Instalacje w domu z bali są w zasadzie tak skonstruowane, jak w przypadku tradycyjnego budownictwa. Nie jest to ani droższe, ani trudniejsze, jednak jeśli będzie wykonane przez kogoś, kto się na tym nie zna, to całe przedsięwzięcie może się skończyć w tragicznych okolicznościach. Zanim więc zaczniesz wybierać fachowców dowiedź się, na co szczególnie musisz zwrócić uwagę i co jest najważniejsze w temacie instalacji elektrycznych, grzewczych i kanalizacyjnych w domach z bali. Instalacje w domach z bali – co warto o nich wiedzieć?
Czas na profesjonalizm

Nietrafiony fachowiec w przypadku montażu kafelek, czy mebli w kuchni przełoży się na Twoje niezadowolenie i większe koszty związane z poprawkami. W przypadku instalacji eklektycznych lub gazowych, straty mogą być o wiele większe i bardziej tragiczne w skutkach.
Do wszelkich instalacji w domach z bali wybieraj jedynie profesjonalne firmy. Każdy specjalista powinien znać się na przepisach budowlanych. Do tego ważne, aby wykazywał się ogromną wiedzą i praktycznymi umiejętnościami!
Obecne normy prawne nie pozwalają na zatwierdzenie budynku, w którym instalacje zostały stworzone przez niewykwalifikowanych wykonawców. Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób stara się obejść te przepisy, tym samym narażając siebie i swoją rodzinę na niebezpieczeństwo.
Instalacja elektryczna w domu z bali
Powinna zostać zawarta w projekcie Twojego domu. Jej wykonanie może być schowane pod ociepleniem, wpuszczone w bale lub tradycyjną niegdyś metodą na wierzchu stosując ozdobne kable. Alternatywą dla zapominalskich są także specjalne listwy przypodłogowe, w których możesz ukryć kable.

Do tego powinieneś wiedzieć, co będzie zasilane energią eklektyczną. Daje to Twojemu elektrykowi wyobrażenie o dokładnym rozplanowaniu punktów elektrycznych. Ponadto będzie mógł właściwie zaplanować ilość niezbędnej mocy, jakiej będziesz potrzebował.
Pamiętaj! Zastosowanie instalacji elektrycznej wpuszczanej w bale jest znacznie prostsze, jeśli na etapie budowy domu ekipa montażowa nawierci w balach odpowiednie dziury/kanały. Wpuszcza się w nie specjalną rurkę – peszel z pilotem – drutem. Drut ten ułatwia późniejsze wprowadzenie kabli.
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Główną trudnością przy montażu różnych instalacji w nowym domu z bali jest to, że w pierwszych latach eksploatacji dom osiada. Dlatego przed Twoim wykonawcą stoi odpowiedzialność za to, aby dobrze rozplanować umiejscowienie rur i przewodów. Jest to kluczowe do tego, aby nie pękały pod naporem tego procesu.
W tym celu warto zwrócić uwagę na części instalacji przebiegającej w pionie. Aby zamortyzować proces osiadania domu rury ze ściekami czy wodą, w jednym miejscu przeprowadza się wykonując literę C w sposób kanciasty, z kątami prostymi. Wówczas osiadający dom nie powinien wywołać pęknięć. Takie załamanie przejmie siły działające na instalację.