BaleiDetale.pl
wymarzony dom z bali od czego zacząć, bałagan w garażu, funkcjonalne pomieszczenia

Wymarzony dom z bali? Od czego zacząć? Na co zwrócić uwagę projektując dom z bali? Zacznij od początku…

Wymarzony dom z bali… jak to cudownie brzmi. W dzisiejszym świecie duże firmy, korporacje, czy też społeczeństwo potrafią wpływać na nasze potrzeby. Kluczem do prywatnego sukcesu w każdej dziedzinie życia jest bycie świadomym tych „manipulacji” i podejmowanie racjonalnych decyzji, zgodnie z naszymi wewnętrznymi potrzebami. Czy planowany dom faktycznie będzie taki jak chcę? Czy może moje obecne przekonania są mylne? Na co zwrócić uwagę projektując dom z bali?

Wszystko zaczyna się od planu

Często przeskok z małego mieszkania do własnego domu z ogródkiem przekłada się na decyzje ponad faktyczne potrzeby. A przecież kluczowymi pomieszczeniami, gdzie rodzina „żyje” jest salon, kuchnia i ogród/taras latem.

Załóżmy, że obecnie Twoim marzeniem jest duży dom, gdzie bez problemu ugościsz swoich najbliższych przyjaciół, czy rodzinę przy jednym stole. Stąd planując budowę domu pomyślisz:

pakiet 10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy oraz 6 narzędzi pomocnych przy budowie domu z bali

„Muszę mieć salon, ze stołem, który pomieści 12 osób.”

albo:

„Jak przyjadą nasi znajomi na parapetówkę, to musimy mieć gdzie ich przenocować i zapewnić osobną łazienkę.

czy:

„Nie mam gdzie chować tych wszystkich gratów! Koniecznie musimy mieć strych, czy garaż.

W praktyce inwestorzy budują za duże domy, o dużo za duże. Pozornie kilka metrów więcej tu i tam, przekłada się na wyższe koszty ogrzewania, sporą, dodatkową przestrzeń do sprzątania, a co najważniejsze – wyższe koszty budowy. Każdy metr więcej to większa działka do kupienia, większy fundament, więcej metrów kwadratowych ścian do wykonania i wykończenia itd. Oczywiście nie można popadać w skrajny minimalizm, chodzi tu o równowagę pomiędzy ekonomią użytkowania a funkcjonalnością, między możliwościami finansowymi a wygodą.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Szybko okazuje się, że wspomniane „graty” mnożą się jak króliki i prędko zapełniają nowe schowki, strych, czy garaż… no i pewnie też piwnicę.

Początkowe niezliczone ilości wizyt naszych znajomych (którzy koniecznie chcą  zobaczyć jak się urządziliśmy), po około roku od zamieszkania znacząco spadły. Wkrada się normalny tryb życia, zapominamy o ekscytacji przy budowie domu, a zaczynamy po prostu cieszyć się domem na co dzień. Zatem po co utrzymywać przestrzeń przygotowaną dla kogoś, skoro to TY spędzasz w niej najwięcej czasu?


Rozwiązania są proste!

Kilka przykładów na początek

  • Zaplanuj pomieszczenia tak, aby były wielofunkcyjne

Zamiast kupować zestaw do salonu tzw. 3, 2, 1 często bez funkcji rozłożenia, kup funkcjonalną sofę, czy narożnik, który posłuży jako łóżko, kiedy zjadą się goście.

baner spotkania online w temacie domów z bali

  • Stwórz salon połączony z kuchnią

Stwórz salon połączony z kuchnią, może nawet i z holem, ale miej możliwość oddzielenia salonu od reszty pomieszczeń (rozsuwane drzwi, ozdobny parawan itp.). Kiedy przyjadą goście, zapewnisz im prywatność.

  • Kup stół adekwatny do Twoich codziennych potrzeb

Może to być na przykład stół o wymiarach 100cm x 140cm, a kiedy pojawią się goście, miej w piwnicy, strychu lub w garażu dwie płyty OSB (67,5cm x 250cm) łączone na pióro + miękką podkładkę zabezpieczającą stół przed porysowaniem (np. tania pianka pod panele), a całość zwieńcz obrusem, który przykryje płyty i gotowe! Stół na okazjonalne spotkania w większym gronie za niecałe 100 zł!

  • Zaopatrz się w dobrej jakości dmuchane materace

Pamiętaj, że nie odbiegają one komfortem od typowego łóżka, zaś miejsce jakie zajmują na strychu jest znikome!

wymarzony dom z bali od czego zacząć, bałagan w garażu, funkcjonalne pomieszczenia
Na „graty” nie ma innej rady jak regularna (minimum raz w roku) selekcja ich przydatności.
  • Nie zapominaj o porządkach

Planner Budowy domu z bali od A do Z, e-book

Pewnym bodźcem motywującym może być podstawiany okresowo kontener na odpady wielkogabarytowe, czy też fajne akcje charytatywne, gdzie pozbywając się niechcianych rzeczy przy okazji pomagasz innym! A jeszcze angażując całą rodzinę w wielkie porządki, ten przykry, często odkładany “na jutro” obowiązek może zamienić się w całkiem zabawny, wspólnie spędzony czas! (szczególnie kiedy przypadkiem wpadną Ci w ręce stare albumy ze zdjęciami albo oldschoolowy walkman z Twoimi ulubionymi kasetami z dzieciństwa 😉

Więcej o planowaniu pomieszczeń w projekcie Twojego domu z bali przeczytasz w innym artykule.

Źródła: 

http://www.instructables.com/id/Step-by-Step-Construction-of-a-Log-Cabin/

 

dodaj komentarz

Dawka Inspiracji Na:

Bądź na bieżąco:

Kolejny E-Book w Podziękowaniu!

Bezpłatny E-book 13 mitów o domach z bali do pobrania, domy z bali jak budować, baleidetale.pl

Opinie o Mnie

BaleiDetale.pl
5.0
powered by Facebook
Szymon Władyka
Szymon Władyka
2019-02-10T18:14:41+0000
Z panem Sławkiem miałem okazję współpracować podczas całego procesu budowy domu z bali drewnianych w okresie od lipca 2013 do sierpnia 2014. Od pierwszego kontaktu wzbudził moje zaufanie i pomagał podejmować decyzje na poszczególnych etapach: planowania, wyboru projektu, doboru materiałów, wyboru okien, budowy, konserwacji oraz wykańczania. Zawsze dyspozycyjny służył pomocą i wyjaśnieniami najbardziej zawiłych spraw formalnych, dotyczących dokumentów czy transportu. Pan Sławek nadzorował by prace inwestycyjne zostały wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną, w pełni profesjonalnie i w wyznaczonym terminie. Dostarczał fachowej wiedzy w zakresie możliwych do zastosowania technologii i rozwiązań dostosowanych do potrzeb. Z przyjemnością mogę polecić pana Sławka jako osobę z niezwykle profesjonalnym i pełnym pasji podejściem do podejmowanych wyzwań.read more
Agnieszka Krzeminska
Agnieszka Krzeminska
2019-02-07T14:34:43+0000
Baleidetale.pl są kontynuacją i kolejnym pomysłem działań Sławka w branży budowlanej w zakresie budowania domów z drewna/ bali. Poznaliśmy się kiedy Sławek pracował w firmie budującej domy z bali jakieś 4 lata temu, w której zajmował się tym tematem i zdobywał doświadczenie w tej branży. Naturalną rzeczą więc jest, że obserwuję profil branżowy Bale i Detale na FB. Przekonuje mnie do Sławka przede wszystkim bogate doświadczenie z pracy przy budowie domów z bali. Wiele zakończonych projektów i udział w procesie od A do Z. Domy budowane w tej technologii interesowały mnie już od dawna, z rozmowy ze Sławkiem dowiedziałam się mnóstwa szczegółów dotyczących zarówno samego surowca/ bali drewnianych, jak i całego procesu stawiania domów i wykończenia ‘pod klucz’. Uświadomiłam sobie, że surowiec/ gatunek drzewa ma tu kluczowe znaczenie, jego parametry, średnica bali, wytrzymałość etc. Nie szukałabym półśrodków, ale zainwestowała w dobry gatunek drewna. Sławek podpowiedział mi również, jak przebiega proces konserwacji/ impregnacji w trakcie użytkowania. Obu tym rzeczom nie poświęca się z reguły należytej uwagi. Dowiedziałam się również kilka ważnych aspektów na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu z bali, jak analizować oferty i umowy z wykonawcami itp. Zdecydowanie polecam działania Sławka z uwagi na jego praktyczną wiedzę i umiejętności planowania i prowadzenia Inwestora przez proces budowy. Taka wiedza to spore oszczędności czasu i pieniędzy przy budowie domu z bali.read more
Jakub Hap
Jakub Hap
2019-02-06T16:58:10+0000
Sławomira Witiwa poznałem w 2016 r. Pracował wówczas w firmie, która była wykonawcą mojego domu z bali. Jako osoba reprezentująca ją w kontaktach z inwestorami, już podczas pierwszej rozmowy okazał się „właściwym człowiekiem na właściwym miejscu” – fachowcem o dużej wiedzy merytorycznej z zakresu tematyki budownictwa drewnianego, zawsze skorym do dzielenia się doświadczeniem, odpowiedzi na każde pytanie, rozwiania rozmaitych wątpliwości. Choć jeszcze przed rozpoczęciem prac na placu budowy Sławomir rozstał się z dotychczasowym pracodawcą, nasz kontakt nie urwał się. Na każdym z kolejnych etapów realizacji inwestycji, już jako twórca i jednoosobowa siła napędowa projektu „Bale i Detale” służył mi cennymi radami. I robi to dziś. Nieoceniona była też dla mnie lektura zredagowanych przez niego poradników, adresowanych do osób budujących domy drewniane, jak i treści zamieszczanych na stronie baleidetale.pl – skarbnicy wiedzy o tajnikach takich domów. Z dużym zainteresowaniem śledzę aktywność Sławomira w mediach społecznościowych, gdzie wiele osób – zarówno ci, którzy budują dom z bali lub już go użytkują, jak i ci, którzy taką inwestycję dopiero rozważają – może korzystać z jego wiedzy, otwartości oraz życzliwości. Podziwiam wytrwałość i determinację Sławka w realizacji kolejnych ambitnych działań adresowanych do wszystkich „balowiczów”, entuzjazm, z jakim chce pomagać im w spełnianiu marzeń, podejmowaniu trafnych decyzji, naprawianiu błędów budowlanych i ustrzeganiu się kolejnych. Mnie wybawił już z niejednej opresji, za co jestem mu bardzo wdzięczny. Profesjonalista na 100 procent. Serdecznie polecam!read more
Ireneusz Malczak
Ireneusz Malczak
2019-02-05T11:24:47+0000
Sławka działania zauważyłem na Facebook. Promuje swoje Baleidetale.pl poprzez różne działania, takie jak: bezpłatne artykuły, e-booki, spotkania w internecie, w których szczegółowo omawia tematy związane z budową domów z bali. Od zawsze marzyłem o budowie domu z bali, a Sławek, jego starania pomagają spełniać mi moje marzenia, właściwie przygotowywać się do budowy, by uniknąć kosztownych błędów i niepotrzebnych stresów. Obecnie bardzo szczegółowo analizujemy wspólnie oferty od wykonawców, oraz umowy. Dzięki jego praktycznej wiedzy udaje się wyłapać elementy, których brakuje, a o których nie miałem pojęcia.Wcześniej Sławek podpowiadał mi jak modyfikować projekt, aby budowa była tańsza, bez zbędnych kosztów. Ciężko wycenić jego pomoc, ale z pewnością jest warta bardzo dużo. Nie wiem co by było, gdybym miał planować budowę sam, bez tak potężnej wiedzy, jaką ma Sławek. Z czystym sumieniem mogę polecić firmę Bale i Detale każdemu, kto myśli o budowie domu z bali. Budując pierwszy raz dom z bali, większość z nas nie wie, jakie pytania zdawać fachowcom, na co zwrócić uwagę, a taka niewiedza później na budowie kosztuje krocie, nie warto przepłacać.read more
Atypical Adam
Atypical Adam
2019-02-04T17:53:15+0000
Budowałem swój dom w 2013 roku, wg projektu indywidualnego w stylu nowoczesnym. Sławek, od samego początku wzbudza zaufanie, poziom zaangażowania, czy sumienność zdecydowanie przewyższają standardy innych fachowców spotkanych na mojej drodze. W wielu tematach wykazywał się bardzo dużą troską o to, aby wytłumaczyć daną kwestię bardzo dokładnie, by mieć pewność, że temat jest zrozumiały przez klienta. Sławek prowadzi inwestora przez wszystkie ważne tematy budowlane. To dawało mi poczucie, że nie „zginę” w gąszczu wszystkich spraw budowlanych i nie popełnię kosztownych błędów. Polecam działania Sławka w ramach firmy Bale i Detale wszystkim tym, którzy myślą o budowie domu z bali. Ten facet naprawdę pomaga!read more
Karolina Anna Gosk
Karolina Anna Gosk
2019-02-04T10:52:18+0000
Doceniam konkretne rady, widać meeega doświadczenie No i świetny jest ten darmowy ebook, wow, kopalnia wiedzy, podziękowania dla autora Polecam!read more
Szarlota Ledoux
Szarlota Ledoux
2019-02-04T10:32:22+0000
BaleiDetale znalazłam po słowie kluczu, bo potrzebowałam znajomości pewnych... detali. Żartuję! Tak naprawdę chciałam zaprosić Sławka na gościnną... kawkę🙃. Ale do rzeczy: przez lata zdobywane doświadczenie na tym polu. Dysponowanie dużą wiedzą, otwartość, rzeczowość, wdzięk urodzonego dyplomaty i chęć niesienia pomocy - to fundament gruntownej działalności i taką zapewni ta strona. Tematyka budowy domów z bali jest w Polsce niestety(!) mało rozpowszechniona. A szkoda, bo to najbardziej wdzięczny i bliski naturze, w tym człowiekowi temat! Świetnie, że Sławek zajął się doradztwem w tym zakresie i skompletowaniem w całość zagadnień nierzadko arcytrudnych oraz tego wszystkiego, co wielce przyda się przed budową, w jej trakcie czy już po. To bardzo ważne, szczególnie dla tych, którzy są tego rodzaju budową zainteresowani czy budową ta w ogóle lub jeszcze nie wiedzą, że wkrótce nią będą, właśnie dzięki działalności BaliiDetali. Jestem przekonana, że dzięki BalomiDetalom, znacznie łatwiej, prościej i przyjemniej przebiegać będzie cały proces niejednej budowy, co bez mrugnięcia okiem powtórzę każdemu, kto zechce zainwestować we własny dom, inwestując wpierw w tę stronę🙂read more
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
Patrycja Kaczmarczyk-Hap
2018-10-16T17:38:43+0000
fachowe doradztwo i porady
Mirek Dolny
Mirek Dolny
2018-03-16T08:36:57+0000
Łukasz Rabiega
Łukasz Rabiega
2018-02-14T18:08:12+0000
Anna Strzałkowska
Anna Strzałkowska
2018-02-06T20:00:09+0000
Tomasz Windy Windysch
Tomasz Windy Windysch
2018-01-26T20:26:32+0000
Bardzo dużo użytecznej i praktycznej wiedzy, same konkrety! Polecam
Iwona Witiw
Iwona Witiw
2017-12-21T13:26:08+0000
Next Reviews