BaleiDetale.pl
wymarzony dom z bali od czego zacząć, bałagan w garażu, funkcjonalne pomieszczenia

Wymarzony dom z bali? Od czego zacząć? Na co zwrócić uwagę projektując dom z bali? Zacznij od początku…

Wymarzony dom z bali… jak to cudownie brzmi. W dzisiejszym świecie duże firmy, korporacje, czy też społeczeństwo potrafią wpływać na nasze potrzeby. Kluczem do prywatnego sukcesu w każdej dziedzinie życia jest bycie świadomym tych „manipulacji” i podejmowanie racjonalnych decyzji, zgodnie z naszymi wewnętrznymi potrzebami. Czy planowany dom faktycznie będzie taki jak chcę? Czy może moje obecne przekonania są mylne? Na co zwrócić uwagę projektując dom z bali?

Wszystko zaczyna się od planu

Często przeskok z małego mieszkania do własnego domu z ogródkiem przekłada się na decyzje ponad faktyczne potrzeby. A przecież kluczowymi pomieszczeniami, gdzie rodzina „żyje” jest salon, kuchnia i ogród/taras latem.

Załóżmy, że obecnie Twoim marzeniem jest duży dom, gdzie bez problemu ugościsz swoich najbliższych przyjaciół, czy rodzinę przy jednym stole. Stąd planując budowę domu pomyślisz:

pakiet 10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy oraz 6 narzędzi pomocnych przy budowie domu z bali

„Muszę mieć salon, ze stołem, który pomieści 12 osób.”

albo:

„Jak przyjadą nasi znajomi na parapetówkę, to musimy mieć gdzie ich przenocować i zapewnić osobną łazienkę.

czy:

„Nie mam gdzie chować tych wszystkich gratów! Koniecznie musimy mieć strych, czy garaż.

W praktyce inwestorzy budują za duże domy, o dużo za duże. Pozornie kilka metrów więcej tu i tam, przekłada się na wyższe koszty ogrzewania, sporą, dodatkową przestrzeń do sprzątania, a co najważniejsze – wyższe koszty budowy. Każdy metr więcej to większa działka do kupienia, większy fundament, więcej metrów kwadratowych ścian do wykonania i wykończenia itd. Oczywiście nie można popadać w skrajny minimalizm, chodzi tu o równowagę pomiędzy ekonomią użytkowania a funkcjonalnością, między możliwościami finansowymi a wygodą.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Szybko okazuje się, że wspomniane „graty” mnożą się jak króliki i prędko zapełniają nowe schowki, strych, czy garaż… no i pewnie też piwnicę.

baza fachowców przekierowanie

Początkowe niezliczone ilości wizyt naszych znajomych (którzy koniecznie chcą  zobaczyć jak się urządziliśmy), po około roku od zamieszkania znacząco spadły. Wkrada się normalny tryb życia, zapominamy o ekscytacji przy budowie domu, a zaczynamy po prostu cieszyć się domem na co dzień. Zatem po co utrzymywać przestrzeń przygotowaną dla kogoś, skoro to TY spędzasz w niej najwięcej czasu?


Rozwiązania są proste!

Kilka przykładów na początek

  • Zaplanuj pomieszczenia tak, aby były wielofunkcyjne

Zamiast kupować zestaw do salonu tzw. 3, 2, 1 często bez funkcji rozłożenia, kup funkcjonalną sofę, czy narożnik, który posłuży jako łóżko, kiedy zjadą się goście.

baner spotkania online w temacie domów z bali

  • Stwórz salon połączony z kuchnią

Stwórz salon połączony z kuchnią, może nawet i z holem, ale miej możliwość oddzielenia salonu od reszty pomieszczeń (rozsuwane drzwi, ozdobny parawan itp.). Kiedy przyjadą goście, zapewnisz im prywatność.

  • Kup stół adekwatny do Twoich codziennych potrzeb

Może to być na przykład stół o wymiarach 100cm x 140cm, a kiedy pojawią się goście, miej w piwnicy, strychu lub w garażu dwie płyty OSB (67,5cm x 250cm) łączone na pióro + miękką podkładkę zabezpieczającą stół przed porysowaniem (np. tania pianka pod panele), a całość zwieńcz obrusem, który przykryje płyty i gotowe! Stół na okazjonalne spotkania w większym gronie za niecałe 100 zł!

  • Zaopatrz się w dobrej jakości dmuchane materace

Pamiętaj, że nie odbiegają one komfortem od typowego łóżka, zaś miejsce jakie zajmują na strychu jest znikome!

wymarzony dom z bali od czego zacząć, bałagan w garażu, funkcjonalne pomieszczenia
Na „graty” nie ma innej rady jak regularna (minimum raz w roku) selekcja ich przydatności.
  • Nie zapominaj o porządkach

Planner Budowy domu z bali od A do Z, e-book

Pewnym bodźcem motywującym może być podstawiany okresowo kontener na odpady wielkogabarytowe, czy też fajne akcje charytatywne, gdzie pozbywając się niechcianych rzeczy przy okazji pomagasz innym! A jeszcze angażując całą rodzinę w wielkie porządki, ten przykry, często odkładany “na jutro” obowiązek może zamienić się w całkiem zabawny, wspólnie spędzony czas! (szczególnie kiedy przypadkiem wpadną Ci w ręce stare albumy ze zdjęciami albo oldschoolowy walkman z Twoimi ulubionymi kasetami z dzieciństwa 😉

Więcej o planowaniu pomieszczeń w projekcie Twojego domu z bali przeczytasz w innym artykule.

Źródła: 

http://www.instructables.com/id/Step-by-Step-Construction-of-a-Log-Cabin/

 

dodaj komentarz

Woodchink kit uszczelniacz do domów z bali drewna baner kwadrat
baza fachowców przekierowanie

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
Based on 15 reviews
powered by Facebook
Wojciech Kaparnik
Wojciech Kaparnik
2019-11-12T18:04:02+0000
Witam.Chciałbym napisać parę słów w sprawie... pracy, którą wykonuje Pan Sławek.Jest On osobą bardzo kompetentną i pomocną ,znającą się na budowie domów z bali , służy pomocą w każdej sytuacji i zawsze znajduje czas czas żeby podejść indywidualnie do problemu.Po postawieniu domu również jest pomocny i chętnie pomaga a nie zostawia klienta samemu sobie jak inne firmy.Polecam działania Pana Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali.read more
Izabela Hadryś
Izabela Hadryś
2019-06-18T10:10:44+0000
Cieszę się, że trafiłam na działania Sławka... w internecie. Tak dużo jest sprzecznych ze sobą informacji, że samemu w tym wszystkim ciężko się odnaleźć. Sławek, dokładnie wysłuchał mnie jaki dom mi się marzy, zadał sporo szczegółowych pytań. Na tej podstawie podpowiedział mi kto, gdzie i za ile jest w stanie wybudować mi dom, co bardzo przyspieszyło moje działania, bo nie trzeba było samemu weryfikować fachowców – on to robi, utrzymując kontakt z Inwestorami. Dokładnie wie, co w trawie piszczy – takich informacji nie dało się znaleźć w internecie. Czuć od Sławka zaangażowanie i szczere intencje co dla mnie było/jest najważniejsze, bo przecież buduję dom za sporo pieniędzy, to nie jest 10zł, na które mogę machnąć ręką, jak coś nie wyjdzie. No i właśnie, jak już o pieniądzach… gdyby nie jego podpowiedzi wybrałabym projekt, który niepotrzebnie w realizacji kosztowałby mnie z grubsza licząc 60 tys. więcej, a budżet miałam ograniczony. W umowie z firmą wykonawczą wskazał mi wiele punktów, które trzeba było zmodyfikować, a których ja nie byłam świadoma. Pomoc Sławka jest ciężka do zmierzenia w liczbach, ale jestem przekonana, że zaoszczędziłam sporo czasu i nerwów na testowaniu fachowców, na tacy dostałam tych właściwych. Bardzo zachęcam do skorzystania z pomocy Sławka, bo to realna oszczędność pieniędzy, czasu, nerwów. Budowa domu jest z pewnością o 100kroć łatwiejsza ze Sławkiem, jego doświadczenie robi swoje!read more
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję... współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym... pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował... wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook.... Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu... indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega... doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy,... same konkrety! Polecamread more
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews