wymarzony dom z bali od czego zacząć, bałagan w garażu, funkcjonalne pomieszczenia

Wymarzony dom z bali? Od czego zacząć? Na co zwrócić uwagę projektując dom z bali? Zacznij od początku…

Wymarzony dom z bali… jak to cudownie brzmi. W dzisiejszym świecie duże firmy, korporacje, czy też społeczeństwo potrafią wpływać na nasze potrzeby. Kluczem do prywatnego sukcesu w każdej dziedzinie życia jest bycie świadomym tych „manipulacji” i podejmowanie racjonalnych decyzji, zgodnie z naszymi wewnętrznymi potrzebami. Czy planowany dom faktycznie będzie taki jak chcę? Czy może moje obecne przekonania są mylne? Na co zwrócić uwagę projektując dom z bali?

Wszystko zaczyna się od planu

Często przeskok z małego mieszkania do własnego domu z ogródkiem przekłada się na decyzje ponad faktyczne potrzeby. A przecież kluczowymi pomieszczeniami, gdzie rodzina „żyje” jest salon, kuchnia i ogród/taras latem.

Załóżmy, że obecnie Twoim marzeniem jest duży dom, gdzie bez problemu ugościsz swoich najbliższych przyjaciół, czy rodzinę przy jednym stole. Stąd planując budowę domu pomyślisz:

pakiet 10 kroków do wyboru solidnego wykonawcy oraz 6 narzędzi pomocnych przy budowie domu z bali

„Muszę mieć salon, ze stołem, który pomieści 12 osób.”

albo:

„Jak przyjadą nasi znajomi na parapetówkę, to musimy mieć gdzie ich przenocować i zapewnić osobną łazienkę.

czy:

„Nie mam gdzie chować tych wszystkich gratów! Koniecznie musimy mieć strych, czy garaż.

W praktyce inwestorzy budują za duże domy, o dużo za duże. Pozornie kilka metrów więcej tu i tam, przekłada się na wyższe koszty ogrzewania, sporą, dodatkową przestrzeń do sprzątania, a co najważniejsze – wyższe koszty budowy. Każdy metr więcej to większa działka do kupienia, większy fundament, więcej metrów kwadratowych ścian do wykonania i wykończenia itd. Oczywiście nie można popadać w skrajny minimalizm, chodzi tu o równowagę pomiędzy ekonomią użytkowania a funkcjonalnością, między możliwościami finansowymi a wygodą.

grupa na facebook ponad 3000 członków, bezpłatne porady 24/7

Szybko okazuje się, że wspomniane „graty” mnożą się jak króliki i prędko zapełniają nowe schowki, strych, czy garaż… no i pewnie też piwnicę.

baza fachowców przekierowanie

Początkowe niezliczone ilości wizyt naszych znajomych (którzy koniecznie chcą  zobaczyć jak się urządziliśmy), po około roku od zamieszkania znacząco spadły. Wkrada się normalny tryb życia, zapominamy o ekscytacji przy budowie domu, a zaczynamy po prostu cieszyć się domem na co dzień. Zatem po co utrzymywać przestrzeń przygotowaną dla kogoś, skoro to TY spędzasz w niej najwięcej czasu?


Rozwiązania są proste!

Kilka przykładów na początek

  • Zaplanuj pomieszczenia tak, aby były wielofunkcyjne

Zamiast kupować zestaw do salonu tzw. 3, 2, 1 często bez funkcji rozłożenia, kup funkcjonalną sofę, czy narożnik, który posłuży jako łóżko, kiedy zjadą się goście.

baner spotkania online w temacie domów z bali

  • Stwórz salon połączony z kuchnią

Stwórz salon połączony z kuchnią, może nawet i z holem, ale miej możliwość oddzielenia salonu od reszty pomieszczeń (rozsuwane drzwi, ozdobny parawan itp.). Kiedy przyjadą goście, zapewnisz im prywatność.

  • Kup stół adekwatny do Twoich codziennych potrzeb

Może to być na przykład stół o wymiarach 100cm x 140cm, a kiedy pojawią się goście, miej w piwnicy, strychu lub w garażu dwie płyty OSB (67,5cm x 250cm) łączone na pióro + miękką podkładkę zabezpieczającą stół przed porysowaniem (np. tania pianka pod panele), a całość zwieńcz obrusem, który przykryje płyty i gotowe! Stół na okazjonalne spotkania w większym gronie za niecałe 100 zł!

  • Zaopatrz się w dobrej jakości dmuchane materace

Pamiętaj, że nie odbiegają one komfortem od typowego łóżka, zaś miejsce jakie zajmują na strychu jest znikome!

wymarzony dom z bali od czego zacząć, bałagan w garażu, funkcjonalne pomieszczenia
Na „graty” nie ma innej rady jak regularna (minimum raz w roku) selekcja ich przydatności.
  • Nie zapominaj o porządkach

Planner Budowy domu z bali od A do Z, e-book

Pewnym bodźcem motywującym może być podstawiany okresowo kontener na odpady wielkogabarytowe, czy też fajne akcje charytatywne, gdzie pozbywając się niechcianych rzeczy przy okazji pomagasz innym! A jeszcze angażując całą rodzinę w wielkie porządki, ten przykry, często odkładany “na jutro” obowiązek może zamienić się w całkiem zabawny, wspólnie spędzony czas! (szczególnie kiedy przypadkiem wpadną Ci w ręce stare albumy ze zdjęciami albo oldschoolowy walkman z Twoimi ulubionymi kasetami z dzieciństwa 😉

Więcej o planowaniu pomieszczeń w projekcie Twojego domu z bali przeczytasz w innym artykule.

Źródła: 

http://www.instructables.com/id/Step-by-Step-Construction-of-a-Log-Cabin/

 

Nazywam się Sławek Witiw i pomagam spełnić marzenie o własnym domu.

Pomagam budować ciepłe i trwałe domy z bali poprzez dzielenie się wiedzą na blogu oraz kanale YouTube, indywidualne konsultacje, wizyty na budowie czy webinary.

Bądź na bieżąco:

[fblikebox id=10742]

Podziel się wpisem:
Facebook
Pinterest
Email
WhatsApp

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz więcej

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: