ostatniego przełącznika. Jeśli chcesz brać udział w konfiguracji i projektowaniu (mieć wpływ na kafelki, podłogi, malowanie ścian lub wybór armatury sanitarnej itd.), możesz wybrać dom w stanie surowym lub deweloperskim. Następnie możesz kontynuować samemu prace nad końcowym efektem. Pamiętaj też o tym, że jeśli dom z bali dopiero powstaje, to jak najbardziej masz wpływ na wygląd jego różnych elementów w każdym etapie budowy.

rezerwacja konsultacji

Koszty budowy domu są podzielone w następujący sposób: projekt indywidualny wynosi około 2-4%, murowanie ok. 10%, bryła kolejne 35-50%, a wykończenie oscyluje między 35-45% całkowitych kosztów. Łatwo więc wywnioskujesz, że dom w stanie surowym jest aż o 45-60% tańszy niż ten w stanie „pod klucz”. W ogólnym rozrachunku mogą być to wielkie kwoty, więc taki podział pracy nad domem z bali jest niekiedy praktykowany. Wybierając stan surowy możesz też liczyć na pewne korzyści, w tym mieć lepszą ofertę na zakup ziemi oraz projektu. Taki dom łatwiej dostosować w zależności od swoich życzeń i potrzeb.

grupa facebookowa

Źródła:

https://loghome.com/articles/article/whats-the-difference-between-a-builder-and-a-general-contractor

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: