BaleiDetale.pl
dach domu z bali

Jaki wybrać dach na dom z bali?

Jeśli chodzi o wybór idealnego dachu, który będzie zwieńczeniem domu z bali,  istnieje wiele opcji. Niezależnie od tego, czy szukasz niedrogiego prostego pokrycia dachowego, czy ekstrawaganckiego, jedynego w swoim rodzaju stylu, wybór jest ogromny. Decyzja zazwyczaj sprowadza się do stylu domu z bali, lokalizacji i budżetu.

Ważne jest jednak to, aby zdawać sobie sprawę, jak dach wpływa na konstrukcję i jak spisują się poszczególne materiały. Przeciekający dach to jeden z najgorszych problemów, jakie może mieć właściciel domu z bali. Przy wyborze trzeba kierować się czymś więcej, niż tylko poczuciem estetyki. Jaki wybrać dach na dom z bali?

 

Zobacz, co jest ważne na początku

Jaki dach wybrac?
Czym kierować się przy wyborze dachówki do domu z bali?

Zanim przejdę do sedna, chciałbym Ci przypomnieć ważny aspekt. Często w zagospodarowaniu przestrzennym określony jest kolor dachówki, a nawet jej typ (np. dachówka ceramiczna w kolorze ceglanym – najpopularniejsze). Wówczas masz już związane ręce – wybór ograniczać się będzie tylko do kilku produktów, spełniających te wymagania.

Ciężar dachu na ogół nie ma znaczenia. Obecnie projektanci uwzględniają w obliczeniach konstrukcji prawie każde poszycie dachowe. Jest to podyktowane także tym, że w razie intensywnych opadów śniegu, który dodatkowo zamarza waży naprawdę wiele. Konstrukcja dachu musi to wytrzymać. Niemniej, jeśli już na etapie projektu wiesz, jakie poszycie dachowe zastosujesz, powiedz o tym projektantowi – on z pewnością uwzględni to w projekcie. Zwłaszcza, jeśli projektant adaptuje Twój dom do działki, wtedy uwzględni także strefę klimatyczną, poprzez którą określa się chociażby średnią siłę wiatru w danym rejonie i średnią opadów.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7


Kształty dachu

Najbardziej popularne są dwu, cztero- i wielospadowe, z różnymi elementami dodatkowymi (balkony, wykusze, lukarny, naczułki itp.).

Dach naczolkowy wybor dachuW domach z bali występują także dachy mansardowe (łamane), typowe dla brył przypominających dworki. Taka konstrukcja jest bardzo czasochłonna w realizacji, a co za tym idzie, również i droga. 

Im bardziej prosta bryła, tym mniejsze koszty wykonania – pamiętaj o tym! Ten typ ma jednak dużą zaletę – dach mansardowy daje praktycznie tyle samo przestrzeni na poddaszu, ile jest na parterze. Jego skosy praktycznie nie ograniczają aranżacji wnętrz.

Poniższa grafika powinna sporo wyjaśnić, o jakich typach dachów mówię.

typy dachow na dom z bali


Dach dwuspadowy i czterospadowy

Najbardziej optymalny i najpopularniejszy zarazem jest prosty dach dwuspadowy, ewentualnie z dodatkowymi wypustami (lukarnami).

lukarna w domu z bali, dach cztero-spadowy Lukarny powiększają przestrzeń na poddaszu w bardzo zauważalny sposób, a zamontowane w niej okno, dodatkowo rozjaśni wnętrza. Wykonanie dachu dwuspadowego nie będzie skomplikowane dla wykonawcy. Taki dach zastosujesz na domu z typową prostokątną (lub drobnymi wypustami) bryłą.

W moim przekonaniu dach czterospadowy to tylko dodatkowe skosy na poddaszu i wyższe koszty realizacji. Jedynym powodem wykonania takiej bryły dachu mogą być względy estetyczne lub to, że dom będzie parterowy. W innym wypadku nie jest to dobre rozwiązanie.


Dach płaski

Czasem stosuje się także dachy płaskie (w rzeczywistości mają ledwie kilka stopni kąta nachylenia). Najczęściej spotyka się je na domach wielorodzinnych albo na bryłach bardzo nowoczesnych. Dach płaski ma sporo wad i wyróżnia się utrudnionym odpływem wody opadowej i śniegu, zatrzymywaniem zanieczyszczeń, pyłów i szybszą degradacją powłoki. Jak nie trudno się domyślić, te powody przesadzają o popularności tego rozwiązania.

pakiet 10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy oraz 6 narzędzi pomocnych przy budowie domu z bali

Odpowiedni kąt nachylenia pomaga upewnić się, że dach jest samoczyszczący i ma bardziej wytrzymałą konstrukcją. Trzeba jednak przyznać, że są one najtańsze w wykonaniu. Dodatkowo stosunkowo płaską przestrzeń można wykorzystać do innych celów (np. jako taras czy ogródek).

 

 

dach mnsardowy, okna polaciowePamiętaj! Okna połaciowe (płaskie okna w dachu) w tani sposób rozjaśniają wnętrza poddasza, jednak pozostawione otwarte mogą prowadzić do zalania domu. Deszcz w łatwy sposób wedrze się do mieszkania. Ponadto przez okna połaciowe łatwo przedostają się promienie słoneczne. W ten sposób wnętrza poddasza szybko będą się nagrzewać. Rozwiązaniem może być zastosowanie zewnętrznych rolet, które skutecznie hamują ciepło słońca.


Najpopularniejsze poszycia dachowe


  1. Ceramika i beton

dach, lukrany, dachowka ceramiczna, okna dachowe
A może by tak klasyczny dach ceramiczny?

Dachówki ceramiczne i cementowe zazwyczaj są pofalowane w przekroju – chociaż producenci wypuszczają na rynek coraz to nowe wzory i nie sposób je wszystkie opisać. Bardziej płaskie i nowoczesne będą z pewnością droższe. Dach nie może zawierać falistych kształtów. Do tego potrzebne jest poszycie giętkie lub o bardzo drobnych, pojedynczych elementach (wiór osikowy, wszelkie blachy, trzcina, gonty).

baza fachowców przekierowanie

Wybierając dachówkę cementową nie celuj w najtańszą opcję, to się bardzo szybko zemści!  W tym przypadku łączenia (chociażby ze względu na wytrzymałość dachu pod kątem wiatrów i gradobicia) przy montażu są często dość kruche. Nie zobaczysz tego od razu, jeśli dekarz nie zasygnalizuje problemu.


Osobiście uważam, że jeśli każdy element dachu nie jest mocowany do jego konstrukcji, to takie poszycie nie jest warte uwagi!


Baner konsultacje z zakresu budowy domów z bali, baleidetale.pl jalk budować, nie zwariować przy budowie domów z baliDachówki cementowe i ceramiczne mocowane są zazwyczaj do konstrukcji tylko po obrzeżach oraz miejscach, gdzie płaska struktura dachu jest przerywana (np. oknem dachowym czy kominem).

Jeśli decydujesz się na tego typu „parasol” w Twoim przyszłym domu, zamiast taniej dachówki ceramicznej lepiej kup cementową lub z cementu włóknistego, która wiernie będzie imitować ceramiczną. To znacznie trwalsze rozwiązanie. Produkty są estetyczne i trwałe, a te na bazie cementu są coraz częściej stosowane w strefach zagrożonych pożarami.

dachowka ceramiczna, dach w domu z bali jak wybrać?
Dachówka ceramiczna zazwyczaj kosztuje dwukrotnie więcej od cementowej.

Dobra dachówka ceramiczna zazwyczaj kosztuje dwukrotnie więcej od cementowej. Nie daj się nabrać na cenę za metr. Poproś dostawcę o kompleksową wycenę dachu na podstawie projektu. Tylko tak możesz mieć pewność, co do ostatecznej ceny. Sprzedawcy często podają cenę za metr gołej dachówki, bez elementów niezbędnych do wykończenia dachu (wiatrownice, gąsiory, kołnierze lub blacha do obróbki komina, wyłaz dachowy do rewizji komina itp.). Pamiętaj także o kosztach transportu, czy opcji zwrócenia reszty materiału, albo o dostępności na magazynie.

Towar nietypowy lub niedostępny od ręki może na wiele tygodni wstrzymać Twoją budowę, jeśli jakimś cudem zabraknie elementów do ukończenia dachu. Liczy się też gwarancja! Niektórzy producenci ceramicznych poszyć dachowych oferują gwarancje na okres do 80 lat.


  1. Poszycia metalowe

Metalowe poszycia dachowe należą do najpopularniejszych. Są dostępne w każdej hurtowni z tego typu materiałami. Możesz usłyszeć różne terminy dla tego typu pokrycia dachowego (ocynkowanego lub ze stali), ale wszystkie należą do tej samej grupy produktów.

blachodachowa w domu z bali, wybor poszycia
Metalowe dachówki dostępne są w szerokiej gamie kolorów.

Metal dostępny jest w szerokiej gamie kolorów, od matowej szarości, do jasnej czerwieni. Dlatego, że są to kolory fabryczne, można zazwyczaj dopasować pokrycia dachowe do domu z bali lub jego otoczenia. Arkusze można zamawiać i przycinać na dokładnie taką długość, jaka jest potrzebna. Pokrycia dachowe z metalu charakteryzują się dobrą wytrzymałością przy minimalnej konserwacji, a dodatkowo – często są też o wiele tańsze niż inne poszycia.

Sporym minusem blachy jest to, że pomieszczenia na poddaszu szybciej będą się nagrzewały od słońca. Gwarancja na dach wykonany z metalowych elementów wynosi często 20-30 lat.


  1. Blachodachówki z kruszywem

zielona blachodachowka lukarny, okna w dachu, domy z bali
Zwykła blacha średnio pasuje do domu z bali.

Patrząc na dom z punktu widzenia estetycznego uważam, że typowa blacha dość słabo wypada w zestawieniu z pięknym i okazałym domem z bali, dodatkowo lubi dudnić podczas deszczu.

blachodachowka z kruszywem granitowym w domach z bali
Alternatywą dla zwykłej blachy jest blachodachówka.

Alternatywą jest blachodachówka z posypką, która jest nawet dopuszczana przez konserwatora zabytków w Zakopanym, jako zamiennik oryginalnego drewnianego gontu. Jest kilka firm prężnie działających na rynku w tym temacie, są to m.in.:

Dwie pierwsze firmy rywalizują ze sobą o miano lidera w sprzedaży tego typu poszycia od wielu lat. Od jakiegoś czasu duży gracz na rynku – Blachotrapez, także zainteresował się tym tematem i próbuje rozpychać się łokciami.  W moim odczuciu, zarówno Gerard jak i Metrotile, mają dopracowane poszycia i gwarantują długowieczność swoich produktów, nawet do 50 lat! Firmy te także maja produkty w niższej półce cenowej, dorównujące średniej klasy dachówce ceramicznej. Obcięcie kosztów wynika z zastosowania nieco cieńszej blachy.

projekt domu z bali upust, taniej, gotowy nawet w kilka dni

Sposób montażu dachówki zapewnia odporność na skrajnie mocne wiatry i szczelność przed zacinającymi deszczami. Czego nie może zagwarantować typowa dachówka ceramiczna czy cementowa. Co prawda, takie poszycie kosztuje ciut więcej, jednak jestem zdania, że do takich elementów jak dach, bryła domu, czy okna, nie powinno się już wracać myśląc o remoncie.


  1. Gonty asfaltowe (bitumiczne)

gont bitumiczny, papa ozdobna na dach w domach z bali, deskowanie
Zastanawiając się nad bitumicznym materiałem, dobrze przelicz koszty.

Większość paczek gontowych (zwanych również zakładkami) obejmuje 10 metrów kwadratowych na pakiet, co ułatwia określenie potrzebnej ilości. Ten rodzaj poszycia dachowego występuje w wielu różnych kolorach, więc niektóre z nich idealnie pasują do domu z bali.  

Montaż jest bardzo prosty, gdyż sprowadza się do rozwinięcia rolki i odpowiedniego podgrzewania masy bitumicznej, które w ten sposób przylepia materiał do dachu. Dach uprzednio musi być płaski. W tym celu pokryty zostaje wodoodpornymi płytami OSB (sklejone wióry drewniane) co niesie za sobą pewne koszty. Jednak jest to niezbędne do pokrycia dachu wspomnianą ozdobną papą.

baner spotkania online w temacie domów z bali

W innym wypadku (np. z zastosowaniem deskowania dachu) na dachu widoczne będą wszystkie łączenia. Dobrze jest pod gont asfaltowy wcześniej zastosować dodatkową zwykłą papę na tzw. lepiku (przyklejaną do podłoża). Zabezpieczy to podwójnie Twój dach przed przeciekami. Gwarancja na gontowy, dobrej jakości dach wynosi zwykle 20-35 lat – w zależności od firmy i producenta.

Zastanawiając się nad bitumicznym materiałem, dobrze przelicz koszty (gont + dodatkowe koszty związane chociażby z deskowaniem), bo może okazać się, że uzyskasz znacznie lepsze technicznie poszycie  – dachówka cementowa to zbliżona cena.


  1. Gonty drewniane

gont drewniany na dom z bali, naturalne poszycie dachowe
Dach z drewna idealnie pasuje do domu z bali.

Nic nie jest bardziej atrakcyjne niż dach cedrowy lub wykonany z innego gatunku drewna. Nie da się ukryć, że taka kompozycja domu z bali wygląda najlepiej i nadaje całokształtowi niezwykłego charakteru.

Ten rustykalnie wyglądający dachu wymaga jednak dożo pracy przy konserwacji (w porównaniu z innymi pokryciami dachowymi), ale zapewnia też autentyczny wygląd.

baner rezerwacja konsultacji sławomir witiwJeśli drewniane gonty nie zostały wcześniej specjalnie przygotowane, to będziesz musiał traktować dach co kilka lat środkiem konserwującym. Poszycie układane jest warstwowo i istnieje większa szansa na pojawienie się problemów z wilgotnością (zwłaszcza w deszczowych porach), a także na pękanie spowodowane upałami.

dach osikowy w domu z bali, naturalne poszycie
Nic nie jest bardziej atrakcyjne niż dach z drewna.

Bez wątpienia, wartym uwagi jest dach osikowy, a właściwe z płyty wiórowej z drewna osikowego. Świeżo ścięte drzewa obierane są z kory i przecinane na odpowiednią długość. Z kawałków drzewa struga się wióry, czyli deseczki o długości ok. 35-40 cm, szerokości ok 10 cm i grubości ok 5 mm. To trwałe, estetyczne i pasujące do domu z bali rozwiązanie.


  1. Poszycia miedziane

To prawdziwy klejnot wśród zadaszeń, ale jest zdecydowanie najdroższe. Z biegiem czasu, miedź naturalnie zmienia kolor na zielony odcień. Naprawy są proste i często wykonywane przy użyciu samego lutowania. Zadaszenie to będzie tak trwałe jak sam dom z bali. Bardzo rzadko można spotkać projekty, w których wykonano cały dach z miedzi, jednak wielu sięga po ten materiał w przypadku rynien lub elementów ozdobnych.

 


  1. Łupek

łupek skalny na dach, deskowanie dachu, montaż, domy z bali
Łupek skalny to bardzo elegancki materia.

Ponad sto lat temu, łupek był używany do wszystkich projektów – od budynków publicznych po ekskluzywne rezydencje. Teraz jest to specjalny materiał, znany ze swoich metamorficznych odcieni zieleni, szarości i czerwieni, a także jego spektakularnej wytrzymałości.

łupek skalny na dach, domy z bali, natrualne
Dach z łupka skalnego nie należy do tanich.

Częstszym zjawiskiem jest dziś wykorzystanie materiału na bazie łupka, wykonanego z przetworzonej gumy i plastiku kompozytowego. Posiada on jedną trzecią wagi prawdziwego łupka i oferuje gwarancje wytrzymałości do 50 lat lub więcej.

Najważniejszymi zaletami tego poszycia są: trwałość, uniwersalność, piękny wygląd, i łatwość obróbki.


Podsumowanie

Na domy z bali najczęściej stosowana jest dachówka ceramiczna albo cementowa.

dach dwuspadowy, bawole oko, domy z baliCoraz częściej używana jest także blachodachówka z kruszywem zwłaszcza do dachów z tzw. bawolimi oczami (wystające okna w dachu z falistym daszkiem), gdzie nie można zastosować typowej dachówki. Poszycie to jest także stosowane przez Inwestorów ceniących sobie jakość, trwałość i tradycyjny wygląd dachu.

Nietypowy kąt nachylenia dachu lub jego kształt, warunkuje wybór konkretnego poszycia. Każde poszycie dachowe ma swoje zalety i wady, dlatego ważne jest, abyś wybrał produkt, który jest przyjemny zarówno dla budżetu, jak i dla oka. Często ceny poszczególnych poszyć mogą się znacznie różnić u konkretnych producentów, a ich ceny wahają się ze względu na dostępność, dlatego warto sprawdzać wszystkie opcje.


Mój wybór?

Powiem szczerze, że wg mnie blacho-dachówka z kruszywem jest to najtrafniejszym wyborem z produktów nieco droższych, ale bardzo trwałych.Dobrej klasy dachówka ceramiczna wychodzi tak samo cenowo jak wspomniana blacha z kruszywem.

Gdybym miał wybrać tanie poszycie, mając na względzie jego jakość dachówka cementowa była by tym drugim wskazaniem. 

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Źródła:

www.logcabinhub.com/log-cabin-roof-designs/

komentarze

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews