Instalacje w domu z bali są w zasadzie tak skonstruowane, jak w przypadku tradycyjnego budownictwa. Nie jest to ani droższe, ani trudniejsze, jednak jeśli będzie wykonane przez kogoś, kto się na tym nie zna, to całe przedsięwzięcie może się skończyć w tragicznych okolicznościach. Zanim więc zaczniesz wybierać fachowców dowiedź się, na co szczególnie musisz zwrócić uwagę i co jest najważniejsze w temacie instalacji elektrycznych, grzewczych i kanalizacyjnych w domach z bali. Instalacje w domach z bali – co warto o nich wiedzieć? 

Czas na profesjonalizm

instalacja elekteryczna
Nie można oszczędzać na fachowcach.

Nietrafiony fachowiec w przypadku montażu kafelek, czy mebli w kuchni przełoży się na Twoje niezadowolenie i większe koszty związane z poprawkami. W przypadku instalacji eklektycznych lub gazowych, straty mogą być o wiele większe i bardziej tragiczne w skutkach.

Do wszelkich instalacji w domach z bali wybieraj jedynie profesjonalne firmy. Każdy specjalista powinien znać się na przepisach budowlanych. Do tego ważne, aby wykazywał się ogromną wiedzą i praktycznymi umiejętnościami!

baner spotkania online w temacie domów z bali

Obecne normy prawne nie pozwalają na zatwierdzenie budynku, w którym instalacje zostały stworzone przez niewykwalifikowanych wykonawców. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób stara się obejść te przepisy, tym samym narażając siebie i swoją rodzinę na niebezpieczeństwo.


Instalacja elektryczna w domu z bali

Powinna zostać zawarta w projekcie Twojego domu. Jej wykonanie może być schowane  pod ociepleniem, wpuszczone w bale lub tradycyjną niegdyś metodą na wierzchu stosując ozdobne kable. Alternatywą dla zapominalskich są także specjalne listwy przypodłogowe, w których możesz ukryć kable.

instalacja elektryczna w domu z bali
Instalację elektryczną można umieścić w balach.

Do tego powinieneś wiedzieć, co będzie zasilane energią eklektyczną. Daje to Twojemu elektrykowi wyobrażenie o dokładnym rozplanowaniu punktów elektrycznych. Ponadto będzie mógł właściwie zaplanować ilość niezbędnej mocy, jakiej będziesz potrzebował.

Pamiętaj! Zastosowanie instalacji elektrycznej wpuszczanej w bale jest znacznie prostsze, jeśli na etapie budowy domu ekipa montażowa nawierci w balach odpowiednie dziury/kanały. Wpuszcza się w nie specjalną rurkę – peszel z pilotem – drutem. Drut ten ułatwia późniejsze wprowadzenie kabli.


Instalacja wodno-kanalizacyjna

baza fachowców przekierowanie

Główną trudnością przy montażu różnych instalacji w nowym domu z bali jest to, że w pierwszych latach eksploatacji dom osiada. Dlatego przed Twoim wykonawcą stoi odpowiedzialność za to, aby dobrze rozplanować umiejscowienie rur i przewodów. Jest to kluczowe do tego, aby nie pękały pod naporem tego procesu.

W tym celu warto zwrócić uwagę  na części instalacji przebiegającej w pionie. Aby zamortyzować proces osiadania domu rury ze ściekami czy wodą, w jednym miejscu przeprowadza się wykonując literę C w sposób kanciasty, z kątami prostymi. Wówczas osiadający dom nie powinien wywołać pęknięć. Takie załamanie przejmie siły działające na instalację.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: